Minule jsem tu psal o mém bývalém šéfovi, který si myslel, jak je oblíbený. Pro ty, co se nestihli zorientovat v mých pracovních vztazích, tak situace se vyvíjela asi takto: • Od ledna do září jsem dělal na oddělení A, kterému šéfoval – říkejme mu třeba Pat 🙂
 • Zpočátku jsem nebyl nespokojený, ale přeci jen po nějaké době rozkoukávání se jsem pochopil, co je Pat zač. Krom toho, že byl neuvěřitelně závistivý, vystihlo by ho nejlépe slovo bezpáteřní. Bohužel se tato vlastnost neprojevovala jen v osobním, ale i pracovním životě, což mi čím dál více vadilo. Navíc jsem cítil, že mám podstatně na víc z hlediska profesního – konkrétně jsem se chtěl více věnovat administraci serverů.
 • Se svými trablemi jsem se často chodil svěřovat kamarádovi a kolegovi Petrovi, který toho času dělal na „softwarovém oddělení“ jako programátor. Tomu často zůstával rozum stát nad tím, co se u nás na oddělení děje. Kromě osobních věcí to byly především věci, které doslova ohrožovaly provoz. Pat si totiž držel veškeré informace ze svého oboru pod pokličkou, aby měl pocit nepostradatelnosti. I na výslovné žádosti o zaškolení toho či onoho odpovídal „to je strašně složitý.“ Přesto se mi podařilo některé věci naučit „vedlejšími cestičkami.“
 • Celému odboru velí vcelku inteligentní šéf, kterému budeme říkat třeba Boss :-D. Ač jsem byl už od mého nástupu očkován Patem i mým předchůdcem, jaký je Boos idiot, udělal jsem si po čase vlastní názor. A nebyl to názor nijak negativní. Naopak – Boss má dost slušný přehled jak z oboru informačních technologií, tak i z jiných směrů. Zrovna dnes mě počastoval úryvky ze dvou básní a na to navázal matematickými příklady typu „Želva a Achilles.“ Postupně jsem tak přišel na to, že Boss celkem umí vnímat a pochopit vše, o čem jsem s ním z oboru mluvil a zásadním plusem, kterým u mne hodně získal, bylo to, že uměl pochválit dobře odvedenou práci. To Pat neudělal nikdy.
 • V září přišel kolega Petr s nápadem: ať nás Boss „vyjme“ ze stávajících oddělení z pod našich idiotských šéfů a udělá z nás referát (oddělení být nemůžeme – to bychom museli být tři). Bossovi se nápad zalíbil a na poradě v polovině září přednesl nové organizační schéma odboru.
 • Patovi se to samozřejmě nelíbilo, protože by tak přišel o jednoho ze svých podřízených. Nejprve zlikvidoval audiozáznam z inkriminované porady a pak se snažil přesvědčit asistentku, aby nové organizační schéma vyňala i ze zápisu. Když se mu toto nepovedlo, pronesl, že to tak nenechá a letěl jako správný „bezpáteřák“ za náměstkem (=nadřízeným Bosse).
 • Náměstek tedy slíbil projednání jak s Patem a Bossem, tak i s Petrovým šéfem. Pat mezitím zlanařil Petrova šéfa na svou stranu, ač byli do té doby skalními nepřáteli.
 • Porada dopadla – díkybohu – podle našich představ. Náměstek potvrdil, že od 1. Října vzniká náš referát, kterému bude šéfovat Boss. Pat se ještě zeptal, zda to jako znamená, že když mě zaúkoluje (což dělal moc rád), že ho mohu poslat do prdele. Škoda, že jsem na té poradě nebyl – určitě bych mu odpověděl kladně.
 • 1. října tedy vznikl náš referát a já se přestěhoval k Petrovi do kanceláře. Počínaje tímto dnem jsem se každý den vracel z práce s dobrou náladou, což byla radikální změna proti předchozím měsícům. I moje manželka zaznamenala tuhle změnu k lepšímu.
 • Rozjeli jsme se jako rychlík, vědomi si toho, že musíme dokázat smysluplnost našeho oddělení. Celkově vzato se opravdu dařilo, na čemž se podepsala i dobrá spolupráce, protože každý z nás je hlava na jiný obor IT.
 • Pat se ale nevzdával a snažil se využít každičké příležitosti. Nejprve to zkusil se zálohou poštovního serveru a novým WSUSem, ačkoli oba tyto projekty jsem měl rozjeté v testovacím režimu, což jsem Patovi na jeho dotaz vysvětlil. Přesto mu to nezabránilo, aby si šel stěžovat za Bossem, který mě jeho snahou následně přišel pobavit.
 • Ve druhé dekádě října Patovi evidetně došlo, že jeho „oblíbenost“ je v háji a že se mu vrátilo zpátky všechno to negativno, které kolem sebe šířil například pomluvami jednoho podřízeného před druhým a zase naopak. Všechno na něj postupně prosáklo a vrátilo se mu v plné palbě. Na jeho straně zůstal jediný podřízený.
 • Dnes 24.10. Pat evidentně pochopil to, oč jsme se snažili: totiž že situace vygradovala tak, že by měl odejít. Pochopil to sám, což mě při jeho zabedněnosti a pocitu vlastní dokonalosti překvapilo. V dopoledních hodinách podal Pat výpověď s tím, že by rád skončil k poslednímu říjnu. To mu nebylo umožněno, takže s koncem roku odejde i on 😀

No a po tom všem si užívám večer se sluchátky na uších při poslechu gothic metalové kapely Sirenia a říkám si, že přeci jen je na tom světě nějaká spravedlnost! Já se mohu vesele věnovat své práci, především pak serverům a nebudu mít za zády neurotika, který uměl akorát „kurvovat a píčovat,“ případně někoho kritizovat a vymýšlet podrazy.

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *