Vodafone 845 byl díky své ceně 3 577 Kč vč. DPH hitem loňského července a pro mnoho uživatelů byl cenově dostupnou možností, jak si poprvé vyzkoušet Android v praxi. Dnes za tutéž částku koupíte Vodafone 945, který má větší kapacitní displej, rychlejší procesor a větší operační paměť. Cena Vodafone 845 tedy logicky klesla na 2 477 Kč bez závazku. Červený operátor se ale rozhodl nabídnout v nejnižší cenové hladině o něco lepší telefon – tentokrát s číselným označením 858 a dovětkem Smart (“chytrý”). Jak si povede ve srovnání s o rok starším sourozencem? Nejen to se dozvíte z naší podrobné recenze.

Začněme konstatováním, že model 858 pochází ze stejné dílny, jako jeho předchůdce – sjíždí tedy z výrobního pásu společnosti Huawei, která ho sama prodává pod označením Huawei U8160.

Obsah balení

Měli jsme k dispozici vzorek určený k testování, nikoli prodejní kus, proto upozorňujeme, že některé detaily se od verze, která půjde na pulty, mohou lišit.

Telefon jsme dostali v bílé kartónové krabičce – zde je velmi pravděpodobné, že v okamžiku uvedení na trh dostane obal loga a barvy operátora, jehož jménem se telefon pyšní. Po odklopení víka následoval drobný úlek – místo telefonu vykouklo prázdné lůžko. Vtip byl v tom, že samotné zařízení se nachází až pod ním. V příslušenství najdeme nabíječku s oddělitelným adaptérem a základní sluchátka. Ta poslouží jak pro vedení hovorů, tak i k poslechu hudby, jsou v provedení pecky, nepříjemné ale je, že v balení chybí ochranné molitánky, díky kterým by sluchátka nejen lépe držela v uších, ale také méně tlačila. Na kabelu je drobné tlačítko pro příjem respektive ukončení hovoru. Při poslechu hudby jsme nejvíce postrádali vyšší maximální hlasitost, výšky jsou občas zašuměné, basy naopak nepříliš prokreslené. Vzhledem k ceně ale patrně nikdo nečeká kvalitu odpovídající profesionálním sluchátkům zvučných značek – na telefonování a občasný poslech rádia ta přiložená stačí.

Vodafone 858 s příslušenstvím
Vodafone 858 s příslušenstvím

Samozřejmě nechybí akumulátor s kapacitou 1 200 mAh, který je stejný jako u Vodafone 845. Postrádat možná budete paměťovou kartu, kterou výrobce k tomuto modelu nepřikládá.

Vzhled a dílenské zpracování

Vodafone 845 byl už na pohled “levný plasťák,” nicméně, až na občasné povrzávání zadního krytu, byl celkem solidně provedený. 858čka je na tom podobně: je tedy celá z plastu a její zpracování je poměrně dobré. Těm, kteří se rádi odlišují, přijdou vhod výměnné kryty – buď si za 277 Kč vyberete z nabídky, nebo si za 327 Kč můžete navrhnout vlastní design. Je to maličkost, ale potěší, tím spíše, když vezmeme v úvahu, jak dlouho čekají příznivci iPhone na jeho bílou mutaci.

Velikostí je VF858 skoro stejný, jako starší model (VF845 měl rozměry 100 x 56 x 14 mm, VF858 je velký 103,8 x 56,8 x 12,6 mm) – pohodlně se tedy vejde i do drobnější ženské dlaně, ve které se díky zaoblené spodní hraně drží příjemněji než VF845. Na omak nestudí, neklouže, pocitově působí, jako byste drželi oblázek ze zdrsněného plastu. Ve srovnání s předchůdcem není tak hranatý, nepůsobí tak tvrdě a možná též pocítíte o šest gramů nižší váhu (110 g vs. 104 g ve prospěch 858).

Vodafone 858 vedle svého staršího sourozence
Vodafone 858 vedle svého staršího sourozence

Rámeček kolem displeje lehce vystupuje, takže trochu chrání obrazovku před poškrábáním při položení na stůl. Prvním citelnějším rozdílem proti 845 jsou senzorová tlačítka (původní model měl mechanická) v pořadí Domů, Menu, Zpět a Hledání (pořadí je tedy opět jiné a to jak ve srovnání s VF845, tak i proti Huawei U8100 či Huawei IDEOS X5). Tlačítka jsou poněkud dále od spodní hrany, než bývá zvykem u jiných telefonů – vešlo se pod ně ještě poměrně rozměrné logo s nápisem Vodafone a plastový lem. Z hlediska ergonomie se ale nacházejí na tom správném místě. Na stisk reagují decentní vibrací, poněkud jsme ale nepochopili jejich podsvětlení, které se rozsvěcelo a zhasínalo zcela nepředvídatelně a bez jakékoli zjevné logiky. Další změnou je absence ovladače kurzoru, což je dobrá zpráva, neboť ten na VF845 reagoval nejen na pohyb prstu, ale také na okolní světlo, čímž znesnadňoval práci s telefonem a mnozí uživatelé ho kvůli tomu přelepovali.

Kromě displeje a senzorových tlačítek najdeme na přední straně štěrbinu reproduktoru pro hovory a senzor přiblížení, který zhasne/zamkne displej, pokud přiložíte telefon k uchu. Proti staršímu sourozenci přibyl ještě senzor okolního světla, starající se o úroveň intenzity podsvětlení displeje v závislosti na okolních podmínkách. Pod displejem a logem si pak můžete všimnout malé dírky mikrofonu. Jediné, co na čelní straně nenajdete, je kamera pro videohovory, ale tu bychom v této cenové relaci ani nečekali.

Čelní strana Vodafone 858
Čelní strana Vodafone 858

Pojďme se podívat po obvodu – začneme na horní hraně, kde je (při čelním pohledu) vlevo tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu, respektive rozsvícení/zhasnutí displeje, které mírně vystupuje nad povrch a je dobře přístupné z přední i zadní strany. U IDEOSu X5 jsme toto umístění kritizovali (zachránila ho možnost rozsvítit displej tlačítky nastavení hlasitosti), nicméně u VF858 se k němu, vzhledem k velikosti zařízení, dostanete o něco snadněji. Přesto se nemůžeme ubránit pocitu, že při držení v pravé ruce je logičtější umístění tohoto tlačítka vpravo. Vedle pak výrobce umístil 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Jedná se o standardní konektor, takže pokud vám nebudou vyhovovat dodávaná sluchátka, můžete místo nich připojit prakticky jakákoli jiná.

Horní hrana s tlačítkem pro zapnutí a konektorem pro sluchátka
Horní hrana s tlačítkem pro zapnutí a konektorem pro sluchátka

Postupme dále na pravou hranu, kde je připraveno kolébkové tlačítko stříbrné barvy pro nastavení hlasitosti. Tuto pozici chválíme, neboť na ovladač dosáhnete palcem i během hovoru. Ocenili bychom také samostatné tlačítko pro spoušť fotoaparátu, leč to zde, jako na mnoha jiných modelech, nenajdeme. Pokud rádi nosíte telefon na šňůrce na krku, pak vězte, že výrobce připravil na dolní část pravé hrany škvírku pro uchycení poutka.

Pravá hrana s tlačítkem pro nastavení hlasitosti
Pravá hrana s tlačítkem pro nastavení hlasitosti

Levá hrana je prosta jakýchkoli prvků, na té dolní pak vykukuje nechráněný microUSB konektor, skrze který lze telefon dobíjet či připojit k počítači.

Zadní strana sestává z tenké plastové skořepiny, kterou vypáčíte skrze k tomu určenou štěrbinu. Kryt drží na čtrnácti plastových západkách a jde sundat poměrně snadno, byť k prvnímu odloupnutí budete potřebovat dlouhé nehty nebo špičatý předmět. Pod ním se skrývá prostor pro akumulátor a sloty SIM a microSD karty. Bohužel kvůli instalaci jednoho či druhého musí akumulátor ven (u VF845 šlo paměťovou kartu vyjmout i vložit bez nutnosti vyndání baterie). O správnou pozici paměťové karty se stará klasický “zacvakávací” mechanismus, proto jsme příliš nepochopili význam západky z modrého plastu, která se karty ani nedotýká a pouze komplikuje její vyjmutí.

Vodafone 858 se sejmutým zadním krytem a vyjmutou baterií
Vodafone 858 se sejmutým zadním krytem a vyjmutou baterií

Zadní strana obsahuje kromě stříbrného loga operátora ještě hlasitý reproduktor (pro vyzvánění tedy není používán reproduktor pro hovory) a čočku fotoaparátu, zapuštěnou poměrně hluboko do těla přístroje, což ji chrání před poškrábáním.

Zadní strana s logem, optikou fotoaparátu a hlasitým reproduktorem
Zadní strana s logem, optikou fotoaparátu a hlasitým reproduktorem

Bohužel na dílenské zpracování nebudeme pět oslavné písně. První, čeho jsme si všimli, jsou odlišné odstíny bílých plastů na přední straně, obvodu a snímatelné zadní straně. Možná to byl záměr výrobce, ale sněhově bílý plast uprostřed mezi dvěma lehce zažloutlými díly prostě nevypadá dobře. Navíc zadní kryt občas zavrže, takže zejména v případě, kdy například často měníte SIM kartu, bude asi vhodné počítat s tím, že časem bude potřebovat výměnu.

Co, bohužel, Vodafone 858 chybí, je notifikační dioda. Ke zjištění, zda jste nezmeškali hovor, nebo nepřehlédli/nepřeslechli příchozí SMS, tak budete muset rozsvěcet displej.

Hardware a displej

Velkou otázkou pochopitelně bylo, jakým procesorem bude telefon osazen. Nakonec je srdcem Qualcomm MSM7225 běžící na frekvenci 528 MHz, tedy jen o 12 % pomalejší než je například v LG Optimus One. Jedná se o 32bitový procesor s instrukční sadou ARMv6, která v praxi znamená, že telefon nemá plnohodnotnou podporu flashe. O akceleraci grafiky se stará jádro Adreno 200 s podporou technologií OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1, EGL 1.3, Direct3D Mobile, SVGT 1.2 a DirectDraw. Stejnou výbavou disponoval Huawei U8100 či Vodafone 845, takže v tomto směru si aktuální model moc nepolepšil, byť, jak ukážou benchmarky, o něco vyšší výkon jsme zaznamenali.

Oficiální hodnotu kapacity operační paměti jsme nenašli, nicméně různé systémové nástroje uvádějí jako celkovou velikost 178 MB, což věru není mnoho a nasvědčuje to faktu, že bude shodná s Vodafone 845 – tedy reálně někde mezi 184 a 256 MB. S pomocí nějakého správce běžících procesů se ukončením zbytných programů dostanete maximálně na 70 MB volné RAM.

Pro aplikace a data je k dispozici interní paměť o velikosti 256 MB, přičemž volných je na začátku 137 MB. Proti VF845 je tu ale jedna podstatná změna: díky novější verzi operačního systému Android 2.2 Froyo lze aplikace, které to umožňují, instalovat či přesunout na paměťovou kartu a uvolnit tak nevelkou vnitřní paměť. Tím se použitelnost telefonu posouvá o podstatný krok vpřed. Jak jsme ale uváděli na začátku: paměťová karta není součástí balení, takže si budete muset pořídit vlastní. Naštěstí jejich ceny spadly k poměrně snesitelným částkám. I tak ale budete muset hlídat aplikace, které přesun na paměťovou kartu nepodporují – obsadit jimi něco přes 100 MB není moc velký problém.

Je zřejmé, že s uvedenou výbavou není telefon žádný rychlík. V podstatě je zcela srovnatelný se svým předchůdcem, kterého v tomto směru překonává jen větší kapacitou pro nainstalované programy. Zadrhávání je patrné při mnoha činnostech – typicky při otevření seznamu nainstalovaných aplikací, instalaci programů, zpomalení zaznamenáte také při probíhající synchronizaci. Uvážíme-li ale cenu, která je o 1 000 Kč nižší než stál v době uvedení Vodafone 845, pak je rychlost telefonu odpovídající.

TFT displej o rozměrech 43 x 57 mm, kterým odpovídá úhlopříčka 71,4 mm, tj. 2,8 palce, přináší QVGA rozlišení 240 x 320 pixelů (143 DPI). Z hlediska parametrů se tedy jedná o stejný displej, jako měl Vodafone 845. Obrazovka je krytá odolným plastem, který se nepodvoluje ani hodně razantním stiskům. I když si opět uvědomíme cenu zařízení, nemůžeme zobrazovací jednotku hodnotit kladně – písmo je kostrbaté, v některých případech (např. při zobrazení bílé ikony tichého režimu v černé notifikační liště) i těžko čitelné. Při posunu stránkou pak dochází k rozmazání obrazu. Na přímém slunci je poměrně špatně čitelný i s podsvícením nastaveným na maximum, takže v letních dnech budete muset telefon stínit. Nevyniká ani v pozorovacích úhlech – především při pohledu shora stačí opravdu jen malá výchylka od kolmice na plochu displeje, aby obraz téměř zmizel. Při pohledu z boku a zdola je situace o něco málo lepší, nicméně i zde dochází k viditelnému posunu a tmavnutí barev. Schopnost zobrazit “jen” 262 tisíc barev není na tomto displeji zásadním nedostatkem, především je to více, než uměl předchůdce, který zvládal 65 tisíc odstínů.

Co je ale úplně nejhorší: celá řada aplikací není dostupná pro rozlišení 240 x 320 px, takže je v Marketu nenajdete (jmenujme například oblíbenou Gowallu).

Ke snímání doteků je použita kapacitní technologie, která je ve většině případů citlivější a pohodlnější než odporový displej předchůdce. S pomocí aplikace MultiTouch Tester jsme ale zjistili, že není podporováno více doteků současně (“multitouch”) – a to ani dva najednou, což je u tohoto typu displeje nejen škoda, ale také poměrně neobvyklé. Více doteků lze přitom využít v celé řadě programů, jako je webový prohlížeč nebo Galerie, v nichž gestem dvěma prsy můžete zvětšovat a zmenšovat (“zoomovat”) obraz.

Displej díky senzoru polohy umí reagovat na otočení telefonu, nicméně rychlost reakce není nijak převratná – trvá (samozřejmě s ohledem na aplikaci a aktuální zatížení) mezi jednou a třemi sekundami. Při probíhající instalaci dvou aplikací a synchronizaci s Googlem jsme dokonce čekali na překreslení dlouhých šest sekund, a to je opravdu moc. Tradičně není podporováno otáčení domovské obrazovky, telefonního seznamu a seznamu aplikací.

Technologie

S Vodafonem 858 si zavoláte v sítích GSM 900/1800/1900/2100, podstatně zajímavější je ale seznam podporovaných datových přenosů. Připomeňme, že Vodafone 845 neměl podporu EDGE, což bylo dost zásadní omezení. Pokud jste totiž nebyli v dosahu 3G sítě, museli jste se spokojit s odpudivě pomalým GPRS. Novější model již takto nešťastně ořezaný není – poradí si se sítěmi CSD, GPRS (Class 10), EDGE (Class 10), UMTS a HSDPA (3.6 Mbps). V tomto směru tedy není co vytknout. Připojení bylo sice stabilní, nicméně telefon neustále přecházel z jednoho režimu do druhého, takže ikonky 3G/H/E se střídaly i několikrát do minuty (testovali jsme v Ostravě v síti T-Mobile, kde by mělo být dostatečné pokrytí signálem). Výpadky při přechodu z jedné sítě do druhé jsme ale nezaznamenali.

Hardwarové parametry:

 • Procesor: 528 MHz Qualcomm MSM7225, grafika Adreno 200
 • OS: Android 2.2 (Froyo) bez nadstavby
 • Interní paměť: údajně 256 MB (volných 137 MB)
 • Paměť RAM: cca 178 MB (volných cca 70 MB)
 • Velikost telefonu: 103,8 x 56,8 x 12,6 mm
 • Hmotnost telefonu s baterií: 104 gramů
 • Displej: úhlopříčka 2,8 palce, TFT, dotykový, kapacitní, s rozlišením 240 x 320 px, 262 tisíc barev
 • GPS: ano
 • Wi-Fi: 802.11b/g
 • Bluetooth: 2.1, A2DP
 • Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, microUSB
 • Fotoaparát: 2 Mpx (1600 x 1200 px), bez autofokusu, bez přisvětlovací LED diody
 • Přední kamera: není
 • Baterie: Li–Ion, 1 200 mAh

Výsledky testů

Linpack

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

 • Vodafone 945 – 9,835
 • Vodafone 858 – 3,636
 • Huawei U8100 – 2,588
 • Vodafone 845 – 2,272

Grafický výkon podle Neocore

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

Výsledek: kvůli rozlišení displeje nebylo možné odečíst naměřenou hodnotu.

Srovnání grafiky v testu Neocore: Vodafone 858 Srovnání grafiky v testu Neocore: LG Optimus One
Srovnání grafiky v testu Neocore: Vodafone 858 Srovnání grafiky v testu Neocore: LG Optimus One

Výkon CPU a GPU podle SmartBench 2011

Metodika: provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

Výsledek: program SmartBench není možné z Android Marketu nainstalovat ani na Vodafone 845, ani na 858.

Grafické operace podle 0xbench

Metodika: provádíme tři měření. Každé měření se skládá ze tří testů, přičemž ve výsledku počítáme s průměrem. V tabulce je uvedena průměrná hodnota všech tří průměrů.

Test Vodafone 845 Huawei U8100 Vodafone 858 Vodafone 945
Draw Canvas 45,66 39,33 75,44 74,44
Draw Circle 20,09 22,33 18,44 41,00
Draw Circle2 57,63 71,00 67,67 63,17
Draw Rect 27,83 29,00 29,22 41,11
Draw Arc 33,38 37,00 32,67 56,50
Draw Image 26,13 28,50 23,50 69,33
Draw Text 13,75 13,33 12,67 33,78
OpenGL Cube 55,50 63,67 64,66 74,11
OpenGL Blending 27,58 31,98 31,17 85,07
OpenGL Fog 25,23 29,71 27,64 84,72
Flying Teapot 29,55 31,74 28,15 29,42

Z praktického hlediska jsme otestovali hru Angry Birds Rio. Po více než 30 sekundách načítání byla aplikace připravena a mohli jsme se pustit do hraní. Limitujícím faktorem je pochopitelně velikost displeje – přeci jen na čtyřpalcové obrazovce se s titěrnými ptáčky míří lépe než na tomto mobilu. Zatímco pohyb objektů (ptáků, překážek, padajících součástí) je vcelku plynulý, při přesunu celé scény je často viditelné zaškobrtnutí. Herní zážitek tedy není kdovíjaký, nicméně již z podstaty takto malého displeje je nutné počítat potřebou dobrého zraku a jemných prstů. I zde je ale patrný razantní pokrok proti Vodafone 845, na kterém tato hra kulhala na obě nohy.

Připojení k počítači

Připojení telefonu k počítači je možné dvěma způsoby. Prvním je režim úložiště (“mass storage”), ve kterém se vložená paměťová karta chová vůči hostitelskému systému jako běžný přenosný disk. Ve druhém módu, používaném především ve spolupráci s dalšími aplikacemi, je nutné pro správnou činnost nainstalovat ovladače. Huawei je v tomto směru jedním z uživatelsky nejpřívětivějších výrobců: po připojení telefonu k PC se automaticky v systému vytvoří virtuální dočasná CD mechanika. Když pak Windows požádají o ovladač, nasměrujete je právě na tuto jednotku. Jednodušší způsob instalace jsme zatím u žádného jiného výrobce neviděli a firmě Huawei tak opět patří velká pochvala. Škoda, že se i další producenti neinspirují tímto systémem….

Možnosti připojení

Kromě mobilní datové sítě lze telefon k Internetu připojit také přes Wi-Fi. Podporuje standardy 802.11 b a g – nejrychlejší “enko,” podobně jako starší model, neumí. To ale není, s ohledem na celkovou rychlost systému, zásadní nedostatek. Připojení bylo během celého testu stabilní, k výpadkům nedocházelo ani v nezarušené oblasti a dokonce ani v zarušené sídlištní zástavbě, kde LG Optimus Black našel 46 vysílačů Wi-Fi. Během testu jsme nezaznamenali ani jeden problém, což lze označit za takřka nevídaný výsledek. Proti Vodafone 845 se tedy kvalita příjmu bezdrátové sítě velmi významně zlepšila. Jednou z otázek, kterou jsme si kladli, bylo, zda i tento model při odpojení od bezdrátové sítě bude požadovat souhlas uživatele s přechodem na mobilní data. Pokud totiž v tom momentě nesledujete displej, ocitne se telefon třeba i na několik hodin (dokud se Wi-Fi signál znovu neobjeví, nebo dokud nestisknete tlačítko OK) offline, což je hodně nepříjemné. Tímto nešvarem trpěl Vodafone 845, Huawei U8100 i IDEOS X5, ale Vodafone 858 kupodivu přechází mezi bezdrátovým a mobilním připojením automaticky, bez dotazu a zcela bez problémů.

Bluetooth jsme otestovali ve vozidle z koncernu VW – vše fungovalo, jak mělo. Spárování proběhlo na první pokus, stejně tak i následná synchronizace adresáře s palubním počítačem byla záležitostí několika sekund. Výpadky a opětovné připojování jsme ani jedinkrát nezachytili.

GPS

Citlivý GPS modul byl jednou z nejsilnějších stránek modelu 845, neboť dokázal nejen poměrně rychle a přesně vyhledat polohu, ale také ji udržovat aktuální. Martin Fiala před necelým rokem provedl srovnávací test Samsungu Galaxy S, VF845 a HTC Wildfire a došel k výsledku, že “…nejpřesněji se skutečné trasy držel Vodafone 845.” Měli jsme tedy vůči modelu s číslem 858 poměrně velká očekávání, která telefon beze zbytku naplnil, možná i předčil. První fix se zapnutým zaměřením přes bezdrátové sítě sice trval asi pět minut jízdy, nicméně při každém dalším použití nacházela GPS polohu během několika sekund (cca mezi 5 a 10 s). GPS signál během testování neztrácela a odchylka se pohybovala v rámci jednotek metrů, což pro automobilovou navigaci bohatě stačí. Vzhledem k rychlosti nalezení pozice, přesnosti a stabilitě si umíme představit využití tohoto telefonu jako navigace pro geolokační aplikace, geocaching, nebo sledování sportovních aktivit.

Otestovali jsme praktický provoz s navigacemi Waze a Google – v obou případech fungoval telefon na jedničku. Rychlost výpočtu trasy sice byla občas o něco delší, stejně tak i přepočty v případě sjetí z naplánované cesty, telefon ale zvládal tuto roli i v případě, kdy měl minimální výhled na oblohu. Slabším článkem je hlasitý reproduktor, který by mohl být ještě o něco hlasitější, a pochopitelně malý displej, který se zejména na slunečním světle špatně čte.

Baterie a výdrž telefonu

Lithium-iontová baterie je naprosto identická, jako v modelu 845 (konkrétně se jedná o typ Huawei HB4J1H). Udávaná kapacita je 1 200 mAh a telefon udrží na živu celkem bez problémů 24 hodin poměrně aktivního používání. Běžný uživatel ji patrně bude zatěžovat méně než my během týdenního testu, takže teoreticky jsou možné i dva dny na jedno nabití. Uvažme, že nejvýkonnější telefony na trhu s dvakrát rychlejším procesorem a bezmála dvojnásobně velkým displejem (LG Optimus 2X/Black), mají jen o 25 % vyšší kapacitu baterie (ano, papírově mají úspornější displej resp. procesor). Akumulátor Vodafone 858 tedy hodnotíme z toho pohledu jako vhodně dimenzovaný.

Ukazatel stavu baterie klesal rovnoměrně s ohledem na aktuální použití, nezaznamenali jsme žádné skokové úbytky, které by se nedaly vysvětlit.

První spuštění

Po spuštění, během kterého samozřejmě nechybí animované (a poněkud trhané) logo Vodafone, se vás ujme průvodce nastavením. Ten hned v prvním kroku komunikuje česky a nabídne buď možnost tísňového volání, nebo změnu jazyka. Následně vysvětlí základy psaní na dotekové klávesnici a zeptá se, zda telefon smí používat datové služby. Poté můžete nakonfigurovat svůj účet Google, případně nastavit další e-mailové schránky. Nakonec si lze vybrat, zda mají být vaše data zálohována na Google. Po návratu můžete, ale nemusíte udělit souhlas s lokalizací a nastavit datum a čas. Poté už se ocitnete v prostředí Androidu.

Celková doba startu čerstvě nakonfigurovaného telefonu s propojeným účtem Google, provedenou synchronizací a žádnými nainstalovanými programy trvá přibližně 1 minutu a 20 sekund, což je poměrně dlouho. Již zmiňovaný pohled na ne právě plynulou animaci loga Vodafone dává tušit, že 858 nebude trhačem výkonnostních tabulek.

Uživatelské prostředí

U Huaweie je zatím dobrým zvykem (byť samozřejmě jde o subjektivní pohled), že prostředí Androidu prakticky neupravuje. Zákazník tak dostává téměř krystalicky čistý systém bez nástavby, která by vyžadovala další porci výkonu navíc. Ostatně představa, že by na Vodafonech 845/858 běžela ještě nástavba, je poměrně děsivá…. Uživatelům, zvyklým na TouchWiz či Optimus UI, ale může čistý Android připadat poněkud strohý.

Odemykací obrazovka obsahuje dva posuvníky – pohybem zleva doprava odemknete displej, opačným směrem pak můžete aktivovat a deaktivovat tichý režim. Typ 845 otravoval život svým majitelům poměrně nepříjemnou vlastností: displej šlo odemknout nejen posuvníky, ale také dvojím stiskem klávesy Menu. Často se stávalo, že při nošení v kapse došlo k odemknutí a následnému vytáčení hovoru, proto mnozí uživatelé aktivovali odemykání tzv. “bezpečnostním gestem.” VF858 má kapacitní tlačítka, reagující na stisk pouze při odemknutém displeji, takže Menu můžete stisknout kolikrát budete chtít, displej se ale neaktivuje. Kromě posuvníků se na odemykací obrazovce ukazuje název sítě, do které je telefon přihlášen, čas a datum.

Odemykací obrazovka
Odemykací obrazovka

Pro ikony a widgety máte k dispozici pět domovských obrazovek, mezi kterými lze přepínat horizontálním posunem, přičemž jejich počet není možné měnit. V tomto směru byl přeci jen o něco lepší starší model, dovolující vytvářet a mazat další plochy pouhým přetahováním ikon, přičemž celkový počet obrazovek se počítal na desítky. Na druhou stranu: kolik ploch skutečně potřebujete, když se na jednu vejde 16 ikon?

Od IDEOSu X5 si Vodafone 858 půjčil dolní lištu, obsahující ikony pro přístup ke kontaktům, otevření seznamu aplikací a spuštění webového prohlížeče. Funkci výchozích ikon není možné změnit, ani je nastavit na jiné aplikace. Tečky po stranách sice zabírají prostor pro jedno až dvě další tlačítka, ale můžete skrze ně prakticky přepínat mezi plochami (samozřejmě to lze i klasicky odsunutím obrazovky na jednu či druhou stranu), přičemž podle počtu teček poznáte, na které ploše se právě nalézáte, respektive kolik jich je v každém směru. Pokud by vám toto provedení nevyhovovalo, doporučujeme instalaci LauncherPro, který nabízí nejen širší možnosti konfigurace a zajímavější efekty, ale také celkem citelně zlepší odezvu celého systému.

Dolní lišta s tlačítky pro přesun mezi obrazovkami
Dolní lišta s tlačítky pro přesun mezi obrazovkami

Notifikační lišta je prosta jakýchkoli vylepšení a slouží tak jen svému původnímu účelu, kterým je zobrazování oznámení. Nenajdete v ní ovládání hudebního přehrávače (bez toho se dá žít), ale ani velmi praktické ikony pro vypnutí/zapnutí modulů Wi-Fi, GPS, Bluetooth. Pokud tedy v nějaké aplikaci například budete potřebovat zapnout GPS, musíte z ní “vyskočit” a provést tento úkon buď přes widget na ploše, nebo skrze nastavení telefonu. Tlačítko pro vymazání seznamu oznámení neroluje společně s položkami, ale zůstává snadno dostupné na svém místě.

Notofikační lišta je prosta jakýchkoli doplňků
Notofikační lišta je prosta jakýchkoli doplňků

Nepříjemnou komplikací ale byly poměrně časté (v podstatě každodenní) restarty a občas i pády launcheru.

Na tuto chybu jsme naráželi poměrně často...
Na tuto chybu jsme naráželi poměrně často…

Ani seznam aplikací nepřekvapí žádným zajímavým efektem, což je ale v této výkonnostní kategorii jedině dobře. Ikonky jsou seřazeny podle abecedy, jiné než výchozí zobrazení není k dispozici a stejně tak zapomeňte na možnost jejich přeskupení, sdružování, nebo rychlou odinstalaci aplikací z této nabídky. Jestliže ze seznamu vyskočíte a opět se do něj vrátíte, začnete opět u písmenka A.

Klávesnice

V telefonu jsou připraveny tři klávesnice, přičemž jako výchozí je nastaven Vstup TouchPal. I na malém 2,8palcovém displeji se na ní píše docela dobře (díky kapacitní technologii výrazně lépe než na VF845). Nabízí dokonce české znaky, byť ne právě praktickým způsobem – pokud dané písmenko podržíte, přepne se celá klávesnice na výběr znaků, které byste mohli potřebovat. Kladně ale hodnotíme čárku i tečku ve výchozím rozložení a našeptávač s českým slovníkem. Plnou podporu češtiny zdůrazňujeme především proto, že Huawei ve svém modelu IDEOS X5 doslova pohřbil jinak skvělou klávesnici Swype tím, že neměla český slovník. O něco lepší je pak režim na šířku, kdy jsou jednotlivé klávesy o něco větší, nicméně zde pro změnu budete řešit problém, že klávesnice zakrývá drtivou většinu obrazovky (ostatně na problém, že nevidíte, co píšete, narazíte na 2,8palcovém displeji docela často).

Klávesnice TouchPal na výšku Klávesnice TouchPal na šířku
Klávesnice TouchPal na výšku Klávesnice TouchPal na šířku
Takto se zobrazuje nabídka při dlouhém stisku klávesy  
Takto se zobrazuje nabídka při dlouhém stisku klávesy  

Klávesnice Android je zavedenou klasikou a v některých směrech se chová o něco logičtěji – tedy například pokud chcete napsat znak s diakritikou, po podržení klávesy vyskočí nabídka do bubliny – tedy na rozdíl od TouchPalu se nezmění celá klávesnice. V základním rozložení sice chybí čárka, nicméně pokud v nastavení vypnete klávesu pro hlasový vstup, zaujme příslušné místo. Tuto klávesnici bychom hodnotili jako dobrý standard, leč musíme kritizovat, že kvůli rastru displeje se bílá písmenka na černých klávesách poměrně špatně čtou.

Klávesnice Android na výšku Klávesnice Android na šířku
Klávesnice Android na výšku Klávesnice Android na šířku

Poslední klávesnice TalkBack nejprve vyžaduje pro spuštění tutoriálu aktivaci režimu usnadnění. Sama o sobě není úplně špatná, klávesy jsou od sebe trochu dál než na předchozích dvou, což mírně snižuje chybovost. Slovník našeptávače ale neobsahuje žádná česká slova, nešikovné je také situování klávesy nastavení do dolní řady mezi přepínač numerické a běžné klávesnice a čárku (tu si opět můžete zapnout deaktivací hlasového vstupu). Na stisk klávesy nereagují žádným vizuálním efektem (tj. ani bublinou, ani podsvícením), ale pouze zvukem a vibrací (lze nezávisle vypnout). I zde se české znaky zobrazují při delším podržení, leč proti jiným klávesnicím to fungovalo podstatě hůře a někdy ani při dlouhém držení bublina prostě nevyskočila.

Klávesnice TalkBack na výšku Klávesnice TalkBack na šířku
Klávesnice TalkBack na výšku Klávesnice TalkBack na šířku

Kontakty a telefonování

Mikrofon a reproduktor pro hovory jsou průměrné, občas jsme zaznamenali drobné “zachrchlání,” nicméně ani jedna strana si na kvalitu příjmu nestěžovala.

Obrazovka oznamující příchozí hovor je stejná bez ohledu na to, zda je telefon v daném okamžiku odemknutý nebo zamknutý. Posuvníky, podobnými těm z odemykací obrazovky, můžete hovor přijmout nebo odmítnout, bohužel možnost odmítnutí s okamžitým odesláním nastavené textové zprávy chybí.

Obrazovka oznamující příchozí hovor
Obrazovka oznamující příchozí hovor

Během hovoru jsou na displeji k dispozici tlačítka pro podržení a přidání dalšího účastníka, takže můžete pořádat telefonní konference s více lidmi, dále je zde přístup k číselníku, ztlumení mikrofonu, přepnutí na hlasitý reproduktor a vypnutí bluetooth, pokud nechcete mluvit přes něj připojené handsfree.

Nabídka dostupná během hovoru
Nabídka dostupná během hovoru

Kontakty můžete ukládat buď na SIM kartu, do telefonu, nebo do adresáře Google. Telefon se při zakládání nového kontaktu v prvním kroku nejprve zeptá, který z uvedených adresářů chcete použít, a podle toho nabídne další možnosti.

Při přidání kontaktu se telefon nejprve zeptá, kam ho chcete uložit
Při přidání kontaktu se telefon nejprve zeptá, kam ho chcete uložit

Například na SIM tak můžete uložit jen jméno a telefonní číslo, naopak pokud zvolíte jako úložiště Google, je počet položek prakticky neomezený, navíc získáte i zálohu, synchronizaci s případným dalším telefonem a možnost editace kontaktu ve webovém rozhraní GMailu.

Při uložení na Google můžete ke kontaktu přidat řadu položek
Při uložení na Google můžete ke kontaktu přidat řadu položek

Každému kontaktu je možné přiřadit vlastní vyzvánění, přičemž výběr není omezen jen na výrobcem dané zvuky, ale nastavit můžete jakoukoli písničku, kterou systém zvládne přehrát. Bohužel chybí volba pro automatické přesměrování zvoleného kontaktu do hlasové schránky.

Jednotlivé položky adresáře jsou prezentovány obrázkem, jménem, příjmením a ikonou indikující, z jakého úložiště jsou načteny (SIM, telefon, Google). V možnostech nastavení lze určit, zda se mají zobrazovat pouze ty kontakty, které mají telefonní číslo, v jakém pořadí má být zobrazováno jméno a příjmení a podle kterého z nich má být seznam seřazen. Nechybí ani možnost volby, které skupiny z GMailu se mají načítat a které nikoli. Pro rychlejší pohyb v adresáři je po pravé straně lišta s písmeny abecedy, kterou Huawei lehce modifikoval, bohužel provedené úpravy byly spíše k horšímu: chybí posuvník, lišta neobsahuje všechna písmena a zvýrazňuje se až po tapnutí.

Adresář kontaktů
Adresář kontaktů

Číselník neslouží jen k zadání a vytočení čísla, ale pomůže také s vyhledáváním v adresáři. Hledání probíhá pouze v prvních písmenech jména nebo příjmení. Zadání 526 tedy najde Janu, Kamilu, nepomůže vám ale s vyhledáním Blanky ani tísňového volání.

Skrze číselník můžete také vyhledávat
Skrze číselník můžete také vyhledávat

Na záložce Výpis najdete seznam přijatých, zmeškaných a odmítnutých volání. Ta jsou řazena podle času, ze tvaru šipky a její barvy snadno poznáte, o jaký typ události se jedná. V případě, že šlo několik událostí spjatých se stejným kontaktem za sebou, jsou všechny sdruženy pod jednu položku.

V sekci Oblíbené jsou “vypíchnuty” ty kontakty, které jste si označili hvězdičkou a ty, s nimiž nejčastěji komunikujete.

Překvapením je podpora skupin. Jsou zde skupiny, které jste si založili na GMailu, přičemž je možné všem členům najednou poslat SMSku nebo e-mail. Pokud si založíte skupinu v telefonu, můžete jí dokonce nastavit společné vyzvánění. Zde je ale dobré upozornit, že do takové skupiny je možné přidávat pouze kontakty uložené v telefonu.

Vodafone 858 si poradí se skupinami Skupině můžete poslat zprávu nebo e-mail
Vodafone 858 si poradí se skupinami Skupině můžete poslat zprávu nebo e-mail

Fotoaparát

Je více než jasné a pochopitelné, že v případě telefonu za dva a půl tisíce korun musel výrobce někde šetřit. Fotoaparát je jedním z míst, kde fakt, že držíte v ruce “low-end,” určitě pocítíte. Že nemá hardwarové tlačítko spouště, ale musíte se spokojit s jeho virtuální podobou na displeji, se dá ještě akceptovat, protože se stejným řešením se setkáte i u zařízení ve vyšší cenové hladině. Stejně tak chybějící blesk či přisvětlovací dioda se dala čekat. Absence autofokusu je ale poměrně zásadním nedostatkem, který budete často proklínat.

Rozlišení 2 Mpx a výsledné fotografie o rozměrech 1600 x 1200 ani vzhledem ke kvalitě pořízených snímků nebudeme hodnotit negativně – přeci jen fotky z Vodafone 858 asi nebudete tisknout na A4ky nebo plakáty.

Samotná aplikace fotoaparátu nepřekvapí: zcela vpravo je ikonka s náhledem poslední pořízené fotografie, pod ní přepínač mezi režimem focení a natáčením videa, úplně dole je pak softwarová spoušť. Nastavení se provádí přes nenápadné ikonky hned vedle hlavních prvků, přičemž po tapnutí na ně se rozbalují různě dlouhé nabídky.

Aplikace fotoaparát
Aplikace fotoaparát

Nastavit lze například velikost fotografií (2 Mpx/1 Mpx/QVGA), jejich kvalitu (velmi jemná/jemná/běžná), k dispozici je šest barevných efektů, pět možností vyvážení bílé (automatika/jeden ze čtyř režimů/manuální vyvážení chybí), nastavení digitálního zoomu (maximálně 2,8x) a ukládání informací o GPS poloze do snímku (opět chybně nazvané jako Úložiště). Nic víc bychom v této kategorii asi nečekali.

Kvalita pořízených fotografií není dobrá – objekty bývají rozostřené, podání barev je studenější, evidentní je vysoká hladina šumu, nevalně prokreslené detaily a slévající se plochy. Udělat s tímto zařízením opravdu dobrou fotku je pravděpodobně za hranicemi lidských schopností. Na focení makro snímků zapomeňte úplně – v našem již takřka tradičním testu fotografování bankovky na vzdálenost 6 a 8 cm kvůli absenci autofokusu Vodafone 858 prostě nezaostřil. Ostatně ani Vodafone 845 nezískal z hlediska fotografování mezi uživateli právě pozitivní renomé. Jako obrázkový zápisník například pro případ potřeby zdokumentování autonehody ale může posloužit docela obstojně (tedy že jedno auto nabouralo druhé auto, pokud se to stane ve dne, z fotky poznáte).

Ukázkové fotografie

Ukázkové fotografie můžete zhlédnout v galerii na Picase.

U videa lze nastavit barevný efekt, vyvážení bílé a jeden ze čtyř stupňů kvality. V nejlepším režimu se ukládá video o rozměrech 352 x 288 px rychlostí 8,31 snímků za vteřinu, což je prakticky nepoužitelné pro jakékoli další využití. Zde platí slova klasika: “musíte vám stačit, že je to barevné a hýbe se to.”

Multimédia

Povídání o multimediálních schopnostech telefonu začneme tradičně aplikací Hudba. Ta ničím nepřekvapí – na třech záložkách nabízí nalezené skladby (podporované formáty jsou MP3, WMA a eAAC+) roztříděné podle interpreta, alba, nebo názvu skladby, na poslední čtvrté záložce si pak můžete vytvářet vlastní seznamy (playlisty). Během přehrávání jsou zobrazovány základní údaje o písničce, případně i náhled obalu alba. Nechybí tlačítka pro přehrávání v náhodném pořadí, pro opakování všech skladeb, nebo jen té aktuální. Možnosti nastavení jsou prakticky nulové – marně byste hledali alespoň předdefinované ekvalizéry. Během poslechu je možné aplikaci odsunout na pozadí, přičemž vrátit se k ní můžete skrze notifikační lištu.

Aplikace Hudba Hudební přehrávač nabízí jen nezbytné funkce
Aplikace Hudba Hudební přehrávač nabízí jen nezbytné funkce

Video přehrávač podporuje jen základní formáty MP4, H.263 a H.264, takže své oblíbené filmy ani seriály v AVI na tomto telefonu bez konverze nepřehrajete (ostatně asi by na to nestačil ani z hlediska výkonu). Aplikace nabízí jen ty nejzákladnější funkce, tedy přehrávání, pozastavení a přeskočení na další video v seznamu. Patrně z již zmíněné charakteristiky tušíte, že podpora titulků se taktéž nekoná.

Přehrávač videa vám vaše oblíbené filmy nepřehraje
Přehrávač videa vám vaše oblíbené filmy nepřehraje

FM Rádio ke svému životu vyžaduje připojení sluchátek, která používá jako anténu. Pak už nabídne automatické vyhledávání rozhlasových stanic v pásmu 87,5 – 108 MHz, které uloží do seznamu. Pro větší přehled je možné jednotlivé stanice přejmenovat. RDS informace nejsou podporovány (byť některé zdroje uvádějí opak), stejně tak není možné nastavit automatické vypnutí po uplynutí zadaného času, nechybí ale možnost přepnout zvuk do hlasitého reproduktoru. Funkčností a kvalitou podání zvuku pak tento telefon coby rozhlasový přijímač poslouží zhruba stejně, jako rádio koupené za pár stovek u stánku na tržnici.

FM rádio k tanci i poslechu
FM rádio k tanci i poslechu

Nejen k zábavě určitě najde využití Youtube, tím spíše, když telefon nedisponuje plnohodnotnou podporou flashe. Přehrávání sice není úplně plynulé, ale na této velikosti displeje to pravděpodobně přežijete. Kromě toho je možné přímo z programu videa vyhledávat, komentovat, ale také natáčet a odeslat na Youtube.

Samozřejmě nesmí chybět videoportál Youtube
Samozřejmě nesmí chybět videoportál Youtube

Softwarová výbava

Huawei u tohoto modelu poněkud krotil tendence nacpat ho co nejvíce aplikacemi, nicméně přesto v něm najdeme celou řada programů, které by si, dle našeho názoru, měl instalovat uživatel sám. Například, i když nepoužíváte Facebook, bude jeho aplikace zabírat v paměti telefonu 4 MB, s její ikonkou se setkáte například v dialozích pro sdílení a nebude možné se jí standardním způsobem zbavit. Kéž by si tak výrobci vzali příklad z HTC Evo, ze kterého může uživatel standardním způsobem odstranit programy předinstalované výrobcem.

Pojďme se podívat na to, jaké aplikace na vás v telefonu čekají.

Aplikace nainstalované v telefonu
Aplikace nainstalované v telefonu

Číselník je součástí aplikace pro správu kontaktů a hovorů. Pověděli jsme si o něm výše.

Kancelářský balík Documents to Go je na telefonech Huawei osvědčenou klasikou. Poradí si s formáty MS Word, Excel a PowerPoint včetně nejnovějších verzí 2007/2010, jakož i dokumenty PDF. Jeho součástí je i jednoduchý správce souborů. Dokumenty je možné pouze prohlížet – abyste mohli i editovat, musíte si zaplatit plnou verzi. Na jednu stranu to nevadí, neboť telefon se zadýchává i při pouhém prohlížení dokumentů, na stranu druhou mnozí ostatní výrobci dodávají mobilní kancelář (např. Polaris Office v špičkových modelech LG či Think Free Office v levnějších telefonech LG a Samsung) s možností editace v základu.

Documents to Go poslouží jako souborový manažer Prohlížet můžete dokumenty MS Word
Documents to Go poslouží jako souborový manažer Prohlížet můžete dokumenty MS Word
Poradí si s tabulkami MS Excel  
Poradí si s tabulkami MS Excel  

Poštovní klient E-Mail podporuje práci s poštou přes protokoly IMAP, POP3 a Exchange. Konfigurace účtu je natolik jednoduchá, že ji zvládne i začátečník. V případě, že používáte Exchange server, můžete využít podporu push technologie (oznámení o nové poště ihned po jejím doručení) a synchronizovat proti němu kontakty a kalendář. Není přitom problém spravovat i více schránek najednou – v takovém případě jsou pak e-maily z jednotlivých účtů rozlišeny barevnými proužky. Aplikace nabízí všechny základní funkce, které můžete pro práci s elektronickou poštou potřebovat.

Doručená pošta E-mailová zpráva
Doručená pošta E-mailová zpráva

Galerie je v poněkud jiné verzi, než na jakou jsme zvyklí z jiných telefonů. Neumí například synchronizovat fotografie s webovým albem Picasa, trochu komplikovanější je také výběr více obrázků, chybí seskupování podle data a některé další funkce. Z úprav je k dispozici otočení a ořez snímku, jeden nebo více obrázků pak lze nasdílet respektive odeslat přes systémové aplikace, které to podporují (MMS, e-mailem, …).

Galerie je poněkud jiná, netradičníš
Galerie je poněkud jiná, netradiční

GMail na Androidu 2.2 po provedení aktualizací přítomen v poslední verzi, takže zvládá podporu prioritní pošty, barevných štítků a některé další funkce, jež v mobilní aplikaci přibyly a které vám verze ve Vodafonu 845 nenabídne. K dispozici jsou prakticky všechny funkce, se kterými se můžete setkat ve webové verzi GMailu, takže aplikace je plnohodnotným klientem.

GMail nabízí všechny funkce, které můžete potřebovat
GMail nabízí všechny funkce, které můžete potřebovat

Hledat skrze tuto aplikaci můžete nejen na Internetu, ale také v telefonu – například v kontaktech, aplikacích, nebo v rámci dalších programů, jejichž indexaci povolíte v nastavení. Ideální například tehdy, kdy potřebujete najít někoho podle firmy a nevíte, jak se jmenuje jménem.

Vyhledávat můžete nejen na Internetu, ale i v aplikacích v telefonu
Vyhledávat můžete nejen na Internetu, ale i v aplikacích v telefonu

Hodiny jsou ve verzi, která se dá použít v případě, kdy telefon usadíte do kolébky (zda k tomuto modelu kolébka bude, zatím nevíme). Na základní obrazovce tak kromě aktuálního data a času uvidíte také informaci o počasí v dané lokalitě. Přes ikonky v dolní liště se pak dostanete k budíku, slideshow obrázků z Galerie a přehrávači hudby. Budík je k dispozici v základní verzi, umí tedy budit vybraným tónem, zvládá opakování v zadané dny a nastavit si můžete více nezávislých buzení. Neumí ale například postupné zvyšování hlasitosti, takže probouzení může připomínat požární poplach.

Hodiny Nastavení budíku
Hodiny Nastavení budíku

Kalendář má několik prvků typických pro telefony této značky. Tím nejmarkantnější je dolní lišta, skrze kterou lze rychle přepínat mezi různými režimy pohledu, ale také naplánovat novou událost. Ušetříte tak stisk tlačítka Menu, bez kterého se na většině telefonů v případě uvedených činností neobejdete. Samozřejmostí je denní, týdenní a měsíční pohled, jakož i režim agenda, v němž jsou naplánované schůzky prezentovány jako seznam. Aplikace bez problémů podporuje více kalendářů, včetně barevného odlišení tak, jak ho máte nastavené na Google.

Měsíční pohled na kalendář Týdenní pohled na kalendář
Měsíční pohled na kalendář Týdenní pohled na kalendář
Denní pohled na kalendář Kalendář v režimu agendy
Denní pohled na kalendář Kalendář v režimu agendy

Zakládání nové události je možné buď do telefonu, nebo do online kalendáře (Google, Exchange), přičemž telefon se v prvním kroku ptá, jaký způsob chcete použít. Samostatný dialog shledáváme jako praktický, neboť se nestane, že byste jen kvůli přehlédnutí jednoho nastavení uložili schůzku jinam, než chcete.

Kalkulačka nepřekvapí žádným výstřelkem – ve výchozím rozložení nabízí základní aritmetické operace, odsunutím klávesnice do strany se dostanete k závorkám, goniometrickým, logaritmickým a několika dalším funkcím. Aplikace správně zpracovává priority, takže například násobení a dělení provádí před sčítáním a odčítáním.

Kalkulačka
Kalkulačka

Latitude spadá pod Mapy a slouží ke sdílení údajů o aktuální poloze s vašimi přáteli (pochopitelně jen těmi, kterým to dovolíte). Přes webové prostředí pak můžete sledovat aktuální polohu telefonu (hodí se v případě ztráty nebo zcizení), ale také historii (budete umět například odpovědět na otázku: “Kde jsem byl na Silvestra v roce 2010?”).

Mapy jsou výborná aplikace pro orientaci v prostoru. Vyžadují sice ke své činnosti Internet, na oplátku za to vám ale poskytnou aktuální mapové podklady, včetně satelitních snímků.

Pro stahování a instalaci dalších aplikací slouží Market, ve kterém najdete prakticky vše, co můžete potřebovat a co ještě v telefonu není.

Místa jsou další součástí Map a slouží například k vyhledání nejbližšího hotelu, restaurace, či jiného objektu, který následně můžete ohodnotit hvězdičkami a/nebo slovním hodnocením. Tato hodnocení pak můžete sdílet se svými přáteli.

Navigace je od 1. června dostupná i v Česku, takže se s Vodafonem 858 můžete vydat na pěší či automobilové výlety. Vzhledem k citlivosti a dobré přesnosti GPS modulu je telefon pro tyto účely jako stvořený, byť, to je dobré podotknout, občas ho v této funkci brzdí menší výkon a horší displej. Každopádně navigaci jsme vyzkoušeli v praxi a byli jsme maximálně spokojeni. Doporučujeme ale při použití pro tyto účely nezapomenout nabíječku, neboť spotřeba telefonu při zapnuté GPS je poměrně vysoká.

Telefon za 2,5 tisíce výborně poslouží jako navigace V orientaci pomohou také fotomapy
Telefon za 2,5 tisíce výborně poslouží jako navigace V orientaci pomohou také fotomapy

Poznámkový blok je jednoduchý program na zadávání textových poznámek bez jakýchkoli zbytečných funkcí (umožňuje jen založit, smazat, editovat a přejmenovat poznámku).

Poznámkový blok
Poznámkový blok

Prepay manager má v našich recenzích premiéru. Jeho funkci nepopisuje ani český návod k tomuto telefonu, takže vám nepovíme, k čemu bude sloužit.

Prohlížeč je stará, ale dobrá a osvědčená klasika – zvládá tedy procházení stránek ve více listech a ukládání do oblíbených (bohužel ty se ale nijak nesynchronizují). Jak vyplývá z výše uvedeného: nepočítejte s podporou flashe a bohužel ani s přibližováním a oddalováním stránek gestem dvěma prsty.

Prohlížeč neumí flash, ani zoomování dvěma prsty
Prohlížeč neumí flash, ani zoomování dvěma prsty

SMS a MMS také výrobce nijak neupravoval, proto se například nedočkáte praktických symbolů, podle kterých se hned z první obrazovky dá poznat, jakým směrem šla poslední komunikace s daným kontaktem. Alespoň, že podle tučného písma snadno identifikujete dosud nepřečtenou zprávu. Zobrazení přijatých a odeslaných zpráv je na Androidu tradičně řešeno formou konverzace. Bohužel editor nezobrazuje během psaní počet napsaných znaků (případně kolik zbývá do konce zprávy), ani počet SMSek, do kterých bude celý text rozdělen. To vnímáme jako poměrně zásadní nedostatek. Neporadí si ani s diakritikou, takže pokud budete psát s háčky a čárkami (např. kvůli napovídači), zkrátí se maximální délka zprávy na nějakých 63 znaků. Pokud jsou pro vás SMS důležité, doporučíme vám podstatně “vychytanější” aplikaci Handcent SMS, kterou lze od poslední uvolněné verze nastavit jako výchozí pro práci s textovými zprávami.

Přijaté a odeslané zprávy jsou prezentovány jako konverzace Při psaní nebudete vědět, kolik znaků zbývá do konce SMS
Přijaté a odeslané zprávy jsou prezentovány jako konverzace Při psaní nebudete vědět, kolik znaků zbývá do konce SMS

Jednoduchý Správce souborů dovoluje procházet souborovou strukturu SD karty, vytvářet nové složky, kopírovat, mazat, přejmenovávat a zobrazovat detaily. Třešničkou na dortu je podpora archivů ZIP, se kterými program pracuje stejně, jako by se jednalo o běžné složky, navíc je umí také vytvářet. Samozřejmě nechybí možnost sdílení, tedy odeslání souboru například e-mailem, MMSkou, přes Bluetooth, případně jinou nainstalovanou aplikaci, která to podporuje.

Talk je jednoduchá alternativa k ICQ, dovolující komunikovat s dalšími uživateli GMailu. Nic více kromě chatu ale nečekejte – a to ani tak základní funkci, jako je odeslání souboru.

Program Updates bude velmi pravděpodobně sloužit k aktualizaci software telefonu (Android 2.3 bychom ale spíše neočekávali), nicméně v době našeho testu jsme se dozvídali jen to, že seznam aplikací je v tuto chvíli nedostupný. Telefon jsme ale testovali v době, kdy ještě nebyl na trhu.

Aplikace Updates žádné aktualizace nenabízela
Aplikace Updates žádné aktualizace nenabízela

Záznam zvuku dobře poslouží jako jednoduchý diktafon, ukládající nahrávky na SD kartu ve formátu AMR.

Jednoduchá aplikace pro záznam zvuku
Jednoduchá aplikace pro záznam zvuku

Zprávy a počasí jsou poměrně praktickou aplikací pro ty, jež nepoužívají RSS čtečky nebo jiné podobné agregátory. Na samostatných záložkách nabízí předpověď počasí na týden dopředu, hlavní události, novinky z domova, ze sportu a z kultury. Pokud si nějaký článek budete chtít přečíst celý, otevře se v prohlížeči.

S aplikací Zprávy a počasí budete v obraze
S aplikací Zprávy a počasí budete v obraze

Resumé

Vodafone 858 nemíří vysoko – jeho cílovou skupinou budou ponejvíce uživatelé, kteří si teprve chtějí Android “osahat” a nechtějí či nemohou investovat do telefonu příliš mnoho peněz. Je jasné, že při ceně nepřevyšující tři tisíce musel výrobce někde šetřit – konkrétně to nejvíce pocítíte na displeji, fotoaparátu a občas i na odezvě systému. Na druhou stranu: od smartphone skoro “za hubičku” nemůžete očekávat výkon herní konzole, nebo čtyřikrát dražších vlajkových lodí.

Proti Vodafone 845 jsme zaznamenali poměrně značný posun vpřed, takže za cenu o tisíc korun nižší dostanete telefon, který nejen o něco lépe vypadá, ale nabídne kapacitní displej, senzorová tlačítka, stabilnější Wi-Fi, nebude se ptát při každém přechodu na mobilní data a bude o něco málo lehčí. Poměr cena/výkon vychází z našeho pohledu velmi dobře – lidově řečeno za málo peněz dostanete docela dost muziky. Svěřit nejlevnější mobil v nabídce Vodafone společnosti Huawei byla, dle našeho názoru, docela dobrá volba,

Klady

 • Cena
 • Android 2.2 (Froyo) bez nadstavby
 • Stabilita Wi-Fi připojení.
 • Rychlá a stabilní GPS.
 • Jednoduchá instalace ovladačů.

Zápory

 • Malý displej a rozlišení (některé aplikace kvůli tomu v Marketu nenajdete).
 • Špatná čitelnost na slunci.
 • Chybějící podpora DivX/Xvid.
 • Odezva systému, občasné zadrhávání/prodlevy.
 • Chybí podpora multitouch (telefon zaznamená jen jeden prst).
 • Chybí možnost odmítnout hovor a současně odeslat SMS volajícímu.
 • Výchozí launcher nereaguje na otáčení.
 • Kvalita fotografií, fotoaparát bez autofokusu.
 • Chybí notifikační dioda.
 • Neodstraňování diakritiky v SMS zprávách.

Foto: Valérie Kiliánová

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme společnosti Vodafone Czech Republic

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *