Pokud Blog.ZaRohem.cz znáte delší dobu, pak víte, že jeho vzhled byl řekněme tak trochu zastaralý. Co možná nevíte, že běžel na redakčním systému, který jsem si napsal sám během asi tří večerů. Jistou kuriozitou je, že celý web používal jako databázi soubor .mdb, tedy MS Access.

Nejen tyto věci nás omezovaly v dalším vývoji – programovat už se mi nechtělo, provozovatel hostingu kvůli nám musel udržovat na serveru ovladač k databázi, takže zbývalo buď stránky nechat v původním stavu a začít jinde na zelené louce, nebo se pokusit přetransformovat je na moderní redakční systém.

Původní plán převést Blog.Zarohem.cz na WordPress už je starý dost možná pět let. Ale jednou nebyl čas, jindy nebyla chuť. Letos před prázdninami jsme se s manželkou rozhodli, že už s tím „fakt pohneme“, a to jsme také udělali.

Porcování slona

Byli jsme na přednášce Petra Ludwiga – autora knihy Konec prokrastinace. Prakticky hned v úvodu vysvětloval, že notorické odkládání úkolů a povinností často pramení z toho, že se lidi odrazuje velikost toho, co mají udělat.

Jinými slovy: když vám řeknu, abyste snědli na posezení slona, asi se do něj nepustíte s velkou chutí při představě, že vás čeká několik stovek kilogramů masa. Jakmile ale slona naporcuji na přiměřeně velké dávky, je šance, že ho nakonec sníte celého, podstatně větší.

Prvním úkolem velkého úkolu, který jsme si pracovně pojmenovali jako „Převod ZaRohem.cz“, bylo rozdělit ho na dílčí kroky. Ideálně takové, které se dají zvládnout během půlhodiny až hodiny. Samozřejmě bylo nutné stanovit si pořadí – byla by hloupost přesunout doménu k novému poskytovateli předtím, než zajistíme obsah od původního.

Co se muselo udělat?

První krok spočíval ve zjištění, jaké projekty vlastně na ZaRohem.cz běží. Za těch sedmnáct let, co doménu vlastním, jich bylo docela dost. Následně jsme museli rozhodnout o tom, jak jednotlivé weby převedeme – blog bylo nutné dostat ze zastaralé databáze do WordPressu, Test osobnosti přepsat z ASP do PHP, statické weby stačilo zkopírovat, jeden projekt jsem se rozhodl zakonzervovat a dva zrušit.

Jako největší oříšek se ukázal – celkem logicky – blog. Na ten jsem si udělal testovací instalaci WordPressu, do které jsem se snažil natlačit původní obsah. První pokusy jsme udělali asi dva roky zpět, kdy jsem přišel na to, že nejrychlejší cesta povede přes export z MDB do CSV a následně import do WP.

Jenže během těch dvou let jsem zapomněl, jak jsem to vlastně udělal, takže znovu. Export, import pomocí pluginu… …vypadalo to dobře, ale u příspěvků mi chyběli autoři. Takže jsem musel založit uživatele a znovu – tentokrát to vyšlo! Co jsem nepřeváděl, byly komentáře pod články. Ač jich nebylo málo a nutno říci, že byly často od lidí, jejichž názoru si dodnes vážím, v tomto případě by vynaložené úsilí bylo příliš velké.

Pak přišel na řadu design. Chtěl jsem něco ve stylu Material Designu, který se mi líbí tím, že je jednoduchý, přehledný a poněkud strohý. Nakonec vyhrála šablona Hestia, kterou jsem si pomocí POEditu dopřeložil. Vzhled, který vidíte, ještě není konečný, ale prozatím to stačí.

Co bylo dál? (v bodech)

  • Záloha všech souborů z původního hostingu.
  • Převod Testu osobnosti z ASP do PHP.
  • Vytvoření kopie webu depka.zarohem.cz, která zůstane jako statický web.
  • Převod domény od General Registry k Wedosu – velký problém, protože CZ NICu neodcházely e-maily.
  • Instalace a konfigurace WordPressu pro Blog.Zarohem.cz na nový hosting.
  • Obnova blogu z testovacího prostředí (nakonec bylo nutné pořídit Pro verzi pluginu za 1700 korun).
  • Vyřešení přesměrování starých adres na nové – zde pomohl plugin Redirection.
Blog.ZaRohem.cz

Blog.ZaRohem.cz

Co bude teď s Blog.ZaRohem.cz?

Primárním úkolem je zakomponování reklamy do blogu a zrušení hostingu u dosavadního poskytovatele. Myslím, že u Wedosu, kde jsme nyní, to bude fungovat přinejmenším stejně dobře a spolehlivě. Pak chceme rozjet svou prezentaci na www.zarohem.cz.

Blog bude sloužit k tomu účelu, jako předtím. Akorát nebudu přispívat tak často, protože mám psaní jako práci a po několika hodinách příprav článků už není na další texty čas ani energie. Ale určitě sem míním dávat své souhrny „ze života na volné noze“, možná nějaké fotky z výletů a sem tam si prostě „ublognu“, když bude k čemu.

Takže nový blog je oficiálně spuštěn!


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *