Média včera oznámila zvolení nového papeže. Samozřejmě beru, že na tuto funkci nepustí nějaké “mláďátko” – ostatně i náš Senát ukazuje, že ani 40 let není dostatečnou hranicí pro zajištění nějaké slušné úrovně…. Nicméně fakt, že zvolili zase “dědouška nad hrobem,” tedy osmdesátiletého Josepha Ratzingera, mě poněkud zaráží.

Jak jsem psal již dříve ve spotu Papež: byla to jen modla pro lidi?: nechápu církev v čele s papežem, ani “její” a tuplem nejsem sto pochopit “jeho” smysl. ALE přesto se neubráním otázce: neměla by tato instituce na počátku 21. století působit dynamičtěji? Asi těžko lze čekat od pána, kterému je 80 let, nějaké “revoluční myšlenky,” tím spíše, když byl Joseph Ratzinger pravou rukou Jana Pavla II. A to je možná škoda. Alespoň pro mne by bylo příjemné zjištění, kdyby v čele jedné z “masových velmocí” stanul někdo s čerstvým duchem, myšlenkami a názory. Tady ale cítím ve všech směrech spíše zápach zatuchliny (ne-li “zetleliny”), což potvrzují i slova iDnesu o nynějším Benediktu XVI.: “ve Vatikánu platí za odpůrce přílišných změn. Už před lety se celou vahou své osobnosti postavil proti respektování homosexuality, kterou označil za morální zlo. Ostře se rovněž staví proti feminismu, který považuje za ideologii rozbíjející rodinu.” Vskutku osvícený intelektuál, co myslíte? Mít takového blba za šéfa v práci, tak jdu raději jezdit s tramvají, než poslouchat takovéhle zcestné kydy.

Ale je o nějakou změnu a posun v této komunitě vůbec zájem? Možná volba nového papeže jen dokázala to, co jsem si myslel: totiž že katolická církev je konzervativní a notně zkostnatělá. Bohužel 🙁

No, tak jen doufejme, že díky vysokému věku vítěze voleb, nebude nutné příští Velikonoce, konat volby další…. I když možná by to bylo lepší – byla by alespoň naděje….

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *