V Ostravě od listopadu začne platit stanné právo*Přemluvená bába stejně volila levici!*Zimní pneumatiky povinně i při teplotách nad 20 stupňů*Tajemství? Zrušme je!*Než volit ČSSD, to raději nechci nemocenskou.


Ticho! V Ostravě bude více klidu

Vítejte v totalitě! “Moravskoslezská metropole” (pro Pražáky: to je jako Ostrava) “má novou protihlukovou vyhlášku. Debaty na radnici o její podobě byly dlouhé. Nakonec zastupitelé schválili noční klid už od osmi hodin večer a neděle celé bez sekaček či vrtaček.”

Chápu, že zejména v hustě obydlených oblastech, jako jsou sídliště, je elementární lidská slušnost základem vzájemného soužití. Sám se snažím v tomto směru dodržovat několik pravidel, dle hesla “Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.” To například obnáší poslech hudby (i ve dne) tak, aby se mnou nemuseli poslouchat sousedé, ukončení všech hlučných činností (vrtání, vysávání prachu, …) ještě před večerními zprávami, apod. Dělám to dobrovolně, protože si uvědomuji, že nebydlím v domě sám. Stručně: snažím se neobtěžovat ostatní.

Překvapila mě ale informace, že ostravský magistrát stanovil vyhláškou noční klid již od osmi hodin večer, ba dokonce zakázal například vrtat v neděli. Co se mi na tomto kroku nezdá v první řadě: nevšiml jsem si, že by některá ze stran, jež ovládají ostravskou radnici, něco takového měla v předvolebních slibech. Žádná strana tedy nedostala mandát od voličů, aby takto omezila svobodu obyvatel celého města. Stejně tak jsem nezaznamenal žádnou veřejnou diskuzi. Přitom natolik zásadní omezení svobody by, podle mého názoru, mělo být odhlasováno v referendu alespoň nadpoloviční většinou. Jak je možné, že o tak zásadních věcech, jako je omezení osobní svobody, rozhodují městští politici bez mandátu voličů/občanů/obyvatel? Mimochodem: podle ankety pod článkem, kde se vyjádřilo 269 čtenářů, celých 75 % s posunutím nočního klidu nesouhlasí. Politici tedy prokazatelně jednají proti vůli většiny.

Zákaz hluku v neděli je pak absolutní absurditou. Neděle je pro mnoho pracujících jediným dnem, kdy se mohou věnovat domácím pracím. Nevidím jediný důvod, proč by právě v tento den mělo být zakázáno například přivrtat poličku na zeď, nebo posekat zahradu. Zastupitelé města Ostrava patrně předpokládají, že si pracující občané budou brát kvůli sekání trávy či montáži nábytku dovolenou, kterou jim ale zaměstnavatel není povinen poskytnout.

Velmi zajímavé také je, že mezi “rušení” měl být původně, kromě vrtání, sekání trávy, či řezání dřeva, zahrnut také provoz modelů letadel! Ovšem pozor: uřvaní ostravští haranti mohou generovat hluk dál. Vždyť jsou to přeci děti! Co na tom, že jejich likvidování hřiště ve vnitrobloku panelových domů, kde se každé kopnutí do míče odráží se čtyřnásobnou ozvěnou, prakticky permanentně několikanásobně převyšuje zvuk pneumatického kladiva?!

Jsem docela zvědavý na jednu věc: kdo a jak bude dodržování “protihlukové vyhlášky” a nočního klidu hlídat. Když jsem před několika lety volal v jednu hodinu v noci policii kvůli cikánské rodině, která pouštěla hlasitou hudbu na celé sídliště, dozvěděl jsem se od policisty na telefonu, že “o tom vědí, protože tam už byli.” Když jsem se dotázal, co s tím budou dělat, odpovědí bylo: “No, víte, to je romská rodina. A to je jejich rozum, nebo spíše nerozum, jejich oslava.” Předpokládám, že to bude nadále stejné: tedy pokud já v neděli vyvrtám jednu díru do zdi, a nesnášenlivá sousedka mě udá, zaplatím pokutu až 30 000 Kč. Když ale bude cikánská rodina pořádat v jednu v noci mejdan, bude to “jejich rozum, nebo spíše nerozum, jejich oslava.”

Potvrzuje to i zkušenost čtenáře, který se podepsal jako Zdenál: “Jsem zvědav, jak zamezí řvaní cikánských skupin venku za příznivého počasí, kdo do tohohle půjde …..Asi se to záhy přidá do výjimek.”

Přemýšlím, co můžeme čekat v Ostravě dál. Co třeba zákaz vycházení po desáté večerní?

Postupně dospějeme do stavu, kdy si budeme chodit zazpívat za hranice do země krále Miroslava.


Přemluvená bába by teď měla asi méně jíst a topit, rýpnul si do pravice Hašek

Výrok místopředsedy ČSSD Michala Haška, že “Možná by ta přemluvená bába a ten přemluvený děda teď měli méně jíst, méně topit, méně chodit k lékaři,” vypadá sice na první pohled jako docela dobrý ironický vtip, ve skutečnosti jde ale o pouhou manipulaci. Mádl a Issová sice přemlouvali “bábu a dědu,” aby nevolili levici, nicméně pokud prarodiče hodili volební lístek ODS, TOP 09 či Věcem veřejným, tak udělali přesně to, co dělat neměli: volili levici.

To, že nějaká strana sama sebe označuje jako pravici, a slibuje pravicovou politiku, totiž ještě neznamená, že skutečně pravicí je. Zkusme definovat, co je levice – jako příklad si vezměme ČSSD nebo KSČM. V obou případech jde o strany, jejichž politika je postavená na výběru peněz z kapes daňových poplatníků a jejich následném přerozdělování podle představ vlády/politiků. Stát se tedy o své občany “postará,” na oplátku ale poněkud (více či méně) omezí jejich svobody.

Z logiky věci tedy plyne, že pravice nechá více peněz v kapsách voličů, kteří ale budou muset nést vyšší míru zodpovědnosti za sebe a svůj život. Role státu v životech občanů by tedy pod taktovkou pravice oslabila, občané by měli více svobod, ale museli by se o sebe postarat sami.

Kam, dle vašeho názoru, spadá současná vláda? Mně z toho jednoznačně vychází první kategorie – tedy levice. Pokud tedy Mádl a Issová přesvědčovali mladé, ať jejich prarodiče nevolí levici, zjevně jejich slova nedopadla na úrodnou půdu, protože nejen prarodiče, ale i mnozí rodiče a oslovená mládež volili ODS, TOP 09 či VV v mylné představě, že to není levice. Největší “fór,” ukazující hloupost poměrně značné části tohoto národa, jsou předvolební průzkumy, podle kterých by předčasné volby vyhrála zase levice – tentokrát ta, která si nehraje na pravici, tedy ČSSD a komunisté. Ani “poučení z krizového vývoje” zjevně nepřesvědčí voliče, aby nevolili “menší zlo,” ale aby konečně po 23 letech volili hlavou.


Dobešův plán: Zimní pneumatiky pro všechny bez výjimky

Na ministerstvu dopravy se před časem vystřídali ministři, což byl evidentně ten správný čas pro pneumatikářskou lobby, aby se znovu pokusila prosadit svůj byznys. Netrvalo dlouho, a objevila se informace, že “Povinnost mít zimní pneumatiky na autě by totiž do budoucna podle ministra dopravy Pavla Dobeše měla platit pro všechny bez výjimky. Nyní je musejí mít auta jen za zhoršených podmínek.” Nově tedy bude povinnost používat zimní pneumatiky dána pevnými daty, bez ohledu na skutečný stav pozemních komunikací.

Ministerstvo dopravy sice, jako vždy, argumentuje těmi nejlepšími úmysly – tedy snížením nehodovosti – aniž by jakkoli doložilo relevantnost tohoto argumentu.

Zimní pneumatiky jsou efektivnější než letní při teplotách do sedmi stupňů nad nulou. Nad tuto teplotu se nejen více opotřebovávají, ale také klesá jejich účinnost. Pokud by ministerstvo skutečně prosadilo povinnost používat je až do konce března, pak by například letos dvacet ze 31 dnů řidiči museli povinně používat pneumatiky s horšími jízdními vlastnostmi (ve dvaceti dnech března 2012 teplota v Ostravě odpoledne překročila +7 C; 12 dnů byla teplota vyšší než + 10 C, 9 dnů dokonce vyšší než 15 C).

Oč jde v praxi? Pokud si řidič povinně bude ničit pneumatiky při teplotách, pro které nejsou určené, bude docházet k jejich zvýšenému opotřebení. Tím pádem se sníží jejich životnost, a motorista, který bude chtít jezdit, si bude muset dříve pořídit nové. To je jediný důvod, proč ministerstvo tak vehementně tlačí na to, aby byly zimní pneumatiky povinné “od – do” a nikoli s ohledem na povětrnostní podmínky.

Oč by se nám dýchalo lépe, kdybychom se mohli řídit vlastním rozumem, namísto toho, aby za nás rozhodovali politici, řídící se především vlastním profitem!


Rusnok (LIDEM): Povinné zimní pneumatiky – jednoduché řešení velkého problému

Poslanec Jiří Rusnok, který se původně do Parlamentu dostal proto, že ho nominovala TOP 09, a následně přeběhl (dezertoval či kolaboroval) k platformě Karolíny Peake LIDEM, ukázal, kterým směrem se bude nové politické uskupení ubírat. Asi nepřekvapí, že z TOP 09 nemůže vzejít nic dobrého, takže to bude další levice.

Rusnok, kromě toho, že je zjevný levičák, je také evidentní demagog. Jinak by totiž nemohl tvrdit, že “Dohadovat se o nebezpečnosti letních pneumatik v zimě je zcela jistě zbytečné,” aniž by uvedl i druhý protipól – totiž že dohadovat se o nebezpečnosti zimních pneumatik při teplotách nad 20 stupňů nad nulou je také zcela zbytečné.

Zvykněme si, že politici říkají vždy jen tu část pravdy, která se hodí jejich záměru, takřka nikdy ale neřeknou celou pravdu.


Tajné služby mají mít přístup k soukromým bankovním účtům

Co jsme tu dlouho neměli? Třeba boj proti terorismu. To je zejména v zámoří docela oblíbený argument pro omezování svobody. Učí se i naši poslanci a jako jeden ze způsobů “boje proti terorismu” schválili zákon, podle kterého: “Zpravodajské služby mají mít přístup k datům, která podléhají bankovnímu tajemství, například účtům klientů bank.”

Já myslím, že by se s tím nemuseli mazat po jednom, a měli by zrušit všechna tajemství jedním zákonem. Koneckonců lékařské tajemství přestalo existovat okamžikem, od kterého musí lékaři posílat data o nemocných řidičích úředníkům z magistrátu, radnice či místního úřadu. Kdejaká bába “z města” si tak počte, čím trpí její soused. Teď se pokračuje v nahlodávání bankovního tajemství (ostatně přístup k datům z bankovního účtu již mají např. finanční úřady), takže bychom se na to mohli vykašlat, a zpřístupnit veškerá osobní data všem státním úředníkům. Proč to komplikovat? Kdo nedělá nic špatného a není nemocný, nemá se přeci čeho bát? Tím spíše, když žije v této zemi, proslulé tím, že zde nikdy neunikla žádná soukromá informace, nedaří se zde korupci, vyděračům apod. Nemáme se čeho bát a bude to pro dobro všech, no ne?


ČSSD: Po volbách placenou nemocenskou opět zavedeme

Jsem přesvědčen, že neproplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci je zlodějina a lumpárna, neboť nemocný musí platit zdravotní a sociální pojištění za každou odpracovanou minutu. Bohužel Ústavní soud jde na ruku politikům, takže stejně, jako v případě “regulačních poplatků,” jež dle jeho rozhodnutí nejsou porušením práva na bezplatnou zdravotní péči, i tentokrát dospěl k závěru, že je vše v nejlepším pořádku.

Tématu se chytila ČSSD, jejíž místopředseda Zdeněk Škromach v rozhovoru pro ČT řekl: “Myslím, že tohle soudy nevyřeší, tyto věci řeší volby a vlády a je to politické rozhodnutí. Po příštích volbách budou první tři dny placeny, pokud vyhraje sociální demokracie a bude mít sílu tuto změnu prosadit.”

Kdybych si měl vybrat, zda mít placené tři dny nemocenské a vládu ČSSD, nebo nemít ani jedno, rozhodně volím druhou variantu. Dokonce, raději než ČSSD u moci, bych se zřekl i celé nemocenské.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *