Protikorupční policie odložila Řebíčkovu kauzu, aniž by ho alespoň vyslechla*ODS se postavila za Vondru, ačkoli je zapletený do zjevné korupce a většina lidí si myslí, že by měl rezignovat*Romové nejsou podle nové zmocněnkyně obětmi*Právo bránit majetek akceptuje jen prezident Klaus


Protikorupční policie odložila vyšetřování exministra Řebíčka

Skutečnost, že “protikorupční policie přestala vyšetřovat prodej podílu Aleše Řebíčka ve stavební firmě Viamont,” mě ani trochu nepřekvapuje. Že by si protikorupční policie dovolila dotáhnout vyšetřování jakéhokoli politika do zdárného konce, v to už ani nedoufám, natož abych dokonce věřil. Že ale “případ odložili, aniž by exministra dopravy vůbec vyslechli,” to už mě mírně překvapuje. Patrně jsme dospěli do stavu, kdy už ani není nutné dělat divadlo pro veřejnost “Kluci, dělejte jako že toho Řebíčka fakt vyšetřujeme!” Více jsem pochopil, když jsem se dočetl, že “Podle neoficiálních informací HN se trestnímu oznámení věnoval jediný detektiv.” Pak už není těžké domyslet si, že příslušného detektiva protikorupční policie někdo navštívil a dal mu (nejspíš do ruky) rázné argumenty, proč Řebíčka dále nevyšetřovat.

Ostatně že v tom kluci Řebíčkovic umí chodit, dokazuje obvinění bratra bývalého ministra, který jako policista měl brát úplatky. Zkuste si tipnout, jak dopadl. Soudce sice uvedl, že ” je vnitřně přesvědčený, že obžalovaní trestnou činnost páchali,” ale prý tehdy jaksi chyběly důkazy. To je ale náhodička!


Policistům často nadřízení určují, kolik mají rozdat pokut

Kdo žije v přesvědčení, že dopravní policie je tu proto, aby dohlížela na dodržování předpisů a chránila slušné řidiče před tzv. “piráty,” ten je silně na omylu. Právu se podařilo získat dokument, přikazující policistům, kolik mají vybrat na pokutách. Podle rozdaných pokut pak byli strážci pořádku hodnoceni body a následně finančními odměnami.

Někteří z nás se diví, proč nejsou policisté prakticky vidět, respektive vyskytují se jen tam, kde je to zajímavé pro ně, nikoli tam, kde by jejich dohled mohl přispět k bezpečnosti provozu. Novinky citují jednoho z dopravních policistů a je zajímavé sledovat, jak tato složka funguje: “Kdo chce mít hodně bodů, a tím pádem i možnost odměn, tak si stoupne za buk ke křižovatce a chytá lidi na červenou nebo bez pásů. Když ale někdo jede moc rychle nebo nebezpečně a ohrožuje ostatní, za tím se přece honit nebude, je to moc práce za málo bodů. Za dvě tři hodinky stání u křižovatky nabere dost pokut a zbytek pracovní doby tráví u stolu jejich zpracováním.” Co je na tom nejvtipnější? To, že si tento cirkus platíme ze svých daní a nemáme byť sebemenší šanci s tím něco dělat.


Blikající zelená – chystaná novinka na českých křižovatkách

“Budeme mít semafory, jako mají na západě!” hlásají nadšeně novinové titulky. Prakticky nikdy nezapomenou v textu podotknout, že semafory, jež před přepnutím ze zelené na oranžovou nejprve na několik vteřin blikají zeleným světlem, mají například v Rakousku. Ano, to mají. Dlouhé roky se také tentýž systém používá například na Ukrajině, ale to by patrně pro čtenáře neznělo tak pokrokově. Už vůbec nikde se nedočtete, že například ve Slovinsku, nebo relativně zaostalé Makedonii (a jistě i dalších státech) jsou už o další krok dál: semafory jsou doplněné počítadlem, které odpočítává, jak dlouho ještě bude svítit zelená, případně za kolik sekund skončí signál “stůj!” K tomu se možná dostaneme za dalších dvacet let, kdy nás novináři opět budou přesvědčovat, jak je připravovaná novinka “in” a jak budeme moderní.

Přejít rovnou na systém s odpočítávání času nelze z jednoho prostého důvodu. Z jakého, to vám vysvětlí nejmenovaný stavbyvedoucí, kterého jsem se ptal, proč se železniční koridory přestavují jen na maximální rychlost 160 km/h a ne rovnou na 200 km/h. Jeho odpověď zněla: “Protože to by byl jen jeden kšeft. Takhle se to přestaví na 160 a až se dokončí všechny koridory, začne se od začátku na těch 200.”


Rómové a proč ne do USA?

Michal Martišovský se pozastavil nad tím, proč cikánská menšina chce emigrovat do Evropy a ne třeba do Spojených států. V jakém duchu se tato nabídka pro nespokojené spoluobčany nese, ukazuje následující úryvek: “Absence vyššího vzdělání, která je velkým problémem vaší komunity, není překážkou. Stále zde platí, že i lidé s nižším vzděláním dosahují služné životní úrovně. Podmínkou je ochota tvrdě pracovat.” Ostatně doporučuji přečíst celý text. Většina z nás sice nejspíš zná odpověď na otázku, proč by naši těžce utlačovaní nikdy neodešli do USA, ale tady to mátě pěkně shrnuté :).


Karel Kilián: Jak si představuji stát pravicových blogerů – 1. díl – REAKCE

Minulé pondělí jsem přišel s prvním dílem mého lehce fantaskního zamyšlení na téma Jak si představuji stát pravicových blogerů. Reakcí sice nebylo mnoho, svým způsobem ale dosti vypověděly o stavu současné společnosti. Zatímco levicově orientovaní čtenáři byli schopni maximálně tak konstatovat, že celý návrh je utopie, případně mi popřát zmrzačení, ti středoví až pravicoví věcně probírali jednotlivé body a snažili se s nimi polemizovat. Jeden z nejvěrnějších čtenářů Týdnovin Ondřej Kadlec, který nedávno spustil svůj blog, věnoval reakci na mou vizi celý článek. Jsem mu vděčný především za to, že mi dokázal jednu věc: totiž že pravicově orientovaný člověk je zpravidla schopen inteligentní argumentace a věcné diskuze. Ondřej našel v mém konceptu několik slabých či ne zcela dořešených míst, nad kterými je určitě dobré popřemýšlet.

Sám jsem strávil poměrně dost času tím, abych domyslel to, co v původní verzi “Státu pravicových blogerů” nebylo dotaženo do konce. Výsledkem bude druhý díl této série, který vyjde v pondělí. Budu rád, když můj pohled podrobíte dalšímu zkoumání a diskuzi :).


Vedení ODS se postavilo za Vondru. TOP 09 a VV navzdory

Brífink ODS o situaci kolem Alexandra Vondry

Jak to měl Petr Nečas na billboardu před volbami? “Korupci nebudu tolerovat ve vládě, ani v ODS.” Jo, před volbami se říkaly věci…. Ministr obrany Vondra je sice zapleten do kauzy, která je takřka transparentní ukázkou toho, jak vypadá “politická malá domů,” nicméně je to jeden z vrcholných politiků ODS. A toho bohdá nebude, aby politik politika vyšplouchl! Dnes podrželi Vondru, zítra podrží Vondra je. Koaliční strany sice nechtějí ve vládě člověka, díky kterému (nebo alespoň pod jehož vedením) jaksi “zmizelo” 150 milionů, ale ani Věci veřejné, natož pak TOP09 nechtějí riskovat koryta vystoupením z koalice. Petr Gazdík (TOP09) sice zpočátku vyzýval Vondru k rezignaci, pak mu ale nejspíš někdo vysvětlil, že má zklidnit hormon, takže nakonec byl rozhodnutím ODS pouze zklamaný. Vít Bárta (VV) se pak jen nechal slyšet, že “situaci je třeba řešit v klidu.” Patrně měl na mysli podobný klid, s jakým byly vyřešeny případy bratrů Řebíčků. Neboj, Sašo, ono se to kopne pod koberec!


Vondra by měl rezignovat, myslí si většina Čechů

“Téměř dvě třetiny Čechů by uvítaly, kdyby z vrcholné politiky odešel ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra” vyplývá z výsledků internetového průzkumu agentury SANEP. Přitom takový průzkum je od základu zbytečný. Pochopme už konečně, že politiky nezajímá, co si myslí, nebo co chtějí občané! Ani co si myslí většina Čechů. Zajímá je to jen před volbami a to z jednoho prostého důvodu: aby věděli, jaké sliby mají nechat natisknout na billboardy.

BTW: když se podívám na Vondru a Řebíčka, docházím k podivnému závěru – totiž že ti, co vypadají jako největší hňupové, jsou nakonec těmi největšími korupčníky.


iPhony měly opět problémy se změnou času

Co dodat k titulku, který je takřka stejnou tradicí, jako nákupní horečka před Vánocemi? “Jak je již téměř pravidlem, mobilní telefon iPhone opět nezvládl přechod na letní čas. Tentokrát se však problém týkal pouze uživatelů, kteří používají automatické nastavení času podle serverů společnosti Apple. Některým uživatelům se při nastavení automatického času, který iPhone stahuje ze serverů Apple, čas sice v neděli ráno ve 2:00 změnil na 3:00, v průběhu dne se ale nastavil opět chybně a automaticky se vrátil o hodinu zpět.” Chápu, že v případě telefonů společnosti Apple jde spíše o styl než o technické vymoženosti (byť iPhonu neupírám, že po stránce hardware není špatným telefonem). Nicméně aby mi telefon prodávaný za více než 15 tisíc nezvládl tak primitivní operaci, jako je přechod na letní čas, to by mě hodně rozčílilo. Vždyť s přechodem na letní čas si bez problémů poradí i více než 20 let staré Windows 98! Musím říci, že jsem rád za své nadšení z platformy Android. Můj telefon LG Optimus One, jehož cena je ve srovnání s iPhonem třetinová, zvládl přechod na letní čas přímo excelentně. Teď mi někdo řekněte, za co se u Applu platí třikrát tolik?


Romové tu nejsou obětmi, promluvila zmocněnkyně Nečase

Že by se konečně blýskalo na lepší časy? Pravda, nechvalme dne před večerem. Přesto jsem byl příjemně překvapen, když jsem si četl odpovědi zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Po fanatickém Kocábovi, který v této zemi udělal z cikánů privilegovanou rasu, má Šimůnková zjevně o něco racionálnější přístup. Velkým krokem vpřed je například konstatování: “neztotožňuji se s názorem, že romská menšina je obětí nepřející většinové společnosti,” byť jde v podstatě jen o to, že se zmocněnkyně dívá střízlivým pohledem. Nezbývá než doufat, že Šimůnkové tento pohled vydrží co nejdéle.


Klaus omilostnil střelce na zloděje i podvodníka se škodou stovek milionů

Milí čtenáři Týdnovin, rozhodl jsem se poskytnout vám návod, jak se chovat v případě, že budete okrádáni. V první řadě zloděje pozdravte. Hned poté mu nabídněte, zda nechce pomoc – například jestli si nemáte sami vyprázdnit peněženku, nebo odnosit veškerý svůj cenný majetek z bytu do jeho auta. Následně mu poděkujte a popřejte pěkný den. Uvedený postup platí dvojnásob v případě, kdy je zloděj členem menšiny – jakýkoli jiný postup bude příslušnými orgány vyhodnocen jako neochota tolerovat tradice a zvyky příslušného etnika.

Teď vážněji: nechápu, jak je možné, že střelba – byť po prchajícím – zloději může být vyhodnocena soudem jako pokus o vraždu, zabití, nebo ublížení na zdraví. Pokud někdo vnikne do objektu s cílem zcizit majetek, musí přeci počítat s rizikem, že bude přistižen a eventuálně třeba zraněn. Stejně tak je jasné, že je-li pachatelem skupinka lidí, proti které stojí jediný majitel (tím spíše je-li velmi drobné postavy, jako pan Bašta), tak asi nepůjde na zloděje s holýma rukama, ale použije zbraň. Bohužel v našem státě neexistuje nic jako právo na obranu majetku – ostatně brzy se skoro jistě dočkáme i toho, že nebudeme mít ani právo na majetek (resp. bude pěkně pravidelně daněn). Pan Bašta byl tedy za střelbu na ujíždějící zloděje odsouzen na šest let nepodmíněně. Kolik vyfasovali zloději zdroje neuvádějí – pravděpodobně ale vyvázli, jak je v naší zemi tradicí, bez trestu.

Naštěstí je tu ještě náš osvícený prezident, který tento týden panu Baštovi zbytek trestu prominul. Děkuji za to, že máme v naší zemi jednoho politika, který ještě používá mozek.


Ve Švýcarsku plošné sčítání lidu zrušili

Švýcarsko je v mnoha směrech vzorem mého vysněného státu. Očividně fascinuje i předsedu Svobodných Petra Macha, který čtenářům přiblížil, jak se tamní vláda postavila ke sčítání lidu. “„ Abychom snížili břemeno pro obyvatele, sbíráme nyní sami většinu údajů ze základních registrů obyvatel. Jenom malou část populace nyní žádáme o odpovědi do formulářů. Ušetříme tak oproti tradičnímu sčítání 100 milionů franků“, uvádí se na stránkách švýcarského statistického úřadu.” Asi se už nebudeme divit tomu, že naše eurohujerská vláda pojala sčítání lidu jako příkaz z Unie, kterému se přeci musí vyhovět. Na otázku proč si musíme odpovědět sami: buď proto, že se to takhle dělalo vždycky, nebo proto, že někdo bude mít z těch plánovaných dvou a půl miliard nějaký osobní profit. Můžeme Švýcarům jen závidět, že jejich vláda přemýšlí nad tím, kde a jak ušetřit. To naši vládu zajímat nemusí – jednoduše zvýší daně a za vybrané peníze si podobný luxus bez problémů dovolí.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *