Služebně starší bratříček LG Optimus One patří k nejpopulárnějším telefonům s cenou do 5 000 Kč. Kromě Androidu 2.2 Froyo totiž nabízí kvalitní dílenské zpracování, solidní výkon a dobrý displej. Jak si povede jeho “vyleštěná verze” s označením E720 Optimus Chic? To se dozvíte v dnešním testu.

Obsah balení

V minimalistické kartónové krabičce, které dominují odstíny růžové barvy, najdete hned pod víkem samotný telefon. Pokud vydržíte se na něj hned nevrhnout (což bude nejspíš poměrně obtížné, neboť přístroj sám o sobě přímo láká k prozkoumání), naleznete v části pod ním příslušenství. To konkrétně obnáší nabíječku, sluchátka, návod v češtině, slovenštině a angličtině (malá knížka, z níž 106 stránek česky) a záruční list. Zastavme se nejprve u nabíječky, která má oddělitelný adaptér do zásuvky a kabel, jež můžete díky zakončení standardním USB konektorem použít pro připojení telefonu k počítači.

Obsah balení
Obsah balení

Krátkou zastávku uděláme u sluchátek – pecky jsou takřka klasikou a jiné provedení (např. špunty) bychom u mobilního telefonu hledali poměrně těžko. Na kabelu najdeme tlačítko pro příjem hovoru, regulace hlasitosti ale chybí. Na druhém konci je běžný 3,5mm konektor, díky kterému můžete tato sluchátka nahradit jiným modelem. Zvuk dodávaných sluchátek je průměrný – výrazně chybí basy, středy jsou prokreslené vcelku dobře, zato výšky jsou zašuměné. Na ochranné molitánky výrobce, stejně jako u Optimusu One, zapomněl.

LG zato nezapomnělo přibalit paměťovou kartu, kterou však nenajdete v krabičce, neboť je již zasazená v telefonu. K jejímu vyjmutí je nutné sundat zadní kryt, což není obtížná operace – stačí použít škvírku na dolní hraně telefonu a jemně zapáčit (není potřeba žádný nástroj – kryt jde sundat i nasadit naprosto hladce, ačkoliv drží na deseti plastových úchytech). Osazena je microSD karta Toshiba SD-C02G s kapacitou 2 GB, která z výkonnostního hlediska patří spíše k slabšímu průměru – jde o třídu Class 2.

SIM karta se vkládá pod baterii, kterou je tedy při výměně nutné vyjmout.

Vzhled a dílenské zpracování

LG E720 Optimus Chic může na první pohled působit tak trochu jako menší klon iPhonu 3G. Telefon je totiž vyroben z lesklého černého plastu, který po obvodu objímá (podle všeho také plastový) decentní rámeček stříbrné barvy. Pocit, že se díváte na iPhone, bude nejintenzivnější při pohledu na zadní stranu. Starší LG Optimus One se zde z hlediska zpracování významně liší – prakticky veškeré jeho plasty jsou potaženy gumou, což přispívá k příjemnému držení v ruce. V případě Optimus Chic prostě ucítíte v dlani další plastový telefon.

Rozdíly mezi LG Optimus Chic (vlevo) a Optimus One (vpravo) jsou patrné na první pohled
Rozdíly mezi LG Optimus Chic (vlevo) a Optimus One (vpravo) jsou patrné na první pohled

Přestože je Chic proti One poněkud hranatější (respektive Optimus One má zaoblenější dolní a horní hranu), padne velmi dobře do ruky a příjemně se drží. Kvůli použitým materiálům více klouže nejen v dlani, ale též při položení na stůl. Použitá povrchová úprava z Chicu dělá doslova lapač otisků prstů, takže s displejem budete leštit celý telefon. Je pravdou, že trend lesklých černých plastů je, přes veškerou jejich nepraktičnost, moderní, a výrobci telefonů se mu přizpůsobují.

Když mi šéfredaktor předával telefon k recenzi, hodnotil jeho vzhled slovy: “Ženám se bude líbit.” V první chvíli jsem s ním v duchu nesouhlasil, následné “pokusy” s něžnější polovinou lidstva ale ukázaly, že ženskému oku skutečně Chic lahodí více než One. Pojďme si tedy ten idol ženské části publika prohlédnout podrobněji :).

Při pohledu na přední stranu telefonu, jehož rozměry jsou 57,9 x 112,5 x 12,9 mm a hmotnost je 132 gramů (Optimus One měří 59 x 113,5 x 13,3 mm a je o tři gramy lehčí), samozřejmě dominuje displej. K tomu se ale dostaneme níže. Další nepřehlédnutelnou skutečností je, že telefon nemá pod displejem klasická mechanická (nebo chcete-li hardwarová) tlačítka. Ta jsou nahrazena dotykovou plochou, která pěkně zapadá do designu celého zařízení. Subjektivně musíme konstatovat, že z vizuálního hlediska je toto provedení rozhodně lépe zvládnuté než tlačítka Optimusu One. Klávesy jsou ve stejném pořadí – tedy Menu, Domů, Zpět a Hledání. Při stisku mechanického tlačítka má uživatel odezvu jak v samotném stisknutí, tak zpravidla i zvukem spínače kontaktu. U senzorických tlačítek obě možnosti odpadají, proto telefon při stisku kteréhokoli ze čtyř tlačítek jemně zavibruje (lze to samozřejmě vypnout). Pocitově jde o podobný způsob odezvy, jako když držíte v ruce iPhone.

LG Optimus Chic je z přední strany naprosto kompaktním celkem
LG Optimus Chic je z přední strany naprosto kompaktním celkem

Pokud jste zvyklí na telefon s mechanickými tlačítky, velice záhy přijdete na základní nedostatek tlačítek senzorických. Tedy patrně ho objevíte při prvním použití telefonu v šeru – symboly jednotlivých částí ovládací plošky jsou sice podsvětlené, ale po chvilce nepoužívání (např. během čtení) zhasnou. Hledání toho správného pak nemusí být vždy korunováno úspěchem.

Přidejme ještě dvě nevýhody tlačítek na Optimusu Chic: displej z nepochopitelných důvodů nelze rozsvítit jinak než drobným mechanickým tlačítkem na horní hraně. Na doteková tlačítka telefon v režimu spánku nereaguje. Jestliže jste zvyklí držet telefon v pravé ruce a ovládat ho palcem téže ruky, velmi pravděpodobně občas částí dlaně zavadíte o dotekové tlačítko vyvolávající vyhledávání, což se vám s mechanickým tlačítkem, které má Optimus One umístěné na stejném místě, prostě nepovede. Abychom to tedy shrnuli: za denního světla vypadají senzorická tlačítka velmi pěkně a dokonale zapadají do designu celého zařízení. Vizuální stránka ale v případě Optimusu Chic zjevně zvítězila nad praktičností.

Zcela chybí jakýkoli směrový ovladač kurzoru, což nepotěší především při editaci textů. Chcete-li změnit nějaké písmenko v napsané SMSce, musíte se na něj prostě trefit prstem na displeji.

Senzorická tlačítka vypadají pěkně, mají ale své mouchy
Senzorická tlačítka vypadají pěkně, mají ale své mouchy

Nad displejem najdete výstup reproduktoru a když se podíváte hodně zblízka, objevíte také senzor přiblížení, deaktivující displej během přiložení telefonu k uchu, a senzor okolního světla (ten Optimus One nemá), sloužící k regulaci podsvětlení displeje s ohledem na aktuální podmínky.

Na horní hraně telefonu najdeme drobné tlačítko pro rozsvícení a zhasnutí displeje, které při delším podržení vyvolává nabídku deaktivace všech zvuků, režimu V letadle a vypnutí telefonu. Umístění tlačítka je poněkud nešikovné – pokud budete telefon držet v jedné ruce a ovládat jej prstem druhé ruky, pak vám nejspíš nebude vyhovovat ukrytí tlačítka za stříbrný rámeček, který brání v přístupu z čelní strany. Vedle tlačítka pak najdeme 3,5mm konektor pro připojení sluchátek.

Horní hrana nabízí audio konektor a tlačítko pro rozsvícení displeje
Horní hrana nabízí audio konektor a tlačítko pro rozsvícení displeje

Nastavení hlasitosti je umístěno na pravou stranu telefonu, kde takřka splývá s okolním plastem. Částečně kvůli ozdobnému rámečku, zčásti kvůli tomu, že tlačítka prakticky nevystupují nad povrch, chce ale jejich používání trochu cviku. Během hovoru s telefonem u ucha je manipulace s nimi poměrně obtížná. Na druhou stranu nechtěně se vám tuto dvojici tlačítek asi stisknout nepodaří.

Tlačítko pro nastavení hlasitosti nevyniká svou ergonomií
Tlačítko pro nastavení hlasitosti nevyniká svou ergonomií

Na levé straně je pouze konektor microUSB, který je chráněn plastovou krytkou. Ta má sice spíše estetickou funkci, z praktického hlediska ale mírně komplikuje přístup ke konektoru, neboť manipulace s ní zdržuje a vyžaduje obratnost.

Dostáváme se na zadní stranu, kde v dolní části figuruje logo LG, provedené ve stříbrné barvě, nahoře pak najdeme čočku pětimegapixelového fotoaparátu. Ta je jen minimálně zapuštěna do těla přístroje a není nijak chráněna, takže lze předpokládat, že její poškrábání nedá mnoho práce. Proti Optimusu One chybí na zadním krytu nápis “with Google” (zásadní nedostatek 🙂 ).

Zadní strana Optimus Chic
Zadní strana Optimus Chic

Součástka, která by podstatně zvýšila uživatelský komfort – tedy notifikační dioda – chybí i u tohoto modelu.

Hardware a displej

Hardwarová výbava je prakticky zcela identická s LG Optimus One. Srdcem telefonu je osvědčený procesor Qualcomm MSM7227 taktovaný na rychlost 600 MHz. Bohužel je založený na technologii ARMv6, kvůli které Optimus Chic nepodporuje plnohodnotný Flash. Grafické jádro Adreno 200 slibuje poměrně dostatečný výkon pro hraní her díky podpoře OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1, EGL 1.3, Direct3D Mobile, SVGT 1.2 a DirectDraw. K dispozici je solidních 512 MB operační paměti, ze které je při prvním spuštění volných přibližně 220 MB. Ruku v ruce se zmíněnými komponentami jde celkový výkon telefonu – LG E720 reaguje svižně, nezasekává se a má dobrou odezvu, takže při běžných úkonech nebudete muset čekat.

Z interní paměti pro uživatele zbývá volných 127 MB. To sice není ohromující kapacita, užitnou hodnotu ale zvyšuje Android ve verzi 2.2, který dovoluje instalaci aplikací na paměťovou kartu, takže interní paměť zůstává volná.

TFT displej s úhlopříčkou 3,2″ na ploše o rozměrech 45 x 68 mm zobrazuje 320 x 480 obrazových bodů v 16 milionech barvách (Optimus One “umí” jen 262 tisíc barev). Jemnost displeje vyjadřuje hodnota 180 DPI – o 1 DPI nižší než u Optimusu One, což je ale dáno nepatrně větší zobrazovací plochou (displej LGOO měří 44,9 x 67,4 mm). Čtení na tomto displeji je bez problémů, zobrazované texty jsou dobře čitelné, písmo hladké a bez viditelných nedostatků. Pro snímání doteků je použita kapacitní technologie, kterou příjemně podporuje povrch displeje, po němž prsty kloužou doslova samy. Reakce na doteky a citlivost patří k těm nejlepším. Očekávanou samozřejmostí je schopnost snímat více dotyků současně, což využijete například při zvětšování a zmenšování stránek v prohlížeči, nebo obrázků v galerii.

Společnost LG u Optimusu One příjemně překvapila plnohodnotnou ochrannou fólií, kterou ale na displeji Chicu nenajdete. Je pravdou, že vzhledem k použitému designu, kdy je displej i tělo telefonu jednou kompaktní plochou, by fólie působila rušivým dojmem.

Barevné podání displeje je jasné a svěží. K posunu barev dochází až při relativně velkém naklopení telefonu – odhadem kolem 60 stupňů od kolmice na plochu displeje. Podsvětlení je dobré, většinu času jsme měli nastavený jas na 30 % a tato hodnota naprosto postačovala pro použití za běžných podmínek. Na maximální jas září displej poměrně výrazně, takže přímé slunce patrně nebude tomuto telefonu činit problém. Jak již bylo řečeno, Optimus Chic má senzor okolního osvětlení, takže si můžete nastavit automatickou regulaci podsvětlení dle aktuálních podmínek.

Obraz na displeji se ve spolupráci se senzorem polohy otáčí vlevo i vpravo, hlavou vzhůru ho ale neotočíte. Překreslení obrazovky zpravidla trvá méně než jednu vteřinu. Bohužel výchozí launcher neumí otáčet obrazovku a seznam aplikací, což znepříjemňuje používání v případě, kdy se vrátíte z nějakého programu, který jste používali v režimu na šířku. Uvedený problém je možné vyřešit instalací alternativního launcheru – například s LauncherPro bude na otáčení displeje reagovat plocha i aplikace.

Technologie

LG Optimus Chic zvládá práci v sítích GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS900 a UMTS2100 a datové přenosy GPRS třídy 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slotů), EDGE třídy12, 3G HSDPA 7,2 Mbps a HSUPA 2 Mbps. Kvalita signálu je naprosto stejná, jako v případě LG Optimus One – tedy lehce nadprůměrná. Při testování ve sklepních prostorách si LG Optimus Chic vedl stejně dobře, jako jeho služebně starší bratříček.

Pro připojení k Wi-Fi jsou podporovány standardy Wi-Fi 802.11 b a 802.11 g – nejrychlejší 802.11 n tedy ve výbavě chybí. Přenosy jsou svižné, nezdržuje je nízký výkon telefonu, jako například v případě Vodafonu 845 či Huaweie U8100. Android 2.2 v základní výbavě kromě jiného také znamená, že Optimus Chic můžete použít jako přenosný hotspot a poskytnout tak své mobilní připojení například notebooku či jinému zařízení.

Hardwarové parametry:

 • Procesor: 600 MHz Qualcomm MSM7227
 • OS: Android 2.2 (Froyo) bez grafické nadstavby
 • Interní paměť: 512 MB (volných je cca 127 MB)
 • Paměť RAM: 512 MB (volných je 220 MB)
 • Velikost telefonu: 57,9 x 112,5 x 12,9 mm
 • Váha telefonu s baterií: 132 gramů
 • Displej: úhlopříčka 3,2 palců, TFT, dotykový, kapacitní, s rozlišením 320 x 480 px, 16 milionů barev
 • GPS: ano
 • WiFi: 802.11b/g
 • Konektory: 3,5 mm stereo audio jack, micro-USB
 • Fotoaparát: 5 Mpx (2592 x 1944 pixelů), autofokus, bez přisvětlovací diody či blesku
 • Baterie: Li-Pol, 1 250 mAh

Z uvedených hodnot stojí za povšimnutí především kapacita baterie 1 250 mAh. Starší Optimus One je osazen baterií s kapacitou 1 500 mAh. Je zde ale ještě jeden podstatný rozdíl: v Optimusu One je lithium-iontový akumulátor, zatímco Chic přichází s akumulátorem lithium-polymerovým. Baterie Li-Pol by proti Li-Ion měla nabídnout delší životnost, nižší ztráty kapacity při opakovaném nabíjení a menší samovybíjení.

Výsledky testů

Linpack

Metodika: Provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

zařízení výsledek
mivvy MIDroid A2 3,998 MFLOPS
LG Optimus One (P500) 3,875 MFLOPS
LG Optimus Chic (E720) 3,863 MFLOPS
Vodafone 945 3,835 MFLOPS
Huawei U8100 2,588 MFLOPS
Vodafone 845 2,131 MFLOPS

Grafické operace podle 0xbench

Metodika: Provádíme tři měření. Každé měření se skládá ze tří testů, přičemž ve výsledku počítáme s průměrem. V tabulce je uvedena průměrná hodnota všech tří průměrů.

Test Vodafone 845 Huawei U8100 Vodafone 945 mivvy MIDroid A2 LG Optimus Chic LG Optimus One
Draw Canvas 39,33 fps 39,33 fps 74,44 fps 35,11 fps 63,45 fps 61,55 fps
Draw Circle 20,00 fps 22,33 fps 41,00 fps 12,00 fps 20,33 fps 21,22 fps
Draw Circle2 57,00 fps 71,00 fps 63,17 fps 33,50 fps 50,67 fps 42,00 fps
Draw Rect 25,33 fps 29,00 fps 41,11 fps 15,33 fps 31,11 fps 29,00 fps
Draw Arc 34,00 fps 37,00 fps 56,50 fps 22,67 fps 46,33 fps 47,33 fps
Draw Image 26,00 fps 28,50 fps 69,33 fps 14,83 fps 41,83 fps 44,67 fps
Draw Text 13,67 fps 13,33 fps 33,78 fps 16,67 fps 31,30 fps 31,56 fps
OpenGL Cube 55,33 fps 63,67 fps 74,11 fps 33,44 fps 59,33 fps 58,00 fps
OpenGL Blending 28,08 fps 31,98 fps 85,07 fps 7,74 fps 69,52 fps 68,30 fps
OpenGL Fog 26,26 fps 29,71 fps 84,72 fps 7,53 fps 70,52 fps 68,87 fps
Flying Teapot 30,30 fps 31,74 fps 29,42 fps 24,39 fps 26,15 fps 27,04 fps

Grafický výkon podle Neocore

Metodika: Provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

zařízení výsledek
LG Optimus One (P500) 47,1 fps
LG Optimus Chic (E720) 47,0 fps
mivvy MIDroid A2 1,9 fps

Majitele LGOO bude jistě zajímat, jak je na tom s vytížením procesoru při doteku. Vězte, že u tohoto modelu jsme uvedený jev překvapivě nezaznamenali.

Komplexní výkon podle Benchmark

Metodika: Provádíme deset měření, nejlepší a nejhorší výsledek se škrtá, ze zbylých osmi se počítá průměr.

Test LG Optimus Chic LG Optimus One
Total graphics score 187,85526 211,17638
Draw opacity bitmap [MPixels per sec] 81,92000 95,25581
Draw transparent bitmap [MPixels per sec] 32,979065 33,907284
Total CPU score 223,81392 222,26118
MWIPS DP [MWIPS(DP)] 16,589250 16,520733
MWIPS SP [MWIPS(SP)] 17,452010 17,361113
MFLOPS DP [MFLOPS(DP)] 3,2992039 3,4945560
MFLOPS SP [MFLOPS(SP)] 4,885997 4,395278
VAX MIPS DP [VAX MIPS(DP)] 9,780709 9,602221
VAX MIPS SP [VAX MIPS(SP)] 10,179858 10,381699
Total memory score 175,49036 167,81032
Copy memory [Mb/sec] 159,46420 152,48552
Total file system score 10,083236 15,226755
SD Card Creating 1000 empty files [sec] 27,432 127,018
SD Card Deleting 1000 empty files [sec] 23,293 16,750
SD Card Write 1M into file [M/sec] 1,5943878 0,42249355
SD Card Read 1M from file [M/sec] 18,691590 30,211481
SD Card Creating 250 empty files [sec] 20,052 6,316
SD Card Deleting 250 empty files [sec] 49,456 4,160
SD Card Write 1M into file [M/sec] 14,245014 39,215687
SD Card Read 1M from file [M/sec] 73,52941 92,59259

Připojení k počítači

Telefon je k počítači možné připojit dodávaným kabelem – jak jsme si řekli výše, jedná se o tentýž kabel, který je součástí nabíječky. Celkem logicky tak připojením k PC telefon také nabíjíte. K dispozici jsou dva režimy připojení – v prvním se telefon chová jako standardní výměnný disk. Běžnými systémovými prostředky (Total Commanderem, Průzkumníkem, …) tedy můžete kopírovat či přesouvat soubory z telefonu do počítače a naopak, mazat, přejmenovávat a vytvářet.

Druhý režim využijete v okamžiku, kdy budete chtít telefon spravovat prostřednictvím nějaké další aplikace (např. pořizovat snímky obrazovky přes nástroje Android SDK, případně spravovat ho přes aplikaci LG PC Suite), nebo využijete svůj mobil jako modem pro připojení k Internetu (doporučujeme ale nezapomínat na omezení objemu přenesených dat ze strany našich operátorů). V tomto režimu ale bude při prvním připojení nutné nainstalovat ovladače, které najdete na paměťové kartě telefonu (nejprve tedy musíte telefon připojit v režimu “USB úložiště,” zkopírovat ovladače ze složky LGPCSuiteIV na disk a teprve poté začít využívat druhý způsob). Užitečnou je také funkce LG Air Sync, umožňující synchronizovat a zálohovat telefon – jmenovitě kontakty, kalendář a záložky, s cloudem (více informací viz http://cz.lgairsync.com/). Nemusíte tak spoléhat pouze na zálohu svých dat na serverech Google.

Libůstkou tohoto telefonu je funkce LG On-Screen Phone (instalace obslužného software se nabídne automaticky po aktualizaci LG PC Suite), skrze kterou můžete ovládat telefon z počítače přesně tak, jako byste pracovali přímo na něm. Tato forma ovládání funguje buď přes USB kabel, nebo praktičtější bluetooth. V našem testu aplikace LG On-Screen Phone při připojení přes bluetooth reagovala velmi pomalu a často zamrzala.

Při této příležitosti nelze nevzpomenout na patrně uživatelsky nejpřívětivější instalaci v podání firmy Huawei, jejíž telefony Vodafone 845 a Huawei U8100 po připojení k PC automaticky nabídnou instalaci ovladačů z vytvořené virtuální mechaniky. V tomto směru by tedy LG mohlo trochu zapracovat na zlepšení.

Možnosti připojení

Možnosti připojení telefonu k ostatním zařízením jsme lehce naťukli výše – kromě u nás kompletní sady podporovaných technologií mobilních dat samozřejmě nechybí připojení přes bezdrátovou Wi-Fi síť. Testovali jsme spojení přes levný router TP-Link a přes dražší Netgear – ani v jednom případě jsme nezaznamenali byť sebemenší problémy s kvalitou, rychlostí, nebo stabilitou připojení. Při testování v náročnějších podmínkách (skrze několik zdí) ale program Wifi Analyzer odhalil, že příjem Wi-Fi signálu LG Optimus Chic je ve srovnání s modelem Optimus One mírně horší. To potvrdilo i vyhledávání sítí v hustě obydlené zástavbě, kde Optimus One detekoval i sítě s velmi slabým signálem, které Chic neviděl. V praxi se ale nejedná o nic závažného – rozdíly v citlivosti jsou v řádech jednotek procent.

Bluetooth je ve verzi 2.1 a jeho podporu jsme vyzkoušeli v automobilu z koncernu VW. Připojení bylo zcela bezproblémové, stejně jako přijetí a ukončení hovoru. Bez chybičky také proběhl přenos telefonního seznamu do palubního počítače.

GPS

GPS na první pokus našla svou polohu přibližně do minuty. Další hledání již probíhalo většinou do deseti vteřin. Slovo “většinou” jsme použili záměrně – občas se totiž stalo, že poloha nebyla nalezena a bylo nutné GPS vypnout a znovu zapnout. Samozřejmě jsme otestovali navigaci – jmenovitě Aura Sygic. Telefon si vedl dobře – svou polohu nalézal rychle a svižně reagoval na případnou změnu plánované trasy (obvykle do deseti metrů od odbočení). Přesto se subjektivně zdá, že GPS je ve srovnání s Optimus One méně citlivá. Rychlost vykreslování map je i díky slušnému procesoru a hardwarové akceleraci na velmi dobré úrovni – nezaznamenali jsme žádné prodlevy či zadrhávání. Se svým displejem tak Optimus Chic bez váhání zastoupí klasickou navigaci. Jediným nedostatkem zůstává hlasitost reproduktoru, kvůli které je v hlučnějším autě nebo na hrbolaté cestě nutné trochu bedlivěji poslouchat.

Baterie a výdrž telefonu

O baterii jsme se již také zmiňovali, takže připomeňme, že LG Optimus Chic má proti modelu Optimus One o 250 mAh menší kapacitu. Ani Optimus One přitom nevyniká vysloveně nadprůměrnými hodnotami výdrže – při náročnějším použití musí každý večer do nabíječky a pokud ho budete šetřit, vydrží možná dva dny. Optimus Chic je na tom velmi podobně, nicméně pokud budete používat 3G sítě, počítejte takřka jistě s nabíjením každý den. Akumulátor tedy hodnotíme v této kategorii jen jako průměrný.

První spuštění

Při prvním spuštění se nejprve zobrazí logo výrobce, po kterém následuje krátká animace, pak opět logo LG, které nakonec vystřídá nápis Android, jež je podkreslen krátkou znělkou. Celá fáze startu trvá kolem půl minuty. Pak již přichází konfigurace telefonu, ve které je nutné zvolit jazyk, datum a čas a místní nastavení. V dalším kroku si uživatel může nastavit svou e-mailovou schránku – nabízeny jsou ale jen možnosti aplikace E-Mail – tedy schránky na Exchange, či vybírané přes IMAP a POP3. GMail je možné nastavit až později – zpravidla v momentě, kdy budete potřebovat spojit svůj telefon s účtem Google, tedy například při vstupu do Android Marketu. Po zadání všech požadovaných informací se již dočkáte plochy s widgetem pro vyhledávání, čtyřmi ikonami a standardní systémovou nabídkou. Ostatní plochy nejsou obsazeny žádnými ikonami ani widgety.

Uživatelské prostředí

LG má naštěstí ve zvyku nechávat Android v jeho holé podobě, takže nečekejte žádnou grafickou nadstavbu s vychytanými widgety a oslnivými grafickými efekty. Úvodní obrazovka se skládá z pěti ploch, přičemž tento počet je možné zvýšit na maximálních sedm, což je také jediné nastavení, které s domovskou obrazovkou můžete provést. Mezi jednotlivými plochami se budete přepínat horizontálním posunem, přičemž to, na které ploše se aktuálně nacházíte, zjistíte z nenápadných teček v horní části obrazovky. Bohužel žádná klávesa vás automaticky nevrátí na výchozí – prostřední plochu.

Úvodní plocha ve výchozím nastavení
Úvodní plocha ve výchozím nastavení

Lokalizace do naší mateřštiny působí bezchybně – během testování jsme nenarazili na chybějící nebo nesprávný překlad.

Dolní část obrazovky “okupuje” standardní pětice tlačítek, která nabízejí (zleva) Telefon, Kontakty (to jsou dvě záložky jedné a té samé aplikace), lehce vyvýšené tlačítko pro přístup k nainstalovaným aplikacím, SMS a MMS a Internet. Výchozí nastavení těchto tlačítek není možné změnit, takže pokud se rozhodnete používat například jiný program pro práci s textovými zprávami, budete muset buď použít jiný launcher, nebo si vytáhnout standardního zástupce na plochu.

Zastavme se krátce u seznamu aplikací, který ve výchozím stavu rozděluje ty, jež v telefonu byly z výroby, a ty, která jste si nainstalovali sami. V každé sekci jsou pak ikonky seřazeny podle abecedy. Výchozí nastavení ale poněkud otravuje život a to hned dvakrát. Poprvé proto, že abyste se dostali k nainstalovaným programům, musíte nejprve přejet celý seznam výchozích aplikací a podruhé proto, že při opuštění a následném vrácení se je seznam odrolován zpět začátek. Naštěstí je možné si vytvořit vlastní kategorie (skupiny) ikonek a roztřídit zástupce podle svých představ. Přetahování ikonek ale není tak jednoduché – nejprve je nutné přes menu přepnout do režimu přesouvání položek. Přímo ze seznamu je možné jednotlivé programy odinstalovat – byť opět složitější cestou: namísto přetažení ikonky do virtuálního koše se musíte přepnout do režimu odinstalace (klávesa Menu-Odinstalovat), ve kterém se vedle ikon zobrazí červené kolečko s křížkem. Tapnutím pak spustíte proces odinstalace.

Aplikace jsou rozděleny na předinstalované a stažené Můžete si vytvářet vlastní kategorie aplikací
Aplikace jsou rozděleny na předinstalované a stažené Můžete si vytvářet vlastní kategorie aplikací

Horní lišta kromě oznámení skrývá také pětici ikon, skrze které můžete přepínat telefon mezi normálním a tichým režimem, vypínat a zapínat Wi-Fi, bluetooth, GPS a mobilní data.

Horní lišta poskytuje přístup k vypnutí a zapnutí některých funkcí
Horní lišta poskytuje přístup k vypnutí a zapnutí některých funkcí

Odemykací obrazovka je uživatelům telefonů s Androidem dobře známa: kromě odemknutí a vypnutí zvuku nabízí také čas a datum, informaci o nejbližším nastaveném budíku, případně také počet zmeškaných hovorů a přijatých zpráv.

Odemykací obrazovka
Odemykací obrazovka

Klávesnice

LG Optimus Chic v základní výbavě nabízí dvě klávesnice. První je standardní Android s QWERTY rozložením. Zvládá i české znaky, které vyvoláte dlouhým podržením příslušné klávesy, a samozřejmě i speciální znaky. Jejím jediným nedostatkem je absence českého našeptávání – během psaní jsou nabízena pouze jména a příjmení z adresáře. Pokud byste si chtěli do slovníku přidat vlastní slova, počítejte s tím, že vás čeká zbytečně komplikovaná a složitá cesta.

Klávesnice Android je zavedeným standardem
Klávesnice Android je zavedeným standardem

Klávesnici LG ocení především uživatelé zvyklí na klasickou klávesnici telefonů – tedy na 3 x 3 tlačítka, jejichž opakovaným stiskem se provádí volba příslušného písmenka. Napovídač tentokrát funguje tak, jak bychom čekali, a má docela dobrou slovní zásobu. Bohužel proces učení nových slov je stejně komplikovaný, jako u předchozí klávesnice. V režimu na šířku se pak klávesnice změní na standardní QWERTY; pokud byste chtěli QWERTY i v režimu na výšku, je to možné nastavit. Jediné, co nám u obou klávesnic chybělo, byla podpora rychlého vkládání smajlíků.

Klávesnice LG v režimu 3x3
Klávesnice LG v režimu 3×3
Klávesnice LG na šířku
Klávesnice LG na šířku

Kontakty a telefonování

Kvalita zvuku během telefonování odpovídá standardům – nepřekvapí tedy ani negativně, ale ani vysloveně pozitivně. Během testování jsme nenarazili na případ, kdy by jedna nebo druhá strana měla problémy s příjmem. Pokud ale přepnete na hlasité handsfree, pak ve srovnání s modelem Optimus One očekávejte nejen nižší maximální hlasitost, ale také o něco plastovější zvuk, způsobený patrně materiálem použitým pro tělo přístroje.

Telefon nedisponuje samostatnými klávesami pro přijetí a ukončení/odmítnutí hovoru, takže veškeré tyto operace probíhají na dotykovém displeji. LG tradičně nezapomíná na možnost odmítnout hovor současně s odesláním jedné z předdefinovaných textových zpráv (jejich text lze samozřejmě upravit).

Příchozí hovor lze přijmout či odmítnout na displeji
Příchozí hovor lze přijmout či odmítnout na displeji

Probíhající hovor je možné podržet, zavolat další účastníky a spojit je do konferenčního hovoru. Během telefonátu můžete zapnout hlasité handsfree, vypnout mikrofon, aby druhá strana neslyšela, co říkáte, nebo aktivovat či deaktivovat bluetooth.

Během hovoru nabízí telefon tyto funkce Pořádání konferenčních hovorů není problém
Během hovoru nabízí telefon tyto funkce Pořádání konferenčních hovorů není problém

Kontakty jsou při spárování s účtem na Google automaticky ukládány do adresáře GMailu, díky čemuž odpadá nutnost výběru úložiště (SIM/telefon) a eliminuje se případná chyba. Výhodou je, že při ukládání na GMail máte svá data zálohovaná a můžete je editovat skrze webový prohlížeč. Každému jednotlivému kontaktu lze přiřadit vlastní vyzvánění, nebo nastavit, že všechny hovory budou automaticky přesměrovány do hlasové schránky (pokud hlasovou schránku nemáte aktivní, bude volající informován, že jste nedostupní).

LG Optimus Chic trpí stejnou chybou, jako Optimus One: v telefonu není možné přidávat či editovat e-mailové adresy obsahující pomlčku. Pokud ale po chybové hlášce stisknete klávesu Zpět, kontakt se uloží.

Při pokusu o uložení e-mailu s pomlčkou se dočkáte chyby
Při pokusu o uložení e-mailu s pomlčkou se dočkáte chyby

Opět musíme pochválit možnost volby, které složky kontaktů z GMailu mají být zobrazovány v adresáři telefonu. Díky tomu nemusíte řešit problém, že se vám v kontaktech objeví každý, komu jste někdy odpověděli na e-mail.

Telefon dovoluje vybrat složky, které se budou zobrazovat v adresáři
Telefon dovoluje vybrat složky, které se budou zobrazovat v adresáři

Kontakty jsou v seznamu prezentovány ikonkou a jménem. Uživatel si může zvolit nejen v jakém pořadí bude zobrazeno jméno a příjmení, ale také podle kterého z nich má být seznam seřazen. Inteligentní posuvník usnadňuje přechod mezi písmenky abecedy, což, zejména v případě, kdy máte v telefonu stovky kontaktů, šetří čas a otravné rolování.

v LG Optimus Chic si můžete seřadit adresář dle libosti Lišta s písmenky urychluje procházení adresáře
v LG Optimus Chic si můžete seřadit adresář dle libosti Lišta s písmenky urychluje procházení adresáře

Sekce Telefon je identická s tou v LGOO, takže kromě možnosti zadat telefonní číslo a nechat ho vytáčet, dovoluje i vyhledávání stylem T9. Zadané znaky jsou vyhledávány nejen v prvních písmenech jména a příjmení, ale kdekoli v jejich rámci – zadání 526 vám tedy nabídne nejen Jany a Kamily, ale třeba také Blanky a Tísňová volání.

Hledání zadáním čísel na číselníku
Hledání zadáním čísel na číselníku

Záložka Hovory tradičně nabízí výpis uskutečněných a nepřijatých volání v časovém sledu. V případě, že nějaký kontakt volal nebo byl volán opakovaně za sebou, je sdružen do jedné položky.

Výpis uskutečněných a nepřijatých hovorů
Výpis uskutečněných a nepřijatých hovorů

Konečně poslední záložka Oblíbené obsahuje ty kontakty, které jste v telefonu označili hvězdičkou, a také ty, s nimiž komunikujete nejčastěji.

Fotoaparát

Optimus Chic pořizuje snímky v rozlišení 5 Mpx (2592 x 1944 px), čímž překonává Optimus One. Protože telefon není vybaven hardwarovým tlačítkem spouště, budete si muset vystačit s jeho softwarovou náhradou. Ta může pracovat ve dvou režimech: ťuknete na tlačítko, telefon zaostří a hned poté pořídí snímek, nebo tlačítko podržíte, počkáte na zaostření a uvolněním vyfotografujete.

Fotoaparát disponuje jen softwarovou spouští
Fotoaparát disponuje jen softwarovou spouští

Fotoaparát nabízí poměrně široké možnosti nastavení. Můžete použít digitální zoom, nastavit expozici, nebo zvolit jeden z pěti režimů (automatický, portrét, na šířku, sport a noc). K dispozici jsou dále funkce makro, makro s ručním zaostřením a sledování obličeje. Amatérští fotografové si pak mohou ještě “pohrát” s nastavením citlivosti (ISO 400, 200, 100, nebo automaticky), vyvážením bílé (výběr jednoho ze čtyř režimů osvětlení), případně mohou své snímky oživit barevným efektem. Využití jistě najde i časovač automatické závěrky.

Fotoaparát nabízí celou řadu funkcí
Fotoaparát nabízí celou řadu funkcí
Vybírat můžete z několika režimů
Vybírat můžete z několika režimů

Kromě nejvyššího 5Mpx lze nastavit pořizování fotek v rozlišení 3Mpx (2048 x 1536), 2Mpx (1600 x 1200), 1Mpx (1280 x 960), VGA (640 x 480) a QVGA (320 x 240).

K dispozici je solidní paleta nastavení
K dispozici je solidní paleta nastavení

Kvalita fotografií je příjemným překvapením tohoto telefonu. Snímky jsou relativně ostré, dobře prokreslené, detaily nejsou příliš zkreslené a podání barev vcelku odpovídá skutečnosti. Osvědčilo se i automatické ostření (viz fotografie s bodlákem). Makro je použitelné přibližně na vzdálenost šesti centimetrů. Jako primární fotoaparát bychom na dovolenou sice doporučili vzít digitální foťák, přesto budeme ten v LG Optimus Chic hodnotit poměrně kladně. Na rozdíl od mnoha konkurenčních telefonů by rozhodně nebylo korektní označit ho jako “nouzovku” či “digitální zápisník.”

Samozřejmě vzhledem k absenci blesku či jakéhokoli přisvětlení počítejte s tím, že se zhoršujícími se světelnými podmínkami bude klesat i kvalita pořízených snímků – především poroste úroveň šumu.

Ukázkové fotografie

Ukázková fotografie z LG Optimus Chic Ukázková fotografie z LG Optimus Chic
Ukázková fotografie z LG Optimus Chic Ukázková fotografie z LG Optimus Chic
Ukázková fotografie z LG Optimus Chic Ukázková fotografie z LG Optimus Chic
Ukázková fotografie z LG Optimus Chic Ukázková fotografie z LG Optimus Chic

Po vyfocení lze pořízený obrázek sdílet (např. odeslat MMSkou nebo e-mailem), nastavit jako tapetu nebo ikonu kontaktu, přejmenovat, nebo upravit (k dispozici je poměrně slušná paleta nástrojů a možností).

Po pořízení snímku s ním můžete dále nakládat
Po pořízení snímku s ním můžete dále nakládat

Video je natáčeno v rozlišení VGA, tedy 640 x 480 px (je možné nastavit také režimy 320 x 240 a 176 x 144 px), což zní na první pohled slibně. Bohužel v nejvyšším rozlišení a kvalitě je snímáno kolem 16-18 snímků za vteřinu, což možná postačí pro použití na Facebooku, ale určitě ne k dalšímu zpracování například pro převod na DVD.

Multimédia

Hudební přehrávač je přítomen ve standardní verzi. Nabízí skladby roztříděné podle názvu alba či jména interpreta, případně je možné vytvořit si vlastní playlisty. Během přehrávání je zobrazen obrázek a název alba, jméno interpreta a název písničky. Jediné, co lze nastavit, je náhodné pořadí přehrávání a opakování jedné nebo všech skladeb. Ekvalizér ani žádné jiné pokročilé funkce aplikace nenabízí. Hudbu můžete poslouchat na pozadí – v takovém případě je přehrávání indikováno v notifikační liště, skrze kterou se můžete do přehrávače kdykoli rychle vrátit.

Seznamy skladeb v hudebním přehrávači Možnosti samotného přehrávače jsou velmi omezené
Seznamy skladeb v hudebním přehrávači Možnosti samotného přehrávače jsou velmi omezené

Video přehrávač také disponuje jen základními funkcemi, poradí si ale se soubory kódovanými kodeky DivX a Xvid. Otestovali jsme přehrávání AVI filmu v původním rozlišení 624 x 352 px 23,98 fps, se kterým si telefon poradil a přehrávání bylo plynulé. MKV se nám ale nepodařilo otevřít. Přehrávač nepodporuje titulky, což výrazně omezuje jeho využití v našich končinách.

Videopřehrávač je sice jednoduchý, zvládne ale filmy v DivX a Xvid
Videopřehrávač je sice jednoduchý, zvládne ale filmy v DivX a Xvid

Z hlediska audiovizuální zábavy bychom neměli zapomenout ještě na Rádio s automatickým vyhledáním dostupných rozhlasových stanic. Stanice se ukládají do předvoleb, kde jsou rozlišeny frekvencí. Bohužel ale není možné je pro lepší přehlednost pojmenovat. Volitelně lze zapnout RDS informace. Frekvence a hlasitost se nastavuje otáčením virtuálního kolečka na displeji.

Rádio podporuje RDS, neumí ale pojmenovat předvolby
Rádio podporuje RDS, neumí ale pojmenovat předvolby

Aby byla nabídka zábavy kompletní, nechybí v telefonu Youtube Player. Výše jsme zmínili, že telefon nepodporuje Flash, což je samozřejmě pravda, s videy na Youtube si ale díky této aplikaci poradí bez problémů. Kromě pasivního sledování je možné přímo z telefonu nahrát na Youtube svá vlastní videa.

Chic sice neumí Flash, s videy na Youtube si ale poradí
Chic sice neumí Flash, s videy na Youtube si ale poradí

Softwarová výbava

V základní výbavě najdeme celou řádku aplikací. To lze hodnotit pozitivně, jako snahu nabídnout uživateli telefon připravený k okamžitému použití, nebo naopak negativně, jako zbytečné obsazení interní paměti programy, které uživatel leckdy ani nepotřebuje. Obzvláště kuriózní jsou Facebook for LG, Twitter for LG a MySpace for LG, které sice přinášejí nějaké ty funkce navíc, ale nejsou aktualizovány z Android Marketu. Pokud budete chtít používat poslední verzi těchto aplikací, nezbude vám než si ji nainstalovat ještě jednou.

Podívejme se ve stručnosti na další aplikace, které v telefonu najdeme.

Seznam všech aplikací, které najdete v telefonu
Seznam všech aplikací, které najdete v telefonu

App Advisor nejprve načte seznam aplikací, které již máte v telefonu nainstalované, a poté vám doporučí další, jež by vás mohly zajímat. Nabídka je personalizovaná a je poměrně velká šance, že tímto způsobem objevíte program, který vás osloví. Je zajímavé, že podobné programy vám doporučí také AppBrain.

App Advisor doporučí zajímavé programy
App Advisor doporučí zajímavé programy

E-mail slouží k práci s poštou z jiných schránek než z GMailu. Schránek je přitom možné nadefinovat více a pracovat buď s každou zvlášť, nebo se všemi najednou. Podporovány jsou protokoly POP3, IMAP a synchronizace s Exchange serverem. Zvolíte-li poslední zmíněnou možnost, budou se vám kromě pošty synchronizovat také kontakty, ale nikoli kalendář či úkoly. V případě Exchange je podporována technologie push, u schránek vybíraných přes IMAP a POP3 probíhá kontrola pošty v zadaném intervalu.

Galerie ostřílené uživatele Androidu nepřekvapí, jedná se totiž o standardního správce obrázků. Ve výchozím nastavení zobrazuje obrázky podle složek, ve kterých jsou uloženy, při zanoření pak můžete volit mezi náhledy, nebo seskupením pode data pořízení. Soubory lze vybírat a dále sdílet – například odeslat e-mailem či MMSkou, vystavit na Picasse, nebo na sociální síti. Nechybí možnost prohlížení v režimu slideshow, ani přibližování a oddalování gestem dvěma prsty.

Galerie umí seskupit fotografie podle data
Galerie umí seskupit fotografie podle data

GMail je díky Androidu 2.2 možné aktualizovat na poslední dostupnou verzi, která plně podporuje barevné štítky a prioritní poštu. Pro práci se schránkou na GMailu je tato aplikace opravdu dobře vyladěná a nabízí vše, co byste mohli potřebovat.

GMail v poslední vezi podporuje barevné štítky a prioritní poštu
GMail v poslední vezi podporuje barevné štítky a prioritní poštu

Hodiny si vzalo do parády LG a proti výchozí aplikaci jim přidalo netypické rozhraní. Budík je osvědčenou klasikou – nastavit můžete více buzení v zadané dny v týdnu, vybrat vyzváněcí tón a vibrace. Co zcela nechápeme, je otázka, proč se přes aplikaci Hodiny dostaneme například do slideshow všech obrázků, které jsou v telefonu, nebo k přehrávači hudby. Toto atypické pojetí bylo k vidění také u Optimus One.

Hodiny vypadají, jako by byly z jiného světa Budík je ale standardní
Hodiny vypadají, jako by byly z jiného světa Budík je ale standardní

Kalendář při nastavení synchronizace s Googlem automaticky počítá s ukládáním schůzek a událostí do Google Kalendáře, což vnímáme jako pozitivum. Odpadají tak problémy s volbou správného úložiště, nebo tvrdošíjné vnucování ukládání do paměti telefonu, jak jsme mohli vidět v případě Samsungu Galaxy 3. Drobné úpravy se dočkala lišta s tlačítky, která se vysune po stisku klávesy Menu – šestice ikon je místo dvou řádků naměstnána v jednom. Režimy zobrazení jsou tradičně čtyři a nabízejí denní, týdenní a měsíční pohled, nebo režim agendy, ve kterém jsou události zobrazeny jako seznam.

Kalendář v měsíčním pohledu Kalendář v denním pohledu
Kalendář v měsíčním pohledu Kalendář v denním pohledu
Režim agendy  
Režim agendy  

Kalkulačka je opět standardní součástí Android telefonů. V režimu na výšku nabízí jen základní operace, na šířku pak přidá na virtuální klávesnici závorky. K pokročilejším matematickým funkcím se dostanete odsunutím klávesnice do strany. Při výpočtech je zohledňovány priority operací – tedy například násobení a dělení je počítáno před sčítáním a odčítáním.

Kalkulačka na výšku
Kalkulačka na výšku
Kalkulačka na šířku
Kalkulačka na šířku

Latitude, Mapy, Místa a Navigace můžeme považovat za standardní sadu geolokačních aplikací od Google, se kterou se setkáme ve většině telefonů s Androidem. Mapy dobře poslouží v orientaci v prostoru, navíc umí využít GPS a zaměření přes bezdrátové sítě, takže snadno a rychle zjistíte, kde se právě nacházíte a můžete vyhledat trasu do požadovaného místa. Bohužel Navigace v Česku zatím stále nefunguje.

Pomocí aplikace Místa můžete například vyhledat nejbližší hotel, restauraci, čerpací stanici, nebo jiný objekt. Součástí je hodnocení podniků a další sociální funkce.

Latitude v poslední verzi nabízí celkem zajímavé vychytávky, jako je zobrazování polohy na mapě, přihlašování se k bodům (trochu očesanější funkce než má třeba Gowalla či Foursquare), nebo vyhledání a kontaktování přátel, jež se nacházejí ve vašem okolí (samozřejmě i oni musí mít aktivní Latitude).

Layar je jednou z mnoha aplikací takzvané rozšířené reality. Zobrazuje data z několika databází (např. firmy ze Zlatých stránek, místa, o kterých se píše na Wikipedii nebo jsou vyfotografována na Panoramio) a dokáže je promítat na displej do obrazu snímaného fotoaparátem. Teoreticky se tedy tímto způsobem můžete rozhlížet skrze telefon po širokém okolí. Záměrně jsme použili slovo “teoreticky” – kompas v telefonu totiž, podobně jako u LGOO, nevyniká přesností, takže realita a směr pohledu prezentovaný Layarem se mohou lišit – někdy i velmi zásadně.

V aplikaci Layar si nejprve vyberete vrstvy, které chcete zobrazovat....
V aplikaci Layar si nejprve vyberete vrstvy, které chcete zobrazovat….
...a pak se rozhlížíte přes displej.
…a pak se rozhlížíte přes displej.

O LG Air Sync jsme se zmínili výše. V aplikaci v telefonu si můžete nastavit, jaká data se mají synchronizovat, zda se má synchronizace provádět automaticky a pokud ano, v jaké periodě.

Nastavit synchronizaci LG Air Sync můžete provést v telefonu
Nastavit synchronizaci LG Air Sync můžete provést v telefonu

Samozřejmě nemůže v nabídce chybět tržiště se stovkami tisíc aplikací Market.

Android Market ve své nejnovější verzi
Android Market ve své nejnovější verzi

Prohlížeč webových stránek asi není nutné nějak podrobněji představovat – je prakticky stejný už poměrně dlouho. Zvládá práci s více okny, záložky a samozřejmě podporuje přibližování a oddalování stránky vícedotykovým gestem. Opět připomínáme, že pokud chcete ušetřit přenesená data, bude se vám hodit spíše alternativní Opera.

Webový prohlížeč nabízí základní funkce
Webový prohlížeč nabízí základní funkce

Aplikace SMS a MMS nabízí vše, co budete potřebovat pro práci s textovými zprávami. Jak je již skoro zavedeným standardem, zprávy jsou zobrazeny v konverzacích. Při psaní jsou odpočítávány znaky, zbývající do konce aktuální SMSky, a celkový počet zpráv, do kterých bude text rozdělen.

SMS a MMS jsou sdružovány do konverzací Jednotlivé zprávy jsou zobrazovány jako dialog
SMS a MMS jsou sdružovány do konverzací Jednotlivé zprávy jsou zobrazovány jako dialog

Talk nabízí textovou komunikaci mezi uživateli skrze Internet. Svým pojetím se podobá populárnímu ICQ a podobným aplikacím. Samozřejmě si můžete psát s více přáteli současně, nebo je spojit do konferenčního chatu.

ThinkFree Office je jednou z největších přidaných hodnot tohoto telefonu. Většina výrobců totiž dodává kancelářské aplikace, ve kterých můžete dokumenty pouze číst. V LG Optimus Chic je možné texty, tabulky a prezentace, vytvořené v MS Office (podporovány jsou jak starší formáty 97, 2000, XP a 2003, tak i nejnovější 2007 a 2010) také editovat. Dlouhý dopis na malém displeji telefonu asi napíše jen masochista, ale pokud potřebujete provést drobnou úpravu a poslat dokument dál, poslouží tento kancelářský balík dobře.

ThinkFree Office poslouží i jako správce souborů Dokumenty lze nejen číst, ale také editovat
ThinkFree Office poslouží i jako správce souborů Dokumenty lze nejen číst, ale také editovat

Kromě textových dokumentů DOCX, DOT, DOTX, RTF a TXT, tabulek XLS, XLSX a CSV, prezentací PPT, PPTX, PPS, PPSX, POT a POTX, si ThinkFree Office poradí také se zobrazením dokumentů PDF.

Záznam zvuku poslouží jako zcela minimalistický diktafon s funkcemi nahrání a přehrání zvuku.

Jednoduchý diktafon
Jednoduchý diktafon

Zprávy a počasí nevidíme u LG poprvé. Jedná se o agregátor zpráv z Internetu a týdenní předpověď počasí pro danou lokalitu. Bohužel není možné nastavit si vlastní zdroje, takže pokud budete tuto aplikaci používat, musíte se spolehnout na výběr výrobce. Volitelná jsou alespoň základní témata, jako jsou hlavní události, podnikání, věda a technika, sport, kultura, ….

Předpověď počasí Aktuální zprávy
Předpověď počasí Aktuální zprávy

Proti LG Optimus One chybí jen Na cestě, nabízející zjednodušené rozhraní pro přístup k základním funkcím, vhodné například při řízení auta (nezapomínejte, že během řízení nesmíte telefon držet v ruce). Některé aplikace ale spíše přebývají a možná by bylo praktičtější, kdyby v telefonu nebyly a uživatel by si je nainstaloval až v případě potřeby.

Čím se liší Optimus One (P500) od Optimus Chic (E720)?

 • Optimus One má rozměry 59 x 113,5 x 13,3 mm a váží 129 gramů, Optimus Chic 57,9 x 112,5 x 12,9 mm a váží 132 gramů.
 • Optimus One nemá senzor okolního světla.
 • Optimus One má baterii Li-Ion 1500 mAh, Optimus Chic Li-Pol 1250 mAh.
 • Optimus One má 3Mpx fotoaparát, Optimus Chic 5Mpx.
 • Optimus One má plasty potažené gumou, Optimus Chic má lesklé plasty.
 • Optimus One má všechna tlačítka mechanická, Optimus Chic má tlačítka na přední straně senzorická.
 • Optimus One podporuje GPRS a EDGE Class 10, Optimus Chic Class 12.
 • Oba telefony podporují HSDPA 7,2 Mbps, Optimus Chic má navíc HSUPA 2 Mbps

Resumé

LG Optimus One byl a stále je velmi solidním telefonem za dobrou cenu. Verze Chic se liší jen ve dvou výraznějších rysech: v designu a fotoaparátem. Zásadní otázkou při výběru tak nejspíš bude, zda tyto dvě změny stojí za bezmála o tisíc korun vyšší cenu. Záleží na tom, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité a kolik jste za ně ochotni připlatit.

Jako celek hodnotíme LG Optimus Chic kladně – jedná se o solidně zpracované zařízení, vybavené dostatečně rychlým hardwarem, jež mu dává rychlost a dobrou odezvu. Stranou bychom neměli nechat ani Android ve verzi 2.2 s příslibem aktualizace na následující verzi. Během testu jsme, kromě slabší výdrže baterie, neobjevili nic, co bychom tomuto telefonu mohli vytknout jako zásadní nedostatek.

Klady

 • Kvalita zpracování.
 • Displej.
 • Stylový telefon.
 • Hardwarová výbava (CPU, RAM) a s tím související dobrý výkon a odezva.
 • Android 2.2 Froyo.
 • Absence grafické nástavby.
 • Ve srovnání s konkurenty v této cenové hladině slušný fotoaparát.

Zápory

 • Slabý hlasitý reproduktor.
 • Lesklé plasty se snadno ušpiní.
 • Absence blesku.
 • Chybějící notifikační dioda.
 • Hůře dostupná hardwarová tlačítka pro rozsvícení/zhasnutí displeje a nastavení hlasitosti.

Foto: Valérie Kiliánová

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *