Dnes bych vás chtěl upozornit na zajímavý český film, na který bohužel v našich kinech nenarazíte. Proč? Jednoduše proto, že není “dostatečně komerční.” (Možná právě proto) je opravdu dobrý!

Tím filmem je titul No Smoking, jež mě po shlédnutí přiměl hned k několika zamyšlením. Zamyšlení první se točilo kolem otázky, proč právě takové filmy nenajdeme v programech českých kin. No Smoking totiž dle mého názoru patří k těm několika mála titulům, za něž bych vstupné ve výši cca. 150 Kč považoval za dobře vloženou investici a ne jen za vyhozené peníze, jak je tomu v případě drtivé většiny dnešních filmů a “trháků”. Takové hodnocení skutečně nevyslovuji často – v posledních dvou letech jsem se v tomto smyslu vyjádřil jen o studentském projektu Český sen a výtečně zahrané Svěrací kazajce s Adrienem Brodym v hlavní roli.

Druhá fáze zamyšlení byly spíše otázky: co tímto dílkem chtěli jeho autoři říci? Též jsem se sám sebe ptal: je No Smoking spíše “antikuřácký,” jak tvrdí některá média, nebo “skrytě prokuřácký”?

Nakonec jsem pochopil, že o kouření či nekouření No Smoking, přes svůj název, zase až tak moc není. Je především o tom, jak se stále více věcí řídí zákony, nejrůznějšími předpisy a jak daleko činné složky postupně zacházejí v rámci toho, aby se tyto zákony dodržovaly. Pro příklady nemusíme chodit daleko – stačí se podívat na projekty, jakými byl Carnivore (monitorování internetového provozu – made by Velká Británie), nebo Echelon. Ačkoli asi nikdo z nás nedal souhlas se sledováním jakékoli komunikace, jsme sledováni a zachycené informace mohou být použity proti nám. Stejně, jako v No Smoking jsou občané “očipováni” a skrze tyto čipy sledováni. A nejen to: pracují zde skrytí agenti (stejně, jako kdysi StB, dnes BIS, …), vynalézají se nejrůznější přístroje na monitorování “problémových” obyvatel, kteří porušují státem dané hranice. Umíte si třeba představit, že by policie chodila s přístrojem, jež by detekoval, že jste v práci ukradli propisovačku a kancelářskou sponku? Možná se jednou dočkáme podobných věcí.

Film No Smoking nás přivádí do roku 2012. Společnost je, jak jsem již nastínil, monitorována – lidé jsou osazeni čipy, ví se o každém jejich pohybu. Když se čipu zbavíte, údajně zemřete a pokud se tak nestane, přestanete (minimálně po právní stránce) existovat. Pro někoho možná tento příklad bude znít jako fikce, vycházející z úst propagátorů Vesmírných lidí, ale zamysleme se: co RFID čipy v našich domácích miláčcích – není to onen první krok? A co dnešní – policií již využívaná – možnost určování polohy a pohybu osoby s přesností až několika metrů prostřednictvím mobilních telefonů?

Kromě monitorování pohybu osob je zde k vidění další faktor: tvrdá, zákonem podložená restrikce. V No Smoking je vyjádřena skrze zákaz kouření, který se od varovných nálepek na krabičkách dostal až do fáze, kdy je kouření trestným činem. V ulicích číhají špiclové a donašeči, policie je vybavena detektory nikotinového kouře a každý, kdo si dovolí zákon porušit, je dostižen, zadržen a odvezen na léčení, případně se stane objektem pokusů. Restrikce samozřejmě přináší i ty, kteří na ní umí vydělat: stejně, jako dnes, jsou to nejrůznější dealeři, zde v podání překupníka Marcela a jeho velmi pěkně zahrané manželky – malířky Marie.

Přesto jsou i v roce 2012 lidé, podílející se aktivně na honbě za těmito “kriminálníky” a přitom sami tentýž zákon porušující. Jak říká klasik: kážou vodu a sami pijí víno. Jistě nemusíme chodit šest let do budoucnosti, abychom takových příkladů našli dost a dost (že, páni poslanci? 🙂 ).

Film No Smoking bych pochválil především za originalitu. Takto pěkně natočený snímek jsem již dlouho neviděl! V určitých směrech bych se nebál ho přirovnat ke geniálnímu dílu George Orwella 1984. Stejně tak zde najdete i některé prvky legendárních Samotářů s Jiřím Macháčkem v hlavní roli. Oceňuji jemný, řekl bych až anglický humor, který by sice v kinech nezpůsobil výbuchy smíchu typu “Kameňák,” ale o to více pobaví duši svým ironickým podtónem. Některé hlášky si dovolím přirovnat ke kultovním hláškám Jirky Macháčka v Samotářích (ostatně hláška “No, kojení, no” se u nás doma již prosazuje 🙂 ).

Autorskému týmu No Smoking děkuji za příjemný zážitek a pevně věřím, že jejich další dílka budou přinejmenším stejně dobrá, jako toto. Snad se filmoví distributoři trošku vzpamatují a pustí některé z nich do našich kin, aby i inteligentní diváci měli na co jít.

  • Délka filmu: 65 minut
  • Scénář a režie: Pjeer Van Eck
  • Kamera a střih: Kráva
  • Oficiální web filmu No Smoking: www.krava.net/nosmoking
  • Kde můžete film vidět: je na DVD časopisu CHIP 06/2006 ve formátu WMV-HD se zvukem 5.1

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *