Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Android > OpenSudoku: Sudoku pro Android

OpenSudoku: Sudoku pro Android

7.9.2010 | Karel Kilián

Sudoku se stalo takřka fenoménem a tabulky s předvyplněnými čísly se dnes objevují na stránkách skoro všech novin a časopisů. Samozřejmě nemůže chybět ani aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android. Jednou z nejlepších je české OpenSudoku.

Úvodní obrazovka aplikace nabízí tři stupně obtížnosti, přičemž v každé z nich je připraveno třicet hlavolamů - celkem tedy v základním balíčku dostanete devadesát her.

Úvodní obrazovka OpenSudoku

Po vybrání příslušné úrovně se zobrazí náhledy jednotlivých sudoku. U těch již vyřešených je vypsáno datum a čas posledního hraní a doba, za kterou jste je vyluštili.

Výběr hry v OpenSudoku

Samotné rozhraní aplikace patrně ničím nepřekvapí - ono toho ostatně na 9x9 políčkách moc vymyslet nejde. Předem zadaná čísla jsou označena šedým podkladem, pole pro vyplnění uživatelem mají pozadí bílé.

Prostředí OpenSudoku

Jedním z velkých plusů je možnost výběru z více režimů zadávání čísel, mezi kterými můžete přepínat modrým tlačítkem v pravém dolním rohu, jež současně signalizuje aktuálně zvolený způsob. Mně nejvíce vyhovuje tzv. "PopUp" který po stisku vybraného pole zobrazí matici s čísly. Výběr se provádí jejich stiskem.

Zadávání čísel v režimu Popup

Druhá varianta "Single number" funguje odlišně: v dolní části obrazovky se zobrazí dva řádky číslic, nejprve vyberete požadované číslo a až poté buňky, do kterých ho chcete vložit.

Zadávání čísel v režimu Single Number a Numpad

Třetí varianta "NumPad" ponechává číslice v dolní části obrazovky a mění pořadí zadávání - tedy nejprve zvolíte buňku a poté číslo, které má být vyplněno.

Zejména u náročnějších úrovní jistě oceníte možnost vpisování poznámek (tedy čísel, jež by potenciálně mohla být v té které buňce). Princip jejich zadávání je stejný, jako při vkládání čísel do tabulky.

Na konci hry se pak kromě malé gratulace dozvíte, jak dlouho vám celé vyplnění trvalo. To je poměrně silný motivační prvek, který vás možná přiměje zkusit zvládnout příště tu samou hru v lepším čase.

Pod hardwarovou klávesou najdete možnost smazání veškerých poznámek, nebo restartování celé hry. Samozřejmě je možné luštění přerušit a vrátit se k němu později - OpenSudoku si totiž pamatuje stav a čas, v jakém jste hru přerušili.

V nastavení lze pak najít další pomocníky, jako je zvýrazňování chybně zadaných hodnot červenou barvou, nebo nabízení nejpravděpodobnějších požadovaných čísel odlišnou barvou. Uživatelé telefonů s rezistivním displejem, vyznačujících se obvykle menší citlivostí po stranách, pak jistě ocení možnost nastavení okrajů herního pole.

OpenSudoku také nabízí stahování dalších sudoku z online zdroje, nicméně po uložení souboru na kartu se mi nepodařilo tento soubor programu vnutit. Je také možné zadat si vlastní hlavolam ručně (např. opsáním z novin) a vyluštit ho na telefonu.

Sudoku je pro mnohé návyková hra a telefony s dotykovým displejem jsou pro ni jako stvořené. OpenSudoku osobně považuji za nejlépe provedenou aplikaci pro Android, a to především díky více možnostem zadávání, jednoduchosti a funkčnosti. Chystáte-li se na dovolenou, pak by tato hra rozhodně neměla chybět v palubní výbavě vašeho Androida. V telefonu přitom zabere jen 476 kB.

Informace o programu

Testovaná verze: 1.1.1
Cena: zdarma
Web programu: www.opensudoku.eu
QR kód:
OpenSudoku QR kód


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.3.2019
Dnes má svátek Eduard
původ jména je anglosaský a znamená: strážce štěstí
Nové komantáře
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl prv
Kája 14.11.2018 18:16
Svobodní patří do politiky!...
Jsem INTJ a kdo je víc?!
Klara 24.10.2018 18:28
Existuje nějaká skupina INTJ, kde se mohu seznámit...
Prolomení hesla ve Windows XP, Vista i 7 do pěti m
happy 19.9.2018 9:56
Ahojky, mám otázku - lze v PC s Windows XP zjistit...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
Martin 21.6.2018 11:00
Vzorek lidí, kteří si dělali tento test rozhodně N...
Android tipy: Jak nastavit vlastní vyzvánění konta
Radim 12.1.2018 16:27
Vlastním telefon značky Homtom (http://cintek.cz/v...
TOPlist