Read It Later má mnoho funkcí – například umožňuje ukládat webové stránky, které si můžete přečíst později i bez připojení k internetu.
Určitě se vám již někdy stalo, že jste narazili na zajímavý článek, ale právě jste neměli čas si ho přečíst. Co uděláte v takové situaci? Někdo si uloží adresu do Oblíbených položek svého prohlížeče, další si článek vytiskne a přečte třeba cestou vlakem, třetí si pošle odkaz e-mailem. V momentě, kdy pracujete na více zařízeních – například dvou a více počítačích, notebooku a mobilním telefonu – pravděpodobně oceníte komplexní řešení, kdy budete mít vše dostupné odkudkoli (ano, mohli jsme napsat “v cloudu,” ale my jsme si řekli “Ne!” 🙂 ). Načrtněme si modelovou situaci: těsně před odchodem do práce prohlížíte novinky na svém domácím PC a zaujme vás nějaký článek. Jenže už není čas na to, abyste ho přečetli celý, a to je přesně ten okamžik, kdy využijete Read it Later. Jednoduše kliknete pravým tlačítkem myši a přidáte si stránku mezi ty, které si chcete přečíst. Cestujete-li do zaměstnání prostředkem MHD, vytáhnete z kapsy mobil a článek si pohodlně přečtete cestou. Líbí se vám tato idea? Pak se vám bude líbit jednoduchý ale účelný koncept Read it Later.
Začínáme registrací
Abyste mohli Read it Later používat, musíte se nejprve zaregistrovat na stránkách tohoto projektu. To je otázkou pěti vteřin – zadávat totiž budete jen své uživatelské jméno a heslo. Žádné další údaje, jako je velikost bot a jméno babičky za svobodna, po vás Read it Later chtít nebude – přeci jen není to sčítání lidu :). Za předpokladu, že je uživatelské jméno ještě volné, vám bude vytvořen účet a vy se ocitnete ve spartánském rozhraní webové aplikace. V horní liště jsou pouze odkazy Unread, pod kterým najdete ještě nepřečtené položky a Read, kde jsou ty, které jste přečetli. Read it Later uchovává historii, takže ho můžete využít jako čtenářský deníček, případně – a to bude asi častější – jako “sklerotníček,” který vám odpoví na otázky typu “kde jsem to četl tu zajímavou recenzi Optimusu 2X?” (samozřejmě na Světě Androida, že… 🙂 ).
Přes webové rozhraní můžete přidávat nové položky, označovat je jako přečtené, ale také číst. To je ale spíše “nouzovka” pro případ, kdy pracujete na počítači, na kterém z nějakého důvodu nemůžete instalovat vlastní aplikace.
Aplikace pro všechny platformy
Představa, že kvůli každému článku, který si chcete přečíst později, musíte navštívit webovou stránku, přihlásit se, zadat adresu a popisek, jistě nepůsobí kdovíjak uživatelsky přívětivě. Nelekejte se – autoři projektu mysleli na to, abyste Read it Later mohli používat tím nejsnazším možným způsobem. V sekci Read It Later Applications se tak dočtete, že díky otevřenému API existuje více než 135 programů pro všechny platformy, které Read it Later přímo integrují, a další tisíce s ním umí nějakým způsobem spolupracovat. Patrně nejčastěji budete Read it Later používat v prohlížeči. Některé browsery (např. Dolphin Browser HD) podporují ukládání odkazů nativně, pro ty ostatní lze použít buď bookmarklet (tlačítko, které jednoduše přetáhnete na nástrojový panel prohlížeče), nebo nainstalovat doplněk (např. pro Chrome je to Orbvious Interest, pro Firefox Shareaholic, pro Operu taktéž Shareaholic). Funkce těchto doplňků jsou v podstatě stejné – uložení odkazu či právě otevřené stránky do seznamu, označení článku jako přečteného a zobrazení seznamu odkazů, které si chcete přečíst. Nejjednodušší způsob práce je pak takřka jistě kontextové menu pod pravým tlačítkem myši, které tyto doplňky přidávají.
Read it Later je také podporován populární RSS čtečkou Google Reader, stejně jako výbornou desktopovou čtečkou RSS FeedDemon – stačí jedno nebo dvě kliknutí a článek se okamžitě zařazuje na seznam položek, které si chcete přečíst později.
Read it Later pro Android
Protože jsme server zaměřující se, kromě jiného, na mobilní telefony s operačním systémem Android, budeme se samozřejmě zajímat především o to, jaké funkce přináší tento projekt právě uživatelům mobilů se zeleným robotem v logu. Předestřeme, že program Read It Later Pro není zdarma – investice ve výši necelého dolaru (cca 17 Kč) se ale rozhodně vyplatí.
Po instalaci a prvním spuštění budete pochopitelně požádáni o zadání uživatelského jména a hesla. Poté se již dostanete do samotné aplikace, jejíž rozhraní je, stejně jako pointa celého projektu, velmi jednoduché.
Úvodní obrazovka Read it Later |
Pod první položkou Reading List najdete seznam článků, které jste si uložili k pozdějšímu přečtení. Tapnutím si můžete článek přečíst. Zde narazíte na jednu ze zásadních výhod aplikace: články lze stahovat k offline prohlížení a nabízen je také úsporný mobilní formát (v podstatě formátovaný text bez grafiky a obrázků). V takovém případě si tedy můžete číst i tehdy, když nemáte aktivní datové připojení. To je ideální například pokud jedete na dovolenou v zahraničí, kde nechcete platit za datový roaming, a budete mít dostatek času na čtení. V dolní liště pak najdete tlačítko pro oboustrannou synchronizaci mezi telefonem a serverem, vyhledávací pole a nastavení, podle jakého kritéria mají být články řazeny (od nejnovějších či nejstarších, podle titulku, nebo podle adresy webu).
Seznam článků k přečtení (první dva ještě nejsou synchronizované) |
V režimu čtení jsou v dolní liště k dispozici tři tlačítka – zleva je to “fajfka,” kterou článek označíte jako přečtený, dále přepínač mezi plnohodnotnou a mobilní verzí článku, a nakonec tlačítko pro sdílení odkazu nebo celého článku skrze systémové prostředky (odeslání e-mailem, SMSkou, na sociální sítě, …). Nesporným plusem je, že si Read it Later pamatuje, ve kterém místě jste přestali číst, takže při dalším otevření rozečteného článku vás automaticky posune na příslušný odstavec. Je ale vhodné podotknout, že ne vždy funguje vše bez chybičky – některé stránky aplikace do mobilního zobrazení “nepřechroustá.” Pak nezbývá než přepnout čtečku do plnohodnotného zobrazení.
Takto vypadá článek v mobilním zobrazení v režimu čtení |
Vraťme se na úvodní obrazovku – další položka Current reading nabízí přístup ke článkům, které jste již rozečetli, ale neoznačili jste je jako přečtené, a v Read Archive celkem logicky najdete seznam všeho, co jste již četli.
V dolní části jsou pak tři méně nápadná tlačítka. První Add vám vysvětlí, jakým způsobem můžete přidávat položky do seznamu Read it Later z telefonu nebo z počítače. Na Androidu je to bytostně jednoduché – cokoli lze přidat přes systémové sdílení – tedy například: prohlížíte si zajímavý článek v browseru, nebo vás zaujal odkaz na Twitteru, vyvoláte (zpravidla tlačítkem Menu) nabídku Sdílet či Share a dále zvolíte Add to Read It Later. Tím dojde k přidání položky do seznamu článků, které si chcete přečíst později. Zkoušeli jsme takto přidávat odkazy z mnoha aplikací: z výchozího prohlížeče, z Opery, Tweetdecku, NewsRobu a několika dalších, přičemž ve všech případech vše fungovalo na jedničku. Přesně takto si představujeme smysluplnou a jednoduchou aplikaci, která dělá jednu věc, ale dělá ji opravdu dobře.
Přidání odkazu do seznamu Read it Later je tak jednoduché, jak jen může být |
Určitě byste neměli minout položku Options, kde si nastavíte aplikaci podle svých požadavků a potřeb. Ty nejzajímavější položky se pak nacházejí v More options, kde si můžete nastavit například to, zda se mají data ukládat na paměťovou kartu (vřele doporučujeme), jestli a případně jak často se má provádět automatická synchronizace a pokud ano, zda má probíhat kdykoli, nebo jen tehdy, jste-li v dosahu Wi-Fi.
Základní nastavení aplikace | Nastavení úložiště, automatické synchronizace a dalších parametrů |
Pod posledním políčkem Help najdete nápovědu – tím vás patrně nepřekvapíme.
Praktické využití
Největším přínosem konceptu Read it Later je nezávislost na platformě. Můžete používat prakticky jakýkoli prohlížeč či operační systém a vždy budete mít při ruce všechny potřebné funkce: tedy přidání článku do seznamu k přečtení, práci se seznamem a označování článků jako přečtených. Velmi užitečná je také integrace do dalších aplikací. Záleží jen na vás, zda si budete do Read it Later ukládat články, které nechcete luštit na malém displeji telefonu, ale chcete si je přečíst hezky pohodlně na počítači, nebo naopak si nastřádáte články na cestu či dovolenou a budete si je číst v mobilu. Když narazíte na článek nebo webovou stránku, kterou si chcete přečíst, ale zrovna nemáte čas, uložíte ji do svého seznamu Read it Later. Pak se k ní můžete vrátit kdykoliv budete mít chvilku – ať už budete ležet na gauči, během dojíždění, při čekání na vlak…. Nemusíte si pamatovat kde jste přestali číst, ani který článek už máte přečtený a který ještě ne. Read it Later je prostý a jednoduchý koncept, který ocení všichni, kdož často nemají čas číst dlouhé články a chtějí se k nim vrátit později.
Informace o aplikaci Read it Later Pro
Testovaná verze: 1.0.1.2 z 18. března 2011
Licence: placená aplikace, cena 0,99 USD
Stránka programu: http://support.readitlaterlist.com/
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.ideashower.readitlater.pro
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/read-it-later-pro/com.ideashower.readitlater.pro
Počet stažení: 10 000 až 50 000 dle AppBrain, 10 000 až 50 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,60/5
Velikost aplikace v telefonu: 1,44 MB
Podporuje přesun na SD kartu: ne
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 2.1 a vyšší
QR kód:
QR kód aplikace Read it Later |
0 komentářů