Když jsem byl menší – tak dvacet let nazad – přemýšlel jsem často nad představou, zda my lidé existujeme. Můj myšlenkový pochod vznikl z úvahy, že v našich snech jsou také lidé. Lidé, které známe, ale také neznámí a všichni po probuzení zmizí. Stejně, jako lidé v mých snech měli určitou roli, kterou tam zahráli, máme i my možná svou roli v nějakém velkém, společném snu.

Will Ferrell jako HaroldPrávě tato dětská úvaha se mi vybavila při sledování filmu Horší už to nebude. Hlavního hrdinu, úředníka berňáku Harolda Cricka, jednoho dne překvapí hlas. Nejde ale o hlas vnitřní, ani o začínající schizofrenii – tento hlas vypráví jeho příběh. Většinou pouze komentuje aktuální dění, v některých momentech více či méně předbíhá děj a ukazuje, co se stane. Tak se Harold například dozví, že díky svým hodinkám, kterými řídí veškerý svůj čas, brzy zemře.

Milý berní úředník se ale nechce smířit se svým údělem a začíná pátrat po tom, kdo nebo co stojí za jeho osudem. Ukáže se, že je hlavní postavou právě vznikající knížky spisovatelky Karen Eiffelové, ve které se vlastně jeho život odehrává. Autorka tak určuje celý jeho příběh od počátku, až do konce, aniž by tušila, že Harold existuje v reálném světě…. Jak to nakonec dopadne, se podívejte sami :).

Filmu nelze upřít zajímavý námět a netradiční zpracování (např. titulky, ukazující jak Harold počítá tahy kartáčkem při ranní hygieně). Samotný příběh je, vedle hlavní pointy (tj. že vše, co se Haroldovi stane, je určeno dějem knihy), spíše vedlejší a sám o sobě by asi nezaujal. Představa, že něčí osud určuje od A do Zet “vyšší moc”, zhmotněná do osoby autorky, je ale fascinující a udržuje diváka v pozornosti.

Emma Thompson jako KarenHlavního představitele Willa Ferrella moc nemusím a nenadchnul mě ani v tomto snímku. Stejně tak ani z Maggie Gyllenhaal nejsem nadšený, nicméně roli pekařky zvládla slušně – s jejím výrazem asi těžko můžeme čekat víc. Queen Latifah zde hraje “sama sebe” – tedy herdeg-černošku a uznávám, že tyhle role jí sedí a její výkon se mi líbil. S velkým nadšením hodnotím Emmu Thompson a její podání spisovatelky Karen, kterou zahrála krásně, lidsky a uvěřitelně.

Celkově bych Horší už to nebude hodnotil jako odpočinkovou komedii s námětem k zamyšlení. Pokud na ni půjdete do kina, nečekejte, že se budete řezat smíchy, neočekávejte romantiku alá Hugh Grant a ani žádný “nápor na mozek.” Prostě normální, pohodový filmeček :).


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *