Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Aktuálně > Povinná maturita z matematiky? Rozhodně NE!

Povinná maturita z matematiky? Rozhodně NE!

1.9.2004 | Karel Kilián
Tak, pomalu ale jistě to tady začíná zasmrádat hnilobou, takže nadešel čas, abych do tohoto blogu taky něco napsal :).

Po republice se začaly objevovat billboardy s Grossem, na kterých jsou kromě jeho obličeje ještě nápisy "jsem sociální demokrat" a "myslím to vážně." Přímo vybízejí k tomu, abych si otevřel editor fotek a upravil to na "jsem sociální případ," "jsem sexuální deviant," nebo "myslím... ...myslím... ...no to... ...opravdu myslím???" Jestli zbude někdy čas, schválně si s tím pohraji. Každopádně takovou pitomost jsem v našich ulicích asi ještě neviděl. V ČSSD jistě poplácávají Standu po zádech za dokonalý marketing... ...mno, když si vezmu, jak vymyly národu mozek billboardy s "ANO" pro EU, tak věřím tomu, že tenhle blbý národ sežere Grossovi i to, že to fakt myslí vážně (a možná i to, že je sociální :)) ).

Další téma, ke kterému jsem se dostal při rozhovoru se svou kamarádkou, jež se blíží ke "zkoušce dospělosti": povinná maturita z matematiky. Prezident Václav Klaus se proto podle iDnesu zlobí na ministerstvo školství, že ji (matematiku) chce vyloučit z povinné maturity. Podložil to svou vizí, že "to je obrovský základ racionálního myšlení." Já osobně si dovolím nesouhlasit. Mám sice logické myšlení, v matematice jsem patřil na základní škole i gymnáziu k nejlepším, dokonce ji považuji za jednu z nejkrásnějších věd, ALE přesto si myslím, že povinnost odmaturovat z matematiky je hloupost. Proč?

Důvod první

Matematika a její způsob výuky na našich školách odpovídá mužskému myšlení. Tím nechci říci, že by ženy snad neměly na to, aby tento předmět zvládaly (jistě se najde i mnoho těch, jež ho zvládají na výbornou)! Chci pouze poukázat na skutečnost, že učebnice a celá metodika je postavena tak, že ji snáze pochopí muži. Osobně jsem se přesvědčil o tom, že je-li stejná látka vyložena jinak, jsou i ženy schopné ji pochopit a aplikovat v praxi. Jenže když je celý předmět podáván způsobem, s jakým se můžeme setkávat na našich školách, pak je nutno říci, že ženy (respektive jejich drtivá většina) by byly povinnou maturou diskriminovány.

Důvod druhý

Existují lidé, kteří nejen že nikdy v životě matematiku středoškolské úrovně nepoužijí (a je jich většina: řidiči počínaje, přes prodavačky, až po spisovatelky), ale leckdy na ni opravdu "nemají buňky." Náš mozek je stále jistou záhadou, ale jistě není sporu o tom, že se může v jednotlivých směrech více či méně rozvíjet. Pak se samozřejmě snadno stane, že někdo má úžasné nadání (tedy buňky) na jazyky, ale naopak matiku není schopen pochopit. Z takového člověka může být například špičkový simultánní překladatel, tak mi řekněte jediný důvod, proč by například tento měl mít neukončené středoškolské vzdělání jen proto, že "vybouchl" u zkoušky z matiky?

Jistě by se našly i další důvody.... Chápu maturitu z českého jazyka: jednou jsme Češi, tak bychom měli u zkoušky z češtiny coby středoškoláci obstát. Češtinu navíc potřebujeme a používáme každý den. Ale jsme snad matematici, abychom museli obstát u maturitní zkoušky z matematiky??? Kolikrát v životě jste počítali, jaký úhel svírají strany trojúhelníku o délce 1 a 2 metry? A to jsme pouze u trigonomentrie!

Z jiného soudku: zatímco předcházející ministr zdravotnictví Kubynii, který by postupně vyházel všechny zaměstnance zdravotnictví, vymyslel a začal realizovat projekt sloučení tří pražských nemocnic, jeho nástupkyně Milada Emmerová chce celou "hurá akci" stopnout. Podle iHnedu je důvodem, že "spojení Bulovky, Všeobecné a Thomayerovy nemocnice podle ministryně není dostatečně připraveno a navíc nedává záruku, že bude společný komplex efektivně fungovat." Ministryně ani nečeká na výsledky ekonomických analýz stávajícího stavu, jež měly být rozhodující v tomto plánu. Ve zdravotnictví jsem měl tu čest pracovat a musím konstatovat, že je tam stále stejný bordel.... Každopádně alespoň něco musím Kubinyimu schválit: odvolání ředitele krčské nemocnice. Přeci jen do zákulisí tohoto ústavu jsem pronikl docela hluboko a musím říci, že to byla šokující zkušenost, kterou diváci Pohotovosti, Chicago Hope a dalších seriálů asi nikdy nepochopí (a také nikdy neuvidí).

Kouření škodí zdraví. Potvrzuje to i článek o nehodě, k níž došlo na plzeňské dálnici. Kamion zde z neznámých důvodů najel do stojícího autobusu, před kterým stála žena s cigaretou. Protože zákony fyziky jsou platné vždy a všude, autobus byl po nárazu mrštěn vpřed a ženu sejmul. Podle Lidovek byla ona cigareta zaplacena vysokou cenou: "Žena je nyní hospitalizována na ARO motolské nemocnice s velmi závažným poraněním hlavy a páteře." Tak snad alespoň na té krabce od cigaret neměla nálepku, že kouření poškozuje sperma a způsobuje neplodnost....


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 23.5.2019
Dnes má svátek Vladimír
původ jména je bulharský a znamená: vládce míru
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist