Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Počítače > Obnova smazaných souborů zdarma: Piriform Recuva

Obnova smazaných souborů zdarma: Piriform Recuva

3.6.2008 | Karel Kilián

Už se vám někdy stalo, že jste smazali důležitý soubor, vysypali ho z koše a po několika dnech jste si vzpomněli, že zrovna tento soubor potřebujete? Mně se právě toto stalo nedávno: sestříhal jsem přímý přenos VC Bahrajnu F1, vypálil ho na DVD a smazal MPEG z pevného disku. Poté jsem ještě stihnul pevný disk defragmentovat a přibyla na něm celá řada nových souborů, což by byl pro případnou obnovu kýženého materiálu téměř jistý konec. Nikoli ale pro program Piriform Recuva, který i po těchto operacích dokázal několikagigabajtový soubor obnovit! S aplikacemi firmy Piriform jste se na našem blogu již mohli setkat - před několika dny jsme zde recenzovali vynikající defragmentační nástroj Defraggler. Pojďte se tedy podívat na to, jak můžete zachránit smazané soubory jak z pevných disků, tak i z pamětí flash a paměťových karet.

Piriform Recuva se představuje

Program si můžete stáhnout z webu. Testovali jsme verzi 1.14.321. Instalační program má pouhých 2,18 MB, což je, vzhledem k síle tohoto nástroje, docela málo.

Instalace

Po spuštění instalace budete v první řadě dotázáni na jazyk, ve kterém mám Recuva komunikovat. Nabídka je poměrně široká, čeština ale bohužel chybí (k dispozici je ale slovenština). Další průběh je víceméně standardní a pokud nebudete chtít měnit některé parametry, vystačíte s tlačítky Next, I Agree, Next, Install a Finish. Před stiskem tlačítka Install věnujte pozornost zatržítku Install optional Yahoo! Toolbar - jestliže nechcete instalovat panel nástrojů Yahoo!, doporučujeme tuto volbu deaktivovat.

Zachraňujeme smazané soubory

Hned po spuštění programu se vás ujme průvodce, který vás povede celým procesem. Samozřejmě je možné režim průvodce vypnout a to hned v prvním kroku volbou Do not show this Wizard on startup. Osobně ale režim průvodce doporučuji.

První krok průvodce

Pokračujete, jak jinak, stiskem tlačítka Další (i když nainstalujete např. anglickou verzi, popis těchto tlačítek si Recuva bere ze systému, takže mluví česky). Tím přejdete do druhého kroku, v němž aplikaci sdělíte, jaké soubory chcete vyhledat a obnovit. Volby jsou následující:

 • Pictures - obrázky (např. z digitálního fotoaparátu).
 • Music - audio soubory (např. MP3).
 • Documents - vyhledá nejznámější dokumenty kancelářských balíků, jako třeba Wordu, nebo Excelu.
 • Video - filmy a videosoubory.
 • Other - hledá všechny soubory bez rozlišení typu.

Výběr typu souborů, které budeme chtít obnovit

Po stisku tlačítka Další jste dotázáni, kde chcete pohřešované soubory hledat. Volby jsou:

 • Im not sure - tuto volbu zvolte, pokud si nejste jisti, kde se soubory původně nacházely. Recuva pak prohledá celý počítač, včetně výměnných médií.
 • On my media card - tuto variantu vyberte v případě, že se požadované soubory nachází na výměnném médiu (např. paměti flash, kartě ve čtečce karet, nebo fotoaparátu v režimu mass storage).
 • In My Documents - prohledá výchozí složky dokumentů (tj. ve Windows XP c:\Documents and Settings\%username%\Dokumenty\).
 • In the Recycle Bin - pokud jste si jisti, že jste soubor měli v koši a následně jste koš vysypali, nebo byl soubor smazán systémem z důvodu jeho zaplnění, bude ideální právě tato volba.
 • In a specific location - vyhledá smazané soubory na vybraném disku, nebo složce.

Správný výběr prohledávané lokace samozřejmě výrazně ovlivňuje rychlost vyhledání odstraněných souborů - je celkem jasné, že první volba, při níž Recuva prohledává celý počítač, zabere více času, než prohledání konkrétně určené složky.

Výběr prohledávané lokace

Po stisku tlačítka Další se dostanete na poslední krok průvodce, ve kterém jste informováni o tom, že po ukončení hledání uvidíte seznam souborů, které program nalezl a že jejich obnovu můžete vyvolat tlačítkem Recover. Je zde ještě volba Enable Deep Scan, která je doporučena pouze při opakovaném hledání (tedy pokud na první pokus nenajdete hledaný soubor). Tzv. "hloubkový sken" je sice pečlivější, ale výrazně pomalejší a na větších discích se hledání může protáhnout i na hodiny.... Osobně jsem tuto volbu ještě nikdy nevyužil, neboť Recuva mi dokázala najít a obnovit soubory již při základním skenu.

Vyhledávání smazaných souborů spustíte tlačítkem Start.

Finální fáze průvodce obnovením souborů

O průběhu vyhledávání jste informováni v okně programu. Celý proces trvá řádově několik málo minut.

Probíhá vyhledávání souborů

Výsledky vyhledávání jsou následně zobrazeny podle toho, jaký typ souborů jste chtěli vyhledat. Jinak vypadají výsledky hledání obrázků, kdy se Recuva snaží zobrazit i náhledy nalezených souborů, odlišně jsou pak prezentovány soubory v případě, kdy například zvolíte volbu Other. Ve druhém zmíněném případě je vedle názvu souboru a jeho původního umístění signalizována i šance na záchranu, přičemž největší optimismus hlásí zelená barva, celkem dobrou šanci oranžová a naopak červená znamená, že obnova souborů může být nemožná (v takovém případě doporučuji zkusit celý proces znovu v režimu Deep Scan).

Výsledky hledání v případě, že jsme hledali obrázky
Výsledky hledání v případě, že jsme neurčili typ hledaných souborů

Soubory, které chcete obnovit, můžete vybrat buď jednotlivě (pomocí zatržítka u názvu každého jednoho souboru), nebo komplet všechny (zatržítkem v záhlaví - tedy zcela vlevo nahoře). Po dokončení výběru souborů k obnovení stiskněte tlačítko Recover. Smazané soubory bohužel není možné obnovit do původního umístění, proto budete dotázáni na složku, kam má Recuva obnovené soubory uložit. Pokud je to možné, snažte se obnovené soubory uložit na jiný logický disk, než ze kterého je obnovujete! Předejdete tak případnému přepsání smazaných souborů nově obnovenými.

Výběr složky, kam budou obnoveny soubory

Délka obnovy je přímo závislá na počtu a velikosti zvolených souborů, zpravidla ale netrvá déle, než několik okamžiků.

Obnovení souborů netrvá dlouho

Stisknete-li tlačítko Switch to advanced mode, dostanete se do tzv. "režimu pro pokročilé." V něm vám přibude několik možností, jako například zobrazení náhledu (záložka Preview), podrobných informací o vybraném souboru (záložka Info), nebo zobrazení jeho hlavičky (Header). V horní části okna pak můžete nastavovat parametry dalších případných vyhledávání, jako je prohledávaný disk, nebo typ hledaného souboru.

Recuva v režimu pro pokročilé

Volbou, která by se vám mohla hodit, je obnova souborů, včetně jejich původní adresářové struktury. Výchozí nastavení totiž "sype" všechny obnovené soubory "na jednu hromadu" do složky, kterou jste zvolili. Chcete-li zachovat i složky, v nichž byly soubory uložené, pak stiskněte tlačítko Options a na první záložce Options zatrhněte zatržítko Restore folder structure.

Další možnosti aplikace Recuva

Možná si právě říkáte, že mazání souborů ve Windows není moc bezpečné, když lze pomocí podobných nástrojů získat zpět prakticky vše, co bylo vymazáno a vysypáno z koše. Ano, skutečně je tomu tak! Recuva má ale řešení: dokáže soubory, jež byly smazány systémem Windows, smazat definitivně a to pomocí tzv. "bezpečného smazání." Windows totiž nemažou soubor kompletně, ale pouze odstraní v tabulce rozložení souborů informaci o tom, že je ten který soubor někde uložen. Recuva pak nedělá nic víc, než že tento záznam v tabulce obnoví a zkopíruje obsah smazaného souboru na jiné místo.

Chcete-li mít jistotu, že některý soubor už nepůjde obnovit, může vám opět pomoci Recuva. Stačí v seznamu nalezených (a tedy obnovitelných) souborů zaškrtnout ty, jež chcete definitivně zlikvidovat, kliknout pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat volbu Secure Delete Checked. Tím provedete definitivní likvidaci a o případnou obnovu takto smazaných souborů se ani nesnažte :).

Neobnovitelné smazání souboru

Výhody Piriform Recuva

 • Možnost vyhledávání souborů podle typu.
 • Obnovování souborů jak z pevných disků, tak i z flash pamětí a paměťových karet.
 • Podpora Windows Vista, 2003 Server, XP, 2000 a 98.
 • Podpora FAT16, FAT32 a NTFS.
 • Zdarma pro domácí i firemní použití.

Další informace

Recenze dalších užitečných programů od Piriformu

 • CCleaner (Vyčistěte zdarma svoje PC: Piriform CCleaner)
 • Defraggler (Defragmentace disku zdarma: Piriform Defraggler)

 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
MrazekBike To: Karel K.
Karel K. To: rionka
rionka recuva
Karel K. To: Angel
Angel otazka
Pan úvěr Dobrý tip
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 24.5.2019
Dnes má svátek Jana
původ jména je hebrejský a znamená: bohem daný, dar
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist