Tak nevím, jestli vrcholové vedení ČSSD nepodlehlo nějakému viru, který napadá normální myšlení, empatii a logiku. Nejeden příznivec strany ČSSD, by nad tím mohl zaplakat.

Podoba přístupu ČSSD s konáním ODS a TOP 09 je zjevná. Zarputilost, jednostrannost, tupé sledování jediného cíle – získat vládní moc a to co nejdříve. Z toho se pak odvíjí mermomocné prosazování cesty k cíli, bez ohledu na zájmy ČR a občanů. A děje se tak velice zřetelně, bez jakékoli snahy alespoň částečně předstírat jakoukoli péči o “blaho” občanů.

Preferování předčasných voleb prostřednictvím rozpuštění sněmovny, nemusí být považováno za něco, co je v rozporu se zájmy občanů. Naopak, může být považováno za něco, co je v souladu s těmito zájmy. Potud zdá se být všechno v pořádku, včetně původního odmítnutí nabídky ohledně sestavení vlády ze strany ČSSD.

Představitelé stran vládní koalice, zejména TOP 09 a ODS, s propagační vehemencí zdůrazňovali záměr rozpustit sněmovnu, v případě, kdy prezident přikročí k sestavení vlády odborníků. Nicméně našemu presidentovi, po odmítnutí převzít vládní zodpovědnost předsedou ČSSD, nezbylo nic jiného. Absolutně nic jiného, než přikročit k realizaci úřednické vlády, nepřipadalo do úvahy. Notabene po peripetiích se sháněním podpisů pro pofiderní stojedničkovou sněmovní většinu a jejím upoceném uplácání na poslední chvíli a po dalším názorovém kotrmelci předsedkyně nevolené strany LIDEM. Tahle jasná zpáva může unikat jen lidem s fantasmagorickými představami o možnosti katastrofálního pokračování katastrofální vlády Nečase bez Nečase.

ODS, TOP09 a ČSSD ruku v ruce, unisono vykřikují, že úřednická vláda nemá šanci. Kalousek řičí o puči prezidenta a pučistech, kteří přijmou místo ve vládě. Řičí o krajní nezodpovědnosti v souvislosti s rozpočtovým provizoriem, protože řádný rozpočet předložený úřednickou vládou nemá jakoukoli šanci projít. Při tom z rozpočtu ještě neviděl ani řádku, nemůže mít ani tuchy, jak ten rozpočet bude vypadat a už řičí o dopadech na občany plynoucí z provizoria, o nehorázné nezodpovědnosti druhých. Vlastní absolutní nezodpovědnost z takových výroků jasně vyzařující, naprosto nevnímá. Nabízí se kardinální otázka. Kam se poděla odpovědnost a starost o občany ze stran ODS, TOP09 a ČSSD? Kde je alespoň zdání špetky odpovědnosti i solidnosti, když předem halasně a jednoznačně odmítají vládu, aniž by znali její složení a její programové prohlášení? Co tohle je za bezohledně sprosté manýry? Tedy alespoň co se skutečných zájmů občanů týká. Veškeré ty jejich řeči o mandátech, nebo o demokratických zvyklostech, lze v daném světle plným právem považovat za ubohé kydy nulové hodnoty.

TOP09 s ODS přešaltovali od rozpuštění sněmovny k čekání na třetí pokus pro sestavení vlády. Pod záštitou upatlané, se “stranou LIDEM” de facto nelegitmní, stojedničkové parlamentní většiny, hodlají přežít do řádného termínu voleb.

Po tomto, předem velice snadno předvídatelném, obratu ODS i TOP 09, co se týče siláckých prohlášení před jmenováním premiéra Rusnoka, nastává prozření a obrat i u ČSSD. Po prvním odmítnutí převzít vládní odpovědnost se náhle uchází o druhý pokus, aniž by vyčkala, zda a jak uspěje úřednická vláda. Přitom na skutečnostech, pro které odmítli první pokus, se nezměnila ani čárka. Sněmovna je ta samá, co byla, stejně jako postavení ČSSD ve chvíli odmítnutí prvního pokusu. Řečičky o změně postoje TOP09 a ODS jsou v daných souvislostech naprosto liché.

Vezmu-li v potaz konání pana presidenta a nejsilnějších parlamentních stran (ČSSD, ODS a TOP 09) v úvaze o zájmu občanů ČR, je to tristní. President v zájmu občanů provádí vynucená opatření za situace, kdy žádné jiné kroky nepřichází do úvahy. Nejsilnější strany bez ohledu na jakékoli zájmy občanů usilovně tato opatření bourají, respektive se snaží je bourat. Nikoli v zájmu občanů ale bezohledně, pouhopouze v zájmu svém vlastním. Tohle pak snaživě překrývají plytkými, dunivými argumenty. V daných souvislostech jsou to argumenty bez jakéhokoli hmatatelného opodstatnění. Jen dunivě prázdná slova.

Závěrem lze konstatovat, že jednu velikou zásluhu našim poslankyním a poslancům, senátorkám a senátorům upřít nelze. Uzákonili přímou volbu prezidenta. Konání prezidenta tudíž můžeme posuzovat dle toho, co z něho plyne pro nás, pro občany. Nikoli podle toho, co z něho plyne pro politické strany. A pro nás, pro občany to nyní vychází tak, že president nemůže do doby řádných voleb v žádném případě připustit to, aby se třetí pokus o vládu dostal do pravomoci Mirky Němcové, potažmo umírající ODS a sveřepě drzé TOP09. A sice vzdor tomu, ať duní, jak umí sebevíce.

Luděk Prokop
29.6.2013

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *