Propusťme všechny vězně! Stát ušetří!*Kalousek si zase chce došlápnout na živnostníky*Totalitní návrhy Kim Čon Hegera šlapou po dalších kouscích svobody*Jsme ovce?


Amnestie bude stát statisíce, úspory však jdou do miliónů

Moc se mi líbí uvažování náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka (ODS), který má na starost oblast vězeňství: „Doprava soudců do věznic, cestovné pro propuštěné vězně, přesčasy soudních úředníků, to vše v souvislosti s právě realizovanou amnestií prezidenta republiky nepřijde podle ministerstva spravedlnosti stát na víc než řádově stovky tisíc korun. Na úsporách na ostraze a zajištění potřeb tisíců propuštěných vězňů přitom už dnes stát vydělává milióny.“

Když už pan Volák vidí v amnestii nesporný ekonomický přínos, mohl dotáhnout svou myšlenku do konce. Podle jeho teorie by totiž stát nejvíce ušetřil, kdyby propustil všechny vězně. Proč to neudělal?


Kalousek: Živnostníci by měli odvádět stejné daně jako zaměstnanci

Někdy se divím, že ze sebe vládě oddaní novináři, pracující ve státem řízené České televizi, každé ráno nezvrací. Reportáž o tom, jak poctiví zaměstnanci platí mnohem vyšší daně, zatímco živnostníci platí málo či dokonce vůbec nic, začíná ilustrativním příkladem: z hrubého příjmu 30 000 korun zaplatí zaměstnanec na daní státu 3 960 Kč, zatímco „soukromý řemeslník“ přesně „nula ká čé“. Mám manželku, která už bezmála dva roky podniká. S jistotou mohu říci, že rozhodně neplatí daně ve výši 0 Kč. Stejně tak jistě mohu konstatovat, že platí zdravotní a sociální pojištění bez ohledu na to, zda v daném měsíci něco vydělala, či nikoli. To by se zaměstnanci nikdy nestalo, aby na povinných odvodech zaplatil více, než vydělal!

Když se manželka zranila a nemohla vydělávat, nedostala od státu ani korunu. Přitom, jak jsem zmínil, platí zdravotní pojištění. Navíc její zranění byl pracovní úraz, což jí, jako OSVČ, bylo hovno platné. Když se zraním já, jako zaměstnanec, dostanu sice almužnu, nicméně dostanu ji.

Když manželka odjela na dovolenou, nedostala opět ani korunu. Proč by také měla? Když jsem na tu samou dovolenou odjel já, zaměstnavatel mi zaplatil, jako bych byl v práci.

Podmínky zaměstnanců a živnostníků se prostě liší a každá strana má nějaké své výhody a nějaké nevýhody. Stát na jedné straně nepřizná živnostníkům výhody zaměstnance – neproplatí jim období nemoci, natožpak dovolenou – ale jejich výhodu, tedy možnost ovlivnit výši daně z příjmu, jim hodlá odebrat.

Ministr Kalousek se nechal slyšet, že: „Daň z příjmu fyzických osob máme platit všichni stejnou. Bez ohledu na to, v jaké formě jsme zaměstnáni či podnikáme. To je univerzální daň a měla by být pro všechny stejná.“ Nejspíš nepřekvapí, že se ve stejně spravedlivém duchu nevyjádřil třeba k té nemocenské či placené dovolené. Tam totiž ono „Bez ohledu na to, v jaké formě jsme zaměstnáni či podnikáme.“ najednou neplatí.


Do restaurací jen bez cigarety a pivo nesmí být levnější než limonáda, navrhne Heger

Minerálka musí být levnější než pivo, navrhuje ministr zdravotnictví

To bylo řečí, jak je například kouření v restauracích předmětem diskuzí! Pak stačí jeden diktátor – říkejme mu Kim Čong Heger – který se s nikým nebaví a z role své moci rozhodne za všechny. Pivo nesmí být nejlevnějším pitím v hospodě, kouřit v hospodě se také nesmí, alkohol se smí prodávat jen tam, kde to Kim dovolí.

Vezmu to postupně. Pamatuji si dobu, kdy o cenách potravin a dalšího zboží rozhodoval stát. Bylo to centrálně řízené hospodářství pod taktovkou KSČ. Když soudruzi rozhodli, že máslo bude stát 10 Kčs, stálo přesně tolik po celé republice. Jak jsme byli v listopadu 1989 rádi, když jsme se zbavili soudruhů, včetně jejich centralizovaného hospodaření! Máme tu rok 2013 a jakýsi soudruh tady opět klade do rukou státu určování cen. Nikomu to nevadí?

Kouření v restauracích jsem omílal už několikrát. Restaurace je prostor, provozovaný buď jejím majitelem, nebo nájemcem. V každém případě se jedná o soukromý prostor, ve kterém by měl mít právo určovat pravidla ten, kdo za něj platí. Jenže náš totalitní stát už se svou drzostí diktovat došel tak daleko, že hodlá rozhodovat i o soukromých prostorech. Jednou se možná dočkáme i toho, že budeme doma povinně chodit v červených trenýrkách a nátělníku.

Co se týká určování toho, kde se smí či nesmí prodávat alkohol: osobně jsem dlouhodobě přesvědčen, že metanolová aféra, nebyla-li uměle vytvořena, byla perfektní záminkou k utažení šroubů. Tohle je zatím jen první krok.


Drtivá většina jsou ovce. Salámovou metodu jste sežrali i s obalem

Výše navrhovaná opatření Kim Čong Hegera komentuje trefně František Matějka. Nejprve podotýká, že kdyby s takovými (a mnohými dalšími) nápady předstoupili politici těsně po revoluci, byli by odesláni do patřičných míst. „Kdyby ty samé zákony, jaké máme teď, vznikaly začátkem devadesátých let, politikům by to určitě neprošlo.“

Následně se Matějka dostává k tomu, co já nazývám „utahování šroubů“ – „Salámová metoda je označení pro praxi či taktiku, kdy se kontroverzní či obtížné cíle, řešení a požadavky, které by se celkově prosazovaly jen těžko, nebo by byly zcela neprůchodné, rozdělí na malé dílčí krůčky a prosazují se postupně.“ Pak se dostává k praxi: Tak dlouho si mnozí u nás nechali ukrajovat každý den kousek po kousku, přičemž si říkali, tohle je mi jedno, tohle se mě netýká, to se týká jiných, nebo že tohle je ptákovina, nestojí mi za to se ozvat, případně mě už politika nezajímá, jsem zhnusen, že už po dvaceti třech letech pomalu není co krájet. Ráno se probudíte a než ulehnete, řídí váš život desítky, stovky a tisíce zákonů, vyhlášek, předpisů a nařízení, určujících co nesmíte, nebo co je ještě povoleno a za jakých podmínek.“


Svobodní jsou zděšeni novými regulačními nápady ministra Hegera

Nemohu přeskočit ani oficiální vyjádření Svobodných, kteří konstatují, že: „Další omezování prodeje alkoholu jen na licencované obchody je poloprohibicí a omezováním svobody podnikání.“

Smutně bych dodal, že svoboda, včetně svobody podnikání, je v dnešní době už jen takovou pěknou vzpomínkou na něco, v co jsme před 23 lety doufali. Bohužel jsme se – i díky tomu, jaké lidi jsme volili (a jaké volili ti pohodlnější z nás) – dostali z deště pod okap.


Zaznělo na Twitteru

K plánovaným restrikcím ministra Hegera napsal trefný komentář Petr Schopf: „Ministr Heger se asi rozhodl, že v debilitě svých nápadu překoná kumulativně celou Evropskou komisi…..a dokázal to!!!!!“


Co dodat?

Jděte dnes volit prezidenta! Nezapomeňte na to! Vím, že zejména liberálně a pravicově smýšlející voliči prakticky nemají na výběr, ale když už nic jiného, zamezme alespoň tomu, aby v čele státu stál někdo, koho nechceme.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *