Jsou to bezmála čtyři měsíce, co jsem si koupil svůj první telefon s operačním systémem Android. Protože jsem nevěděl, co od této platformy očekávat, zvolil jsem nejlevnější variantu – tedy Vodafone 845. Telefon od té doby používám dnes a denně a musím konstatovat, že mě naprosto přesvědčil. Ano, má své mouchy, odpovídající ceně, takže se například občas peru s citlivostí displeje po stranách, nebo bojuji s naopak přecitlivělým optickým trackbackem. Stejně tak dokáže vytočit občasný samovolný restart (byť se nestává častěji než jednou týdně a na symbianových Nokiích N95 a E52 jsem se s ním setkával také), který je ale pořád lepší, než úplné zamrznutí, jež se dá řešit jen velmi obtížným vyjmutím baterky.
Zvykl jsem si na to, že mám permanentně dostupné své e-maily, Twitter, či RSS čtečku a využívám tyto funkce prakticky pořád. Stejně tak oceňuji i aplikace, které patří spíše ke sváteční výbavě – tedy například interaktivní mapu hvězdné oblohy, konvertor měn či prohlížeče tzv. “rozšířené reality.”
Tipy na programy pro Vodafone 845
- Agenda Widget – praktický kalendář na plochu.
- Andoku Sudoku – jedno z nejzdařilejších sudoku pro Android.
- APNdroid – jednoduchý vypínač datových přenosů přes 3G/EDGE/GPRS. Viz také recenze APNDroid: Zakažte mobilní data na Androidu.
- Astro File Manager – šikovný správce souborů, který používám především pro “zabíjení” nepotřebných procesů.
- Compass – podle mne asi nejlepší kompas s výběrem z několika vzhledů a nově také s možností uložení místa do paměti.
- Google Sky Map – lepší pomůcku pro amatérské astronomy-laiky si asi nelze představit: jednoduše namíříte telefon k obloze a na displeji vidíte, jaká souhvězdí, hvězdy a planety jsou daným směrem.
- Gowalla – oficiální klient pro “navigační hru” Gowalla, disponující všemi potřebnými funkcemi, včetně zakládání spotů, vyzvedávání, výměny a ukládání předmětů.
- GTask – jednoduchý plánovač úkolů s možností rozdělovat úkoly do seznamů, jehož hlavní předností je synchronizace s Úkoly Google.
- Konvertor Mien – praktický převodník měn s možností aktualizace kursů z Internetu. Dovoluje paralelní zobrazení až čtyř měn.
- Layar Reality Browser – jedna z aplikací pro tzv. “rozšířenou realitu.” Vyberete si tzv. vrstvu (např. objekty zmíněné ve Wikipedii, fotky z Panoramia) a poté se skrze fotoaparát rozhlížíte po okolí. Na displeji pak vidíte nejen reálný obraz, ale také vyznačené body z dané vrstvy. Tapnutím pak můžete vyvolat další podrobnosti. Užitečné například pro poznávání neznámých míst, nebo pro vyhledání nejbližší restaurace, zajímavosti, Gowalla či FourSquare spotu.
- My Tracks – program pro záznam pohybu, který ukládá souřadnice z GPS a umožňuje jejich export do Map Google. Užitečné například pro sport (můžete sledovat, kolik km jste ujeli/uběhli), nebo pokud někomu potřebujete vysvětlit cestu (projedete/projdete ji se zapnutým My Tracks a dotyčnému pošlete odkaz na Mapy Google).
- NewsRob – podle mne nejlepší RSS čtečka, jejímž hlavním plusem je synchronizace s Google Readerem. Co přečtete na telefonu, to se vám na PC již znovu nezobrazí.
- OpenSudoku – další a patrně nejlepší sudoku pro Android. Nově i na V845 funguje import dalších rébusů. Viz také recenze OpenSudoku: Sudoku pro Android.
- Opera Mini – jako skalní příznivec Opery samozřejmě nemohu používat coby výchozí prohlížeč nic jiného :-D.
- Palmary Weather – podle mne nejlepší program pro předpovědi počasí. Dovoluje sledovat aktuální počasí na více místech najednou, třídenní podrobnou a patnáctidenní předpověď! Pokud chcete vědět, jak bude, lepší aplikaci podle mne nenajdete.
- PubTran – testoval jsem více programů pro vyhledávání spojení hromadnou dopravou, ale PubTran jednoznačně vyhrál především díky podrobným rozpisům cesty. Umí najít spojení MHD v celkem 38 českých městech, ale poradí si samozřejmě i s meziměstskými vlaky a autobusy. Viz také recenze Pubtran: Nejlepší jízdní řády pro Android.
- QRdvark – čtečka tzv. QR kódů, na které často narazíte v okamžiku, kdy budete chtít stáhnout nějaký program z webu. Po vyfocení kódu z monitoru dojde k jeho převedení na webovou adresu, kterou můžete otevřít v prohlížeči.
- Remote VNC – skutečně funkční VNC klient, skrze který se můžete připojit na vzdálený počítač, na kterém běží VNC server. Díky schopnosti zoomování zvládnete ovládat i PC s velkým monitorem.
- Seesmic – dobře udělaný klient pro Twitter.
- Shazam – chcete znát jméno interpreta a název písničky, která právě hraje? Shazam vám pomůže: stačí namířit mikrofon telefonu ke zdroji zvuku, počkat několik vteřin a dozvíte se nejen co je to za skladbu, ale můžete si ji i koupit, či si třeba pustit videoklip z Youtube. Viz také recenze Copak to hraje za písničku? Odpoví vám Shazam!
- SMS Jizdenka – cestujete MHD a nemáte “lítačku?” Zapomeňte na papírové jízdenky a objednejte si lístek SMSkou! Díky tomuto programu si nemusíte pamatovat formát objednací SMS pro každé město, kde je tento jízdní doklad podporován. Viz také recenze Jednodušší cestování MHD: SMS Jízdenka pro Android.
- SpeedView – praktický tachometr na kolo či do auta. Kromě několika klasických zobrazení nabízí i možnost promítat aktuální rychlost odrazem na čelní sklo vozidla, jak je to umí některé luxusní automobily.
- StopWatch – jednoduché, ale zcela funkční stopky s možností měřit časy na kolo nebo odpočtem.
- ThickButtons – z klávesnic, implementovaných v telefonu, mi neseděla ani jedna. ThickButtons mi vyhovuje především tím, že je schopná se učit, nenutí české znaky a rozšiřuje ty klávesy, které byste v danou chvíli mohli nejpravděpodobněji potřebovat.
- TudyNE – užitečné pro řidiče, kteří se snadno a rychle dozví, jaké objížďky, uzávěry či nehody jsou v okolí jejich aktuální polohy.
- TV Program – televizní program pro stovku stanic s možností zobrazení aktuálního vysílání až devíti programů najednou. Viz také recenze Program 100 TV stanic pro Android.
- Virtual Recorder – diktafon s možností nastavení citlivosti mikrofonu. Neumí ale nahrávat hovory.
- Voice Search – novinka od Google, umožňující vyhledávání hlasem.
- Wifi Analyzer – nezbytnost pro každého, kdo potřebuje nastavit wifi router. Program najde nejvhodnější (nejvolnější) kanál, zobrazí sílu signálu a umí prezentovat grafy, jak si vaše wifi stojí ve srovnání s okolními vysílači.
- Wifi Fixer – padá vám na vodafone 845 wifi připojení? Mně pomohla výměna routeru TP-Link za Netgear a mám po problému. Předtím jsem ale používal Wifi Fixer, který funguje tak, že v případě aktivního připojení, ale neprocházejících paketů restartuje wifi adaptér.
- Wikitude World Browser – další aplikace pro “rozšířenou realitu,” která sice disponuje velmi podobnými funkcemi jako výše uvedený Layar, ale mně osobně vyhovuje více.
0 komentářů