Znalost vazeb mezi podnikatelskými subjekty může poodhalit docela zajímavé informace. Kdo tyto informace má, může například zjistit, že firma, která vyhrála výběrové řízení na dodávku zboží či služeb městskému podniku, má nějaké spojení na jednoho ze zastupitelů města. Otázka zní: jak získat z volně dostupných registrů a databází relevantní data? Jak propátrat vazby mezi firmami, jejich jednateli a dalšími společnostmi, v nichž působí? Můžete samozřejmě dolovat z Obchodního rejstříku, ARESu a dalších webů, nicméně zejména v případě velkých firem to bude běh na dlouhou trať, trvající možná i několik hodin. Pro tyto účely naprosto dokonalým a vyčerpávajícím způsobem poslouží zadarmový program ORNetFace, za kterým stojí MUDr. Petr Lesný. Aplikace je sice ve fázi tzv. “technologického dema,” je ale plně funkční a to, co nabízí, patrně nikde jinde nenajdete. Autor sám svůj program popisuje takto: “…můžete například několika málo kliknutími myši zjistit, se kterými lidmi založil váš obchodní partner další společnosti, v kolika společnostech je současně v některé funkci osoba A a osoba B.”

Instalace

Po stažení malého instalačního balíčku (jen 716 KB) a jeho spuštění se vás ujme klasický průvodce. Během instalace se můžete rozhodnout, do jaké složky se má ORNetFace nainstalovat a zda má vytvořit zástupce jen pro aktuálního nebo pro všechny uživatele. Pak už budete potřebovat jen tlačítko Next.

Podotýkáme, že k běhu aplikace jsou nutné knihovny .NET 2.0, které ale zpravidla bývají v systému nainstalované. V případě potřeby si je můžete stáhnout z Download centra Microsoftu.

Hledáme vazby mezi podnikateli, firmami a dalšími subjekty

Po instalaci najdete v menu Start-Programy novou položku Sociální síte v OR. Pod jednou z ikonek čeká návod k použití, který ale patrně nebudete potřebovat. Přes ikonu Sociální síte v Obchodním rejstríku pak program spustíte a po odsouhlasení podmínek používání můžete začít dolovat.

Okno aplikace je velice prosté: nenajdete zde žádné ikony, ani grafická pozlátka – veškeré funkce se ovládají přes menu v jeho horní části. Osobně takto spartánské rozhraní oceňuji, neboť jsem přesvědčen, že programy (i systém) by měly sloužit k nějakému účelu, nikoli k ohromování uživatelů.

Základem jakéhokoli hledání je znalost rodného čísla (hledáte-li vazby na člověka) nebo IČO (v případě firem). To zjistíte přes menu Internet-Rejstřík podnikatelských subjektů nebo Internet-Rejstřík fyzických osob.

Pro naše účely jsme se rozhodli podívat na podnikatelskou síť Tomia Okamury, známého z investorského pořadu České televize Den D.. Po zadání jména jsme dostali výpis z rejstříku ARES a také k rodnému číslu, které potřebujeme, abychom mohli začít hledat. Podobně byste mohli zjistit IČO firmy, jejíž vazby chcete prozkoumat.

Hledání v ARESu

Nyní se můžeme podívat na podnikatelské kruhy pana Okamury. V menu Hledání jsme zvolili položku Začni vyhledávat od osoby. V následujícím dialogovém okně musíte vyplnit jméno (do této položky můžete napsat cokoli – k vyhledávání se nepoužívá) a rodné číslo (to je nutné zadat ve formátu bez lomítka). Položka Počet kroků pak určuje, přes kolik vazeb má ORNetFace hledat (tj. první krok bude v tomto případě seznam firem, v nichž účinkuje Tomio Okamura, druhý krok ostatní podnikatelé, kteří jsou v těchto firmách jako jednatelé, společníci či členové představenstva, třetí krok zobrazí další firmy, v nichž mají tito lidé nějakou roli atd.). Je vhodné zvolit počet kroků podle toho, jak velkou firmu “lustrujete.” Například v případě ČEZu byste si pěti kroky mohli zahltit připojení i systémové zdroje, naopak u malých firem takový počet nebude problém.

Pak už stačí stisknout jen tlačítko Hledej a začnou se dít věci! Přímo před vašimi zraky se postupně vykreslí jednotlivé vazby formou “pavouka,” v jehož středu je vámi hledaný subjekt. V našem případě jsme například zjistili, že Tomio Okamura nějakým způsobem působí v šesti firmách. Na těchto šest firem je napojených dalších třináct podnikatelů, včetně Dany Bérové či Ivana Pilného, s nimiž Okamura ve Dni D. investoval. Tím ale vazby nekončí – každý z těchto třinácti lidí má vazby na další firmy a v těch firmách jsou další podnikatelé…. Nakonec jsme se od jednoho člověka dostali k desítkám firem a možná stovce dalších lidí.

Síť vazeb mezi podnikateli a firmami

Jednotlivé položky lze přesouvat po pracovní ploše, takže si je můžete rozmístit tak, jak vám budou připadat přehledné. Stejně tak je možné posouvat i pracovní plochu. V případě velké sítě možná oceníte možnost změny měřítka zobrazení, nacházející se v levém horním rohu okna aplikace. Celý diagram lze také uložit jako obrázek – bohužel jediným podporovaným výstupním formátem je WMF.

Po dvojkliku na osobu se dostanete k podrobnému výpisu, kde si můžete prohlédnout v jakých firmách má dotyčný člověk roli. Přes hypertextové odkazy se pak snadno přesunete na Obchodní rejstřík, nebo do ARESu, odkud můžete pokračovat třeba na registr ekonomických subjektů ČSÚ, výpis ze Živnostenského rejstříku či k údajům o plátci DPH. Kliknete-li na firmu, dostanete se k výpisu z Obchodního rejstříku. Takto můžete pokračovat a dotyčnou osobu či firmu opravdu důkladně prolustrovat.

Resumé

Několik let nazad dostala firma, v níž jsem pracoval, nabídku na v podstatě identický produkt – tedy aplikaci, která zjišťuje vazby mezi podnikateli a firmami z veřejně dostupných zdrojů. Nevzpomenu si na přesnou cenu, ale vím, že roční předplatné nebylo levné.

ORNetFace nabízí hledání vazeb mezi podnikateli, firmami a dalšími subjekty zcela zdarma. Činí tak nejjednodušší možnou formou: zobrazením v diagramu, ze kterého snadno vyčtete propojení lidí i firem přes několik kroků.

Pokud tedy chcete prověřit aktivity svých obchodních partnerů, nebo se podívat, jaké “kšeftíky” má váš zaměstnavatel, či zkusit najít vazbu mezi firmou, která dostala zakázku, a jejím zadavatelem, pak je ORNetFace vynikajícím a dovolím si tvrdit i bezkonkurenčním pomocníkem.

Informace o programu ORNetFace

Testovaná verze: 1
Stránky výrobce: http://lesnych.net/or/free/
Velikost souboru: 716 KB
Licence: freeware (autor ale podotýká, že je tento program určen pouze pro fyzické osoby k zobrazení informací z veřejných zdrojů pro vlastní potřebu).
Podporované operační systémy: Windows s .NET 2.0
Minimální požadavky: .NET 2.0
Instaluje se: ano
Odkaz ke stažení: http://lesnych.net/or/free/ORNetFaceSetup.msi

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *