Dnes jsem se na Bleskově dočetl, že ministr spravedlnosti Němec chce odvolat nejvyšší státní zástupkyni Benešovou. Vzhledem k tomu, že tato paní mi byla sympatická svým postojem v mediálně známé kauze “katarský princ,” začal jsem pátrat po souvislostech a vyhledal si fakta za poslední čtyři měsíce tohoto roku.

Spory Němce a Benešové se vyostřily právě během zmiňované kauzy, kdy policie zatkla katarského prince Hamada Abdalla Al Sáního za souložení s nezletilými dívenkami. Pan ministr z nějakého mně nepochopitelného důvodu jen pár dnů před zahájením soudního řízení usoudil, že delikventa vydá do Kataru, kde si ho sami odsoudí. Jak asi budou v Kataru soudit člena královské rodiny, na to si patrně každý udělá názor sám. Státní zástupkyně s Němcovým přístupem k celé kauze nesouhlasila a nechala jej prověřit policií. To se samozřejmě panu ministrovi nelíbilo – přeci jen musí ukázat, kdo je tady pánem – a začal jí Benešové tvrdě po krku. Stejně, jako ministr Němec neřešil, zda bude katarský princ za své činy po vydání opravdu souzen (ano, tvrdil, že dostal nějaké záruky – zkuste si ty záruky představit a bude vám jasno), tak i v případě státní zástupkyně ihned začal prosazovat její odvolání. Jako zástěrku uvedl, že nesouhlasí s postupem Benešové v kauze bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (který je shodou okolností Němcovým stranickým kolegou). Inu, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Uznáte asi sami, že pokud se Obvodní i Městský soud v Praze shodli, že ministr nemá v této věci žádné rozhodovací pravomoci a že nemůže rozhodovat o vydání obžalovaného, je zvláštní, že si nakonec Němec přes Nejvyšší soud prosadil svou.

Osobně se domnívám, že Marie Benešová je člověk na svém místě, který “šťourá do věcí veřejných” bez ohledu na následky, což je vzhledem k její funkci velice chvályhodné. V tomto státě má ale kariérní postup zajištěn pouze blb, který umí držet hubu a krok a pěje písně toho, čí chleba jí. Benešová očividně není typ člověka, který se drží hesla “hlavně klid a nohy v teple” a je tedy pochopitelné, že pan ministr takto schopnou osobu ve svém resortu nechce. Je to právě Marie Benešová, kdo se s chutí zabývá korupcí politiků a je jasné, že kdyby ze svého postu zmizela, hodně politiků by si oddechlo.

Do sporu Benešová versus Němec se počátkem května vložil i předseda vlády Jiří Paroubek s tím, že nechá vypracovat nezávislou analýzu celé kauzy. Jistě není bez zajímavosti, že se dodnes výsledky této analýzy nikde neobjevily. Paroubek nakonec nastalou situaci uklidnil s tím, že se dále nebude řešit v médiích. Dnes ale víme, že jeho snaha byla v konečném důsledku zbytečná.

V červenci se Benešové “povedl” kiks, když pronesla, že tiskový mluvčí ministra Němce Dimun podplatil reportéra TV Nova. Obě strany se proti tomuto nařčení ohradily a Benešová nakonec přiznala, že pro svá tvrzení nemá důkazy. Ačkoli podobné excesy se často řeší veřejnou omluvou, Němec využil situace a opět se snažil státní zástupkyni “vyšoupnout.” Připravil dokonce návrh na její odvolání, který se měl projednat na zasedání vlády. Benešová se nakonec na doporučení premiéra omluvila TV Nova.

Koncem srpna, poté co si Němec prosadil svou a katarský princ odletěl soukromým letadlem do Kataru, začal ministr opět volat po odvolání nejvyšší státní zástupkyně. Benešová si nebrala servítky a Němcovo vystupování označila za rituální divadlo. S tím se nedá, než souhlasit a oceňuji, že to někdo dokáže říci takhle hezky od plic.

Jistě není bez zajímavosti, že krátce po odletu prince se začalo spekulovat o tom, zda je vůbec šance, aby byl odsouzen. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS si nechal vypracovat analýzu katarského právního systému, z níž vyplynulo, že obžalovaný nakonec nejspíš odsouzen nebude. Podle této analýzy totiž v katarském právu má svědectví ženy poloviční hodnotu, než svědectví muže a svědčit u soudu může jen muslim starší osmnácti let, což pochopitelně zneužívaná děvčata nejsou a svědčit tedy nemohou. Jak je vidět, pan ministr Němec se patrně ani neobtěžoval tím, aby si ověřil, zda člen královské rodiny bude za trestný čin opravdu potrestán alespoň tak, jak by tomu bylo u nás. Přeci jen to bychom po panu ministrovi asi chtěli moc, když většinu svého času spotřebuje přemýšlením nad tím, jak zlikvidovat Marii Benešovou.

Němec se nakonec rozhodl podat na Marii Benešovou kárnou žalobu za to, že obviňovala jeho úřad z korupce. Jako záminku si zvolil právě její někdejší nešťastnou formulaci na adresu tiskového mluvčího Dimuna a TV Nova, za kterou se ovšem Benešová omluvila. Nakonec si Němec přeci jen hůl našel – na Nejvyšší státní zastupitelství poslal kontrolu, která údajně zjistila průtahy ve vyřizování trestní agendy. Když se podívám na činnost našich soudů, neubráním se dojmu, že by se průtahy zjistily úplně všude. Nicméně ministrovi jde o hlavu nepohodlné státní zástupkyně, takže kontrola se dělala právě v jejím resortu. Nedivil bych se tomu, kdyby její výsledky byly stejně prapodivné, jako ony “katarské záruky.” Stejně tak se asi panu ministrovi nelíbí komentáře Benešové ke zprávě o hospodaření na jeho úřadě, kde Benešová například vyzdvihla vysoké telefonní účty pana mistra.

Na závěr si dovolím citovat slova, která o celém sporu Benešová versus Němec napsal Josef Zieleniec: “Je sporem o to, zda v naší společnosti mají platit srozumitelná pravidla a zda mají platit pro všechny bez rozdílu.” Na to se dá dodat jedině: ano, vo-vo-vo tom to je! Prostě pokud chcete v naší politice udělat jasno a čisto, nemáte šanci uspět, ať už jste na jakékoli pozici.

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *