Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > APNDroid: Zakažte mobilní data na Androidu

APNDroid: Zakažte mobilní data na Androidu

13.9.2010 | Karel Kilián

Ikona APNDroidNe vždy je pro majitele mobilního telefonu žádoucí, aby se zařízení připojovalo k Internetu skrze mobilní síť. Ačkoli v případě telefonu s Androidem lze permanentní připojení jedině doporučit, jistě najdeme mnoho případů, kdy je vhodné mobilní data zakázat. Například pokud používáte datový tarif s účtováním za každý započatý den, nacházíte-li se v roamingu, používáte k synchronizaci wifi síť, nebo jen potřebujete šetřit baterii. Problém je, že Android se (na rozdíl například od Symbianu) neptá, zda mu připojení dovolíte či nikoli. Zákaz datových přenosů přes operační systém bohužel také občas nefunguje zcela na sto procent (zejména v případě aplikací třetích stran), což se třeba v zahraničí může nehezky prodražit.

Pro účely zakázání nechtěného přístupu na Internet přes GPRS, EDGE či 3G poslouží naprosto jednoduchá, ale (nebo možná právě proto) zcela funkční aplikace APNDroid, kterou si můžete zdarma nainstalovat z Android Marketu. Po instalaci v seznamu aplikací najdete oranžovou ikonku, přes kterou se dostanete k nastavení, jež se vejde na jedinou obrazovku. Možností není mnoho, nicméně pro daný účel postačují. Lze například dovolit/zakázat MMSky, které sice také využívají mobilní datové přenosy, ale nejsou účtovány jako přístup k Internetu. Kromě toho je možné nastavit upozornění o aktuálním stavu, zobrazované v horní liště. V případě, že by i po zákazu Internetu APNDroidem došlo k přenosu dat, je tu poslední možnost: Zakázat všechna APN.

APNDroid nastavení

Jak již sám název programu naznačuje, absolutního zákazu mobilních dat je dosahováno jednoduchou cestou - změnou názvu tzv. "přístupového bodu" (APN=Access Point Name) v nastavení telefonu (prakticky se jen přidají za název APN písmena apndroid). Tím se přístupový bod zneplatní a připojení k Internetu není možné. Jistě tuto operaci zvládnete také sami manuálním nastavením (přes Menu-Nastavení-Bezdrátové sítě-Mobilní sítě-Názvy přístupových bodů). Pokud ale potřebujete data vypínat a zapínat častěji, pak vám APNDroid tuto operaci citelně urychlí. Jeho přidanou hodnotou je totiž widget (ikona) na plochu, skrze který změníte název APN (a tím i možnost připojení k Internetu) jediným stiskem. Kromě toho také podle barvy widgetu poznáte, zda je mobilní internet povolen (ikona je zelená), nebo zakázán (ikona je červená). Zapnutí a vypnutí mobilního Internetu je otázkou jedné vteřiny.

APNDroid - Internet je povolen APNDroid - Internet je zakázán

Tip: widget APNDroidu na plochu si přidáte dlouhým stiskem na volném místě plochy a následně volbou Android widgety-APNDroid.

Co dodat? Psát cokoli více o tomto jednoúčelovém nástroji by bylo patrně zbytečné. Pokud váháte s instalací, zodpovězte si jednoduchou otázku: potřebujete z nějakého důvodu občas či často zakázat přístup na Internet přes GPRS/EDGE/3G? Odpovíte-li si kladně, pak užitečnost APNDroidu jistě oceníte.

Tip: Pokud se vám aplikace nebude líbit a později ji budete chtít odinstalovat, proveďte nejprve povolení datových přenosů. V opačném případě byste museli názvy všech APN na původní hodnoty nastavovat manuálně.

Informace o programu

Testovaná verze: 2.x
Cena: zdarma
Autor: Martin Adámek
Web autora: http://www.martinadamek.com/
Web programu: http://code.google.com/p/apndroid/
Velikost aplikace v telefonu: 280 kB

QR kód:

APNDroid QR kód


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 28.4.2017
Dnes má svátek Vlastislav
původ jména je slovanský a znamená: sláva vlasti
Nové komantáře
Svatba v Řecku, tak trochu jiná záležitost
Kamča 10.4.2017 14:43
řecko je krásná destinace na svatby. :-) my jsme t...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
TOPlist