Na Vodafone 845 jsem byl poměrně dlouho spokojen s výchozí systémovou aplikací pro práci s kalendářem. Později jsem přešel na LG Optimus One a kalendář byl jiný – k přepnutí pohledu (např. z denního na týdenní) i k zadání nové události bylo nutné nejprve stisknout tlačítko Menu, zatímco VF845 měl tyto funkce v praktické spodní liště. Modely Optimus 2X a poté i Optimus Black pak přišly s lištou v horní části okna – prostě skoro na každém telefonu je trochu jinak provedený kalendář. Navíc některé telefony tvrdošíjně trvaly na tom, že výchozím kalendářem je ten v telefonu, zatímco já potřeboval ukládat schůzky na Google, aby se mi synchronizovaly s Outlookem v práci, doma a na notebooku. Pamatovat si při každém zakládání nové položky, že musím nastavit jako úložiště Google, bylo poměrně otravné.

Vzhledem k tomu, že díky recenzím, které píšu pro Svět Androida, střídám telefony i několikrát měsíčně (testovaný telefon vždy minimálně týden používám jako svůj jediný mobil) a současně potřebuji pracovat s kalendářem pokud možno jedním stabilním způsobem, jsem hledal alternativu. Hledal jsem dlouho – zkušenosti a názory ostatních uživatelů mě přesvědčovaly o tom, že lepší najít opravdu lepší kalendář nebude lehké, neboť ten z Androidu se prostě povedl.

Nakonec jsem ale našel jeden, se kterým jsem skutečně spokojený: jmenuje se Business Calendar a dnes bych vám rád představil jeho “zadarmovou” verzi.

Instalaci z Android Marketu patrně nemusím nějak podrobněji rozebírat – není ničím nestandardní ani zajímavá. Po prvním spuštění se program zeptá, které kalendáře si přejete zobrazovat a které chcete vést jen jako “ostatní.” Již zde můžete vidět jednu z prvních výhod aplikace: Business Calendar Free podporuje barvy jednotlivých kalendářů tak, jak jste si je nastavili na Google, což významně usnadňuje orientaci.

Nastavení kalendářů
Nastavení kalendářů

Následně se ocitnete v měsíčním pohledu. V dolní části jsou barevně odlišené kalendáře, které můžete jedním tapnutím zapínat a vypínat.

Měsíční pohled na kalendář
Měsíční pohled na kalendář

Doporučuji ale nejprve navštívit nastavení, kde si nakonfigurujete parametry aplikace podle svých potřeb. Nenajdete zde obvyklý systém záložek – vše se odehrává na jediné (byť poměrně dlouhé) stránce. Nastavit můžete začátek a konec dne a také detaily měsíčního, týdenního a denního pohledu. Není například problém, pokud používáte kalendář výhradně k pracovním účelům, vypnout zobrazení sobot a nedělí, nebo nastavit barvu podkladu těchto dnů.

Základní možnosti nastavení
Základní možnosti nastavení

Týdenní pohled nemusí nutně ukazovat sedm dnů, ale třeba jen tři, čtyři, … …prostě libovolný počet od jednoho do čtrnácti dnů najednou. Stejně tak lze navolit, zda tento režim má jako první zobrazovat aktuální den, pondělí, den/dva/tři dny před, nebo jestli má začínat zítřkem. To už se dostáváme do možností, které standardní kalendář v Androidu nenabídne.

Výchozí možnosti týdenního zobrazení
Výchozí možnosti týdenního zobrazení

V denním pohledu a režimu agendy lze nechat zobrazovat popisky jednotlivých událostí (jsou-li vyplněny), nebo omezit výpis pouze na první dva řádky, případně ho úplně schovat.

Samozřejmostí je nastavení výchozího času připomenutí, nebo standardní délky nově zakládané události. Proti kalendáři v mnoha telefonech můžete v Business Calendar Free nastavit, zda jako výchozí úložiště bude použit poslední kalendář, do kterého jste zadávali událost, nebo kterýkoli konkrétní (tedy ideálně ten na Google). Toto nastavení lze samozřejmě při zakládání schůzky změnit.

Nakonec si také můžete vybrat, v jakém režimu zobrazení se bude kalendář ukazovat po spuštění. To je další bonus proti některým výchozím kalendářům, vnucujícím například měsíční pohled, kdy se do požadovaného režimu musíte pokaždé dostávat přes tlačítko Menu. Vyhovuje vám režim agendy? Nastavte si ho jako pohled po spuštění a už nebudete muset po každém otevření programu měnit pohled. To by, co se týká nastavení, mělo stačit, takže se pojďme podívat na samotnou aplikaci.

A ještě jednou možnosti nastavení
A ještě jednou možnosti nastavení

Zobrazení kalendáře využívá celou plochu displeje a v podstatě ke všem funkcím se dostanete přes klávesu Menu. Škoda, nějaká – třeba i volitelná – lišta se zástupci pro změnu pohledu a přidání nové schůzky alá Vodafone 845 by se docela hodila.

Nabídka po stisku tlačítka Menu
Nabídka po stisku tlačítka Menu

V základní nabídce je k dispozici změna pohledu, návrat na aktuální den, zapnutí lišty pro vyhledávání (taková funkce mimochodem v mnoha výchozích aplikacích vůbec není a citelně chybí) a přidání nové události. Pod položkou Více jsou pak k dispozici méně používané funkce, jako je správa kalendářů (tj. to, co jsme nastavovali v prvním kroku), spuštění synchronizace (o tu by se sice měla starat systémová rutina pro synchronizaci s účtem Google, nicméně zde můžete synchronizaci vynutit), nastavení (to už jsme si prošli) a dále upgrade na placenou verzi a nápověda.

Položky v Menu-Více
Položky v Menu-Více

Projděme si jen stručně jednotlivé pohledy. Month View jste už viděli výše. Po tapnutí na zvolený den se objeví plovoucí okno s výpisem prvních několika událostí. Tapnutím na toto okno se pak přepnete do agendy zvoleného dne.

Měsíční zobrazení po tapnutí na zvolený den
Měsíční zobrazení po tapnutí na zvolený den

Week View nenabízí pouze pohled na následující týden. Už jsme si řekli, že jako výchozí můžete zobrazovat jakýkoli jiný počet dnů – samozřejmě čím více dnů si necháte ukázat, tím méně přehledný celý pohled bude. Počet zobrazených dnů je možné dynamicky měnit lištou v dolní části obrazovky. Samozřejmě nechybí možnost posouvání mezi dny intuitivním posunutím prstem po displeji.

Týdenní pohled na kalendář
Týdenní pohled na kalendář

Z tohoto pohledu také můžete rychle přejít na denní pohled – stačí v liště zvolit zobrazení pouze jednoho dne.

Denní pohled na kalendář
Denní pohled na kalendář

Konečně v režimu Agenda jsou jednotlivé události prezentovány formou seznamu s volitelným zobrazením popisu. Osobně tento způsob zobrazení preferuji pro jeho jednoduchost a přehlednost, proto mě dokáže opravdu rozčílit, pokud některý telefon nedovoluje nastavení agendy jako výchozího zobrazení.

Asi nejpraktičtější pohled - režim agendy
Asi nejpraktičtější pohled – režim agendy

Přidání nové události nabízí snad všechny myslitelné možnosti, tedy kromě titulku, času začátku a konce také volbu kalendáře, kam bude uložena, místa, popisu, možnosti nastavení více připomenutí se zadaným předstihem, výběru pozvaných z adresáře (nabídka se rozvine po zadání prvních písmen), umožňuje též nastavení opakování. V pravé části okna se pak zobrazuje náhled kalendáře, takže okamžitě vidíte, zda v daný den a čas již nemáte naplánováno něco jiného.

Přidání nové události nabízí celou řadu možností
Přidání nové události nabízí celou řadu možností

Ostatně s editací opakovaných událostí (např. přesunutí či smazání jedné události z řady) si Business Calendar Free poradí nejlépe ze všech aplikací, které jsem zatím testoval. Leckteré jiné dokázaly i po tak triviálním požadavku, jako je smazání jedné události, udělat v kalendáři Google docela “pěkný” nepořádek. Tento kalendář se vždy nejprve zeptá, zda chcete editovat pouze aktuálně zvolenou událost, celou řadu, nebo aktuální a všechny následující.

Problémem nejsou ani opakující se události
Problémem nejsou ani opakující se události

Praktická je také možnost vyhledávání v kalendářích. Program si poradí i s diakritikou, přičemž například po zadání “ct” je schopen vyhledat události, v jejichž názvu, popisu či místě je zadáno “ČT.” Sice si umím představit ještě detailnější nastavení (například vyhledávání jen v zadaném období či položkách), nicméně i tak je to užitečná funkce, která ve většině výchozích kalendářů citelně chybí.

Vyhledávání výchozí kalendář nenabízí
Vyhledávání výchozí kalendář nenabízí

Neměli bychom zapomenout na další funkci, kterou standardní Android Kalendář nemá příliš propracovanou – totiž widgety na plochu. Business Calendar Free jich nabízí celkem dvanáct snad ve všech myslitelných rozměrech – od maličkého kalendaříku 2 x 1, až po widget 4 x 4, zabírající celou obrazovku. Možnosti konfigurace jsou poměrně široké, takže si můžete nastavit widget prakticky zcela podle svých představ a požadavků. Po tapnutí na widget se rychle dostanete do samotné aplikace.

K dispozici je dvanáct rozměrů widgetů
K dispozici je dvanáct rozměrů widgetů
Nejmenší widget 2 x 1
Nejmenší widget 2 x 1
Největší widget 4 x 4
Největší widget 4 x 4

To je, alespoň co se týká popisu základních funkcí, asi vše, co Business Calendar Free nabízí. Samozřejmě si umím představit další možná vylepšení, kterými by se tato aplikace mohla posunout o další krůčky dále (např. výrazně chybí nějaký rychlý přechod na daný den v režimu agendy), nicméně na druhou stranu, jak jsem říkal na začátku, najít obstojnou alternativu k výchozímu Android kalendáři nebylo právě jednoduché a všem aplikací, které jsem zkoušel, vždy něco chybělo. Tato je podle mého mínění zatím jednoznačně nejlépe propracovaná.

K dispozici je také placená verze, která přijde na cca 100 Kč, která proti Free neobsahuje reklamní proužky, nabízí více způsobů pohledu a možnost přetahování událostí metodou “táhni a pusť.”

Informace o aplikaci Business Calendar Free

Testovaná verze: 1.1.0.0free z 10. května 2011
Licence: zdarma, k dispozici je i placená verze za cca 100 Kč
Stránka programu: www.mikado-software.com
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=netgenius.bizcal
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/netgenius.bizcal
Počet stažení: více než 250 000 dle AppBrain, 500 000 až 1 000 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,52/5
Velikost aplikace v telefonu: 1,21 KB
České rozhraní: ne
Přesun na SD kartu: ano, autor to ale nedoporučuje, pokud chcete používat widgety
Podporovaná verze Androidu: 2.0.1 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Business Calendar Free
QR kód aplikace Business Calendar Free

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *