Jsem spokojeným uživatelem Windows 2000 Professional. Proto jsem před několika lety dychtivě očekával, s jakými novinkami přijde Microsoft v mnohokrát opěvovaných a soustavně odkládaných Windows XP. Výsledek byl ale pro mne velikým zklamáním. Funkčně Windows XP odpovídají vylepšeným Windows 2000 s několika novými vlastnostmi a s výrazně nižší rychlostí odezvy. Co mě ale naprosto dostalo, bylo avizované “nové uživatelské rozhraní,” z něhož dodnes dostávám záchvaty šílenství pokaždé, když vidím zelený kopeček s modrou oblohou. Humpolácké tlačítko Start, na ploše jen ikona Koše (asi je důležitější, než ikona Tento počítač, nebo Dokumenty), zbytečně tlusté horní lišty a (opět) humpolácká tlačítka pro minimalizaci, maximalizaci a otevření okna. Ano, můžete namítnout, že je vše možné přestavět do stylu velice podobnému Windows 2000 a že stejně tak není problém dát si na plochu ikony dle libosti… Jenže to neodpovídá na otázku: proč Microsoft udělal základní uživatelské rozhraní svého vlajkového systému tak nemožně ošklivé?

Ano, jsem konzervativní člověk a nemám moc rád velké změny a výstřednosti, proto jsem se s “omalovánkami” (jak se Windows XP také přezdívá) nikdy nesmířil. Mám rád decentní, účelné a seriózně vypadající uživatelské rozhraní a to měly staré verze Windows propracované takřka k dokonalosti.

Nicméně kdesi uvnitř mne spí i jakási touha po estetičnu, nebo jak to nazvat… …a tak se stalo, že jsem se jednoho dne “zamiloval.” Uvozovky jsou v tomto případě na místě, neb jsem se nechal unést uživatelským rozhraním. Když jsem poprvé spatřil vodově-skleněný interface Aqua operačního systému MacOS, musel jsem žasnout nad tím, jak se vývojářům Apple podařilo sladit vizuální i praktickou stránku. I dnes považuji toto uživatelské prostředí za nejkrásnější a srovnám-li jej se základním vzhledem Windows XP, mám dojem opravdu propastného rozdílu (a v případě Microsoftu i odfláknuté práce).

Nedávno jsem si vzpomněl na své někdejší experimentování s programem WindowBlinds, což je jeden z nejlepších programů na úpravu vzhledu operačního systému. Navštívil jsem tedy stránky společnosti Stardock, která tuto aplikaci vyvíjí. Zmiňovaný program dospěl již do verze 4.5.1 a v základní verzi je k dispozici zdarma.

Po stažení (pro zájemce je k dispozici zde) stačí spustit instalátor, spočívající v odklikání několika tlačítek Next a můžete “skinovat.” V základní instalaci najdete celou řadu skinů, nicméně mnou vytoužená Aqua mezi nimi chyběla. Nenašel jsem ji ani na stránkách výrobce, takže jsem zkusil Google a našel jsem! :). Nejen “aquácké” rozhraní, ale desítky dalších, jsou volně ke stažení na http://pcdesktops.emuunlim.com/wb31-35.shtml.

Nahrání a aplikace nového “kabátku” je poměrně triviální záležitostí. Takže od dnešního dopoledne se těším z mnohem hezčích Windows alá Aqua MacOS 🙂 Ostatně posuďte sami na obrázku: nevypadají ta “Wokna” v tomto stylu nádherně?

Kategorie: Počítače

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *