Co je to fragmentace a proč defragmentovat?


Nejprve troška teorie: co je to fragmentace? Zkuste si představit následující situaci: na pevném disku máte uložené soubory, pro začátek dejme tomu, že jsou všechny seřazené pěkně za sebou. Následně někde uprostřed smažete jeden malý soubor a o něco později uložíte na disk jiný – větší soubor. Jak Windows tento soubor uloží? Část z něj uloží do uvolněného prostoru po smazaném souboru, část pak na zbývající volné místo. Soubor tedy z pohledu Windows zůstává konzistentní, nicméně fyzicky se nalézá na dvou různých místech disku – o takovém souboru pak mluvíme jako o “fragmentovaném.” Postupem času (díky neustálému mazání a přidávání souborů) se takto soubory fragmentují a ty největší jsou pak uloženy třeba i v tisíci segmentech na různých místech HDD. To samozřejmě významně zpomaluje práci s takovým souborem: pokud jej například načtete do paměti, musí disk načíst první část, přesunout se na místo, kde soubor pokračuje, načíst tuto část, přesunout se… a tak dále, dokud není načtený celý soubor. Teď si představte, jak se asi zdrží start operačního systému, při kterém se načítají stovky různých knihoven, ovladačů a programů, “rozházených” po celém pevném disku. Kdybychom soubory pospojovali v souvislém celku, nemusely by hlavičky disků při načítání “přeskakovat” z jednoho místa na druhé a celá operace by se tak významně urychlila. Právě k tomu slouží proces defragmentace.


Jaký program použít pro defragmentaci disku?


Již Windows 95 nabízely integrovaný nástroj pro defragmentaci disku a tento se zachoval i ve stávajících verzích XP/Vista. Přesto ale existují alternativy (například placený Norton Speedisk), které pracují efektivněji. Dnes vám představíme jeden z nich: jmenuje se Defraggler, je úplně zadarmo a vyvíjí ho firma Piriform, známá též velice účinným programem pro čištění disku od zbytečných souborů – CCleaner.


Před vlastní defragmentací doporučujeme nejprve provést vyčištění disku, případně i registrů Windows – například již zmíněným CCleanerem. Získáte tak prostor a nebudete zbytečně defragmentovat soubory, které jen zabírají místo.


Piriform Defraggler se představuje


Samotný Defraggler si můžete stáhnout z webu. Aktuální verze v době, kdy vznikal tento článek, je 1.01.073 BETA. Označení “beta” bych se ale v případě produktů Piriformu neobával. Již při stahování oceníte první vlastnost Defraggleru, kterou je malá velikost. Instalační soubor má pouhých 480 KB, což je ve srovnání s konkurencí opravdu málo.


Instalace


Po spuštění instalace budete dotázáni na jazyk, kterým má aplikace komunikovat. Bohužel v tuto chvíli je k dispozici pouze angličtina, nicméně program má tak jednoduché rozhraní, že si s ním budete rozumět i když třeba anglicky neumíte. Samotný proces instalace je jednoduchý: vystačíte s klikáním na Next, I Agree, Next a Install. V posledním kroku si můžete zvolit, zda chcete vytvořit zástupce na ploše a v menu Start.


Jdeme defragmentovat!


Po spuštění Defraggleru se otevře okno, v jehož horní části vidíte (a můžete vybírat) všechny disky ve vašem počítači, které je možné defragmentovat.

Základní okno Defraggler

O kousek níže je “mapa disku,” ve které se po spuštění analýzy (viz další odstavec) zobrazí, jak to na vašem disku vypadá. Pokud byste chtěli znát význam barvy jednotlivých čtverečků, dozvíte se ho v nápovědě, konkrétně v menu Help-Drive map legend.

Legenda mapy disku

Jediné v tu chvíli přístupné tlačítko je Analyze. Pokud jej stisknete, spustí se – celkem logicky – analýza souborů na zvoleném disku. Během ní program projde celý disk a zjistí, jak jsou soubory fragmentovány. V dolní části okna pak vidíte názvy jednotlivých souborů, jejich fragmentaci (tj. v kolika “kouscích” jsou na disku “rozsypané”), velikost a cestu. Na dalším obrázku můžete vidět, že fragmentace je někdy skutečně velká – konkrétně u počítače, který nebyl rok defragmentován, je na prvním místě soubor, jež se po disku “povaluje” na více než 150 tisících místech. Je jasné, že pokud při jeho čtení musí hlavičky disku 150 000x měnit svou pozici, bude doba potřebná pro jeho načtení významně větší, než kdyby byl celý soubor uložen na jednom místě.


Poté, co analýza skončí, můžete buď zvolit jednotlivé soubory, které chcete defragmentovat (zatržítkem v prvním sloupci vedle názvu toho kterého souboru), nebo lze označit všechny soubory najednou (což doporučujeme; výběr všech souborů provedete zatržítkem v záhlaví sloupce tabulky).

Okno před defragmentací

Tím se vám zpřístupní tlačítko Defrag, jehož stisknutím spustíte proces defragmentace. Jeho délka se odvíjí od několika faktorů, především záleží na tom, jak často disk defragmentujete, dále na objemu dat, která budou zpracována a také na rychlosti čtení a zápisu diskové jednotky. Na udržovaném PC s diskem o velikosti 200 GB zabere celá akce kolem půlhodinky. O průběhu defragmentace jste informováni v okně programu, proces můžete pozastavit (tlačítko Pause), nebo předčasně ukončit (tlačítko Stop).

Probíhající defragmentace

Na konci budete informováni o tom, že defragmentace proběhla a že některé soubory nebylo možné defragmentovat (například některé systémové, nebo ty, jež jsou aktuálně otevřené).


Další možnosti aplikace Defraggler


Kromě základní defragmentace souborů najdete v menu Action i další možnosti, například Defrag folder či Defrag file, sloužící k defragmentaci jedné konkrétní složky, nebo souboru.

Menu Action

V menu pro pokročilé uživatele (Action-Advanced) najdete další užitečné položky: Check driver for errors zkontroluje vybranou diskovou jednotku na přítomnost chyb. Volba Defrag freespace slouží k defragmentaci volného místa, což je také velice praktické! Pokud defragmentujete volné místo, nebudou se nové soubory ukládat po fragmentech mezi již stávající, ale uloží se do kontinuálního místa na konec disku.


Defragmentací disku lze dosáhnout významného zrychlení odezvy systému, protože disk nemusí při čtení souboru ztrácet čas neustálou změnou polohy hlaviček, ale čte každý soubor “v jednom zátahu.” Defragmentovat lze nejen pevné disky, ale i USB “flashky” – i v jejich případě zaznamenáte efektivnější práci. Sám si takto defragmentuji SD kartu do svého mobilního telefonu a musím konstatovat, že rozdíl v práci z nedefragmentovanou a defragmentovanou kartou je opravdu hodně znatelný.


Kdy defragmentovat?


Obecně lze použití defragmentace doporučit v rámci pravidelné údržby PC ideálně v periodě 14 dnů až jednoho měsíce. Častější provádění naopak nedoporučujeme, protože přeci jen disk při této činnosti docela dostává zabrat, hřeje se a teoreticky se snižuje i jeho životnost (ta se ale snižuje i v případě, kdy disk nedefragmentujete a hlavičky disků musí při čtení souborů “poletovat sem a tam.” Piriform Defraggler považuji aktuálně za nejlepší freewarové řešení v tomto oboru.


Výhody Piriform Defraggler  • Jedna z mála utilit, nabízející i defragmentaci pouze vybraných souborů. Chcete-li tedy defragmentovat jeden soubor, nemusíte čekat na to, až se zdefragmentuje celý disk.
  • Je kompaktní a přenosný – jedná se o jediný .exe soubor, který snadno nahrajete na přenosný disk a můžete jej přenést na jiný počítač bez instalace.
  • Podpora operačních systémů Windows 2000, XP a Vista, stejně jako i 2003 Server. V brzké budoucnosti se počítá s podporou 64-bitových Vist.
  • Podpora souborových systémů NTFS a FAT32.


Další informace


Stránky výrobce: www.piriform.com


Stránky programu: www.defraggler.com


Velikost souboru: 480 KB


Licence: freeware (zdarma) pro domácí i firemní použití

Recenze dalších užitečných programů od Piriformu

  • CCleaner (Vyčistěte zdarma svoje PC: Piriform CCleaner)
  • Recuva (Obnova smazaných souborů zdarma: Piriform Recuva)
Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *