Používáte Gowallu, Foursquare, Google Places, Facebook Places a vadí vám, že se musíte přihlašovat k jednomu bodu ve dvou a více službách? Checkin King vám zjednoduší život: dokáže vás čeknout ve všech čtyřech zmíněných systémech najednou.

Do světa geolokačních her jsem vstoupil asi před devíti měsíci, kdy jsem začal experimentovat s Gowallou. Ta byla barevná, zábavná, a umožňovala přenášení virtuálních předmětů z jednoho místa na druhé (mým největším úlovkem digitální zrcadlovka dovezená jiným uživatelem až z New Yorku). V nadšení z této hry jsem dokonce sepsal návod Gowalla pro Android: Podrobný průvodce. Jenže Gowalla není ani zdaleka jedinou aplikací v tomto segmentu – například v české kotlině je jednoznačným lídrem Foursquare, což potvrzuje analýza provedená Martinem Hassmanem, podle níž bylo v únoru v Česku jen 560 registrovaných hráčů Gowally proti 4230 uživatelům Foursquare. Takže jsem začal používat také Foursquare, který sice nenabízí virtuální předměty, ale motivaci staví na soutěživosti uživatelů.

Následovala další geolokační aplikace, pocházející tentokrát z patrně nejrespektovanější dílny: Google Latitude přišlo ve verzi 5.1 s možností přihlášení (“čekování”) k místům, která je možné následně hodnotit a komentovat, a tato hodnocení sdílet s přáteli (je jen otázkou času, kdy se tato funkce začne promítat do Google+). Zatímco v počátcích stačil po příchodu na nějaké zajímavé místo jeden “čekin,” postupně jsem se propracoval do stavu, kdy se nejprve “čeknu” na Gowalle, pak na Foursquare a nakonec v Google Places. Celkem logicky jsem tedy začal hledat program, který by mi usnadnil život. Našel jsem ještě novotou vonící, ani ne dva týdny starou, aplikaci s názvem Checkin King, a o dojmy se podělím v následujících řádcích.

Registrace

Pokud jste ještě program nepoužívali, budete se muset zaregistrovat, což znamená zadat svou e-mailovou adresu a dvakrát heslo. Tím je celý proces dokončen a vy se ocitnete v prostředí programu, ve kterém najdete jen vyhledávací pole a dvě tlačítka pro aktualizaci výsledků.

K registraci budete potřebovat e-mail a heslo
K registraci budete potřebovat e-mail a heslo

Nastavení služeb

Pokud stisknete klávesu [Menu], vynoří se z dolní části obrazovky nabídka, obsahující pouze tři položky. V sekci Profile můžete (ale nemusíte) vyplnit svůj profil – konkrétně pohlaví, věk, dosažené vzdělání, v dalším kroku pak údaje, které jsou už poněkud osobnějšího rázu a jejich vyplnění nedoporučujeme (příjem, etnická příslušnost, počet dětí a vztah, ve kterém žijete).

Třetí položka Logout slouží k odhlášení od serveru Checkin King.

To nejdůležitější naleznete v prostřední nabídce Services, kde můžete zadat přihlašovací údaje ke službám, které používáte a chcete se skrze ně “čekovat.” V nabídce jsou Facebook Places, Foursquare, Google Places a Gowalla. Po aktivaci jednotlivých položek budete vždy požádáni o jméno a heslo té které služby.

Vybírat můžete ze čtyř geolokačních služeb Je nutné zadat přihlašovací údaje každé služby
Vybírat můžete ze čtyř geolokačních služeb Je nutné zadat přihlašovací údaje každé služby

Hromadný “čekin”

Po dokončení nastavení už můžete začít s “čekováním.” Možnosti jsou dvě: buď využijete tlačítka Refresh a počkáte, než program najde nejbližší body ze všech zvolených služeb, nebo proces urychlíte zadáním názvu bodu do vyhledávacího pole. Checkin King poté podle vaší aktuální polohy najde nejbližší místa, ke kterým se můžete přihlásit. Podle ikonek poznáte, zda se můžete “čeknout” přes Google Places, Gowallu, Facebook Places či Foursquare, nenápadným písmem je pak vyobrazena vzdálenost ve stopách (bohužel není možné nastavit zobrazování v metrické soustavě).

Přehled míst v okolí, odpovídajících zadanému vyhledávání
Přehled míst v okolí, odpovídajících zadanému vyhledávání

Po tapnutí na zvolené místo vyskočí dialogové okno, do kterého můžete zapsat status (ten je pak odeslán do všech služeb) a zatržítky zvolit služby, přes které se chcete přihlásit. O úspěšnosti nebo neúspěšnosti jste následně informováni decentní hláškou Checkin successful.

Můžete zadat status a vybrat služby, přes které se čekujete
Můžete zadat status a vybrat služby, přes které se čekujete

Patrně jste již z výše prezentovaného snímku poznali jeden z nedostatků této aplikace: jestliže je jedno místo v různých službách uloženo pod byť sebeméně odlišným názvem, nedokáže je Checkin King spojit do jednoho přihlášení. Pokud tedy například v Gowalle máme Most Pionýrů a ve Foursquare Most pionyru, budete se muset ke každému přihlásit zvlášť, což poněkud popírá základní funkci této aplikace – tedy seskupit všechny služby do jediného “čekinu.” Z praxe ale mohu říci, že ve většině případů ušetříte alespoň jeden “čekin” – především názvy Foursquare venues a Gowalla spotů jsou postupně sjednocovány, takže přihlášení může proběhnout současně.

Nevýhody

První nevýhodou je fakt, že Checkin King provede pouze přihlášení k danému bodu ve všech sociálních službách, ale nepodporuje žádné další specifické funkce. Nemůžete se tedy například podívat, zda v Gowalle někdo nezanechal zajímavý předmět, nebo kdo je “starostou” daného místa na Foursquare. Stejně tak si nepřečtete hodnocení a recenze v Google Places, nebo nevytvoříte nové místo. Aplikace vám tedy ušetří čas, který byste jinak potřebovali k přihlášení, ale ošidí vás o funkce, jež jsou jádrem a motivací jednotlivých služeb/her. Přitom například možnost vytvořit místo, které existuje v jedné službě, ale ne v těch ostatních s použitím již zadaných dat, by byla velkou přidanou hodnotou! Pokud vám ale půjde jen o “čekování,” pak Checkin King poslouží dostatečně.

Opravdu zásadním nedostatkem, který pravděpodobně brzy zaznamenáte podle blikající ikony v notifikační liště, je snaha o zjišťování polohy i v okamžicích, kdy aplikaci nepoužíváte. Checkin King totiž běží na pozadí a průběžně aktualizuje pozici skrze GPS. Když ale program spustíte, abyste se přihlásili, na rychlosti načtení okolních míst to nepoznáte – poloha i body v okolí se vyhledávají znovu. Patrně nemusím zdůrazňovat, jak soustavné zapínání GPS doslova drancuje baterii. Bohužel nepomůže ani ukončení programu přes správce procesů – spustí se totiž znovu a to je opravdu nepříjemné. Samozřejmě je možnost vypnout GPS skrze widget, tlačítko v notifikační liště, nebo v nastavení, ale snadno na to zapomenete a navíc je to zbytečná komplikace a otravování života.

Resumé

S programem Checkin King ušetříte čas, který byste jinak museli věnovat spouštění dvou a více geolokačních aplikací, čekání na vyhledání nejbližších bodů a přihlášení k nim. Ušetříte také prostor v interní paměti, neboť nebudete muset mít nainstalovanou Gowallu a Foursquare (Mapy Google a Facebook bývají “zadrátované” v ROM, tam tedy místo neušetříte). Na druhou stranu ale přijdete o některé – často i zásadní – funkce jednotlivých služeb, jako je prohlížení detailů daného místa, pořizování a odesílání fotografií, a další. Patrně nejzásadnějším mínusem je ale časté spouštění GPS, které se neblaze projeví na životnosti baterie. Je tedy jen na vás, čemu dáte přednost a zda Checkin King vyzkoušíte.

Informace o programu Checkin King

Testovaná verze: 1.0.3 ze 25. června 2011
Licence: zdarma
Stránka programu: není
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.sewichi.client.checkin
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/com.sewichi.client.checkin
Počet stažení: 1 000 až 5 000 dle AppBrain, 1 000 až 5 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 3,15/5
Velikost souboru: 419 KB
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 1.5 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Checkin King
QR kód aplikace Checkin King

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *