Poslední dobou mě docela silně překvapuje, co se děje ve školství (a nejen v něm). První, co mě donutilo k zamyšlení, byly úvahy o povinné maturitě z matematiky, nad kterým jsem se zamýšlel ve článku Povinná maturita z matematiky? Rozhodně NE!.

Další perlou z tohoto resortu jsou letošní přijímací zkoušky na střední školy. Zatímco dříve si uchazeči mohli podat dvě přihlášky, letos si mohou podat jen jednu jedinou. Stalo se to, co se čekalo: na školy s náročnějšími přijímacími zkouškami se přihlásilo nejméně zájemců. V minulosti si nadanější děti zpravidla podávaly jednu přihlášku na “lepší” školu s těžšími přijímacími zkouškami a druhou sázely “na jistotu,” tedy na školu s menšími požadavky na uchazeče. Ti lepší se uchytili hned v prvním kole, ti slabší měli ještě šanci alespoň na “horší školu.”

Letos si uchazeč musí vybrat jen jednu školu a stojí tak před rozhodnutím, zda risknout náročnější přijímačky s tím, že se třeba na školu nedostane, nebo jestli si podá přihlášku na školu, kde má větší šanci na přijetí. Druhou šanci už dostat nemusí, neboť školy nejsou povinné vypisovat druhé kolo – takže v případě, že je stav na dané škole naplněn po prvním kole, ostatní ostrouhají.

Nový systém má údajně řešit problém, kdy se student dostal na více škol a dlouho se rozhodoval, kterou z nich bude studovat, čímž blokoval místo pro ty, jež skončili “pod čarou.” Tento argument mi ale přijde poněkud mimo: vždyť na vysoké školy si můžete podat přihlášek, kolik chcete (tedy pokud hodláte investovat tolik peněz 🙂 ). Nikomu nevadí, že se někdo dostane třeba na dvě-tři školy a následně se rozhoduje, na kterou půjde. Tak proč by to samé mělo vadit u středních škol?

Myslel jsem si, že žijeme ve svobodné zemi a že jednou ze svobod, je i svoboda rozhodnout se. Třeba o svém vzdělání, nebo o tom, na kolik škol si dáte přihlášku a pak na kterou z nich budete chodit. Žel, jak vidím, s tou svobodou to, alespoň v tomto směru, nebude tak žhavé – přinejmenším se dá říci, že naše vláda té svobodě vyhradila pevné a těžko překonatelné mantinely. Talentované děti, které nerady riskují, tak místo prestižních gymnázií skončí na obchodkách a podobných školách, ač by díky svým znalostem měly na víc.

Kategorie: Aktuálně

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *