Pokud nevíte, co je Dropbox a k čemu jej lze použít, doporučujeme starší článek obsahující podrobný popis včetně konfigurace. Stručně řečeno: Dropbox je aplikace, která se usídlí v systémové oblasti vedle hodin a stará se o synchronizaci souborů ve vybrané složce mezi více počítači. Využití najde také pro zálohování souborů, verzování dokumentů a případnou obnovu dat. Ke svým souborům se tak skrze webový prohlížeč dostanete kdykoli z jakéhokoli počítače připojeného k Internetu.


Na našem blogu jsme recenzovali verzi 0.6.570, v prosinci ale vývojáři vydali novinku s číslem 0.7.97. Protože Dropbox nedisponuje funkcí automatické aktualizace, musí uživatelé upgrade provést ručně stažením nové verze. Veškerá konfigurace zůstává naštěstí zachována.


Pojďme se podívat na zásadní novinky, jež by vám měly zodpovědět otázku proč upgradovat:  • Zvýšení výkonu aplikace a snížení zátěže operační paměti.

  • Podpora ikony na panelu nástrojů pod operačním systémem MacOS.

  • Tzv. “LAN Sync,” tedy efektivnější synchronizace skrze lokální síť. Tato novinka je patrně nejzásadnější a ocení ji všichni, kdož potřebují synchrnonizovat data mezi více počítači v rámci jedné sítě. Hlavním přínosem je opravdu výrazné zvýšení rychlosti synchronizace mezi počítači ve stejné síti. Funguje to tak, že zatímco ve starší verzi se nový či upravený soubor nejprve nahrál na server Dropboxu a poté se z něj stahoval na všechny ostatní počítače (samozřejmě zde byla rychlost přenosu omezena rychlostí uploadu a downloadu internetového připojení), nyní dochází k přímé synchronizaci mezi počítači ve stejné LAN (rychlost je tedy omezena pouze rychlostí lokální sítě – typicky 100 Mbps či 1 Gbps), aniž by bylo nutné stahovat data z internetového serveru. S ohledem na rychlost připojení lze teoreticky dosáhnout i více než stonásobně rychlejší synchronizace dat. Podmínkou samozřejmě je, aby vzájemně synchronizované počítače byly ve stejném momentě zapnuté a fungovaly v rámci stejné sítě.


Poznámka: pokud instalujete Dropbox poprvé, může se vás firewall ve Windows zeptat, zda si přejete povolit Dropboxu přístup k Internetu a k lokální síti. Aby vám synchronizace fungovala, musíte samozřejmě toto povolit. V případě, že nepovolíte přístup do LAN, Dropbox automaticky vypne funkci “LAN Sync” a synchronizace bude probíhat standardně přes servery Dropboxu.


Aktuální verzi Dropboxu si můžete stáhnout ze stránek Dropbox.com v sekci Install.

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *