Po opravdu hodně dlouhé odmlce se vám ozývám ze svého blogu 🙂 Projížděl jsem si těch několik reakcí pod články a jak jsem zpozoroval, některé z vás jsem skutečně naštval – zejména pak svým postojem k ženám v policejní uniformě. Je mi jasné, že mé názory jsou dosti nepopulární a leckdy zavání třeba i šovinismem. Leč nemohu si pomoc: tak to prostě vidím.

K policii mám averzi všeobecně a to zejména proto, že se s ní setkávám především jako s represivní složkou. Přitom policie jako taková, má za úkoly i jiné věci, mezi něž patří například prevence. A v tomto, alespoň já si to myslím, docela slušně zaostává, ne-li dokonce selhává.

Podívejte se například na naše silnice. Kdy se potkáte s policií? Většinou na přehledném, rovném úseku, který “svádí” k rychlé jízdě, aniž by to zde bylo nebezpečné. Ano, máme tady zákony, dopravní značky a další artefakty, takže je celkem logické, že někdo hlídá jejich dodržování. Nicméně zkuste se podívat, jak policisté hlídají dodržování jiných dopravních přestupků: například přejíždění plné čáry, zastavení před přechodem ve vzdálenosti kratší, než 5 metrů a další nebezpečné počínání. Za dobu, co jezdím, jsem v Česku viděl zastavovat za přejetí plné čáry, jen jednou.

Ono je samozřejmě jednodušší a pohodlnější postavit auto s radarem a o kus dál vybírat pokuty. Policisté pak mají vykázanou činnost, dostatek vybraných pokut a mohou si spokojeně mnout ruce. Objíždět přechody ve městě a hlídat, jak kdo zastavil, přináší za stejný čas méně “výsledků.”

Mohu porovnat činnost naší dopravní policie s dopravní policií na Ukrajině. A nutno uznat, ač tady o Ukrajině kolují všelijaké zvěsti, v tomto (a nejen v tomto!) ohledu jsou podstatně dále. Na policii zde narazíte v průměru každých 20-30 km, v osídlených oblastech dokonce ještě častěji. U nás se s takovým počtem policistů setkáte snad jedině během pochybných “hurá akcí” Kryštof 00X. I ukrajinští policisté samozřejmě měří rychlost, ale nejenom to! Když nás předjel řidič osobáku v nebezpečném úseku serpentýn na plné čáře, čekali na něj asi o kilometr dál policajti, kteří na tento úsek dohlíželi. A celkem logicky následovala pokuta….

Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho…. Hlavní, co tím chci říci: dokud bude naše policie pracovat tímto způsobem, těžko po mně někdo může chtít, aby u mne měla respekt. Stejně tak u mne nebude mít respekt ten, kdo si takovou práci vybere jako povolání – bez ohledu na to, zda půjde o muže, nebo ženu.

Snad se jednou dočkáme policie, která nebude působit dojmem, že jde o složku, jež si jen přetřela žluto-bílou kombinaci s nápisem VB na zeleno-bílou POLICII….

Kategorie: Komentáře

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *