Jsou to bezmála čtyři měsíce, co jsem si koupil svůj první telefon s operačním systémem Android. Protože jsem nevěděl, co od této platformy očekávat, zvolil jsem nejlevnější variantu – tedy Vodafone 845. Telefon od té doby používám dnes a denně a musím konstatovat, že mě naprosto přesvědčil. Ano, má své mouchy, odpovídající ceně, takže se například občas peru s citlivostí displeje po stranách, nebo bojuji s naopak přecitlivělým optickým trackbackem. Stejně tak dokáže vytočit občasný samovolný restart (byť se nestává častěji než jednou týdně a na symbianových Nokiích N95 a E52 jsem se s ním setkával také), který je ale pořád lepší, než úplné zamrznutí, jež se dá řešit jen velmi obtížným vyjmutím baterky.

Zvykl jsem si na to, že mám permanentně dostupné své e-maily, Twitter, či RSS čtečku a využívám tyto funkce prakticky pořád. Stejně tak oceňuji i aplikace, které patří spíše ke sváteční výbavě – tedy například interaktivní mapu hvězdné oblohy, konvertor měn či prohlížeče tzv. “rozšířené reality.”

Dokonce jsem začal hrát “navigační hru” Gowalla, k níž Vodafone 845 poskytuje veškeré potřebné zázemí a s pomocí dalších aplikací, jako jsou Mapy Google či Wikitude, usnadňuje hledání bodů. V čem tento telefon skutečně exceluje a strčí do kapsy i mnohem dražší konkurenty, je přesnost GPS čipu, což potvrzuje i test Martina “Case” Fialy na Světu Androida (kam jsem mimochodem začal psát 🙂 ). Jen za zlomek ceny “dospělé navigace” můžete v “845ce” získat velice šikovného navigátora, který je vždy po ruce.
Díky tomuto telefonu jsem v mnoha směrech přehodnotil své žebříčky, takže zprávy o nejnovějších chystaných Nokiích, které jsem dříve hltal jedním dechem, mě dnes nechávají zcela chladným. Stejně tak kdybyste se mě zeptali, jakou navigaci si máte koupit, neporadil bych vám Garmina ani TomToma, nýbrž mobil s Androidem a softwarem Sygic. V operačních systémech mám taktéž zcela jasno: nemám zájem o Symbian, Badu, Windows Mobile, natož iOS. Android mě přesvědčil účelným uživatelským rozhraním (samozřejmě bez nadstaveb typu Sense a podobných), funkčností a především pak dostupností neuvěřitelného množství aplikací, jež jsou ve většině případů zcela zadarmo (brzy si ale budeme moci koupit i ty placené). Velkým plusem je pak automatická aktualizace všeho, co si nainstalujete přes Android Market, díky čemuž se nemusíte obtěžovat se zjišťováním a stahováním nových verzí. Snad na vše, nač jsem si vzpomněl, jsem dokázal najít program – leckdy jsem měl na výběr i z více možností. Ostatně pojďte se podívat, čím jsem svůj Vodafone 845 vybavil.

Tipy na programy pro Vodafone 845

 1. Agenda Widget – praktický kalendář na plochu.
 2. Andoku Sudoku – jedno z nejzdařilejších sudoku pro Android.
 3. APNdroid – jednoduchý vypínač datových přenosů přes 3G/EDGE/GPRS. Viz také recenze APNDroid: Zakažte mobilní data na Androidu.
 4. Astro File Manager – šikovný správce souborů, který používám především pro “zabíjení” nepotřebných procesů.
 5. Compass – podle mne asi nejlepší kompas s výběrem z několika vzhledů a nově také s možností uložení místa do paměti.
 6. Google Sky Map – lepší pomůcku pro amatérské astronomy-laiky si asi nelze představit: jednoduše namíříte telefon k obloze a na displeji vidíte, jaká souhvězdí, hvězdy a planety jsou daným směrem.
 7. Gowalla – oficiální klient pro “navigační hru” Gowalla, disponující všemi potřebnými funkcemi, včetně zakládání spotů, vyzvedávání, výměny a ukládání předmětů.
 8. GTask – jednoduchý plánovač úkolů s možností rozdělovat úkoly do seznamů, jehož hlavní předností je synchronizace s Úkoly Google.
 9. Konvertor Mien – praktický převodník měn s možností aktualizace kursů z Internetu. Dovoluje paralelní zobrazení až čtyř měn.
 10. Layar Reality Browser – jedna z aplikací pro tzv. “rozšířenou realitu.” Vyberete si tzv. vrstvu (např. objekty zmíněné ve Wikipedii, fotky z Panoramia) a poté se skrze fotoaparát rozhlížíte po okolí. Na displeji pak vidíte nejen reálný obraz, ale také vyznačené body z dané vrstvy. Tapnutím pak můžete vyvolat další podrobnosti. Užitečné například pro poznávání neznámých míst, nebo pro vyhledání nejbližší restaurace, zajímavosti, Gowalla či FourSquare spotu.
 11. My Tracks – program pro záznam pohybu, který ukládá souřadnice z GPS a umožňuje jejich export do Map Google. Užitečné například pro sport (můžete sledovat, kolik km jste ujeli/uběhli), nebo pokud někomu potřebujete vysvětlit cestu (projedete/projdete ji se zapnutým My Tracks a dotyčnému pošlete odkaz na Mapy Google).
 12. NewsRob – podle mne nejlepší RSS čtečka, jejímž hlavním plusem je synchronizace s Google Readerem. Co přečtete na telefonu, to se vám na PC již znovu nezobrazí.
 13. OpenSudoku – další a patrně nejlepší sudoku pro Android. Nově i na V845 funguje import dalších rébusů. Viz také recenze OpenSudoku: Sudoku pro Android.
 14. Opera Mini – jako skalní příznivec Opery samozřejmě nemohu používat coby výchozí prohlížeč nic jiného :-D.
 15. Palmary Weather – podle mne nejlepší program pro předpovědi počasí. Dovoluje sledovat aktuální počasí na více místech najednou, třídenní podrobnou a patnáctidenní předpověď! Pokud chcete vědět, jak bude, lepší aplikaci podle mne nenajdete.
 16. PubTran – testoval jsem více programů pro vyhledávání spojení hromadnou dopravou, ale PubTran jednoznačně vyhrál především díky podrobným rozpisům cesty. Umí najít spojení MHD v celkem 38 českých městech, ale poradí si samozřejmě i s meziměstskými vlaky a autobusy. Viz také recenze Pubtran: Nejlepší jízdní řády pro Android.
 17. QRdvark – čtečka tzv. QR kódů, na které často narazíte v okamžiku, kdy budete chtít stáhnout nějaký program z webu. Po vyfocení kódu z monitoru dojde k jeho převedení na webovou adresu, kterou můžete otevřít v prohlížeči.
 18. Remote VNC – skutečně funkční VNC klient, skrze který se můžete připojit na vzdálený počítač, na kterém běží VNC server. Díky schopnosti zoomování zvládnete ovládat i PC s velkým monitorem.
 19. Seesmic – dobře udělaný klient pro Twitter.
 20. Shazam – chcete znát jméno interpreta a název písničky, která právě hraje? Shazam vám pomůže: stačí namířit mikrofon telefonu ke zdroji zvuku, počkat několik vteřin a dozvíte se nejen co je to za skladbu, ale můžete si ji i koupit, či si třeba pustit videoklip z Youtube. Viz také recenze Copak to hraje za písničku? Odpoví vám Shazam!
 21. SMS Jizdenka – cestujete MHD a nemáte “lítačku?” Zapomeňte na papírové jízdenky a objednejte si lístek SMSkou! Díky tomuto programu si nemusíte pamatovat formát objednací SMS pro každé město, kde je tento jízdní doklad podporován. Viz také recenze Jednodušší cestování MHD: SMS Jízdenka pro Android.
 22. SpeedView – praktický tachometr na kolo či do auta. Kromě několika klasických zobrazení nabízí i možnost promítat aktuální rychlost odrazem na čelní sklo vozidla, jak je to umí některé luxusní automobily.
 23. StopWatch – jednoduché, ale zcela funkční stopky s možností měřit časy na kolo nebo odpočtem.
 24. ThickButtons – z klávesnic, implementovaných v telefonu, mi neseděla ani jedna. ThickButtons mi vyhovuje především tím, že je schopná se učit, nenutí české znaky a rozšiřuje ty klávesy, které byste v danou chvíli mohli nejpravděpodobněji potřebovat.
 25. TudyNE – užitečné pro řidiče, kteří se snadno a rychle dozví, jaké objížďky, uzávěry či nehody jsou v okolí jejich aktuální polohy.
 26. TV Program – televizní program pro stovku stanic s možností zobrazení aktuálního vysílání až devíti programů najednou. Viz také recenze Program 100 TV stanic pro Android.
 27. Virtual Recorder – diktafon s možností nastavení citlivosti mikrofonu. Neumí ale nahrávat hovory.
 28. Voice Search – novinka od Google, umožňující vyhledávání hlasem.
 29. Wifi Analyzer – nezbytnost pro každého, kdo potřebuje nastavit wifi router. Program najde nejvhodnější (nejvolnější) kanál, zobrazí sílu signálu a umí prezentovat grafy, jak si vaše wifi stojí ve srovnání s okolními vysílači.
 30. Wifi Fixer – padá vám na vodafone 845 wifi připojení? Mně pomohla výměna routeru TP-Link za Netgear a mám po problému. Předtím jsem ale používal Wifi Fixer, který funguje tak, že v případě aktivního připojení, ale neprocházejících paketů restartuje wifi adaptér.
 31. Wikitude World Browser – další aplikace pro “rozšířenou realitu,” která sice disponuje velmi podobnými funkcemi jako výše uvedený Layar, ale mně osobně vyhovuje více.

Další články na téma Vodafone 845

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *