Po třech týdnech používání mého prvního Androida musím pochválit sám sebe za skutečně dobrou koupi. Za cenu 3577 Kč dostane zákazník telefon, který si může upravit a doplnit podle svých potřeb. Tolik svobody, jako s Androidem, podle mého názoru se žádným jiným telefonem nezažijete.

Dnešní report uživatelských zkušeností začnu velkou pochvalou a to za GPS modul. Ten je nesmírně pohotový a během testů s navigací vynikal kromě přesnosti také rychlostí. Úvodní nalezení polohy proběhne obvykle do minuty a pokud během jízdy dojde ke ztrátě signálu, je jen otázkou několika mála vteřin, než ho Vodafone 845 opětovně nalezne. Příjemně překvapen jsem byl z rychlosti přepočtu trasy v případech, kdy například minete odbočku – i přes relativně malý hardwarový výkon reaguje telefon obvykle rychleji než Garmin či TomTom nejvyšších řad. Telefony, jež jsem používal k navigaci předtím (tedy Nokia N95 a E52), za Vodafonem 845 doslova kulhají a to zejména v okamžicích, kdy následuje rychlá sekvence odboček, nebo při přepočtu alternativní trasy. 2,8-palcový displej je pro tyto účely taktéž poměrně dostačující.

GPS můžete kromě navigace použít i v dalších případech. Třeba s programem My Tracks lze sledovat naběhané či najezděné trasy a vést si tak podrobný deníček svých sportovních aktivit. Obdivuhodného výkonu dosahuje aplikace Místa, jež se instaluje s posledním updatem Map. Ta vyhledává nejbližší zařízení zvolené kategorie (restaurace, hotely, benzínky, …) a nutno uznat, že databáze “pana Googla” je opravdu rozsáhlá. Dokonce i ve Studénce (městečko s 10 tisíci obyvateli) našla všechny zde přítomné hospůdky, včetně těch nejmenších, ubytovací zařízení, jakož i benzínovou pumpu. Pro orientaci v cizím městě tedy naprosto dokonalé. Škoda jen vysokých cen za datový roaming – v zahraničí by totiž uživatel ocenil takovou navigaci několikanásobně více.

Abych ale jen nechválil, budu dále kritický. Jednou z velkých slabin tohoto telefonu jsou bezdrátové přenosy vyšších tříd – tedy konkrétně 3G a wifi. Zatímco GPRS vydrží připojené bez problému i několik hodin, 3G a wifi se občas rozpadá. To by snad nevadilo, kdyby o takové skutečnosti dal telefon nějakým způsobem vědět, což ale nečiní. Na nefunkční připojení přijdete obvykle až v okamžiku, kdy budete potřebovat něco na Internetu, nebo podle toho, že delší dobu nedostanete nový e-mail. Sítí 3G jsem se tedy nakonec vzdal, což není na škodu: kromě stability totiž připojení přes GPRS znamená také menší zátěž baterie. GPRS je dle mého mínění naprosto dostatečné pro běžnou práci, jako je příjem a čtení elektronické pošty, načítání článků do RSS čtečky, nebo surfování po Internetu.

Podstatně více se mě dotýká padání wifi připojení. To jsem se sice pokusil zlepšit prográmkem Wifi Fixer, který opravdu situaci o něco zlepšil (co jsem tak vypozoroval, činí tak resetováním wifi adaptéru), nicméně i tak se stává, že spojení samovolně přestane fungovat. Někdy to poznáte podle chybějící ikonky wifi v horní liště, jindy se ikona vesele zobrazuje, ale při pokusu o načtení čehokoli z Internetu narazíte na chybovou hlášku. Ani v takovém okamžiku však Wifi Fixer nezafunguje, jak bych čekal, tj. automaticky nezresetuje připojení. O problém v routeru přitom nejde – žádná další zařízení ani předchozí telefony tento problém nemají.

Jak jsem již uvedl: dokázal bych tento problém “skousnout,” kdyby telefon dal nějakým viditelným způsobem najevo, že připojení není k dispozici, což ale bohužel nedělá.

Také jsem se stal svědkem několika (cca. čtyř či pěti v průběhu tří týdnů) zamrznutí. V tomto směru nemohu vinit Vodafone 845 jako takový – uznávám, že jsem do telefonu nainstaloval celou řadu programů, z nichž některé běží na pozadí a mohou tak způsobovat zamrzání systému. Za hodně velkou chybu ale považuji fakt, že telefon není dle dostupných informací možné zrestartovat například stiskem nějaké klávesové kombinace, ani násilně vypnout. Ve všech případech jsem tedy musel odpojit baterii, což je vzhledem k opravdu obtížné demontovatelnosti zadního krytu poměrně složité. V tomto směru tedy získávají navrch mnou dříve vlastněné Nokie, jež se v podobných případech nechaly vypnout dlouhým podržením vypínacího tlačítka. Znovu ale upozorňuji, že zamrzání nemusí být způsobené telefonem jako takovým, nýbrž množstvím dodatečně nainstalovaných programů. Každopádně mám docela obavy z toho, aby telefon nezamrzl v noci – používám ho totiž jako budík a předpokládám, že když nebudí ve vypnutém stavu, nebude buzení fungovat ani v okamžiku zamrznutí. Vodafone 845 je tak prvním telefonem, který “jistím” ještě klasickým digitálním budíkem.

Co je smutným faktem, je doba startu, kde se opravdu projeví nižší výkon zařízení. Pravděpodobně i díky widgetům na ploše (už jsem úspěšně obsadil šest ploch) musím po zapnutí telefonu počítat s necelými pěti minutami, než najedou všechny aplikace a mohu začít telefon plnohodnotně používat.

Někteří recenzenti vyzdvihují softwarovou výbavu telefonu. Já s nimi budu částečně souhlasit – v základu je ve Vodafonu 845 skoro vše, co budete potřebovat. Zbytek si můžete doinstalovat buď z Android Marketu, nebo z nezávislých zdrojů (což je rozdíl proti iPhonu, který použití nezávislých zdrojů nedovoluje). Nicméně řeším opačný problém: totiž jak odinstalovat aplikace, které nechci. Například klienta sítě Twitter Twidroid jsem ani po opakovaných pokusech nepřesvědčil o tom, že mi opravdu nemusí signalizovat zvukem každý nový tweet. Chtěl bych ho tedy odstranit a na jeho místo dát jinou aplikaci. Bohužel v seznamu programů pro odinstalování Twidroid není, stejně jako tam není žádná aplikace, jež je v počáteční výbavě telefonu. Odinstalovávat lze pouze ty programy, jež jste si nainstalovali dodatečně. Někomu to možná nebude vadit, já sám bych ale možnost odstranit nechtěné či nepotřebné aplikace ocenil.

Hodně často se také vyskytují informace o problematickém sluchátkovém výstupu – konkrétně že po zapojení sluchátek je slyšitelný šum, po jejich odpojení a opětovném připojení je zvuk dále čistý. Toto bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit, neb sluchátka jsem ještě nepoužil.

Příjemnou zprávou pro všechny, kdož o tomto smartphonu uvažují, je neoficiální informace, že Vodafone sbírá podněty a časem snad připraví nějaký update, řešící opravitelné problémy. Bohužel v tuto chvíli není známo, kdy by se tak mělo stát.

Myslím, že kromě chyb uvedených v tomto a předchozích dílech, Vodafone 845 žádné další zásadní nedostatky nemá. Za tu cenu jde asi skutečně o nejlepší možnou volbu, neboť nejbližší konkurent v podobě HTC Wildfire stojí přinejmenším o 2 000 Kč více a rozhodně nenabízí (kromě značky) tolik, co by cenový rozdíl zdůvodnilo. Pro ty, kdož nepotřebují telefon je na volání a SMSky a chtějí mít k dispozici skutečně chytré zařízení, rozšiřitelné o další funkce, je tedy Vodafone 845 skvělou volbou.

Na závěr si dovolím několik tipů a triků, jež jsem posbíral za dobu soužití s tímto telefonem.

Tipy a triky pro Vodafone 845

Jak zapnout SMS doručenky

  1. Nejprve je nutné zapnout posílání doručenek. Jděte do aplikace SMS a MMS (tj. ikonka s obálkou v černobílém spodním řádku).
  2. Na úvodní obrazovce (tam, kde je tlačítko Nová zpráva) stiskněte klávesu Menu a na displeji zvolte Nastavení.
  3. Nyní aktivujte zatržítko Potvrzení o doručení.

Když poté odešlete zprávu, uloží se vám do konverzace. Když pak v sekci SMS a MMS podržíte na takové zprávě stisknutý prst, zobrazí se menu, nabízející např. zamknutí, předání či smazání zprávy a některé další funkce. Musíte v tomto menu odrolovat až na položku Zobrazit potvrzení, která je schovaná úplně dole.

Jak nastavit různá vyzvánění pro jednotlivé kontakty

Přejděte do Kontaktů a najděte uživatele, kterému chcete nastavit vlastní vyzvánění. Klepněte na něj prstem, čímž se dostanete do nabídky, odkud můžete volat, posílat SMS, maily apod. Nyní stiskněte klávesu Menu a na displeji zvolte Možnosti. Pokračujte přes Vyzváněcí tón a následně si zvolte, zda chcete požít některé z vyzvánění z telefonu či vlastní.

Jak nastavit vlastní výchozí vyzvánění

Háček je v tom, že musíte jít přes ikonu Hudba, nikoli přes Správce souborů. Na úvodní obrazovce tedy klepněte na ikonku, jež je v dolní liště situována zcela vlevo (skládá se z malých čtverečků v matici 3×3). Přejděte do Hudba, najděte požadovanou skladbu a podržte na ní stisknutý prst. Z menu, které se následně vynoří, vyberte položku Použít jako vyzváněcí tón.

Jak neodmítnout hovor, ale pouze vypnout vyzvánění?

Během příchozího hovoru stačí stisknout tlačítko, kterým se telefon zapíná (na horní straně telefonu). Vyzvánění se tak vypne, telefon zhasne, nicméně volající stále slyší vyzváněcí tón.

Jak zablokovat datová připojení?

Tento tip ocení především uživatelé tarifu Vodafone Internet v mobilu na den, kde se platí 17 Kč za každý započatý den. Stačí tak jedno připojení nějaké aplikace na pozadí a hned vám přijde zpráva od operátora, ať si za 17 Kč uživáte Internetu následujících 24 hodin.

Varianta první, jednodušší a uživatelsky přívětivější spočívá v instalaci programu APNdroid. Přes widget na ploše pak můžete jedním stiskem povolovat a zakazovat veškerá datová připojení, realizovaná přes síť mobilního operátora.

Druhá varianta se bude hodit především těm, jež chtějí Internet využívat minimálně či zcela vůbec (pak je ale otázka, nač si pořizují smartphone s Androidem): na úvodní obrazovce stiskněte klávesu Menu a klepněte na Nastavení. Dále přejděte do sekce Bezdrátové sítě-Mobilní sítě-Názvy přístupových bodů. U jednotlivých přístupových bodů pak položku Název přístupového bodu změňte z internet na něco jiného, nebo ji smažte.

Další články na téma Vodafone 845

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *