Tak jsem se zase zdravě nasral. Tento víkend se v Mošnově na ostravsku konala nějaká akce u příležitosti osvobození. Nebudu tady rozebírat debilitu nápadu, uspořádat takovou akci v místě, jež svou dopravní infrastrukturou totálně neodpovídá případným dopravním nárokům. Ačkoli nápad pořádat mega-akce ve vesničce, do níž vede po jedné obyčejné silnici z Ostravy, ze Studénky a z Příbora, je věc hodná zamyšlení. Díky tomu podobné akce končí tím, že je první cesta totálně zacpaná a neprůjezdná, druhá a třetí pak skoro neprůjezdná.

Na otázku, kterou jsem si vyslechl coby odpověď na mé námitky, totiž „kde by se tedy taková akce měla konat,“ odpovídám: když na ostravsku nemají prostor s dostatečně dimenzovanou infrastrukturou, ať se na podobné podniky vybodnou! Já také nedělám ve svém bytě 4+1 koncert Anety Langerové, protože mi jaksi dochází, že by se sem asi všichni nemuseli vejít. Ostravská radnice má ale poněkud jiný přístup a asi bych se nedivil, kdyby Anetu opravdu nechali zpívat v družstevním bytě.

Tento víkend se díky již zmíněné akci v Mošnově povedlo vytvořit kolonu stojících vozidel dlouhou – a teď se držte: skoro 9,5 km – od Krmelína až do Mošnova!!! Zmíněný úsek jsme projížděli průměrnou rychlostí něco málo pod 8 km/h – tedy kolem hodiny a čtvrt.

Během čekání a občasného poposkočení o metr vpřed nás nejprve předjela protisměrem skupinka několika limuzín osazených modrými majáky. Vzhledem k rychlosti, jakou si to tím protisměrem kalili, si raději ani nepředstavuji, jak by dopadla nějaká stará škodověnka, která by nestihla uhnout. Ale asi by bylo příliš chtít po našich policistech či řidičích nám údajně rovných politiků, aby rozlišovali protisměr od levého (zde neexistujícího) pruhu….

Následovala další skupina, do níž se pohotově zapojilo i několik „civilních“ aut. V čele byla jedna policejní felda, na konci také. Za ní pak celá (skoro nekonečná) řada vychcánků, kteří využili situace a vtipně se zařadili. Pokud byste čekali, že někde hlídali policajti a tyhle lidi zkásli, jste na velkém omylu.

Vše dorazil majitel Opela Astry v modré metalíze. Vesele si předjížděl v protisměru a když v dáli zahlédl policejní VW Transporter, začal se cpát do svého pruhu. První, kam se chtěl vecpat, byl prostor přede mnou (nechávám si vždy rozestup za předchozím vozidlem – kdyby se něco událo, abych měl prostor na reakci). To už mi skutečně vypěnily nervy a tvrdě jsem zabral kýžené místo s troubením a vysunutým vztyčeným prostředníkem z okna, aby milý vychcánek pochopil, že nejsem ten, kdo mu bude jeho manýry tolerovat. Byl jsem si jistý tím, že kdyby do mne vrazil, tak nemá šanci to uhrát na mou vinu. Potěšili mě i za mnou stojící řidiči, kteří onoho hajzlíka také odmítli pustit do mezery.

Dva kilometry před Mošnovem pak zabírala okolí silnice odstavená vozidla účastníků akce. Stála opravdu všude: v poli, na krajnici, na všech bočních komunikacích…. Mezi tím chodili po silnici pěšáci, které ani nijak moc nevzrušovalo, že si to štrádují po komunikaci první třídy: chodili třeba ve trojstupech, kličkovali a k tomu ještě šli po špatné straně komunikace. Potkat v takovém místě kamion, nebo autobus, to byla opravdu lahůdka, kdy jsem přemýšlel, zda pro mne bude lepší urvat zrcátko o protijedoucí kolos, nebo druhým zrcátkem sejmout neuspořádaně se pohybujícího chodce (spíše jsem inklinoval ke druhé variantě – přeci jen zrcátka jsou drahá záležitost 🙂 ).

Na konci toho všeho byl samozřejmě policajt, který se snažil řídit dopravu. Vysvětlení 9,5 km dlouhé kolony bylo tím pádem dílem okamžiku….

Co říci k akci na Mošnově? Asi to, co jsem říkal již na začátku: pokud na ostravsku nemají odpovídající prostor, kde podobné akce pořádat, ať se dohodnou s nějakým vybavenějším městem a nedělají megalomanské akce v místě, které takovým účelům ani náhodou neodpovídá. A nebo ať se na to příště vybodnou, když na to nemají….

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *