Tři užitečné tipy a triky pro uživatele Dropboxu. Dozvíte se, jak můžete snadno a rychle vytvořit webovou galerii, nebo nasdílet soubor přes internet. Podíváme se také na to, jak je možné pomocí Dropboxu prezentovat webové stránky.


Dnes si ukážeme několik, doufám že užitečných, tipů a triků, jež můžete využít při práci s Dropboxem. Pokud v tuto chvíli netušíte, co je Dropbpox, doporučujeme vám věnovat několik minut podrobné recenzi Dropbox: Mějte své soubory vžy při ruce.


Jak vytvořit webovou galerii


K prezentaci fotografií na Internetu vede celá řada cest. Můžete například použít některou z volně dostupných služeb (např. Rajče), využít exportu, nabízeného v rámci grafické aplikace (např. Zoner Photo Studio), či si naprogramovat vlastní galerii (ať už v HTML, ASP či PHP). Pokud používáte Dropbox, lze webovou galerii vytvořit snadno a rychle.


Po instalaci Dropboxu najdete ve výchozí složce Dropboxu (typicky C:Documents and Settingsuživatelské_jménoDokumentyMy Dropbox) dvě podsložky: Public a Photos. K vytvoření fotogalerie použijte druhou uvedenou. Postup je následující: 1. Ve složce Photos vytvořte složku s libovolným názvem.

 2. Do této složky zkopírujte obrázky či fotografie – nemusíte je nijak upravovat ani zmenšovat, protože o to se postará Dropbox sám.

 3. Počkejte, až se dokončí synchronizace se serverem (ikona Dropboxu vedle hodin nebude ukazovat modré rotující kolečko, ale zelenou “fajfku”).

 4. Nyní klikněte na složku, kterou jste si vytvořili v bodě 1 pravým tlačítkem myši.

 5. Z kontextového menu vyberte Dropbox-Copy Public Gallery Link. Tím jste zkopírovali do schránky webovou adresu, skrze kterou je galerie dostupná přes Internet.

 6. Tuto adresu můžete vložit například do e-mailu klasickým Ctrl+V nebo Úpravy-Vložit.

 7. Uživateli, který adresu otevře v prohlížeči (tj. není nutné, aby měl příjemce Dropbox!), se zobrazí webová stránka s galerií. Jedná se o klasickou obrázkovou galerii, v níž se po kliknutí na náhled zobrazí obrázek ve vyšším rozlišení. Mezi obrázky je možné procházet, zobrazovat je v původním rozlišení, nebo je spustit jako prezentaci (slideshow). Ukázku takové galerie si můžete prohlédnout na adrese http://www.dropbox.com/gallery/2927965/1/Sample%20Album?h=a8835a.


Poznámka: na rozdíl od Opery Unite jsou obrázky ukládány na server Dropboxu a jejich dostupnost tedy není závislá na tom, zda je či není váš počítač zapnutý. Pokud ale složku z Photos smažete, dojde po synchronizaci i ke smazání příslušné galerie.


Prezentované obrázky se započítávají do celkového objemu uložených dat, takže v případě výchozí kapacity jste omezeni na 2 GB, což ale pokládám za dobrý základ.


Výhody jsou zřejmé: nepotřebujete žádný další program (pokud tedy Dropbox používáte) a nemusíte nahrávat fotografie po jedné (či pěti). Jednoduše vytvoříte složku, zkopírujete do ní obrázky a odešlete odkaz.


Sdílení souborů přes Internet


Nevýhodou elektronické pošty je omezení maximální velikosti přílohy. To je na většině poštovních serverů nastaveno na 10 MB. Co ale dělat v případě, kdy potřebujete někomu přes Internet předat větší soubor? Samozřejmě můžete použít služby jako je Úschovna či Letecká pošta. Jde to ale i jednodušeji – pomocí Dropboxu. Kromě jednoduchosti má tento způsob i další výhody: nejste omezeni velikostí souboru (omezení je dáno velikostí vašeho prostoru na serveru – tj. ve free verzi typicky 2 GB), ani dobou, po jakou bude soubor uložen (na Dropboxu může být vystaven do doby, než se ho sami rozhodnete smazat).


Postup je opět jednoduchý: 1. Soubor, který chcete sdílet, zkopírujte do složky Public (tj. typicky c:Documents and Settingsuživatelské_jménoDokumentyMy DropboxPublic).

 2. Vyčkejte na dokončení synchronizace (tedy než se soubor nahraje na server).

 3. Klikněte na soubor pravým tlačítkem myši.

 4. Z kontextového menu vyberte Dropbox-Copy Public Link. Stejně, jako v předchozím případě, jste tímto zkopírovali do schránky adresu k souboru na webovém serveru Dropboxu. Tato adresa je unikátní pro každý soubor uložený ve složce Public.

 5. Adresu můžete vložit například do e-mailu (Ctrl+V nebo Úpravy-Vložit) a odeslat příjemci. (podívejte se např. na adresu http://dl.dropbox.com/u/2927965/How%20to%20use%20the%20Public%20folder.rtf)


Poznámka: stejně jako u webových galerií i v tomto případě platí, že soubory jsou uloženy na serveru Dropboxu a jejich dostupnost tedy není závislá na stavu vašeho počítače. V okamžiku, kdy soubor smažete, vymaže se i z webu. Stejně tak v případě přejmenování je nutné znovu vygenerovat Public Link, protože na původní adrese již soubor nebude dostupný.


Výhody jsou opět evidentní: jste omezeni pouze velikostí diskového prostoru na Dropboxu a soubor můžete mít uložený, jak dlouho chcete.


Nevýhoda je podle mne jen jedna: nelze takto publikovat celé složky – odkaz lze vytvořit vždy jen na jednotlivý soubor.


Vytvořte si vlastní webové stránky s pomocí Dropboxu


Postup je podobný, jako při sdílení souboru přes složku Public. 1. Zkopírujte svůj web do složky Public (nejlépe do nějaké podsložky).

 2. Vyčkejte na dokončení synchronizace.

 3. Vyhledejte výchozí stránku (např. index.html, home.htm, …) a klikněte na tento soubor pravým tlačítkem myši.

 4. Přes kontextové menu zvolte Dropbox-Copy Public Link.

 5. Jestliže uživatel otevře takovou adresu v prohlížeči, bude se mu zobrazovat jako klasická webová stránka (tj. může procházet skrze odkazy, načtou se obrázky atp.).


Výhoda je opět zřejmá: tímto způsobem můžete takřka během několika vteřin vytvořit webovou prezentaci. Využití lze například najít pro rychlé otestování či prezentaci webu někomu dalšímu přes Internet.


Nevýhodou je absence podpory serverových skriptů – v takto vytvořeném webu nefunguje ASP, PHP, ani další technologie. Budete si muset vystačit s klasickým HTML. Mínusem je samozřejmě i nepříliš pěkná adresa takových webových stránek.


Závěr


Všechny uvedené tipy a triky jsme vyzkoušeli na počítači s Windows XP s nainstalovaným Dropboxem verze 0.7.110.


Dropbox si můžete stáhnout ze stránek Dropbox.com.

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *