Ve čtvrtek pozdě večer byla uvolněna nová verze oficiálního klienta Twitteru s číslem 2.0.0. Pojďme se podívat na přehled novinek, které přináší, a porovnejme rozdíly proti starší verzi.

Instalační soubor má 1,52 MB, přičemž po aktualizaci zabere aplikace v telefonu 2,07 MB. Hned na začátek přichází ale první zklamání: nový Twitter i nadále zabírá místo v paměti telefonu a není možné ho přesunout na paměťovou kartu.

Twitter bez přihlášení

Twitter pro Android nyní můžete používat, i když jste se nepřihlásili nebo nemáte účet. V tomto režimu lze prohlížet trendy, procházet zájmy, sledovat seznamy uživatelů v zájmových kategoriích a vyhledávat.

Vzhled aplikace

Po spuštění se objeví dialog s výpisem těch nejzásadnějších novinek. Tou první a nejzásadnější je nové uživatelské rozhraní, o kterém si povíme níže. Jako další jsou zmíněna vylepšení zaměřená na rychlost a výkon a v neposlední řadě i oprava chyb, nalezených v předchozích verzích.

Novinky ve Twitteru 2.0
Novinky ve Twitteru 2.0

Rozdíl v grafickém provedení aplikace je patrný na první pohled, stejně jako očividná inspirace ve webové verzi Twitteru. Není zde žádná “úvodní obrazovka” se zástupci pro jednotlivé volby.

Úvodní obrazovka z Twitteru 1.0.5
Úvodní obrazovka z Twitteru 1.0.5

Ve Twitteru 2.0 rovnou skočíte do prostředí s minimalistickou lištou, skrze kterou se snadno a rychle dostanete k časové ose, odpovědím a soukromým zprávám.

Původní rozhraní Twitteru 1.0.5 Nové rozhraní Twitteru 2.0.0
Původní rozhraní Twitteru 1.0.5 Nové rozhraní Twitteru 2.0.0
Psaní nové zprávy ve Twitteru 1.0.5 Psaní nové zprávy ve Twitteru 2.0.0
Psaní nové zprávy ve Twitteru 1.0.5 Psaní nové zprávy ve Twitteru 2.0.0

Poslední tlačítko Seznamy nabízí menu s méně často používanými možnostmi, jako jsou oblíbené tweety (tj. ty, které jste si označili hvězdičkou) či retweety ostatních uživatelů. Očekávali bychom, že pod volbou Suggested users najdeme seznam uživatelů, kteří by nás mohli zajímat s ohledem na probíraná témata a dosavadní sledované uživatele. Ve skutečnosti zde najdete seznam témat, jako je umění a design, knihy, jídlo a pití, móda, zábava a cestování, v nich pak jsou tweety a seznamy uživatelů, sestavené pravděpodobně bez jakékoli personalizace.

Seznamy v Twitteru 2.0.0 Doporučení v Twitteru 2.0.0
Seznamy v Twitteru 2.0.0 Doporučení v Twitteru 2.0.0

Další užitečnou novinku najdete při psaní odpovědi jinému uživateli – po kliknutí na tlačítko zavináče se objeví seznam všech, které sledujete, a namísto vypisování nicků je prostě označíte zatržítkem.

Ke svému profilu se nyní dostanete přes tlačítko Menu, stejně tak i k nastavení a odhlášení. Jak jste si již patrně všimli z pořízených snímků, aplikace je lokalizována do českého jazyka – anglicky se zobrazuje jen několik položek, které se stahují z webu.

Univerzální vyhledávání

Skrze nové univerzální vyhledávání můžete hledat požadované slovo nejen ve tweetech, ale také kolem aktuální polohy, nebo v přezdívkách. Snadno lze také přejít na profil uživatele se zadaným nickem.

Uveďme si příklad: chceme hledat slovo “Android” (to jste určitě nečekali :-D). Po zadání slova do vyhledávacího pole se zobrazí následující návrhy:

  • Search “android”: vrátí jako výsledek tweety, obsahující toto slovo.
  • Search “android” nearby: zobrazí tweety s tímto slovem, odeslané uživateli poblíž vaší aktuální polohy (samozřejmě se berou v úvahu jen ty tweety, u kterých uživatel odeslal svou pozici).
  • Search “android” in people: vypíše uživatele, kteří mají v přezdívce slovo Android.
  • @android: přímý odkaz na účet uživatele Android (pokud existuje).
Vyhledávání v Twitteru 2.0.0
Vyhledávání v Twitteru 2.0.0

Najděte své přátele na Twitteru

V neposlední řadě zmiňme ještě jednu novou, zajímavou a užitečnou funkci. Ve vyhledávání zcela dole je takřka skryta položka Scan your contacts. Když na ní tapnete, aplikace projde adresář a zjistí, který z kontaktů má účet na Twitteru. Trošku nesmyslně se zde ale nabízejí i ti uživatelé, které již sledujete. Novým uživatelům bude tato možnost nabídnuta automaticky po prvním přihlášení.

Prohledávání adresáře je poněkud skryto Ve výsledcích se zobrazují i ti, které již sledujeme
Prohledávání adresáře je poněkud skryto Ve výsledcích se zobrazují i ti, které již sledujeme

Jaký tedy je Twitter 2.0?

Na otázku, zda je nový Twitter rychlejší, můžeme odpovědět kladně, byť jsou stále místa (zejména poslední tlačítko na liště), kde natažení dalších položek chvilku trvá (samozřejmě v závislosti na použitém připojení k Internetu). Práce s Twitterem jako takovým je svižnější především díky přepracovanému uživatelskému rozhraní, ve kterém najdete ty nejdůležitější položky na jednom místě bez nutnosti vracet se zpět do hlavního menu. Zapracovat by se jistě dalo také na lokalizaci, neboť stále narazíte na řadu položek, které jsou v angličtině. Pozitivně hodnotíme vyhledání kontaktů z adresáře, které zejména v případě začínajících uživatelů výrazně usnadní vyhledávání těch, jež mohou sledovat.

Informace o aplikaci Twitter

Testovaná verze: 2.0.0 z 10. února 2011
Licence: freeware
Stránka programu: http://support.twitter.com/entries/168930-new-twitter-for-android
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.twitter.android
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/twitter/com.twitter.android
Počet stažení: více než 250 000 dle AppBrain, 5 000 000 až 10 000 000 dle Android Marketu
Hodnocení dle AppBrain: 4,11/5
Velikost aplikace v telefonu: 2,07 MB
Podporuje přesun na SD kartu: ne
České rozhraní: ano, byť ne zcela
QR kód:

QR kód aplikace Twitter
QR kód aplikace Twitter
Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *