Ikona programu Kubik SMS DreamComProgram nabízí celou řadu funkcí, z nichž nejvýše stavím propracovaný adresář, podporu různých odesílacích bran, v placené verzi pak oceňuji automatické vyplňování kontrolních kódů.

Je jen málo programů, které jsem postupem času nenahradil nějakou lepší alternativou. Jednou z mých trvalek je Kubik SMS Dreamcom, který jsem recenzoval pro Živě již v roce 2001. Od té doby aplikace prošla poměrně slušný kus cesty, byť v posledních letech se jednalo už jen o evoluční vývoj. Autoři si zvládli poradit s celou řadou nástrah, které jim připravili mobilní operátoři, včetně nejrůznějších forem vyplňování kontrolních kódů, které je v placené verzi zcela automatické. Pojďme ale od začátku.

Rozhraní aplikace

Uživatelské rozhraní dospělo k variantě, která je podle mého mínění tou nejlepší možnou a nenapadá mě, jak by se dalo ještě dále vylepšit. V horní části okna najdete klasické menu, o něco níže pět tlačítek pro jednotlivé sekce a v dalším řádku pak tlačítka, jež se mění podle toho, v jaké sekci se aktuálně nacházíte.

Základní rozhraní aplikace DreamCom

Ve výchozím zobrazení najdete vlevo adresář kontaktů s vyhledávacím polem, pod kterým se zobrazují vybraní příjemci. Dále je zde pole pro zadání zprávy a informační okno, ve kterém můžete sledovat průběh odesílání. Osobně si ještě zapínám náhled fronty, abych viděl, která zpráva již odešla, případně, pokud se odeslání nezdařilo, ji odtud je možné zkusit poslat znovu (frontu je ale možné sledovat i v samostatné sekci Fronta).

Adresář

Poté, co si Kubik SMS DreamCom nainstalujete, patrně začnete zadáváním svých kontaktů. Pokud jich nemáte mnoho, vystačíte si s manuálním zadáváním. Do adresáře je možné zadat celou řadu informací – počínaje jménem a příjmením, telefonním číslem a e-mailem, přes výběr výběr výchozí odesílací brány (k tomu se dostanu níže), až třeba po nastavení zda se má příjemci zobrazovat vaše telefonní číslo (pokud se nepletu, to podporuje jen Vodafone). Vyplnit můžete také datum narozenin a svátku – v takovém případě Kubik v daném dni upozorní, že byste tomu kterému uživateli měli popřát (v případě jmenin tak činí automaticky podle vyplněného křestního jména).

Další možností, jak dostat své kontakty do Kubika, je import, nabízející hned několik možných vstupních zdrojů. Importovat tak můžete z Excelu, souboru CSV, Outlooku (to jsem zkoušel a nezdařilo se) a mobilního telefonu. Export dat z Kubika je, bohužel, o něco slabší – nabízen je pouze výstup do formátu CSV.

V adresáři je pak možné vytvářet skupiny, které využijete v případě odesílání hromadných SMS. Jestliže často posíláte zprávy stejné skupině uživatelů, ušetříte tímto způsobem čas, který byste museli věnovat jejich postupnému výběru a také na nikoho nezapomenete. To se hodí například pro svolávání kolegů či podřízených, nebo rozesílání informačních SMS klientům. Další využití jistě najdete sami :).

Adresář Kubik SMS DreamCom

Nová zpráva

Kontakty máme připravené, můžeme začít psát a posílat textové zprávy. Postup je jednoduchý, což je podpořeno i vstřícnou ergonomií aplikace. Příjemce vyberete dvojklikem v adresáři po levé straně, čímž se zařadí do seznamu v pravém dolním rohu. Při větším počtu kontaktů určitě využijete vyhledávací pole, které umí filtrovat seznam jak podle příjmení, tak i křestního jména. Následně napíšete text zprávy a stisknete tlačítko Poslat. V dolní části okna pak můžete sledovat průběh odesílání.

Samozřejmostí je barevné rozlišení jednotlivých zpráv v případě, že se text nevejde do jedné a automatické odstraňování diakritiky před odesláním.

Psaní zprávy v Kubik SMS Dreamcom

V minulosti bylo odeslání na správnou bránu jednoduché, protože z prvních třech čísel se dal snadno vyčíst operátor, přes jehož bránu se zpráva posílala. Dnes je možné přejít i s telefonním číslem k jinému operátorovi, takže identifikace té správné brány není jednoduchá. DreamCom si ale poradí: když se nepovede odeslání přes výchozí bránu, zkusí postupně předat zprávu zbývajícím dvěma operátorům. Nemusíte tak řešit, u jakého mobilního operátora ten který kontakt je.

Pokud potřebujete poslat zprávu v dané datum a čas, pak místo Poslat použijete tlačítko Poslat ve stanovený čas. V následujícím dialogu pak nastavíte datum a čas, případně také počet opakování a periodu odesílání dané zprávy. Zpráva se pak zařadí do fronty a bude odeslána ve vybraném termínu. Najít využití jistě nebude těžké – můžete si takto například s předstihem nastavit SMSky s gratulací k svátku či narozeninám, díky čemuž nikdy nezapomenete dotyčným příjemcům popřát.

Historie

Veškeré odeslané zprávy se ukládají do historie, kde je můžete třídit, prohlížet a mazat. Již odeslanou zprávu můžete odeslat znovu, případně ji před opětovným posláním ještě upravit. Zajímavou funkcí je vytištění vybrané SMSky, nicméně drobnou vadou na kráse je možnost tisku jen jedné zprávy. Samozřejmě by bylo ještě o něco lepší, kdyby se daly vytisknout všechny nebo jen vybrané zprávy. Nechybí ani možnost archivace, export a import, nebo vyhledávání.

Historie odeslaných zpráv v DreamComu

Brány

Pokud Kubik SMS DreamCom nepoužíváte a posíláte textové zprávy z Internetu, pak jistě víte, že každý operátor má svou vlastní stránku pro odesílání SMS. V programu se těmto stránkám říká “brány” a v nabídce jsou nejen ty standardní (tedy O2, T-Mobile a Vodafone), ale ještě čtrnáct dalších, většinou placených, nabízejících nějaké ty funkce navíc (například Vodafone Samoobsluha, T-Zones, …). V nastavení pak můžete zadat své přihlašovací údaje k vámi preferované službě a následně SMSky posílat přes ní. Osobně nejčastěji používám Vodafone Samoobsluhu, posílající zprávy podobně, jako bych je odeslal přímo z telefonu (podotýkám, že SMS mimo síť Vodafone jsou ze Samoobsluhu účtovány podle tarifu a je nutné mít aktivovanou službu Webové SMS). Další možností (resp. bránou) je odesílání SMSek skrze mobilní telefon, připojený k počítači.

Program také počítá, kolik zpráv jste přes tu kterou bránu odeslali, což využijete především při kontrole nákladů. Bohužel ale není schopen rozlišit, kolik zpráv bylo odesláno zdarma a které vám poskytovatel naúčtoval.

Jak již bylo řečeno výše, ke každému kontaktu můžete nastavit výchozí bránu. Automaticky je přiřazena ta nejpravděpodobnější podle předčíslí, ale není problém vybrat ze seznamu jakoukoli jinou. Stejně tak je možné vybrat jinou bránu i jednorázově před odesláním zprávy – stačí kliknout pravým tlačítkem na vybraného příjemce a zvolit možnost Změnit skript u příjemce.

Podpora bran všech operátorů je tedy samozřejmostí, případné další využijete patrně jen tehdy, zaujme-li vás nabídka jejich poskytovatelů a ceny.

Další funkce

S pomocí služeb třetích stran můžete odesílat nejen textové zprávy, ale také tzv. obrázkové zprávy či melodie, což ale nejspíš bude doménou pro majitele telefonů starších generací. Přeci jen dnes se podobné věci řeší přes MMS, které ale Kubik neumí. Přidanou hodnotou je odesílání jednoduchých (míněno čistě textových a bez příloh) e-mailů.

Funkcí, které program nabízí, je ještě daleko více a jen jejich stručný výčet by vydal na samostatný článek. Tuto recenzi tedy berte jen jako zběžný pohled na to, co patrně bude zajímat nejvíce potenciálních uživatelů.

Vždy aktuální!

Protože operátoři s oblibou mění své stránky pro odesílání textových zpráv, je nutné občas změnit i způsob odesílání. Proto nejsou jednotlivé brány “zadrátované v programu,” ale jsou řešeny pomocí samostatných skriptů. Výhoda tohoto řešení je jasná: pokud například Vodafone změní bránu, stačí aktualizovat skript a vše funguje jako dřív. Skripty se aktualizují automaticky a program na nové verze upozorní při svém spuštění. Nutno dodat, že reakce na změnu a úprava či vytvoření nového skriptu je zpravidla rychlá, většinou v rámci jednotek hodin.

Podobně se aktualizuje i samotný program, jež při zjištění nové verze automaticky nabídne její stažení a následnou instalaci. Vždy tedy budete mít k dispozici poslední novinky a odesílací skripty.

Koupit či nekoupit Kubik SMS DreamCom?

Program je možné používat zdarma po neomezenou dobu, takže si ho můžete v klidu a bez stresu vyzkoušet. Placená verze ale přináší několik užitečných “vychytávek,” z nichž bych nejvíce zdůraznil automatické vyplňování kontrolních kódů na webech operátorů. To je řešeno přes integrovaný OCR modul a funguje opravdu dobře. V placené verzi tedy stačí jen napsat SMS a odeslat ji – o víc se starat nemusíte. V neplacené je před odesláním nutné opsat kontrolní kód. Dalším bonusem placené verze je odstranění reklamního proužku, který se v zadarmové variantě zobrazuje v dolní části okna aplikace a (pokud se nemýlím) jednou za čas se dožaduje kliknutí.

S placenou verzí navíc budete moci:

  • odesílat a přijímat zprávy z mobilního telefonu (pokud je podporován),
  • používat tzv. internetový adresář (to jsem osobně netestoval),
  • odesílat opakované zprávy,
  • vytvářet vlastní skripty.

Osobně si již několik let prodlužuji licenci, neboť 150 Kč za roční upgrade mi vzhledem k ušetřenému času, který bych musel věnovat opisování kontrolních kódů, připadá jako dobrá cena. Kromě toho mám i dobrý pocit z toho, že přispívám českým autorům, kteří vytvořili opravdu užitečný a fungující produkt.

Podotýkám, že první licence stojí 300 Kč, její prodloužení na další rok pak jen polovinu. Multilicence (na doménu) přijde na sympatických 990 Kč, její prodloužení je za 490 Kč.

Celkové hodnocení

Dnes si neumím představit, že bych své SMSky odesílal z webového rozhraní, nebo jakkoli jinak než právě z DreamComu. Program nabízí celou řadu funkcí, z nichž nejvýše stavím propracovaný adresář, podporu různých odesílacích bran, v placené verzi pak oceňuji automatické vyplňování kontrolních kódů. Ať už Kubik SMS DreamCom budete používat v “zadarmové” verzi, nebo za něj zaplatíte, jsem přesvědčen o tom, že vás přesvědčí a budete ho rádi používat. To mohu potvrdit i z praxe: všichni, komu jsem Kubika předvedl, ho dodnes aktivně používají a o nějakých webových branách operátorů už nechtějí ani slyšet. Sám jsem jeho spokojeným uživatelem již deset let a DreamCom má na mém počítači své pevné místo.

Přiznám se, že mě nenapadá moc věcí, které by v DreamComu šly vylepšit – možná bych jako Androidista ocenil online propojení s adresářem GMailu, čímž bych se mohl přestat starat o aktualizaci kontaktů na dvou místech. Žádné další výhrady či náměty k vylepšení ale nemám :).

Informace o programu Kubik SMS DreamCom

Testovaná verze: 5.89 ze 6. července 2010
Stránky výrobce: www.dreamcom.cz
Stránka programu: www.dreamcom.cz/index_kubik.php
Velikost souboru: 3,0 MB
Licence: možné používat jako freeware/adware, k dispozici je i placená verze
Podporované operační systémy: Windows 7, Vista, XP, 2000, NT, Me, 98 a 95
Minimální požadavky: nejsou uvedeny
Instaluje se: ano
Komunikuje česky: ano
Odkaz ke stažení: http://www.dreamcom.cz/dream589.exe

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *