Minulý týden jsme zaznamenali absolutní rekord v návštěvnosti těchto stránek. Podívejme se společně, jak se daří tomuto webu.


Rekord


Minulý týden jsme zaznamenali absolutní rekord v návštěvnosti těchto stránek. Nejprve v úterý 12.5. nám Toplist naměřil 1653 návštěv (podle Google Analytics 1566), hned následující den bylo toto číslo překonáno hodnotou 1730 návštěv (Google tvrdí 1636). Pro zajímavost rekord z roku 2008 je 1588 návštěv a dosáhli jsme ho 26. listopadu. V roce 2007 měl rekordní den 1102 návštěv a o rok dříve 895 návštěv. Celkově se dá říci, že vzrostly nejen špičky, ale i průměrná denní návštěvnost, která stoupla proti loňskému roku o 110% (počet návštěv podle Google Analytics), což lze považovat za nadmíru dynamický vývoj. V průměru denně odbavíme 1929 stránek, tedy každých 48 vteřin jeden požadavek. Zvýšil se také počet vracejících se (tj. “věrných”) návštěvníků.


Statistiky


Zajímavý je vývoj na trhu prohlížečů – zatímco před rokem měl Internet Explorer 55,3%, letos drží ve stejném období jen 43,0%. Část podílu očividně ukousl Firefox, který stoupl ze 35,0% na 41,6%, významně si polepšila Opera z 8,4% na 12,1%. V operačních systémech lehce klesly Windows z 98,4% na 97,5%, naopak mírně si polepšil Linux – z 1,1% na 1,7%. Všechny další operační systémy získaly dohromady méně, než 1% trhu.


Příjemným zjištěním je fakt, že stoupl počet “přímých návštěv,” kdy se uživatel na stránky dostal buď ze svých “oblíbených položek,” nebo přímým zadáním adresy webu. Více čtenářů nám přivedly i odkazující weby, naopak celkem logicky poklesl počet těch, jež přišli z vyhledávače. To dokazuje výše uvedené tvrzení – totiž pokud přijde někdo z vyhledávače, zpravidla hledá nějakou konkrétní informaci. Když ji u nás najde, přečte si ji a většinou se již nevrací. Naopak “přímé vstupy” znamenají, že jde o uživatele, který náš blog zná a chce se podívat, co je na něm nového. Zatímco v roce 2008 takto na naše stránky chodilo jen 7,2% návštěvníků, letos je to již 11,5%.


Děkujeme tedy za přízeň především těm věrným, vracejícím se a doufáme, že se i díky nim brzy dočkáme dalších rekordů :).


Novinky


V uplynulých dnech jsem také udělal několik dalších vylepšení redakčního systému.  • Opraveno RSS diskuzí – nyní již náš kanál s diskuzemi pod články korektně zpracují prakticky všechny RSS čtečky (je totiž W3C validní), včetně Google Readeru. Nebude tak docházet k opakovanému zobrazování již jednou publikovaných příspěvků.

  • Detekce problému při práci s databází – v případě, že dojde k problému s databází, nezobrazí se nicneříkající chybová hláška, ale uživatel bude “odkloněn” na stránku se srozumitelným hlášením, odkud bude přesměrován hned poté, co bude chyba odstraněna a databáze začne fungovat.

  • Vyladění kódu – provedl jsem mírnou optimalizaci kódu, která by měla přispět k rychlejšímu běhu stránek a menší zátěži serveru.


Samozřejmě s novinkami není konec – na dalších se nadále pracuje :).


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *