Samsung Galaxy 3 můžeme vnímat jako odlehčenou verzi vlajkové lodi Galaxy S, která se pro mnohé stala etalonem “nadupaného” Androidu. Za rozumnou cenu získáte telefon střední třídy s mnoha vlastnostmi, které najdete u jeho výrazně dražšího sourozence.

Ve článku budu občas srovnávat s Vodafonem 845, neboť právě pro majitele tohoto a podobných telefonů může být Galaxy 3 oním dalším krůčkem do světa Androida.

Obsah balení

V papírové krabičce najdeme samozřejmě samotný telefon, což asi nikoho nepřekvapí. Baterie o kapacitě 1500 mAh je uložena mimo tělo telefonu a je tedy nutné ji nejprve nainstalovat. Společně s ní můžete osadit i přiloženou microSDHC kartu SanDisk s kapacitou 1 GB, která je sice milou, leč pro mnohé uživatele příliš malou pozorností. Pro možnost vložení karty do klasické čtečky je přiložen SD adaptér.

Telefon je dodáván v papírové krabičce
Telefon je dodáván v papírové krabičce

Na rozdíl od Vodafone 845 je nabíječka dodávána jako kompaktní celek, nikoli jako trafo s USB výstupem a USB kabel. To osobně hodnotím spíše jako mínus – datový kabel sice v balení nechybí, proti uvedené filozofii jde ale o “drát” navíc, který nemusíte mít vždy při ruce jako nabíječku.

Zmínit bychom měli také špuntová sluchátka s 3,5 mm konektorem “Jack”. Jde tedy o lepší variantu než “pecky,” nicméně po poslechové stránce nepřekvapí ani v negativním, ale ani vysloveně pozitivním smyslu. Pro poslouchání hudby cestou do práce či do školy, nebo jako handsfree ale postačí.

Samozřejmě nemůže chybět návod, který je v češtině a čítá celkem 116 maličkých stránek. Přiložen je také záruční list Samsungu, záruční podmínky a malá knížečka o GPS.

Co najdeme v krabičce
Co najdeme v krabičce

Co v balení nenajdete, je CDčko se softwarem – pro správu telefonu z počítače si tak musíte z webu výrobce stáhnout Samsung Kies, čítající úctyhodných 127 MB (v případě Windows XP a Vista je ke správnému fungování nezbytný ještě .Net Framework 3.5).

Čím se asi inspirovalo rozhraní Samsung Kies?
Čím se asi inspirovalo rozhraní Samsung Kies?

Vzhled a dílenské zpracování

Dominantou telefonu s rozměry 114 mm x 55 mm x 13 mm je kapacitní dotykový TFT displej s úhlopříčkou 3,2″ o rozměrech 70 x 42 mm, nabízející rozlišení 400 x 240 pixelů. Zobrazení hodnotím jako dobré, barvy jsou živé, byť samozřejmě za technologií (Super) AMOLED o něco zaostávají. Na přímém slunečním světle se ale neubráníte nechtěným odleskům, znesnadňujícím práci s telefonem.

Displej bohužel trpí odlesky
Displej bohužel trpí odlesky

Poněkud zklamáním pro mne byla skutečnost, že je displej vyroben z plastu – přeci jen sklo, na které jsou zvyklí uživatelé Galaxy S, je v mnoha směrech praktičtější a subjektivně působí seriózněji. Pokud na tento telefon budete přecházet z odporového displeje, patrně se nevyhnete jeho občasnému hrubšímu stisku, kterému se ale plast nepodvoluje. Po bezmála měsíčním používání jsme nezaznamenali žádné viditelné škrábance, což může být dáno tím, že uživatelka ukládala telefon do pouzdra.

Nad displejem najdeme kromě loga výrobce ještě reproduktor a senzor přiblížení, který se stará o to, abyste během přiložení telefonu k uchu nestiskli něco na obrazovce.

Logo výrobce a reproduktor
Logo výrobce a reproduktor

Pod displejem se nacházejí pouhá tři tlačítka – levé pro vyvolání menu, pravé pro návrat zpět a prostřední, jehož stiskem dojde k návratu na výchozí obrazovku. Toto tlačítko sice působí dojmem, že jde o navigační klávesu, zdání ale klame – je to opravdu “jen” tlačítko. Všechna tlačítka jsou mechanická, což osobně vnímám jako plus, neboť nehrozí jejich nechtěný stisk během práce s displejem (samozřejmě jde o subjektivní názor). Možná prakticky, ale poněkud nedotaženě působí skutečnost, že levé a pravé tlačítko lehce (cca. desetinu milimetru) vyčnívá nad rovinu displeje, navíc se obě při stisku projevují poněkud laciným plastovým zvukem. Toto by se jistě dalo zpracovat o něco precizněji, ale možná je to záměr výrobce.

Mechanická tlačítka v dolní části telefonu
Mechanická tlačítka v dolní části telefonu

Tlačítka mají jinou funkci při jejich dlouhém podržení: levým vyvoláte vyhledávání v kontaktech, navštívených stránkách a aplikacích (s možností rychlého přechodu na vyhledávač Google), prostředním posledních šest spuštěných aplikací a skrze horní se dostanete k standardnímu menu s nabídkou vypnutí, tichého režimu a režimu letadlo.

Tělo telefonu je provedeno z lesklého černého plastu, což sice působí elegantně, bohužel je to ale na úkor praktičnosti. Jiné barevné varianty v tuto chvíli nejsou dostupné. Telefon se sice dobře drží, čemuž vydatně napomáhá vyboulená spodní část, příjemně padnoucí do dlaně, nicméně použitý materiál je velice náchylný k zachytávání otisků prstů. Jako celek působí telefon kvalitně, nikde nic nevrže, ani “neviklá.” Dílenskému zpracování tedy dávám za jedna, byť s přimhouřením oka kvůli čistě plastovému provedení.

Vyboulená spodní část usnadňuje držení telefonu
Vyboulená spodní část usnadňuje držení telefonu

Na levé straně (při čelním pohledu) najdeme tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku. Osobně jsem s nimi chvilku bojoval, neboť přesně do míst, kde jsou osazena, jsem měl coby pravák tendence pokládat ukazováček. Na všechno se ale dá zvyknout.

Na horní hraně je pak tlačítko pro vypnutí přístroje (resp. při krátkém podržení zhasne a zamkne displej) a USB konektor v dnes již skoro standardním provedení micro, chráněný dle mého mínění poněkud nepraktickou plastovou krytkou, kterou jde bez delších nehtů jen obtížně vyloupnout. Vedle nich najdeme ještě konektor na 3,5 mm jack pro sluchátka. Jak jsme již říkali, ta dodávaná patří spíše ke standardu, tedy neurazí, ale ani vysloveně pozitivně nepřekvapí.

Horní hrana-3,5 jack, USB konektor a tlačítko pro zapnutí telefonu
Horní hrana-3,5 jack, USB konektor a tlačítko pro zapnutí telefonu

Na zadní straně je – tedy kromě nápisů Samsung a “with Google” – nijak nechráněná čočka objektivu fotoaparátu. Ta je poměrně šikovně zapuštěna do těla, takže při standardním způsobu použití by nemělo hrozit její poškrábání. Někomu možná bude vadit absence mechanické spouště.

Čočka fotoaparátu je zapuštěna do těla
Čočka fotoaparátu je zapuštěna do těla

K baterii se dostanete po sundání zadního krytu, který sice drží pevně na svém místě, nicméně jeho odmontování není přehnaně obtížné. Z boku je pak přístup k SIM kartě a slotu paměťové karty, k jejichž vyjmutí či osazení není tedy nutné vyndávat baterii.

Baterie zabírá významnou část těla telefonu
Baterie zabírá významnou část těla telefonu

Co na telefonu nenajdete, je informační dioda, která by signalizovala například zmeškané hovory nebo přijaté zprávy a e-maily. Bohužel tato součástka za pár korun chybí i u leckterých dražších modelů.

Displej a hardware

Jak již bylo řečeno, telefon je kompletně vyrobený z plastu, což se odráží na jeho váze, která je solidních 109 gramů. Díky lesklému provedení sice nepůsobí špatně, nicméně o nějakém pocitu exkluzivity či snad dokonce luxusu hovořit nemůžeme.

Srdcem je procesor Samsung S5P6422 (kódové označení Vega, výrobní proces 45 nm) taktovaný na 667 Mhz, což telefon řadí do střední výkonnostní třídy. Poněkud paradoxně ale působí skutečnost, že Samsung i5700 Spica, kterému by Galaxy 3 měl být nástupcem, měl CPU na 800 MHz. Pozitivem je, že tento procesor zvládá 2D hardwarovou akceleraci.

Procesoru sekunduje 256 MB RAM, což sice není vysloveně špatné, přesto by ale tomuto modelu lépe slušel minimálně dvojnásobek, jako má Galaxy S. Nezaznamenali jsme ale žádné zádrhely či znatelné zpomalování.

Telefon je vybavený 512 MB interní paměti, kterou je možné dále rozšířit microSDHC kartami s kapacitou až 32 GB. Protože je ale použit operační systém Android 2.1, na instalaci aplikací na kartu si můžete nechat zajít chuť. I tak ale zbývá pro instalované programy kolem 170 MB volného místa, což středně náročnému uživateli bude nejspíš stačit.

O displeji již byla řeč, takže kromě toho, že na úhlopříčce 3,2″ zobrazuje ve 240 x 400 bodech, zmiňme, že zvládne zobrazit 16 milionů barev a ve vybraných aplikacích (galerie, prohlížeč Internetu, …) podporuje vícedotekové ovládání. Na doteky displej reaguje svižně a přesně – při psaní na virtuální klávesnici se tedy nebudete trápit (uživatelka, která předtím neměla zkušenost s dotykovými displeji, si velice rychle zvykla). Bohužel se nemohu ubránit pocitu, že zejména v případě jemného písma bych uvítal poněkud ostřejší zobrazení. Text totiž leckdy působí rozmazaně, za což patrně může hrubší rastr 146 DPI (Vodafone 845 má 143 DPI, Galaxy S 233 DPI a iPhone 4 dokonce 326 DPI). Barevné podání je v pořádku, ani při poměrně ostrém úhlu pohledu z boku nedochází k výraznějšímu zkreslení.

Barvy jsou sice živé, písmo by ale mohlo být ostřejší
Barvy jsou sice živé, písmo by ale mohlo být ostřejší

Integrovaný senzor polohy reaguje čile a otáčení obrazu funguje bez problémů na obě strany (tedy nejen proti směru hodinových ručiček, jak je tomu např. u V845).

K životu mobilního telefonu jsou samozřejmě nutné i nějaké ty technologie. Samsung Galaxy 3 zvládá podporu sítí GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS900 a UMTS2100. Z datových služeb pak umí CSD, GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA. Pro domácí použití můžete využít dnes již standardní wifi připojení, přičemž telefon nabízí nejen standardy 802.11b a 802.11g, ale také nejrychlejší 802.11n.

Hardwarové parametry:

 • Procesor: 667 MHz Samsung S5P6422
 • OS: Android 2.1 (Eclair) s nadstavbou TouchWiz 3.0 (plně počeštěný).
 • Interní paměť: 512 MB
 • Paměť RAM: 256 MB
 • Velikost telefonu: 55 x 113.5 x 12.85 mm
 • Váha telefonu s baterií: 102 gramů
 • Displej: úhlopříčka 3,2″, TFT, dotykový, kapacitní, s rozlišením 240 x 400 px (WQVGA), 16 milionů barev
 • GPS: Ano
 • Wifi: 802.11b/g/n
 • Konektory: 3,5mm stereo audio jack, micro-USB
 • Fotoaparát: 3,1 Mpx (2 048 x 1 536 px), autofokus, bez přisvětlovací diody či blesku
 • Baterie: Li-ion, 1500 mAh

Kontakty, telefonování

Co se týká hovorů z Galaxy 3, nezaznamenali jsme žádné problémy – kvalita reproduktoru i mikrofonu odpovídá dnešním požadavkům. Pochválit musím reproduktor pro hlasitý poslech, zejména pak jeho hlasitost, díky které zvládne “překřičet” i poměrně hlučné prostředí. To oceníte především v okamžiku, kdy budete chtít telefon použít jako navigaci. Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že v běžném autě i při jízdě po českých dálnicích většinou vystačíte s asi 50-60% hlasitostí.

Pro příjem a ukončení hovoru slouží tradiční ovládání na displeji, což osobně vnímám pozitivně, neboť díky tomu ubyla dvě tlačítka. Navíc se tak i zabraňuje nechtěnému volání či odemčení displeje, se kterým se potýkají majitelé některých telefonů. K dispozici je také možnost odmítnout hovor a odeslat volajícímu nastavenou zprávu.

Příjem či odmítnutí hlasového hovoru
Příjem či odmítnutí hlasového hovoru

Kontakty je možné ukládat, jak je u Androidu zvykem, buď na SIM kartu, do telefonu, nebo synchronizovat s GMailem. Osobně preferuji poslední uvedenou možnost především tří důvodů: odpadají problémy s přetahováním kontaktů při výměně telefonu, kontakty se snadno spravují ve webovém rozhraní a máte je k dispozici bez ohledu na to, zda právě pracujete s telefonem nebo počítačem. Naopak výhodou uložení v telefonu je možnost organizovat kontakty do skupin, což v případě GMailu (tedy patrně nejtradičnějšího úložiště) bohužel nelze. Zde jsme zaznamenali jednorázový problém, kdy se telefon samovolně rozhodl zobrazovat místo kontaktů z GMailu pouze ty ze SIM. Po opětovném nastavení se ale již toto chování neopakovalo.

V případě Galaxy 3 si na tomto místě dovolím první závažnou výtku, týkající se právě spolupráce s kontakty na GMailu. Zatímco ve Vodafone 845 si můžete vybrat, které skupiny (“složky”) z adresáře chcete v telefonu zobrazovat, Galaxy 3 to neumí. Na to, proč to vnímám jako chybu, přijdete záhy: pokud odpovíte na nějaký e-mail, uloží GMail adresu příjemce do kontaktů, konkrétně do skupiny Další kontakty. V Galaxy 3 se vám tyto adresy promítnou do kontaktů a dokud je na GMailu či přímo v telefonu nesmažete, nemáte šanci se jich zbavit. Pro uživatele, kteří denně odpovídají na desítky zpráv, bude tento nedostatek pravděpodobně značným znepříjemněním. Přitom ve Vodafone 845 lze jednoduše nastavit, že se kontakty mimo adresář nemají ukazovat.

Galaxy 3 neumí vybrat složky kontaktů z GMailu Kontakty v adresáři
Detaily kontaktu Historie komunikace s daným kontaktem

Co jsme netestovali, je propojení s Facebookem a ostatními sociálními službami, ze kterých by si telefon měl umět “vyzobat” chybějící informace, jako jsou data narození či fotografie.

Možnosti připojení

O možnostech připojení telefonu jsme už něco zmínili, takže shrňme, že kromě provozu v mobilní síti je možné pro přístup k internetu použít wifi. Během testování se telefon připojoval k routeru Netgear JWN2000, přičemž jsme nezaznamenali žádné výpadky, ani jiné problémy.

Samozřejmě nechybí bluetooth 3.0 s podporou handsfree. Tuto funkci jsme vyzkoušeli v autě z produkce Volkswagen Group, kde fungovala zcela bez problémů. Příjem tlačítky na volantu i volání bylo bez chybičky, dokonce se na displeji palubního počítače zobrazovaly údaje z adresáře telefonu (jméno volajícího apod.). Odesílání souborů přes bluetooth funguje a je rychlé.

K počítači je telefon možné připojit USB kabelem, přičemž k dispozici jsou obvyklé režimy připojení: tedy ladění/Kies a mass storage USB verze 2.0, kdy k paměťové kartě můžete přistupovat podobně, jako k USB disku. Musím konstatovat, že kopírování souborů na kartu a z ní do počítače probíhalo skutečně svižně.

GPS

Úplně největší výtka bude směrovat k zabudované GPS. Nejprve jsme se ji neúspěšně snažili probudit několik dní, ovšem bez výsledku. Když už to vypadalo, že půjdeme telefon reklamovat (zkoušeli jsme například GPSOpt, který v některých případech prý problém vyřešil, nám ale nepomohl), otestovali jsme následující tip: k tomu, aby se GPS fungovala, je nutné ji aktivovat a následně vypnout a zapnout telefon. Skutečně to funguje, což jsme si již několikrát ověřili. Nicméně je evidentní, že správně pracující GPS vypadá jinak.

Citlivost přijímače je dalším důvodem k důrazné kritice. GPS jsme otestovali ve spolupráci s navigačním softwarem Sygic (v telefonu najdete pouze Google Maps, které navigaci v našich končinách neumožňují). Z hlediska přesnosti určení polohy, podle všeho, funguje dostatečně, nicméně horší je to s její citlivostí. Není problém ztratit signál po dvaceti metrech průjezdu pod korunami listnatých stromů, občas hlásí hledání satelitů i v místech s bezproblémovou viditelností. Opětovné nalezení signálu pak trvá cca. deset vteřin. Zajímavé bylo sledovat činnost GPS programem GPS Test, kdy na otevřeném prostranství modul v jednu chvíli viděl a používal až devět satelitů a pár vteřin nato oznamoval viditelnost jen jednoho, nebo dokonce žádného.

Praktické využití je tedy asi takové, že jako navigace telefon pracovat může a to plynule a svižně, leč budete se celou cestu modlit, aby těsně před odbočkou nedošlo ke ztrátě signálu.

Já jsem v tomto směru poněkud rozmazlen GPSkou Vodafonu 845, kterou neváhám označit jako špičkovou, přesnou a zcela bezproblémovou, takže Samsung byl pro mne v tomto směru velmi nepříjemným překvapením. Když uvážím, že stojí skoro dvojnásobek, čekal jsem alespoň podobnou funkčnost.

Samozřejmě může jít o vadu jednoho konkrétního kusu, nicméně co jsem tak pročítal diskuze majitelů tohoto modelu, jakož i vlajkové lodi Galaxy S, nejsme s těmito problémy ani zdaleka jediní.

Pro radovánky s navigací či jiné geolokační aplikace pak GPSce sekunduje integrovaný kompas a senzor polohy.

Baterie a výdrž telefonu

Již uvedená kapacita baterie 1500 mAh působí v tomto tržním segmentu impozantně a v praxi ji opravdu pocítíte. Manželka sice skoro nepoužívá mobilní data, o to více ale telefon zatěžuje poměrně častými hovory a psaním/čtením SMS. K připojení k Internetu zapíná wifi, sem tam jsme experimentovali s GPS. I v prvních dnech, kdy si s telefonem “hrála,” vydržel v provozu déle než dva dny. V současnosti, kdy už ho používá víceméně standardním způsobem, naprosto bez problémů vydrží bez nabíjení i lehce přes tři dny. To je mezi tzv. “chytrými telefony” takřka mimořádný výkon.

Fotoaparát

Fotoaparát umí pořizovat fotografie v rozlišení až 2 048 x 1 536 pixelů, k dispozici jsou ale i objemově méně náročné varianty 1600 x 1200, 1280 x 960 a 320 x 240 pixelů.

Požadované rozlišení lze navolit v nastavení
Požadované rozlišení lze navolit v nastavení

Vzhledem k absenci blesku či přisvětlovací diody je jasné, že (v rámci možností) uspokojivých výsledků dosáhnete jedině za dostatečného osvětlení. Pozitivně hodnotím automatické ostření, které funguje následovně: podržíte prst na spoušti (ta je, jak jsme si již řekli, pouze jako tlačítko na displeji), fotoaparát zaostří a po uvolnění snímek vyfotí. Z dalších funkcí jmenujme například nastavení expozice, detekci úsměvu, sekvenční snímání, panoramatické fotografování či samospoušť (s prodlevou 2, 5 a 10 vteřin). Využít můžete čtyřnásobný leč pouze digitální zoom, který můžete realizovat tlačítky nastavení hlasitosti. Optický zoom bychom od této kategorie telefonu patrně ani nečekali. K dispozici je také celkem čtrnáct scénických režimů (noc, sport, večírek, pláž, sníh, západ slunce, úsvit, podzim, ohňostroj, text, světlo svíčky, …).

Základní pohled do fotoaparátu Ovládání kamery
Nastavení makra a samospouště Režimy fotografování
Scénické režimy  

Kvalitu pořízených fotografií můžete posoudit sami z níže prezentovaných snímků. Na první pohled je evidentní, že fotoaparát sice netrpí výraznějším barevným posunem, nicméně ani nevyniká ostrostí hran a zejména trpí přepalem některých částí scény. Na focení snímků na Facebook to asi bude stačit, nicméně na dovolenou bych si raději vzal nějaký solidnější kompakt či zrcadlovku.

Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3 Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3 Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3
Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3 Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3 Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3
  Ukázková fotografie ze Samsung Galaxy 3  

Videa mají rozlišení 320 x 240 (tj. QVGA) a pouze 15 snímků za vteřinu ve formátu 3GP, takže na nějaké serióznější účely neposlouží. Přesnější obrázek si můžete udělat ze dvou ukázkových videí, jež nabízíme ke stažení ve formátu, v jakém byla natočena telefonem (video 1, video 2)

Multimédia

K přehrávání hudby lze použít výchozí přehrávač, nabízející ekvalizér s devíti režimy (včetně možnosti automatického či vlastního nastavení) a šest přednastavených prostorových efektů (Normal, Široký, Koncertní sál, Čistý zvuk, Zvýraznění basů a Externalizace). Skladby jsou roztříděné do alb, podle interpretů, případně lze aktivovat i další metody (např. podle žánru, roku vydání). Pustit si také můžete nejčastěji přehrávané písničky, nebo ty, které jste poslouchali či přidali do telefonu naposledy. Informace o právě přehrávané písničce pak najdete v informační liště, kde lze přehrávač pozastavit, nebo přeskočit na předchozí/následující píseň.

Přehrávač v Galaxy 3 - přehled dostupných skladeb Přehrávač v Galaxy 3 - seznam podle interpretů Přehrávač v Galaxy 3 - seznam podle alb
Přehrávač v Galaxy 3 - seznamy skladeb Přehrávač v Galaxy 3 - ekvalizér Přehrávač v Galaxy 3 - prostorové efekty
  Přehrávač v Galaxy 3 - informace v notifikační liště  

Díky certifikaci pro formát DivX a podpory XviD, MPEG4, WMV H.263 a H.264 zvládne přehrát i běžné videosoubory bez nutnosti jejich konverze. Neporadí si ale s titulky v SRT souboru, takže pro tyto účely je nutné nainstalovat alternativní přehrávač a uložit titulky v kódování UTF-8.

Uživatelské prostředí

Prostředí TouchWiz 3.0, známé i z většího Galaxy S, rozděluje laickou i odbornou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedněm se líbí, protože je graficky dobře provedené, případně protože připomíná prostředí známé z iPhonů. Druhým se nelíbí, neboť je příliš “vyšperkované,” či právě proto, jak moc se snaží podobat jablečným telefonům. Ostatně výtky, že TouchWiz 3.0 působí dojmem, jako kdybyste se dívali na čínskou napodobeninu iPhonu, uvidíte v mnoha diskuzích o telefonech Samsung.

Subjektivně vnímám TouchWiz jako poměrně podařenou grafickou nadstavbu, která především uživatele z něžnější poloviny lidstva může zaujmout. Výrazně totiž hraje na efekt, používá příjemné a veselé barvy – jednoduše řečeno se snaží zalíbit. Na druhou stranu nejen v telefonech oceňuji spíše jednoduchou praktičnost než efektní pozlátko (v tomto směru mi zcela vyhovuje prakticky “holý” Android ve Vodafone 845), proto z TouchWizu příliš nadšený nejsem.

Netradiční je způsob odemčení telefonu: nejprve některou z hardwarových kláves aktivujete displej a následně tažením libovolným směrem odsunete virtuální clonu. Pro hračičky je tu možnost zobrazit přejít přímo do přijatých zpráv či seznamu zmeškaných hovorů skrze puzzle, nicméně i v takovém případě lze použít standardní způsob.

Odemknutí displeje Odemknutí skrze puzzle Výchozí plocha

Systém působí jako konzistentní celek a ani začínající uživatelé se v něm neztratí. Ostřílené pardály prostředí ničím nepřekvapí: v dolní části je permanentně viditelná nabídka se čtyřmi barevnými ikonami pro vyvolání volání, adresáře, SMS a přístup k aplikacím (ta při zanoření do nabídek nabízí návrat na výchozí obrazovku). Ve zbylém prostoru se pak typicky zobrazují ikony v matici 4×4. Obrazovek přitom můžete mít až sedm, což je ve srovnání s Vodafonem 845 výrazně méně, nicméně potřebám většiny uživatelů to bude bohatě stačit. Kladné hodnocení si zaslouží překlad, který je dotažený a kvalitní. Na nepřeložené texty jsme během testu nenarazili, za což českému zastoupení musíme vyslovit pochvalu.

Součástí je také několik widgetů, které si můžete vytáhnout na plochu – kromě těch standardních přichází Samsung i se sedmi vlastními – například s AccuWeather Clock (ano, to jsou tak populární hodiny s počasím 🙂 ), analogovými hodinami, Daily Breefingem (shrnuje na jedné ploše počasí, finance a zprávy), duálními hodinami (zobrazující aktuální čas na dvou vybraných místech) a třemi dalšími.

Widgety na plochu
Widgety na plochu

Modifikace se dočkala také horní notifikační lišta, která kromě běžného zobrazování informací o přijatých zprávách, zmeškaných hovorech, stavu baterie a aktivity jednotlivých modulů, nabízí také možnost zapnout či vypnout bluetooth, GPS, vibrace a wifi. Opět záleží spíše na tom, nač jste zvyklí – někomu bude tento způsob vyhovovat, mně osobně více sedí widget Ovládání spotřeby.

Notifikační lišta
Notifikační lišta

Softwarová výbava

V telefonu najdeme sadu aplikací, které jsou na Androidu již zavedeným standardem, některé ale Samsung více či méně upravil. Za nejhorší provedenou změnu považuji kalendář, který sice zvládá synchronizaci s Googlem, nicméně jako výchozí nastavuje při vytváření schůzky interní kalendář telefonu. Taková událost pak pochopitelně není synchronizována. Přes veškerou snahu se mi nepodařilo telefon přesvědčit, aby jako výchozí používal úložiště Google, takže je nutné při zadávání každé schůzky tuto položku ručně změnit. Pokud vám tedy záleží na tom, abyste měli své plány dostupné i jinak (přes webový prohlížeč, v Outlooku apod.), budete muset každé schůzce nastavit uložení, nebo změnit software. To je v případě telefonu, na kterém výrobce hrdě prezentuje “with Google,” opravdu velká bota. Jinak kalendář ničím zvláštním nepřekvapí – nabízí pohledy v denním, týdenním a měsíčním zobrazení, nebo formou seznamu událostí.

Kalendář nabízí jako výchozí uložení do telefonu Měsíční pohled Týdenní pohled
Denní pohled Události formou seznamu  

SMS zprávy se zobrazují v stále tradičnější konverzaci a ve výchozím nastavení editor nedisponuje češtinou, což osobně vnímám jako plus (kdo by chtěl zbytečně zkracovat zprávy na méně než polovinu jen kvůli nabodeníčkům?). Kdyby vám čeština hodně chyběla, můžete vyzkoušet návod z AndroidFóra.

SMS jsou prezentovány formou konverzace
SMS jsou prezentovány formou konverzace

Psát můžete na pěti typech klávesnic, přičemž výchozí je tradiční QWERTY, kterou lze přepnout do režimu 3×4 a dva rámečky pro psaní rukou. V nabídce najdeme i méně tradiční klávesnici Swype (fungující na podobné bázi jako SlideIT), která ale není v našich končinách použitelná z důvodu absence českého slovníku. Během testování jsme narazili na problém, spočívající v tvrdošíjném zobrazování kontaktů ze SIM karty, ačkoli v nastavení bylo zvoleno používání kontaktů pouze z GMailu. Řešení bylo prosté, byť poněkud kostrbaté: museli jsme smazat kontakty na SIM (pravděpodobně by se to dalo řešit i náhradou aplikace pro posílání textových zpráv).

Výchozí klávesnice QWERTY Klávesnice 3x4 Klávesnice SWYPE
Rámeček pro psaní rukou Rámeček pro psaní rukou  

U GMailu je samozřejmostí push synchronizace a jedná se o standardní aplikaci, kterou budete znát i z jiných telefonů s Androidem. Pokud byste z nějakého důvodu chtěli používat jiný e-mailový server, je zde aplikace E-mail, kde si lze nastavit stahování přes protokoly POP3 či IMAP a podporuje také Exchange, což oceníte především při firemním nasazení.

GMail
GMail

Kalkulačka nabízí ve výchozím režimu základní početní operace, přičemž akceptuje priority (násobení/dělení před sčítáním/odečítáním). K pokročilejšímu režimu se dostanete otočením telefonu na šířku, kdy na displeji přibude několik dalších funkcí.

Výchozí jednoduchá kalkulačka Pokročilejší kalkulačka na šířku
Výchozí jednoduchá kalkulačka Pokročilejší kalkulačka na šířku

Galerie hodně hraje na vizuální dojem – reaguje na náklony, při přechody mezi obrázky je vsouván grafický efekt. Působí to poměrně efektně, byť samozřejmě lze namítat, že je to na úkor rychlosti.

Galerie hraje na efekt... ...a dokáže seskupovat fotky podle data
Galerie hraje na efekt… …a dokáže seskupovat fotky podle data

Hodiny jsou o něco bohatší než například u Vodafonu 845. Kromě vytváření (i opakovaných) budíků a paralelního zobrazení času ve více pásmech jsou jejich součástí také stopky, u kterých nechybí měření času na kolo a časovač.

Nastavení budíku Světový čas
Stopky Časovač

Diktafon – s volitelnou dobou záznamu od jedné minuty až do dvanácti hodin, přičemž nahraný soubor je automaticky ukládán na paměťovou kartu.

Jednoduchý diktafon
Jednoduchý diktafon

Rádio zvládá zobrazování RDS informací a ke své funkci vyžaduje připojení sluchátek, která fungují jako anténa.

Rádio s RDS
Rádio s RDS

ThinkFreeOffice dobře poslouží při otevírání souborů vytvořených v kancelářském balíku MS Office. Bez problémů si poradí jak se staršími formáty, tak také s aktuálními dokumenty Office 2007/2010.

ThinkFreeOffice bez problémů otevře dokument z Wordu 2010
ThinkFreeOffice bez problémů otevře dokument z Wordu 2010

Layar – je tradičním programem tzv. “rozšířené reality.” Využití jistě najde, nicméně upřímně nechápu, proč instalaci takové aplikace nenechal výrobce na uživateli. V Android Marketu lze navíc nalézt neméně povedenou WikiTude.

Aplikace Layar
Aplikace Layar

Webový prohlížeč je v Androidu prakticky standardem, vzhledem k použité verzi systému nepřekvapí absence plnohodnotné podpory Flashe (videa z Youtube ale přehrajete díky samostatné aplikaci).

Internetový prohlížeč
Internetový prohlížeč

All Share – aplikace pro přehrávání souborů z telefonu v jiném zařízení a naopak.

Aplikace All Share
Aplikace All Share

Poznámky – jednoduchý editor poznámek, snažící se o vzhled korkové nástěnky s barevnými lístečky. Při zakládání poznámky jí lze přidělit jednu z pěti pastelových barev.

Poznámky
Poznámky

Ke klasice pak patří Mapy, Android Market, správce souborů, komunikační program Google Talk a přehrávač videí z Youtube.

Přehled všech aplikací, které najdete v Galaxy 3 Přehled všech aplikací, které najdete v Galaxy 3
Přehled všech aplikací, které najdete v Galaxy 3

Samozřejmě co v telefonu chybí, to s velkou pravděpodobností najdete v Android Marketu. Samsung navíc nabízí své vlastní “tržiště s aplikacemi” Samsung Apps, ve kterém se v průběhu celého testu ale zobrazovaly jen aktualizace dvou programů, což je pro mne poměrně velkým zklamáním.

Resumé

Samsung i5800 Galaxy 3 je nesporně dobrý telefon pro středně náročné uživatele. Ve srovnání s nejnižší třídou, zastoupenou zde Vodafonem 845, se jedná o poměrně slušný krok vpřed, zejména díky solidnímu a poměrně velkému kapacitnímu displeji a hardwarové výbavě. Rozhodně se dá říci, že působí stylově, z praktického hlediska pak nejvíce oceníte jeho nadstandardní výdrž. Ocenit by ho mohli také ti, kdož uvažují o Galaxy S, ale nechtějí či nemohou investovat tolik peněz. Uvažte, že Galaxy 3 pořídíte za polovinu ceny vlajkové lodi Samsungu, přesto jeho výbava a funkce jsou rozhodně více než poloviční.

Bohužel trpí několika dětskými nemocemi, z nichž za nejvážnější považuji ne právě ideálně fungující modul GPS. Ostatní problémy lze většinou řešit softwarově.

Zatím nezodpovězená zůstává otázka, zda Samsung připraví pro tento telefon Android 2.2 Froyo, který by mohl ještě vylepšit jak některé funkce, tak především ještě zrychlit již tak dobrou odezvu.

Klady

 • Velmi slušná výdrž.
 • Dílenské zpracování.
 • Displej s podporou multitouch.
 • Podpora wifi standardu N.
 • Podpora mnoha formátů přehrávaného videa.
 • Cena.

Zápory

 • Problematická GPS.
 • Lesklé plasty.
 • Fotoaparát (zejména absence přisvícení).
 • Absence informační LED.
 • Hrubý rastr displeje.

Foto: Valérie Kiliánová

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *