Když jsem přemýšlel nad otázkou, proč by chtěl někdo stahovat videa z YouTube, nejprve jsem si sám neuměl odpovědět. Je přeci pohodlné mít všechno “online.” Pak mě ale napadlo hned několik důvodů. Tím prvním je fakt, že video může ze serveru “zmizet” – ať už proto, že ho odstraní autor (nebo ten, kdo ho nahrál), nebo z popudu YouTube samotného. Další možností je například případ, kdy chcete svým (pra)rodičům připravit DVD kompilaci “to musíte vidět” videí.

Hledal jsem tedy program, který by uměl stahování z YouTube co nejjednodušší cestou a nakonec jsem našel. Dokonce v českých softwarových luzích a hájích. Umí stahovat z více než 70 serverů, včetně např. Novy, Primy a ČT.

YouTube Downloader se představuje

Kromě malé velikosti (stahovat budete pouhých 577 KB) je pozitivem této aplikace i fakt, že se nemusí instalovat. Stačí jen rozbalit stažený ZIP a spustit soubor ytd.exe. To využijete například v případě, kdy budete chtít program přenášet na flash disku a používat ho na více počítačích.

Zásadním přínosem je, že můžete stahovat nejen z YouTube, ale také z více než sedmdesáti dalších serverů, poskytujících video. To už je sám o sobě docela slušný důvod, proč používat právě tento YouTube Downloader. Významnými pomyslnými závažíčky na misku vah je podpora stahování ze serverů České televize, TV Nova, Prima, Barrandov, Joj, Markíza a celé řady dalších. Pro pornofily, libující si v budování domácího archivu, je podporováno šestnáct serverů tohoto zaměření. Na své si evidentně přijde každý.

Jak tedy stahovat videa z YouTube?

Po spuštění se zobrazí vcelku přehledné a na první pohled pochopitelné uživatelské rozhraní, které ničím nepřekvapí, ale také neurazí. V prohlížeči si otevřete video, které chcete stáhnout a zkopírujete do schránky (Ctrl+C) jeho adresu (např. http://www.youtube.com/watch?v=wsuPqiCjyag). Poté se přepnete do okna YouTube Downloaderu a stisknete tlačítko, umístěné v nástrojové liště nejvíce nalevo (zelené kolečko s bílým “plusem”). Adresa ze schránky se automaticky vyplní do dialogového okna, které jen potvrdíte stiskem OK. Pak už můžete sledovat probíhající stahování.

Okno programu YouTube Downloader
Okno programu YouTube Downloader

Toto samozřejmě není jediná možnost, jak programu předat adresy kýžených videí. Přes další tlačítka lze přidávat seznamy ve formátu .lst, nebo je importovat je ze souboru HTML, uloženého ať už lokálně, či na Internetu.

Pokud musíte stahování přerušit, možná se vám bude hodit export nedokončených odkazů právě do zmíněného souboru .lst, který pak můžete přenést na jiný počítač a pokračovat na něm.

Výstupní formát

YouTube Downloader si nečiní ambice být řešením “vše v jednom,” takže videa ukládá v takovém formátu, v jakém je stáhne (v případě YouTube tedy jako .flv, k jehož přehrávání budete potřebovat Flash Player). Požadujete-li jako výstup třeba MPEG či AVI, budete muset použít samostatný konverzní nástroj. Videa jsou ukládána do složky, z níž je spuštěn YouTube Downloader, což může být opět pozitivem například při použití flashky. Cílový adresář lze ale změnit – buď přes tlačítko (v testované verzi druhé zprava), nebo přes klávesu F4.

Plusem je skutečnost, že video se ukládá pod názvem, který odpovídá názvu pořadu/videa. Nemusíte tak luštit kódy, složené z číslic a písmen, abyste věděli, co je v tom kterém souboru.

Pojďme přitvrdit: Jak stahovat videa z televizních webů?

Videoarchivy televizních stanic jsou vynikající především pro ty, kdož nemají čas sedět u televizoru dle televizního programu a nevlastní set top box s nahráváním. Co ale dělat v případě, kdy například jedete na dovolenou, kde není Internet a přesto se chcete dívat na své oblíbené pořady? Opět žádný problém: YouTube Downloader umí stahovat videa i z těchto serverů.

Například pro TV Nova se postupně proklikejte archivem, v případě České televize si najděte pořad v iVysílání a projděte až k požadovanému pořadu a zkopírujte jeho adresu do YouTube Downloaderu. Video se stáhne na disk stejně jednoduše, jako z YouTube (jen bude v jiném formátu – v případě Novy v MP4, z ČT jako ASF). Ostatní televizní stanice jsem nezkoušel, nicméně autor deklaruje podporu videí z Primy, TV Barrandov, Joj, Markízy a Českého rozhlasu.

Další vlastnosti

Pro příznivce příkazového řádku nebo automatických skriptů bude pozitivem možnost zadávat požadavky na stažení v tomto režimu, přičemž program nabízí celou řadu parametrů (více viz stránka programu).

Resumé

YouTube Downloader je v první řadě snadno pochopitelný a výtečně funkční program. Dělá to, co od něj uživatel očekává, tou nejjednodušší možnou cestou. Nemusíte procházet rozsáhlá nastavení a většinu času vystačíte s kopírováním adres z prohlížeče a jejich přidáváním do seznamu. Stranou nemohu nechat ani skutečnost, že je nabízen zcela zdarma a dokonce bez jakékoli reklamy. Hlavní devizou je podpora velmi dlouhého seznamu serverů s videy, díky které patrně těžko najdete server, z něhož by program neuměl stahovat. Pokud by vám přesto nějaké stránky chyběly, můžete požádat autora o jejich přidání.

V každém případě jde o jeden z nejlepších (ne-li absolutně nejlepší) programů pro stahování videoobsahu do počítače. Obávám se, že tak široký výběr podporovaných serverů za nulovou cenu najdete asi jen těžko. YouTube Downloader tedy mohu s čistým svědomím doporučit.

Informace o programu YouTube Downloader

Testovaná verze: 0.33 z 30. května 2010

Stránky výrobce: http://www.pepak.net/download/youtube-downloader/
Velikost souboru: 577 KB

Licence: freeware

Podporované operační systémy: program by měl fungovat pod všemi 32bitovými Windows

Minimální požadavky: nejsou

Instaluje se: ne

Odkaz ke stažení: http://ytd.pepak.net

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *