Během dnešního dne jsem ve firemní síti zaznamenal zvýšený počet restartů (mám v logon skriptech zaslání zprávy na můj monitor – proto vím o startu každého PC). Dopoledne mi pak volal jeden z uživatelů, že prý se mu zobrazuje “nějaké okno, požadující restart.”

Na tento problém jsem narazil i v několika diskuzích, kde uživatelé hlásili, že se jejich počítač – zpravidla v jejich nepřítomnosti – restartoval a to bez ohledu na to, že měli například otevřený dokument ve Wordu/Excelu či jiné aplikaci. Ti, kdož neměli zapnuté automatické ukládání, tím samozřejmě přišli o veškerou rozdělanou práci.

Příčina je přitom prostá: na vině jsou květnové záplaty Windows, z nichž jedna (nebo více z nich – to nevím) vyžaduje restartování systému. To bych samozřejmě pochopil a akceptoval. Co mě ale překvapuje, je způsob, jakým je toto zajištěno: na obrazovce se objeví dialogové okno s nabídkou, zda chcete počítač restartovat nyní, nebo později. Potud vše v pořádku. V okně je odpočítáván čas – uživatel má na reakci přesně pět minut. Zásadní je, že pokud do pěti minut nezareaguje (například je na obědě, na poradě, …), je automaticky vybrána varianta “Restartovat nyní”, systém se ukončí a počítač restartuje (a neuložená data jsou v pr…).

Okno oznamující, že počítač bude restartován

Pokud okno zaregistrujete a zvolíte “Restartovat později,” objeví se po nějaké době (odhadem 15-20 minut) zase – a opět s odpočítáváním. Pokud tedy z nějakého důvodu nechcete počítač aktuálně restartovat, musíte u něj sedět a vzdalovat se maximálně na 4 minuty….

Osobně hodnotím takový přístup MS velice negativně. Přeci jen uživatel by měl být tím, kdo rozhodne, kdy provede restart. Systém je od toho, aby sloužil uživateli, nikoli aby si dělal, co uzná sám, nebo někdo z MS za vhodné. Jenže tuto filozofii v Microsoftu patrně ještě nepochopili.

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *