Dvě jednoduché aplikace, díky kterým budete moci přesunout z interní paměti na SD kartu i ty programy, jež to samy o sobě nedovolují. (vyžadován Android 2.2+ a root!)

Prakticky všechny telefony nižší a střední třídy mají jeden zásadní hardwarový nedostatek: relativně malou kapacitu interní paměti. Pokud například výrobce deklaruje interní paměť o velikosti 512 MB, reálně budete mít k dispozici asi 160 – 170 MB. Počítejte s tím, že po nakonfigurování telefonu a kompletní synchronizaci kontaktů a kalendáře vám zbude jen něco málo přes 120 MB (viz konkrétně Samsung Galaxy Gio). Může se to zdát hodně, neboť aplikace pro Android nejsou většinou příliš velké, nicméně pokud si ukládají pracovní data taktéž do interní paměti, dříve či později vám nejspíš začne být prostor těsný.

Operační systém Android 2.2 Froyo přinesl jako patrně nejzásadnější novinku možnost přesouvat aplikace na paměťovou kartu (konkrétně tuto schopnost poprvé prezentoval Vic Gundotra na Google I/O 2010). Tím se výrazně šetří prostor interního úložiště a do telefonu tak můžete nainstalovat až několikanásobně více programů ve srovnání se zařízeními běžícími na starších verzích (viz např. takřka fatální problémy s nedostatkem paměti Vodafonu 945 s Androidem 2.1).

Tip č. 1: Jak přesouvat aplikace na paměťovou kartu pomocí systémových prostředků

Poznámka: všechny níže uvedené postupy fungují pouze na Androidu 2.2 a novějším.

V Nastavení (do kterého se zpravidla dostanete z domovské obrazovky stiskem tlačítka [Menu] a volbou Nastavení) přejdete do sekce Aplikace a zde pak do Správa aplikací. Po tapnutí na vybranou aplikaci se dostanete do nabídky, ze které můžete program ukončit, odinstalovat a pokud to podporuje, také Přesunout na kartu SD.

Přesun aplikace na kartu pomocí systémových prostředků
Přesun aplikace na kartu pomocí systémových prostředků

Je tu jedno poměrně zásadní “ale”: ne všechny aplikace přesun na SD kartu dovolují. Pokud pak nainstalujete do telefonu více takových programů, můžete se dopracovat k hlášení o nedostatku paměti i v případě, že máte Android 2.2 nebo vyšší.

Tip č. 2: Jak přesouvat aplikace na paměťovou kartu efektivně

Možná jste v předchozím postupu narazili na otázku, zda je nutné v případě, kdy máte například nainstalovaných sedmdesát aplikací, procházet jednu po druhé a zjišťovat, zda ji lze nebo nelze přesunout. Ne, nutné to není: řešením je program App 2 SD, který si můžete stáhnout z Android Marketu.

Po jeho spuštění se dostanete do okna, kde uvidíte tři záložky. První – Movable – zobrazuje všechny programy nainstalované v paměti telefonu, které je možné přesunout. Je pak jen na vás, zda budete přesouvat jednu po druhé, nebo využijete zkratku [Menu]-Move all apps, která postupně vyvolá nastavení jednotlivých programů a vy pouze potvrdíte jejich přesun.

Okno aplikace App 2 SD Přesun všech aplikací, které to umožňují
Okno aplikace App 2 SD Přesun všech aplikací, které to umožňují

Druhá záložka On SD Card vyobrazuje všechny programy, které jsou nainstalované na paměťové kartě a konečně třetí Phone Only ty, které přesunout nejde. Nebo jde? Uvidíte dále!

Informace o aplikaci App 2 SD Free

Testovaná verze: 2.11 ze 13. dubna 2011
Licence: zdarma
Stránka programu: http://android.a0soft.com/download.htm
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/com.a0soft.gphone.app2sd
Počet stažení: více než 250 000 dle AppBrain, 1 000 000 až 5 000 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,59/5
Velikost aplikace v telefonu: 160 KB
Podporuje přesun na SD kartu: ano
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 2.2 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace App 2 SD
QR kód aplikace App 2 SD

Když dochází místo, je čas na Move2SD Enabler!

Jak jsme si řekli výše, některé aplikace na SD kartu přesunout nelze. Tedy teoreticky. Pokud ale máte Android 2.2 nebo vyšší a provedli jste root (bez této podmínky další postup nebude fungovat!), můžete zkusit program Move2SD Enabler. Co umí? Hodně zjednodušeně řečeno: zpřístupní u aplikací, jež oficiálně nelze přesunut na paměťovou kartu, tlačítko Přesunout na kartu SD. Hned na začátek je ale dobré podotknout, že tato možnost ani poté není přístupná pro všechny programy – třeba takové Mapy Google nebo Google Mail prostě nepřesunete. Smiřte se s tím. Drtivou většinu dodatečně nainstalovaných aplikací ale přesunout půjde!

Než se pustíme do pokusů, dovolujeme si upozornit, že přesunem aplikací, jež tento úkon nativně nepodporují, riskujete jejich nefunkčnost, nestabilitu, nebo jiné problémy. Vše tedy podstupujete jen na vlastní riziko a nejlépe si před zahájením dalších kroků udělejte zálohu!

Po stažení a instalaci Move2SD Enableru budete při prvním spuštění upozorněni, že program vyžaduje práva root a je nutné mít povolené ladění USB (to provedete v Nastavení-Aplikace-Vývoj aktivací zatržítka Ladění USB). Pokud telefon tyto dvě podmínky splňuje, deaktivujte zatržítko Show at startup, stiskněte tlačítko I´ve read it a pokračujte Next.

Musíte mít povolené Ladění USB Úvodní obrazovka aplikace Move2SD Enabler
Musíte mít povolené Ladění USB Úvodní obrazovka aplikace Move2SD Enabler

Tím se dostanete k obrazovce se třemi přepínači, kterými volíte, kam se budou instalovat další aplikace a současně také můžete zpřístupnit tlačítko Přesunout na kartu SD u těch již nainstalovaných. Výchozí je volba Auto, kdy je na instalované aplikaci, které úložiště použije – to je de facto stávající stav. Volba Internal naopak donutí všechny instalované programy používat výhradně interní paměť. Zde je samozřejmě otázkou, jaký praktický význam by to pro vás mělo.

Když přepnete volbu na External, budou nově instalované programy používat externí paměť – tedy SD kartu. Co víc: i u programů, které to dosud nepodporovaly, budete nyní moci v nastavení aplikace použít tlačítko Přesunout na kartu SD. Zvolte tedy požadovanou možnost a potvrďte ji tlačítkem Apply. Následně byste měli být systémem požádáni o práva roota.

Volbou External zpřístupníte přesun aplikací na SD kartu
Volbou External zpřístupníte přesun aplikací na SD kartu

Poté se ještě zobrazí upozornění, že programy jako App 2 SD nejsou schopny detekovat nově odemčené aplikace jako vhodné k přesunutí a že pokud chcete přesouvat programy na kartu, musíte to provést postupem, jež jsme si uvedli v prvním tipu. Stiskem tlačítka Yes se pak rovnou přepnete do nastavení aplikací.

Upozornění, že App 2 SD a podobné aplikace nemusí fungovat správně
Upozornění, že App 2 SD a podobné aplikace nemusí fungovat správně

Funguje to?

Úspěšně jsme takto přesunuli celou řadu programů, které to původně neumožňovaly – namátkově Handcent SMS, TweetDeck, Read It Later, TV Program, F1.com 2011, Palmary Weather Pro, Meteoservis a několik dalších. Všechny fungovaly i po této operaci, pouze nebyly dostupné jejich widgety. Jak jsme upozorňovali výše – ani s Move2SD Enablerem některé aplikace, zejména ty systémové, prostě nepřesunete. Určitě bychom také nedoporučovali přesouvat launchery, které to nativně nepodporují, neboť v případě nedostupnosti SD karty byste mohli přijít o pracovní prostředí. I tak lze ale provedením všech výše uvedených kroků ušetřit desítky megabajtů cenného interního úložiště. Pokud tedy nechcete bojovat s hláškou “V telefonu zbývá málo místa pro ukládání dat,” vyzkoušejte některou z uvedených aplikací.

Samozřejmě budeme rádi, když se o své zkušenosti podělíte v diskuzi pod článkem.

Informace o aplikaci Move2SD Enabler

Testovaná verze: 0.9.6 ze 22. září 2010
Licence: zdarma
Stránka programu: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=720739
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.leinardi.setinstalllocation
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/com.leinardi.setinstalllocation
Počet stažení: 50 000 až 250 000 dle AppBrain, 100 000 až 500 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,46/5
Velikost aplikace v telefonu: 28 KB
Podporuje přesun na SD kartu: ano
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 2.2 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Move2SD Enabler
QR kód aplikace Move2SD Enabler

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *