Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Komentáře > Papež: byla to jen modla pro lidi?

Papež: byla to jen modla pro lidi?

4.4.2005 | Karel Kilián
Paradoxně to byla diskuze na Autohitu, která mě přivedla ke krátkému zamyšlení nad nedávným úmrtím Jana Pavla II.. Předestírám, že nechci Jana Pavla II zpochybnit coby osobnost, kterou s největší pravděpodobností byl. Chci se spíše zamyslet nad tím, co vlastně bylo, je a bude smyslem existence papeže.

Jeden z (podle mého názoru nejinteligentnějších) účastníků diskuze na Autohitu: Krtek položil otázku, která mi také už pěkně dlouho vrtá hlavou: "Je tu někdo, kdo by mi nějak přiblížil jeho zásluhy a činy ? Všude slyším jak moc toho udělal, ale nikde nic konkrétního." Podobně, jako Krtek, nemíním tuto větu jako provokaci (!!!). Když zemřela Matka Tereza, nepochyboval jsem o tom, že za svůj život na této planetě dokázala udělat opravdu mnoho. Měl jsem tedy důvod ji respektovat a uznávat. Stejně, možná i více, dokázali tisíce zcela anonymních lidí, kteří jezdili na druhý konec světa, aby pomáhali nemocným, zraněným, obětem ve válce... ...jen se o nich jaksi nepsalo. I oni mají můj velký respekt a obdiv - pro to, co udělali pro ostatní. U papeže Jana Pavla II. (jakož i u všech dalších papežů) mi tento důvod jaksi chybí - ale třeba je to jen nedostatek informací. Proto budu rád, když mi někdo rozšíří obzory - třeba právě zde v diskuzi pod článkem.

Při záběrech na davy lidí, truchlící nad smrtí papeže, jsem se ale neubránil komentáři, že lidé potřebují modly: puberťačky měly Michaela Jacksona, pak Kelly Family, teď mají Sámera.... Chlapi mají svá fotbalová/hokejová/formulová/jiná družstva a jejich "představitele." No a podobně katolící mají (nebo měli) papeže, který byl pro ně ztělesněním čehosi, co já sám, coby ateista, nechápu. Vím, že tento názor asi nesklidí pozitivní ohlas u věřících, ale zkuste se nad ním chvilku zamyslet! Netáhnou se snad celými dějinami lidstva modly obdivované davy? Co třeba Ježíš? I to je svým způsobem "modla." Možná je to maličko "přepálený" názor, ale právě tohle mě napadá, když se zamýšlím nad Janem Pavlem II a hromadným truchlením nad jeho smrtí....

Osobně si myslím, že pokud člověk chce NĚČEMU věřit (a může to být víra v Boha, Satana, Aláha, Osud, nebo cokoli jiného), může se obejít bez "figurek," svatostánků, desátků a dalších artefaktů.

Zamýšlím se nad svým vlastním "světonázorem" a svou vírou, která částečně koresponduje s východními vírami, stejně jako se v mnoha směrech shoduje s křesťanstvím. Mám vlastní "kodex slušného chování," který v podstatě souhlasí se všemi přikázáními Desatera, stejně jako oceňuji řadu moudrých citací z Bible. ALE nepotřebuji chodit do kostela a už vůbec nepotřebuji obdivovat "nějakého" člověka jen proto, že je páterem, kardinálem, nebo papežem. Můj názor je prostě takový, že věřit v NĚCO by člověk měl především uvnitř sebe. Ale třeba se pletu - nejsem neomylný... ...každý jsme jiný a někdo holt potřebuje toho papeže :).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. to: Pavel Říha
Pavel Říha to: Karel K.
Karel K. to: Pavel Říha
Pavel Říha Ježíš a církev nejsou modli!!!
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 25.3.2019
Dnes má svátek Marián
původ jména je latinský a znamená: muž
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist