O víkendu jsem byl v Praze, kde jsem kromě tří hospůdek s přáteli a návštěvy alergoložky navštívil také „počítačový obchod“ Czech Computer.


Již nějakou dobu jsem totiž přemýšlel nad tím, jak nahrávat televizní reklamy a případně i další televizní pořady (např. přenosy formule 1) do počítače. Od kolegy z práce jsem dostal analogovou PCI kartu, nicméně přes sebevětší snahu jsem na ni nechytil ani ťuk.


První otázkou tedy bylo, zda koupit další kartu, nebo tzv. „USB kolíček.“ Vzhledem k tomu, že jsem chtěl televizi přijímat i na notebook ve Studénce, kam jezdíme na víkendy, vyhrálo nakonec externí provedení pro USB.


Dále bylo nutné rozhodnout se mezi analogovým, hybridním, nebo čistě digitálním přijímačem. Protože analog údajně brzy skončí, odpadla tato varianta jako první. Kombinace dvou tunerů v jednom přijímači za dvojnásobnou cenu mi též nepřišla jako dobrá investice. Rozhodnutí tedy nakonec padlo pro čistě digitální tuner.


Z nabídky Czech Computer jsem si nakonec vybral MicroStar DigiVOX mini II V3, který mě zaujal v první řadě cenou a také tím, že se v diskuzi neobjevovaly nekonečné příspěvky, popisující problémy pod všemi verzemi Windows.


Udělal jsem tedy objednávku a v sobotu před polednem jsem se vydal pro kýžený výrobek. Doma jsem dychtivě otevřel krabičku, zapojil kolíček, nainstaloval software – a hurá – všechno fungovalo! Naladil jsem multiplex s programy ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24 a Novou na maličkou anténku, dodávanou výrobcem. Má radost neměla konce! Tedy nakonec konce měla – po patnácti minutách provozu na kolíčku zhasla kontrolka a už jsem nenaladil ani ťuk. Pokusy o odpojení, zapojení, přeinstalace softwaru i ovladačů nepřínesly žádný výsledek.


Zabalil jsem tedy celý zázrak do krabičky a vydal se zpět na prodejnu. Vize, že budu měsíc čekat na vyřízení reklamace, mě skutečně moc netěšila. Mé obavy se ale nakonec ukázaly jako liché: pracovník reklamačního oddělení mě vyslechl, zapsal do protokolu závadu a nabídl mi, že mi do úterý objednají nový tuner. Skutečně příkladné řešení reklamace.


Já mu na oplátku vysvětlil svou situaci, tedy že z Prahy odjíždím v pondělí v poledne a že bych si tedy nový kolíček nemohl převzít. Ochotný zaměstnanec CzC mi tedy nabídl další možnost: připlatit si na jiný výrobek.


Společně jsme nakonec vybrali Leadtek WinFast DTV Dongle. Bohužel jsem neměl čast uvědomit si, že jsem právě tento výrobek nechtěl z důvodu častých poruch (alespoň podle diskuze na CzC je jeho problematičnost zřejmá). Za deset minut jsem si odnášel novou hračku domů.


Proběhl již jednou ten den absolvovaný ceremoniál: rozbalení, zapojení, instalace ovladačů, instalace software a následně skenování kanálů. Bohužel – nebyl nalezen ani jeden multiplex. Opakované pokusy nepřinesly žádný výsledek.


Pustil jsem se do diskuze na CzC, kde desítky lidí popisovaly ten samý problém: tuner sice funguje, ale nic nenaladí. To je v případě TV přijímače dost zásadní problém.


Už jsem byl smířen s tím, že milého Leadteka otestuji ještě doma v Ostravě a následně ho budu reklamovat poštou. Až v neděli dopoledne mě napadlo vystrčit anténku z okna. A hle! Naladil jsem signál! Sice jen s 20% sílou, ale i to stačilo k důkazu, že milý tuner funguje!


Předtím mi nedošlo, že v oknech pokoje jsou hliníkové žaluzie, které veškeré vysílání poměrně účinně tlumí.


Vzal jsem tedy notebook, tuner a anténu na balkón, kde se mi podařilo naladit i druhý pražský multiplex (tj. Prima, Óčko, TV Noe a Public TV). O funkčnosti výrobku již nebylo pochyb.


V pondělí jsem testoval příjem v Ostravě – na zábradlí balkónu byl signál na 60%, což nebylo špatné. Bohužel v pokoji, kde máme počítače, jsme se pohybovali kolem 10-20% a to už opravdu na sledování TV nestačí. S manželkou jsme dělali pokusy, jak vylepšit příjem – například jsme táhli anténu z okna na vedlejší balkón a halekali na sebe „kolik teď?“ „jenom dvě čárky“, přesto jsme se přes 20% nedostali.


Docela jsem se obával, jaký bude signál ve Studénce, protože právě tam jsem se chystal nahrávat závody formule 1. Příležitost k testování jsme měli již včera a přiznám se, že jsem měl docela obavy. Naštěstí tchán má na baráku kvalitní anténu, takže jsem na televizní rozvod v domě naladil hned napoprvé ostravský multiplex s kvalitou od 60 do 80%. Pravda, sem tam spadne signál i na 10% a obraz se pak rozpadne, ale tak dobré výsledky jsem původně ani nečekal.


Teď s napjetím počítám dny do nedělních pěti hodin ráno a jsem zvědav, jak bude DVB-T fungovat a jestli se mi skutečně podaří bez problémů nahrát celou GP Austrálie. Pevně věřím (a doufám), že teď už snad bude všechno OK.


No a do Ostravy si asi na balkón budeme muset pořídit nějakou kvalitnější anténu :).

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *