Dnes ráno jsem se probudil ze snu. Zdálo se mi, že jedu autobusem linky 260 do práce a že před zastávkou u Delvity se řidič za jízdy zvedl ze sedadla a přešel ke dveřím, aby se podíval po nějaké holce. Jako uvědomělý občan jsem vzal mobil a vytočil linku 156, abych o tomto podivném chování informoval městskou policii. Když jsem se dovolal, nadiktoval jsem místo, číslo linky a když jsem chtěl uvést evidenční číslo autobusu, zjistil jsem, že autobus má evidenčních čísel asi pět…. No a pak jsem se probudil :). Škoda, že nezjistím, jestli ten řidič nebyl třeba opilý, nebo nafetovaný – každopádně normální určitě nebyl :). Ale co je ve snech normální, že?

Reálná cesta do práce byla poněkud všednější. Až na to, že nás málem z boku nabourala autoškola, co jela z vedlejší ulice. Instruktor zahamtnul brzdu maximálně 20 centimetrů od nás. Nechápu, jak někdo může přehlídnout autobus – velkou, červenou krabici. Tu dívčinu bych snad ještě pochopil, ale tu hodně pozdní reakci instruktora už nikoli…. No, bylo sedm ráno – to ho alespoň částečně omlouvá :).

Ve Vršovicích jsem pak viděl zajímavý „citylight“ (tj. takový ten reklamní panel, co svítí). Byl na něm muž v obleku, ale místo hlavy měl hlavu nějakého pravěkého ještěra. Nad tím vším se skvěl nápis „Microsoft Office prošel evolucí.“ Vybavila se mi moje nedávná debata s Almadem, kdy jsme řešili výhody a nevýhody Linuxu proti Windows. Došlo i na kancelářské balíky a docela jsme se, ač každý používáme úplně jinou platformu, shodli na tom, že čím novější Office, tím horší. Já sám zůstal na verzi 97 a jsem spokojený – umí to všechno, co potřebuji a ještě k tomu kupu věcí navíc. Od verze 2000 byl do MS Office zakomponován jakýsi pokus o „umělou inteligenci,“ která se vyznačuje například tím, že zobrazuje jen nejčastěji používané položky v menu a ikony na nástrojových lištách. Vím, že to jde vypnout, ale myslet na to při každé instalaci? Administrátoři, technici i pracovníci softwarové podpory mi jistě potvrdí, že s touto „fíčurkou“ mají někteří uživatelé problémy. Někdy nemohou najít ikonu, která se jim „kamsi ztratila,“ jindy se podivují nad tím, že u kolegy vypadá Word jinak, než u něj (protože každý používá jiné funkce), atd. atd. atd.. Když jsem viděl poslední verze MS Office, nějak jsem nepochopil, co nového mi vlastně nabízí. Ano, třeba vylepšenou podporu práce v teamu, nebo lepší podporu ve spojení se SharePointem, ale doma mi to k ničemu nebude. A celé to navíc vypadá, jako barevný cirkus, což se někomu může líbit, ale já přeci jen na počítačových aplikacích ocením spíše strohost a funkčnost.

Ostatně o mé averzi k „omalovánkám,“ tedy operačnímu systému Windows XP, jste si tady již mohli počíst. Když si čtu o nových ikonách a dalším novém vzhledu připravovaných Windows Longhorn, jímá mě hrůza…. Dokonce jsem začal vážně koketovat s myšlenkou, že s ubývající podporou Windows 2000 bude mým příštím operačním systémem Linux a to nejen díky lepšímu rozhraní. Umíte si například představit, že byste jednou funkcí aktualizovali nejen systém, ale i všechny nainstalované aplikace? Ve Windows asi těžko – Linux to podle Almada umí. A mně se to líbí 🙂

Jistě ne nezajímavým příkladem „microsoftí evoluce“ je debata na téma Software Assurance pod článkem na iDnesu. Doporučuji přečíst!

No a na závěr musím odkázat na Mirunovu dokonalou recenzi hry Gipsy Tycoon. Musím říci, že jsem se u toho opravdu srdečně pobavil a až se jednou tahle hra dostane na trh, nebudu váhat zaplatit za ní jakoukoli cenu 🙂

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *