Pomoci nám může jen změna volebního systému*Média se snaží vymývat mozky jako za socialismu*EU chce utrácet více než dosud*Voliči ODS jsou fanatičtí zaslepenci.


Předčasné volby bez změny volebního systému nemají smysl

František Matějka se ještě minulý pátek zamýšlel nad tím, jaký smysl by měly předčasné volby. Situace se od té doby změnila, předčasné volby již nehrozí, neboť zejména lidé kolem Víta Bárty – a je jedno, zda je budeme nazývat Věci veřejné nebo ABL – jsou ochotni třeba i leštit schody, nebo podávat Petru Nečasovi pero, jen aby se udrželi u koryt.

Proč jsem zařadil de facto neaktuální článek? Protože Matějka v něm navrhuje změnu volebního systému, se kterou souhlasím (když už tedy máme volené zástupce). První je většinový volební systém, tedy “vítěz bere vše” (a vládne). Souhlasím s ním zejména proto, že “zaručí a garantuje vítězi voleb možnost vládnout s plnou odpovědností za své kroky, bez výmluv na jiné.” Vzpomeňme si na kteroukoli předvolební debatu, v níž byl zástupce aktuálně vládnoucí strany tázán, proč jeho strana nedodržela sliby, jež dala voličům. Prakticky vždy byly odpovědí výmluvy na koaliční partnery. Pokud by vítěz mohl vládnout, nemohl by se před dalšími volbami tak snadno vymlouvat a musel by přiznat, že si se sliby voličům vytřel pozadí.

Druhý bod Matějkova návrhu – “snížení hranice pro vstup do sněmovny až na takovou úroveň, která by umožnila zisk i jednoho jediného mandátu komukoli jinému” – naprosto odpovídá mé představě zastupitelské demokracie. Zcela bych zrušil přepočty na regiony, jejichž smyslem není nic jiného než snaha zajistit velkým stranám co nejvíce křesel. Pojďme na jedno křeslo za každých 0,5% hlasů, získaných kdekoli v republice! Jedině tak bude volební systém spravedlivý a v zákonodárných sborech se objeví zástupci většiny myšlenkových i názorových proudů. Proč už to tak nefunguje dávno? Jednoduše proto, že je jednodušší rozdělit se o moc s jednou či dvěma názorově spřízněnými stranamine než přesvědčit jednotlivé poslance. Navíc se tak filtrují strany před médii, protože pokud by například ve Sněmovně byl byť třeba jediný zástupce Svobodných, mohl by svými projevy a podanými návrhy zákonů zaujmout případné další voliče se stejným názorem. Za stávající situace informace o myšlenkách malých stran fungují spíše na principu tiché pošty a spiklenectví za naprostého nezájmu všech médií, včetně veřejnoprávních.


Další oběť nebo i smrt vraha z Kmetiněvsi připište pseudohumanistům

Pachatelé trestných činů mají podle nejrůznějších zákonů a mezinárodních úmluv stejná práva, jako ostatní občané. To je čistě z logiky věci špatně – pokud například někdo vraždí, odebírá svým obětem nejvyšší a nejzákladnější právo – právo na život. Proč by takový člověk sám měl mít, v případě nezpochybnitelného prokázání skutku, jakákoli práva?

Minulý týden přinesla média informaci o tom, jak se společnosti “vyplácí” tento ohleduplný přístup k odsouzeným. Deviant, jež ve svých třinácti letech zavraždil a následně znásilnil stejně starou dívku, běhá vesele po svobodě, má změněné jméno a přestal dokonce docházet na ambulantní psychiatrickou léčbu. Nemusí to dělat a v podstatě není páka, kterou bychom ho k tomu donutili, ač je i podle odborníků velmi pravděpodobné, že by mohl svůj čin zopakovat. Má přeci svá práva!

Naprosto souhlasím s Františkem Matějkou v jeho názoru, že “preventivní ochrana životů ostatních lidí má větší hodnotu a musí mít prioritu před úvahami, zda doživotním zavřením byť možná nemocného vraha nepoškodíme jeho „lidská“ práva.”


Praví Finové. „Protievropská a populistická“?! Ne. Šance pro Evropu

A do třetice všeho dobrého František Matějka. Tentokrát se pozastavil nad tím, jak česká média informovala o volebním výsledku strany Praví Finové ve finských parlamentních volbách. Autor konstatuje: “Praví Finové nechtějí dál půjčovat a garantovat nové dluhy sociálně rozežraných států eurozóny, není to žádné ohrožení nového „záchranného mechanismu“, ale snaha o návrat ke zdravému rozumu a ochrana před možnými novými problémy vlastního státu, za které Finové rozhodně nemohou. Už vůbec to pak neznamená, že jsou „protievropští“ – jsou jen proti současnému směřování Evropské unie, která, na rozdíl od skutečné Evropy, je jen politickou částí historie starého kontinentu.”

Musím přiznat, že když jsem poslouchal v rozhlase a televizi informace o tom, co jsou vlastně Praví Finové zač, získal jsem pocit, jako bych se vrátil do doby reálného socialismu. Tehdy z rádia zněly věty o ošklivých západních imperialistech, jejichž cílem není nic jiného než pošlapání našeho socialistického zřízení a nejlépe vybombardování celého sovětského bloku atomovými bombami. Naopak země na východ od Česka byly našimi přáteli na věčné časy a nikdy jinak. Současný způsob prezentování politiky zní velmi podobně – je to propaganda, ve které Evropská unie je tím nejlepším možným celkem a každý, kdo byť jen částečně nesouhlasí s principy či stylem fungování, je v očích masmédií podvratný živel. Jen zcela nezávislá média, zpravidla postavená na jednom člověku, jsou schopna zachovat alespoň špetku objektivity a připustit, že v EU není vše tak krásné, růžové a ideální. Asi chci příliš, když žiji v přesvědčení, že rádio a televize, které povinně platím ze své kapsy, mi za mé peníze přinese skutečně nezávislé a objektivní zpravodajství. Nejspíš si budu muset zvyknout, že přispívám na hlásnou troubu západních imperialistů.


EU chce v roce 2012 utrácet více

Bruselský vtip. Komise EU chce zvýšit rozpočet

Dejte úředníkovi moc a svěřte mu peníze, které nejsou jeho a které sám nevydělal. Posaďte ho do křesla, ze kterého bude moci rozhodovat, aniž by za svá rozhodnutí musel nést následky. Jaká je pravděpodobnost, že se takový úředník bude chovat zodpovědně a ku prospěchu všech, s jejichž penězi nakládá? Jak ukazuje Evropská unie, ta šance je prakticky naprosto nulová. Místo toho, abychom snižovali náklady, chce EU od příštího roku zvýšit výdaje o 4,9 %. Nic proti, pokud by to ze své kapsy zaplatil ten, kdo s tímto návrhem přišel. Přeci jen dobrovolnosti by neměly být kladeny meze. Problém je ale v tom, že tyto výdaje půjdou z kapes členských států a tedy jmenovitě z daní každého z nás. Členské státy sice chtějí snížení výdajů, protože samy musí výrazně šetřit, jenže na to se jich nikdo z Bruselu neptá. Zde rozhoduje úředník, nikoli členové EU!

Podle České televize “Diplomaté pod slibem zachování anonymity návrh komise označují za vtip.” Pod jakým slibem anonymity, sakra? To není mezi politiky nikdo, kdo by měl koule na to, aby se dokázal ozvat? Není tam byť jediný zástupce členského státu, který by se postavil a řekl: “Tak takhle ne, pánové a dámy!”? Opravdu je jediným politikem na evropském kontinentě, který nenechá se svou zemí zametat, slovenská premiérka Radičová? Kdyby mi někdo v roce 1993 při rozdělení federace řekl, že někdy budu hledět na Slovensko s jistou závistí, vysmál bych se mu. Po vstupu do EU a zejména pak do obsazení vládních křesel eurohujery v čele s Alexandrem Vondrou mě ale smích přešel. Dokonce nemám už ani takový smysl pro humor, abych se snaze EU o navýšení výdajů zasmál…. Rád bych věděl, jak mohu jako občan demokraticky zabránit tomu, aby EU rozházela z mých daní ještě více peněz než dosud.

BTW: podívejte se na ilustrační obrázek nazvaný “Mocenské struktury EU”, který na konec článku zařadil Týden.cz. Když se tak dívám na ty vyžilé obličeje, vracím se v myšlenkách do listopadu 1989. Říkal jsem si tehdy, že snad přichází doba, kdy nám nebude vládnout banda vyžraných komunistických dědků a že se třeba do čela státu dostanou mladí lidé s novým způsobem myšlení. Pohled na současné špičky EU mě ale přesvědčuje o opaku – totiž že o našich osudech opět rozhodují jacísi soudruzi a soudružky, které svého času uměl tak výborně zahrát dnešní poslanec Vítězslav Jandák.


Trafika pro Johna za 128 tisíc Kč měsíčně

Už jsem se radoval, že se díky vládní krizi konečně zbavíme Radka Johna, který coby papírový předseda Věcí veřejných dokázal jen to, že v politice se z každého stane zmrd (tedy za předpokladu, že nebyl zmrdem již dříve, což nemohu věrohodně potvrdit ani vyvrátit). Jenže v Česku to funguje jinak: vyhodíte Johna dveřmi a on se vrátí oknem. K tomu všemu ještě na vyšší pozici, než na které byl původně. Vondra může mít desetkrát prokázáno, že pod jeho vedením byly rozkradeny stamiliony, ale ve svém křesle zůstane, protože on jako šéf přeci vůbec za nic nemůže. Vít Bárta teď zahraje národu divadlo, ve kterém bude chvilku v roli chudáka, jež byl pošpiněn a musí se očistit, zatímco jeho zaměstnanci dál zůstanou na důležitých postech a budou pracovat pro jeho firmu ABL. Komedie? Ano, kdyby to celé byl scénář natáčení další řady seriálu “Jistě, pane ministře,” patrně bych byl schopen se tomu i zasmát. Jenže toto není epizoda, po které vypnete televizor a budete si žít své životy. Tohle je realita české politiky, ve které jsou u kormidla strany, jež slibovaly konec politických dinosaurů, prvky přímé demokracie a nezvyšování daní. Teď tam budou Johnové a jiní cirkulovat ještě další tři roky, než se voliči opět naštvou a v naději, že “ta levice to bude dělat jinak” zase pošlou do parlamentních a vládních křesel osvědčenou ČSSD. Začne se nanovo, s těmi samými lidmi, s jakými se rok nazad skončilo, a všichni jejich voliči budou doufat, že se za ty čtyři roky polepšili. No a tak to patrně půjde až do skonání světa. Dobrou noc.


Věci veřejné se ocitly na hraně volitelnosti

Měl bych věřit jen těm průzkumům, které jsem si sám zfalšoval a stejně tak si uvědomuji, že zejména průzkumy volebních preferencí jsou o tom, kdo je platí, nikoli o tom, koho občané budou volit. Přesto mi propad Věcí veřejných podle průzkumu agentury CVVM udělal radost. Ne snad proto, že bych panu Bártovi nepřál přihřívání polívčičky ze státní kasy, ale proto, že se ukázala jedna věc: voliči VV nebudou úplně hloupí, když na situaci kolem parlamentního benjamínka reagují odlivem. Naopak jako silně natuplí či fanatičtí mi připadají voliči ODS. Je to právě tato strana, pod jejíž taktovkou se odehrává jeden z největších bordelů, který v této zemi byl. Je to například ministr Vondra, který z našich peněz rozdal kamarádům stamilióny. Byl to ministr Drobil, kdo chtěl zatloukat, zatloukat a zatloukat, stejně tak i Petr Nečas. Přesto voliči ODS nepolevují a dávají modrým ptákům svou podporu. Přemýšlím, jaké argumenty je asi mohou vést k jejich preferencím. Napadá mě jen tento: “Protože ODS je pravice, říkal to přece ten, no… …Moravec! A pravice je dobrá, protože v telce říkali, že levice je špatná.”


Rakouští rodiče měsíce přivazovali čtyři malé děti před televizi

Rakouský úřad péče o děti odebral nezaměstnaným rodičům ve Vídni čtyři malé sourozence, protože je po mnoho měsíců přivazovali na řadu hodin denně před televizi, aby od nich měli pokoj. Děti ve věku od deseti měsíců do čtyř a půl roku trpěly těžkými vývojovými poruchami a citovou deprivací.” Vidíte, ani jsem nevěděl, že až ve Vídni jde chytit TV Nova….

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *