Systémy detekce kolize obvykle používají k měření vzdálenosti mezi vozidly radar nebo laser a nepatří k právě nejlevnější doplňkové výbavě. Dnes si ukážeme aplikaci, která nabízí podobné možnosti, funguje ale na odlišném principu a k jejímu provozu budete potřebovat pouze mobil.

iOnRoad je aplikace pro telefony s Androidem, která skrze čelní sklo automobilu sleduje odstup mezi vámi a vozidlem vpředu. Stačí umístit telefon do držáku tak, aby optika fotoaparátu “viděla” na vozovku, a program vás upozorní, pokud jste příliš blízko k autu před vámi. Kromě toho také dohlíží na rychlost, jakou jedete.

Při prvním spuštění se vás ujme průvodce, který se ujistí, že máte telefon nainstalovaný v držáku a upozorní na skutečnost, že jeho osa by měla svírat s vozovkou pravý úhel (pokud tomu tak není, pomůže se správným nastavením). Pozor na to, aby část obrazu nezabírala kapota vašeho vozu – v takovém případě by aplikace nefungovala správně!

Osa telefonu by měla svírat s vozovkou pravý úhel
Osa telefonu by měla svírat s vozovkou pravý úhel
Pokud tomu tak není, pomůže aplikace se správným nastavením
Pokud tomu tak není, pomůže aplikace se správným nastavením

Následně průvodce vysvětlí barevný systém, kde zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním. Kromě vizuálního zobrazení jsou nebezpečné situace indikovány také zvukovými signály. iOnRoad kromě fotoaparátu využívá též GPS a senzor zrychlení, skrze které sleduje aktuální rychlost a její změnu, takže například zbytečně neupozorňuje na nebezpečnou vzdálenost v případě, kdy stojíte za druhým vozidlem v koloně nebo na křižovatce.

Zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním
Zelená znamená bezpečnou vzdálenost, žlutá nabádá k opatrnosti a červená je varováním

Další funkcí je automatická detekce jízdy, kdy iOnRoad sleduje, zda pohyb zařízení odpovídá jízdě autem, a v případě, že je tomu tak, začne sledovat provoz. Můžete si také zvolit spouštění aplikace na pozadí, kdy varuje jen v případě možné kolize, zatímco během jízdy není problém mít na displeji třeba navigaci. Na konci cesty navíc jako bonus dostanete body za bezpečné řízení.

Další funkcí je automatická detekce jízdy
Další funkcí je automatická detekce jízdy

Kromě sledování provozu, během kterého je na displej do skutečného obrazu (podobně jako v aplikacích “rozšířené reality”) promítána zelená linie bezpečné vzdálenosti a aktuální rychlost, je u vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách (případně lze nastavit zobrazování v metrech), tedy kolik času byste měli na reakci v případě nouze. Jestliže vozidlo vpředu náhle zastaví nebo zpomalí, zobrazí iOnRoad blikající varování přes celou obrazovku a spustí zvukové upozornění.

U vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách
U vozidla v jízdním pruhu před vámi plovoucími číslicemi zobrazena vzdálenost v sekundách

Dále je k dispozici tlačítko pro okamžité pořízení fotografie (volitelně lze takový snímek ihned odeslat na Facebook), tapnutím na obraz pak dostanete nabídku několika aplikací (dají se nakonfigurovat), dostupných přes velká tlačítka. Přes ně můžete třeba volat, přehrávat hudbu, nebo spustit navigační software. Vybrané funkce jsou také dostupné skrze svislou lištu, situovanou po pravé straně obrazovky.

Tapnutím na obraz dostanete nabídku aplikací, dostupných přes velká tlačítka
Tapnutím na obraz dostanete nabídku aplikací, dostupných přes velká tlačítka

V nastavení lze dále zvolit jednotky, se kterými bude program pracovat (km/h, mph, C, F), nastavit automatické ukončení aplikace při vytažení telefonu z kolébky, nebo v závislosti na stavu baterie, případně, pokud byste se vydali třeba do Anglie, přenastavit stranu silnice, po které budete jezdit.

Zatím sice chybí, ale dá se předpokládat, že tuto funkci autoři časem zapracují, natáčení videa či pořízení série fotografií v případe hrozící nehody. To by bylo užitečné pro případné následné spory o tom, kdo bouračku zavinil.

Kvalita virtuálního asistenta závisí na více faktorech – tedy nejen na optice fotoaparátu, schopnosti rychlého a přesného zaostřování, ale například také na okolních podmínkách. Celkem logicky tak nejlépe funguje za jasného dne, naopak při mokré vozovce prozářené sluncem iOnRoad podával zmatečné informace a vyvolával falešné poplachy. Občas ho navíc dovedly zmást i vodorovné dopravní značky či stíny. V noci, kdy by se hodil nejvíce, program prakticky nefungoval vůbec.

Mluvili jsme o bodech za bezpečnou jízdu. Vězte, že na webu iOnRoad najdete nejen všechny pořízené snímky, upozornění a další data, ale právě také bodování a možnost porovnat způsob své jízdy s ostatními řidiči. Stačí se přihlásit pomocí svého účtu Google.

Celkově vzato je jasné, že telefon nenahradí protikolizní systémy, jež jsou obvykle napojeny na brzdovou soustavu a mají tu výhodu, že mohou skutečně zastavit či alespoň zpomalit vozidlo. Pokud ale chcete udělat něco pro bezpečnou jízdu bez nutnosti nákupu doplňků či zcela nového vozu, pak tato aplikace jistě stojí za vyzkoušení.

Omezením ale mohou být minimální požadavky: Android 2.2 Froyo, minimálně 1GHz procesor (pokud máte procesor slabší, nepůjde program nainstalovat) a kamera schopná snímat video v rozlišení VGA (640 x 480 px). Autor sám hlásí úspěšné otestování na telefonech Sansung Galaxy S II, HTC ThunderBolt 4G, Google Nexus S a HTC Incredible S.

Prezentace aplikace iOnRoad

QR kód
iOnRoad Augmented Driving
iOnRoad
Verze 1.0.1 (18. 10. 2011)
Velikost 6,6 MB
2.2+

QR kód
Zdarma
generuje SvetAndroida.cz

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *