Raději hned na začátku předestřeme, že aplikace, o které dnes bude řeč, neslouží ke sledování televizních přenosů závodů formule 1. Přeci jen práva na vysílání přímých přenosů i záznamů jsou hodně drahá a jen od uživatelů mobilních telefonů by se nejspíš nezaplatila. Samozřejmě další otázkou je, co by divák měl ze sledování na 3- až 4palcovém displeji.

Nuže, pojďme od začátku: 14. března jsme informovali o tom, že server Formula1.com chystá společně s Vodafonem aplikaci pro fanoušky formule 1. Jen o pár dnů později se slib stal skutečností (informovali jsme) a v Android Marketu se objevil program Formula1.com 2011. Protože první zprávy hovořily jen rámcově o tom, co bude umět, otestovali jsme ho v praxi během prvního letošního závodu, který se odehrál o víkendu 25. – 27. března v australském Melbourne.

Začínáme registrací

Jak jsme již zmínili, za projektem stojí server Formula1.com, který aktivním zájemcům o dění kolem královny motoristického sportu jistě nebude neznámý. Jeho přidaná hodnota tkví především v poskytování tzv. “live timingu,” tj. dat, která v minulosti mělo k dispozici jen vedení závodu a inženýři v depu. Díky aplikaci, kterou si dnes představujeme, už nebudete muset nosit k televizi notebook či otáčet monitor svého PC – kompletní a komplexní přehled o dění na trati získáte s mobilním telefonem v ruce.

Jedinou podmínkou k tomu, abyste mohli program plnohodnotně používat, je registrace na zmíněném serveru. K té se dostanete v sekci Registration, kde vyplníte několik málo údajů – konkrétně své jméno, příjmení, zda jste muž či žena, rok narození, zemi, e-mail, heslo a odsouhlasíte podmínky. Na zadanou e-mailovou adresu pak přijde e-mail, ve kterém musíte kliknout na potvrzovací odkaz. Tím se se serverem Formula1.com můžeme prozatím rozloučit.

Základní nabídka funkcí

Pro ty, kteří sledovali “live timing” na zmíněném serveru už dříve, nebude paleta nabízených informací ničím novým – všechny údaje, které aplikace nabízí, byly a jsou dostupné také na tomto webu. Při prvním spuštění zadáte e-mail, se kterým jste se registrovali, a zvolené heslo. Pak už se dostanete k jednotlivým nabídkám. Jen pro jistotu dodáme, že k provozu programu je nezbytné připojení k Internetu.

Hlavní okno aplikace nabízí v dolní části lištu s pěticí tlačítek. První Home zobrazuje informace k nejbližšímu (případně právě probíhajícímu) závodu – tedy kde, na jakém okruhu a za jak dlouho se můžete těšit na další pravidelnou dávku závodnického adrenalinu. Například v době psaní této recenze zbývalo 9 dnů a 21 hodin do prvního tréninku na Velkou cenu Malajsie. Tlačítky My Local Time a Race Local Time můžete volit mezi zobrazením našeho času, nebo času v místě pořádání závodu (velmi užitečné, pokud potřebujete vědět, na kolik hodin si máte nařídit budík 🙂 ). Malými šipkami v pravém horním rohu procházíte jednotlivé závody. U těch, které už proběhly, lze prohlížet výsledky všech tréninků, kvalifikace i závodu, u budoucích pouze časy začátků jednotlivých seancí.

Kdy bude příští závod, trénink či kvalifikace? Během probíhajícího závodu můžete přejít přímo do live timingu
Kdy bude příští závod, trénink či kvalifikace? Během probíhajícího závodu můžete přejít přímo do live timingu

Tlačítko Live Timing přeskočíme, neboť se mu budeme věnovat podrobněji dále, a podíváme se na další nabídku. Sekce Races poslouží jako praktický kalendář – jsou v ní seřazeny jednotlivé závody a uvedeny termíny jejich pořádání. Tapnutím se pak dostanete k podrobnostem té které Velké ceny – tedy k výsledkům, nebo k časům pořádání.

V sekci Races je přehledný kalendář všech plánovaných závodů
V sekci Races je přehledný kalendář všech plánovaných závodů

Pod tlačítkem Standings naleznete aktuální pořadí mistrovství světa a to jak žebříček pilotů, tak i pohár konstruktérů. Data jsou aktualizována prakticky bezprostředně po skončení závodu a díky propojení se serverem Formula1.com jsou aktuální i v případě dodatečné změny (například v Austrálii vyloučený Sauber a jeho jezdci již v tabulce body nemají).

Pořadí jezdců a stájí v šampionátu
Pořadí jezdců a stájí v šampionátu

Co najdete pod tlačítkem Help asi nikoho nepřekvapí – ano, je zde podrobná nápověda k jednotlivým sekcím programu.

A jde se závodit!

Sekce Live Timing je patrně ze všeho nejzajímavější a skalní příznivci “nejrychlejších rakví světa” patrně budou kvůli ní během závodů jedním okem sledovat obrazovku televizoru a druhým displej svého telefonu. Jde o reálná data, přenášená přímo z časomíry závodního okruhu – tedy tytéž informace, jež byly ještě nedávno přístupné jen vyvoleným. Zatímco v televizi jste odkázáni na režii, zda ukáže zastávku v boxech vašeho favorita, díky “live timingu” o ní budete vědět hned, jakmile přejede hranici boxů. Stejně tak se nebudete změny v pořadí následkem odpadnutí či předjíždění dozvídat až po dokončení kola, ale prakticky okamžitě – časomíra zachytává pořadí a rozestupy třikrát během jednoho okruhu (na konci každého sektoru).

Na hlavní obrazovce sekce Live Timing tedy vidíte aktuální umístění, číslo a jméno jezdce a volitelně buď čas posledního zajetého kola, odstup na vedoucího pilota, nebo rozestupy mezi jezdci. Mezi těmito pohledy je možné kdykoli přepínat. Další sloupec dovoluje sledovat, v jakém měřeném sektoru se jednotlivé monoposty nacházejí, nebo dosažený čas v sektoru 1, 2 a 3. Barevně jsou přitom rozlišena osobní maxima a absolutně nejlepší časy. Konečně poslední sloupec ukazuje, kolikrát ten který závodník zajel do boxů. V levé dolní části pak vidíte Track Status, tedy stav tratě – konkrétně zda je celá trať volná a závod probíhá, nebo jestli někde vlají žluté vlajky (nehoda), je-li na trati safety car, nebo byl-li závod pozastaven.

Pořadí s odstupem na vedoucího jezdce Rozestupy mezi jednotlivými závodníky
Pořadí s odstupem na vedoucího jezdce Rozestupy mezi jednotlivými závodníky

Na tomto místě můžeme zmínit fakt, že aplikace funguje skutečně v reálném čase – ba dokonce díky mírnému zpoždění televizního přenosu můžete narazit na případy, kdy jsou některé situace (dobře je to vidět při vjezdu do boxů) indikovány o zlomek sekundy dříve, než je uvidíte na obrazovce.

V pravém dolním rohu pak najdete nenápadně se krčící tlačítko Commentary, skrze které se dostanete k textovému komentáři průběhu závodu. Zde je samozřejmě nutné počítat s malým zpožděním mezi děním na trati a aktuálností příspěvků. Občas zde najdete postřehy, které třeba našemu komentátorovi unikly.

Textový komentář průběhu závodu
Textový komentář průběhu závodu

V další sekci Track data můžete zjistit aktuální meteorologickou situaci v místě konání závodu. K dispozici jsou snad všechny údaje, na které si vzpomenete: tedy kromě teploty vzduchu a trati také rychlost a směr větru, vlhkost a tlak vzduchu. Data jsou prezentována nejen aktuální hodnotou, ale také grafy, díky kterým snadno zjistíte, jak se mění povětrnostní podmínky v průběhu závodu. Poněkud nepochopitelně jsou v této sekci také nejvyšší dosažené rychlosti v jednotlivých sektorech trati.

Aktuální meteorologická situace v místě závodu Rychlost větru v průběhu závodu
Aktuální meteorologická situace v místě závodu Rychlost větru v průběhu závodu

Lap Chart je velmi užitečným pomocníkem, pokud se chcete zorientovat v průběhu závodu. Jde o graf, ve kterém jsou na ose X vyznačena jednotlivá kola a na ose Y pozice v závodě. Jezdci (resp. čáry vyjadřující jejich umístění) mají různé barvy (někdy dost těžko odlišitelné, což ale díky možnosti “rozsvítit” si graf jednoho pilota příliš nevadí) a z grafu například vyčtete, ve kterém kole byl kdo na jaké pozici, kdy kdo koho předjel, nebo kdy byl pilot se svým monopostem na zastávce v boxech. Je jen na vás, jaké informace vás budou zajímat. Chcete například vědět, kdo vedl nejvíce kol? Nebo ve kterém kole předjel Kobajaši Buttona? Stačí jeden pohled do grafu a budete to vědět. Velmi šikovné je, že graf zůstává přístupný i po skončení závodu, takže si můžete celý průběh dodatečně zrekapitulovat.

Graf vyjadřující pořadí jezdce v jednotlivých kolech závodu
Graf vyjadřující pořadí jezdce v jednotlivých kolech závodu

Pod tlačítkem Help pak najdete vysvětlivky k této sekci. Určitě doporučujeme alespoň zběžně je prostudovat, neboť během závodu aplikace doslova hraje všemi barvami a nebudete-li znát jejich význam, zbytečně se ochudíte o zajímavé informace.

Resumé

Formula1.com 2011 je vynikající nápad, který přináší fandům formule 1 kompletní informační servis o dění na trati během tréninků, kvalifikace a závodu. Své uplatnění najde například tehdy, nemůžete-li být během závodu u televize (např. v práci) – pak můžete sledovat průběh alespoň v textové formě. Osvědčil se ale i jako doplněk televizního přenosu, díky kterému divák má k dispozici všechny detaily kdykoli potřebuje. Za sebe samotného musím říci, že sledování závodů bez “live timingu” už si prostě neumím představit.

Zbývá jen podotknout, že aplikace je dostupná nejen pro majitele telefonů s operačním systémem Android, ale též pro BlackBerry OS (v BlackBerry App World) a Apple IOS (skrze iTunes App Store).

Informace o aplikaci Formula1.com 2011

Testovaná verze: 2.02.75 z 19. března 2011
Licence: freeware
Stránka programu: www.formula1.com/mobile_services/live_timing.html
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.formula1.twothousandelevenapplication
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/formula1-com-2011/com.formula1.twothousandelevenapplication
Počet stažení: 50 000 až 250 000 dle AppBrain, 100 000 až 500 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 3,96/5
Velikost aplikace v telefonu: 2,93 MB
Podporuje přesun na SD kartu: ne
České rozhraní: ne
Podporovaná verze Androidu: 1.6 a vyšší
QR kód:

QR kód aplikace Formula1.com 2011
QR kód aplikace Formula1.com 2011
Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *