Regulační poplatek nic nereguluje. Je nutné ho zvýšit!*Proč zdraží benzín? Protože vláda to chce!*Idioti chtějí zase vládu ČSSD*Bárta si ze všech asi dělá legraci*Přeběhlíci, táhněte!


Poplatek u lékaře se zřejmě zvýší na padesát korun

Když někdejší ministr zdravotnictví Julínek zaváděl “regulační poplatky” coby součást své “reformy zdravotnictví,” vysvětloval jejich princip tak, že k lékaři přestanou chodit lidé, kteří si chodí s doktorem “jenom popovídat.” Premiér Topolánek pak v jiném kontextu neváhal označit všechny Čechy za bandu simulantů.

Uplynulo čtyři a půl roku, a hádejte, co se stalo? Ukázalo se, že Češi jsou dokonce takoví simulanti, že chodí k doktorům, i když za to musí platit. Skandál! Podle ministerstva zdravotnictví “nynější částka pomalu přestává fungovat a regulovat počty návštěv.” Proto ji chce zvýšit na 50 Kč za návštěvu.

Víte, jak by měla vypadat opravdová “reforma zdravotnictví” v režii ODS a TOP 09? Začít by se mohlo nastavením výše regulačního poplatku alespoň na 10 000 Kč. To je výše, která by již velmi pravděpodobně reálně zredukovala počet pacientů v čekárnách. Přeci jen třicet nebo padesát korun, to v peněžence najde každý, ale deset tisíc? To je pro některé měsíční plat, pro matky na mateřské dokonce ještě větší překážka. Pacienti by tak neobtěžovali doktory s povídáním, rýmičkou, a kdo ví – třeba by už neotravovali ani se zlomeninami, leukémií a rakovinou. Zmíněné opatření by samozřejmě nešlo ruku v ruce se snížením odvodů zdravotního pojištění, takže pojišťovny by byly v plusu, zdravotnická zařízení také, lékaři by si v práci pěkně odpočinuli (ostatně paušál za kartu v kartotéce jim stačí na docela slušné živobytí), akorát ti pacienti, simulanti jedni, by nám časem pochcípali.

Hegerovi ale není dost ani padesátikorunový poplatek a tak pokračuje v “reformě,” jejíž cílem je vybrat od nemocných ještě více peněz bez jakékoli přímé úměry s úrovní a/nebo kvalitou poskytnuté péče. Rád by rozšířil nadstandardy, zpoplatnil zubní plomby pro dospělé, rehabilitaci, dlouhodobou péči a zdravotní dopravu. Jinak řečeno: Heger se v podstatě blíží mému návrhu, podle kterého budou pacienti za všechno platit hotově, ale k tomu ještě budou muset odvádět povinné odvody.

Asi nikoho už nepřekvapuje, že namísto lepení děr pan ministr nalévá do děravého vědra stále více a více vody. Přeci jen: firem, napojených na management státních/krajských/městských nemocnic je stále více a více, a někdo jim ty příjmy ze státní kasy zajistit musí, že ano.

Stávající systém jasně ukazuje prohnilost státních “pojištění.” Zatímco s komerční pojišťovnou by pacient uzavíral smlouvu, ve které by měl jasně uvedeno a oboustranně podepsáno, kolik bude platit, a jakou péči, zdravotnický materiál a léky za to v případě potřeby dostane, se státem jsme nic neuzavřeli, platit musíme, a pravidla hry se mění jednostranně bez možnosti vypovězení smlouvy a přechodu k výhodnějšímu pojišťovacímu ústavu.

Nu, což, alespoň že ve veřejnoprávní televizi mají smysl pro humor, když zprávu o Hegerových záměrech uvedli slovy: “Ministerstvo zdravotnictví představilo na tiskové konferenci další část zdravotnické reformy.”


Ministr Kuba chce kvůli bezpečnosti státu zavést ropnou daň. Zvýší tím cenu benzinu

“Ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu začínají trápit výpadky v dodávkách ruské ropy. Chce proto zajistit finanční prostředky na zvýšení českých strategických rezerv ropy z 90 na 120 dní. Na vládě už proto leží návrh na zavedení nové ropné daně, která zvýší ceny u benzinových pump.”

Co dodat? Pan ministr Kuba, o kterém dosud nebylo slyšet a jen málokdo ví, jak vlastně vypadá, a co jinak dělá, si nemohl vybrat blbější dobu. Jistě si ale dobře spočítal, že v případě krize v dodávkách z Ruska by problém trval sice více než 90, ale méně než 120 dnů.

Oč jde v reále? V případě této vlády o nic neobvyklého – o jinak interpretované zvýšení výběru peněz z kapes občanů do státní kasy. Můžeme si tipnout, zda by vybrané peníze byly skutečně využity k nákupu rezerv ropy, a jestli vůbec máme v Česku takovou kapacitu, abychom mohli zvýšit zásoby o 33 %. Stejně tak je skoro jisté, že až stát vybere dost peněz na pořízení ropy na dalších třicet dnů, daň se už snižovat nebude, natož aby se rušila.

Pobavila mě také formulace, kterou použil autor na iHNedu: “Fakticky tak skončí dřívější praxe, kdy tvorbu ropných rezerv financoval stát.” Škoda, že se dotyčný nepodepsal – rád bych se ho totiž zeptal, zda má tušení, kde stát, který tak pěkně financoval, vzal na to financování peníze. Určitě to nebylo z daní, pod pohrůžkou vybraných od občanů.

Pavel Šenych, zástupce ředitele odboru plynárenství a kapalných paliv ministerstva obchodu a průmyslu, nedokázal redaktorovi České televize rozumně odpovědět na otázku, proč tuto aktivitu chce stát zaplatit z kapes motoristů, když se jedná o státní zájem. Jeho odpověď “Ta aktivita není nijak nová,” pokračující ve stylu “všude to tak mají, až všichni skočí z oken, tak já taky,” jasně ukazuje, jak nekompetentní lidé sedí na postech ředitelů a zástupců ředitelů stovek odborů. Jediný, kdo si zaslouží pochvalu, je redaktor ČT, který pokládal panu Šenychovi zjevně ne zcela příjemné otázky.

Poměrně trefně komentoval v diskuzi pod článkem návrh ministra Kuby čtenář, který se podepsal jako Petr P.: “Nezlobte se na něj. On je to lékař z oddělení ARO. Medicínu už neumí , ekonomiku taky ne, ale u svého soudruha z vlády, jistého Kalouska slyšel, že zvedání daní zajistí státu blahobyt.” Smutné na tom je, že ještě před dvěma roky, před volbami v roce 2010, jsem si myslel, že “prodanění se k jistotám a prosperitě” slibuje pouze ČSSD, a že ODS na to chce jít jinak.


CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, komunisté předstihli ODS

Já nevím, jestli má tohle smysl ještě komentovat. Jsou voliči či respondenti opravdu tak hloupí, že budou dokola dávat hlasy ODS, když je pak ODS zklame, hodí to “na truc” ČSSD, a když je zklame ČSSD, tak to “pro změnu” hodí ODSce? Vždyť tohle se tady děje pořád dokola už přes dvacet let! Nemám sice valné mínění o “průměrném voliči,” ale nevěřím tomu, že by to byl až takový idiot, aby mu nedošlo, že pokud nechce chodit v kruhu (nebo přesněji ode zdi ke zdi), tak by neměl volit domnělé “menší zlo,” ale někoho, kdo odpovídá jeho představám, názorům, požadavkům, …. Pravda, je otázkou, zda má “průměrný volič” představy a názory. Jisté je jen to, že má nějaké požadavky typu “ať je levné pivo,” či “ať už konečně pořádně zdaní toho zbohatlíka od vedle.”

Já například volím Svobodné, a jak tak sleduji na Twitteru, voličů, kteří dají v následujících volbách hlas této straně, neustále přibývá. Myslím, že je to dobrý nápad – pokud by se Svobodní skutečně dostali do Parlamentu, věřím tomu, že i v malém počtu by dokázali udělat pěkný průvan v tom zatuchlém “smrádku a teploučku,” které tam panuje dnes.

A že komunisté mají dostat 20 %, a dokonce předběhnout ODS? S kým by asi tak vládli? Že by s ČSSD? To fakt lidem nedochází, že bychom se vrátili minimálně dva roky zpět, ne-li rovnou o celé čtvrtstoletí?


Bárta jako kandidát na hejtmana Plzeňského kraje?

Vít Bárta je takový upřímný člověk. Skoro jako Stanislav Gross, který to myslel tak upřímně, až mu z toho vznikla vila ve Slivenci za více než 25 milionů a byt na Floridě.

“Kateřina Klasnová v ČRo prohlásila, že pokud bude její manžel Vít Bárta nepravomocně odsouzen, odejde ze sněmovny. Vít Bárta prohlásil, že v takovém případě “odejde z politiky”.” Jak to dopadlo? “Bárta odmítl složit mandát s tím, že slíbil odejít z “vrcholné politiky”, přičemž prý sněmovna s 200 poslanci vrcholnou politikou není.” Ostatně podívejte se sami, co VV naslibovaly a jak vypadá realita.

Úplatkář Bárta, odsouzený k trestu 18 měsíců odnětí svobody podmíněně na zkušební dobu 30 měsíců, patrně usoudil, že ani pozice hejtmana ještě není “vrcholová politika” a chce chce být hejtmanem Plzeňského kraje. Asi ani “být jedním ze třinácti hejtmanů” neznamená “být ve vrcholové politice.” Chci vidět alespoň jednoho mentálně zdravého obyvatele tohoto kraje, který dá Bártovi hlas.

Kuriózní je také Bártovo vysvětlení, proč dával členům své strany peníze: “To, že já jsem pomohl našim poslancům, respektive jsem jim nabídnul pomoc v tom, že se musí krátkodobě vyrovnat s tím, že jejich příjmy klesly, více než měly (…), to že jsem se jim snažil krátkodobě pomoci půjčkou, se nedomnívám, že je eticky špatně.” Uznávám, že lidé s platy kolem 60 tisíc čistého, plus stejnou částkou za smyšlené náhrady, potřebovali pomoc. Možná by nám, bohatým občanům, měli zvýšit daně, aby poslanci neživořili.


Přeběhlíci jděte od válu

S paní Formánkovou v poslední době souhlasím spíše výjimečně. Přeci jen je to docela “fest kovaná socanka.” Nicméně v tomto názoru se s ní shoduji: “Stalo se v naší krajině zvykem, že o existenci vlády rozhodují přeběhlíci. Osud vlády visí na jednom zrádcovském hlasu jenom proto, že zrádci, kteří byli zvoleni za určitou stranu v ní nemusí setrvat. … Pokud poslanci tuto stranu opustí, měli by opustit i svůj post, protože nebyli voleni jako jednotlivci – nezávislí, ale v rámci strany.”

v roce 2008 jsem psal: “Chyba je samozřejmě hned na několika stranách – například již v samotném pojetí poslaneckého mandátu, kdy není možné vyměnit neposlušného poslance za jiného, který bude hájit zájmy voličů a nikoli jen své vlastní, případně své korupční.”

O rok později jsem pak nastínil i možné řešení: “Samozřejmě beru v úvahu, že by poslanci měli hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jenže žijeme v době, kdy nejeden poslanec hlasuje jen podle svého nejlepšího prospěchu. Uvědomme si, že strany do svých budoucích zákonodárců investují nemalé peníze formou volební kampaně a tito pak jednoduše mohli ukázat vztyčený prostředník a začít hrát vlastní hru. Pokud se skutečně stane, že poslanec po svém zvolení zjistí, že se jeho strana ubírá jiným směrem, než by si přál, nevidím problém v tom, aby vystoupil a příště zkusil kandidovat za stranu jinou, nebo sám za sebe.”

Máme rok 2012 a máme tu hned sedm přeběhlíků, kteří sice byli zvoleni za stranu Věci veřejné, ale nyní pojedou v Parlamentu “na vlastní triko.” Bez ohledu na to, že “nějakou” Karolínu Peake skoro jistě nikdo nevolil kvůli ní, ale kvůli straně, která ji dala na kandidátku.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *