Je veřejná volba omezením svobody poslanců? Podle mého mínění nemá tato otázka v případě volby prezidenta opodstatnění. Uvědomme si, jak se volí poslanci do Poslanecké sněmovny. Můžeme volit jednu konkrétní stranu, případně dát preferenční hlasy konkrétním lidem (ale všem jen z jedné politické strany). Rozhodující je tedy v první řadě stranická příslušnost a skutečně jen minimum poslanců se může pochlubit tím, že sedí v Parlamentu díky svému jménu. Za svá korýtka a pěkné platy vděčí v první řadě své straně, která je nominovala a dala na taková místa kandidátek, která měla šanci na politickou kariéru.

Lidé volí strany především podle jejich programu, případně podle slibů a alespoň já očekávám, že poslanec bude vystupovat v souladu se stranickým programem, pro který jsem ho zvolil. Bohužel v tomto udělali “veselo” poslanci Melčák a Pohanka, kteří ač byli zvoleni za ČSSD, stali se de facto spolupracovníky ODS. Co je na tom celém nejhorší, je skutečnost, že je ČSSD nemůže nijak potrestat – ideálně vyhodit ze Sněmovny a nahradit jinými, loajálními poslanci, kteří si uvědomují, díky komu sedí na svých místech.

V případě volby prezidenta tedy jako volič ČSSD očekávám, že každý ze mnou zvolených poslanců dá hlas Janu Švejnarovi. Je jasné, že za českou politikou se točí celá politická ekonomika, v jejímž čele stojí lobisté a záhadní podnikatelé. Také se říká, že každý (včetně poslanců) má svou cenu. Jsem přesvědčen o tom, že v zájmu zvolení Václava Klause, mohlo dojít k “podmáznutí” některých poslanců a veřejná volba je jedinou šancí, jak toto zjistit. Po tajné volbě by po zvolení Klause došlo k tanečkům, kdy by se jednotliví poslanci obviňovali ze zrady, ale patrně nikdy by se jednoznačně nepřišlo na to, kdo se za pěkný obolus zachoval jako Jidáš.

Tajnou volbu si s naší vládní garniturou nebudeme moci dovolit nikdy, protože aby se na jednom místě (ve Španělském sále) sešli jen samí neúplatní poslanci, je podle mého mínění zcela nemožné….

PS: a nezapomínejme na to, že již při poslední volbě prezidenta nám poslanci slibovali, že už příště budeme volit my – občané – v přímé volbě. Nakonec si tuto výsadu ponechali pro sebe, skoro jako by zapomněli. Proč asi, že?

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *