Ačkoli podpora USB se v systémech Microsoftu objevila již ve Windows 95 OSR2, ne vždy funguje tak, jak jsme zvyklí u současných systémů. Zejména některé “klíčenky” vyžadují instalaci vlastního ovladače.

Tím se dostáváme k dalšímu problému: ne všichni výrobci totiž ke svým USB zařízením dodávají instalační CD. Patrně považují za jaksi samozřejmé, že pod Windows XP vše funguje a na starší operační systémy jednoduše kašlou.

Sám jsem tento rok řešil požadavek, kdy na počítači s Windows 98 nefungovala USB klíčenka, ani přenosný USB disk. Nakonec jsem narazil na užitečný ovladač, díky kterému začalo připojování USB zařízení pod starším systémem fungovat stejně, jak jsme zvyklí u Windows XP.

Tím ovladačem je NUSB, aktuálně ve verzi 3.1 (já mám zkušenosti jen s verzí 2.4). Po instalaci pak již nebudete potřebovat CDčka s ovladači ke standardním zařízením typu mass storage device (tedy přenosné disky, většina digitálních fotoaparátů, …).

Doporučený postup instalace je následující:

  1. Odstranit všechny ovladače USB flash disků
  2. Odstranit všechny ovladače řadičů USB 2.0
  3. Odstranit všechna neznámá USB zařízení
  4. Nainstalovat NUSB
  5. Udělat restart PC

Jak jsem uvedl výše: s tímto ovladačem mám velmi dobrou zkušenost, nicméně v diskuzích na Internetu jsem našel i několik případů, kdy instalace NUSB způsobila nefunkčnost operačního systému. Před instalací tedy zvažte, zda míníte podstoupit toto riziko. Činíte tak výhradně na své nebezpečí

Download

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *