Nastavujete si přes den jinou hlasitost vyzvánění než na noc? Už vás někdy ze spánku probudil zvuk, oznamující příchozí SMSku jen proto, že jste si zapomněli nastavit tichý režim? Pak jste se už možná poohlíželi po nějakém programu, který by v danou hodinu nastavil patřičný režim či hlasitost zvuků. My vám dnes představíme aplikaci Locale, která sice není zdarma, ale dokáže mnohem více, než jen nastavovat úroveň systémových zvuků podle aktuálního času.
Začínáme s Locale
Rozhraní aplikace Locale nabízí jen minimum prvků – vlastně pokud ještě nemáte nastavený žádný profil, bude zde pouze tlačítko Přidat situaci. Z toho již patrně správně dedukujete, že celý program je lokalizován do naší mateřštiny. Předtím, než začnete nastavovat profily, doporučujeme promyslet si scénář: tedy zamyslet se nad tím, kdy obvykle chodíte spát, zda cestou do práce a z práce chcete zapínat bluetooth, aby se telefon připojil k handsfree v autě, jestli v zaměstnání či ve škole potřebujete aktivní Wi-Fi a podobně. Poté, co si uděláte jasno v tom, jak se má telefon chovat, se můžete pustit do přidávání jednotlivých situací.
Seznam nastavených profilů |
Jaké situace mohou nastat?
Tapněte tedy na tlačítko Přidat situaci, čímž vyvoláte dialog se třemi sekcemi. První je Název. Ten doporučujeme vyplnit stručně a přitom výstižně – pomůže vám pak v orientaci mezi jednotlivými podmínkami.
Nastavení názvu profilu |
Následně budete přes tlačítko Přidat podmínku vybírat situaci, za které bude dané pravidlo platit. V základu můžete vybírat mezi těmito stavy:
- Baterie – méně/více než X% a připojena/odpojena od nabíječky (lze tedy nastavit pravidlo typu “pokud zbývá méně než 10% baterie, vypnu Wi-Fi, bluetooth a sniž úroveň podsvícení displeje”).
- Kontakt – například pro nastavení výjimky, aby se vám členové rodiny mohli dovolat i v noci, kde nastavíte pro zadané kontakty z adresáře maximální hlasitost vyzvánění.
- Orientace – Locale reaguje na otočení displeje
- Poloha – určuje se buď podle GPS, nebo ze sítě (využijete například pro různá nastavení typu “když jsem doma, zapni Wi-Fi”).
- Čas – zde nastavujete pravidla pro časové období (od kolika do kolika hodin) v dané dny; není tedy problém nastavit si jiné chování pro dopoledne ve všední dny a jiné pro víkendy.
Nastavení podmínek události |
Jednotlivé podmínky lze kombinovat – tedy k aktivaci daného profilu dojde jedině při splnění více podmínek současně (používá se logické AND). Locale tak například může kontrolovat, zda je všední den a vy se nacházíte v práci, nebo doma.
Seznam podmínek (zde situací) ale není omezený – schopnosti Locale jsou rozšiřitelné pomocí zásuvných modulů (pluginů), které jsou k dispozici ke stažení v Android Marketu (některé jsou placené, řada je ale dostupná zdarma). Například s pluginem SSID můžete jako podmínku nastavit, že se pro aktivaci profilu musíte nacházet v dosahu Wi-Fi sítě s určitým názvem.
Co má telefon v dané situaci udělat?
Přes druhé tlačítko Přidat nastavení pak určíte, co má telefon v dané situaci udělat. Nabídka je široká a opět je možné ji dále rozšířit pomocí zásuvných modulů. Existuje třeba plugin pro vzdálené zapnutí počítače (WOL – Wake On Lan), který můžete nastavit stylem “pokud se nacházím v blízkosti domova, zapni můj počítač” (samozřejmě zde je nutné, aby PC podporovalo funkci WOL a “probouzecí paket” nebyl blokován routerem nebo modemem). Některé programy instalují dodatečné pluginy pro Lacale automaticky – například APNDroid nebo NewsRob.
Co má telefon udělat při splnění podmínky? |
Základní balík obsahuje následující možnosti:
- Bluetooth – zapnutí nebo vypnutí bluetooth.
- Hlasitost – nastavení hlasitosti a vibrací. Je možné nastavovat nezávisle na sobě hlasitost vyzvánění a oznámení.
Nastavení hlasitosti - Interval vypnutí obrazovky – například pokud přes den chcete zhasínat obrazovku po delší době než v noci.
- Jas – pravděpodobně využijete tehdy, pokud v noci vystačíte s menším podsvětlením displeje.
- Tapeta – spíše zábavná funkce, která se postará o změnu tapety v závislosti na daných podmínkách.
- Vyzváněcí tón – praktické využití například v případě, kdy profil nastavujete na skupinu osob, kterým pak nastavíte společné vyzvánění. Využitelné jako náhrada za chybějící vyzváněcí profily.
- WiFi – vypnutí a zapnutí Wi-Fi.
K jedné události lze nastavit více nastavení – není tedy problém nakonfigurovat si noční profil s vypnutým bluetoothem a Wi-Fi, sníženým jasem displeje a menší hlasitostí vyzvánění. Aby se předešlo kolizním situací, lze každou položku nastavit jen jednou; po jejím nastavení z nabídky dostupných akcí zmizí.
Spravujeme profily
Samozřejmě si můžete nastavit profily takovým způsobem, že se nikdy nesetkají dva, jež by se vzájemně ovlivnily (tj. např. pokud si nastavíte jeden profil na denní a druhý na noční hodiny). To ale nemusí leckdy stačit. Jak třeba vyřešit situaci, kdy si ve večerních hodinách nepřejete být rušeni zvoněním, ale současně požadujete, aby se vám za všech okolností dovolala manželka a/nebo děti? Pak musíte nastavit jeden profil pro situaci Kontakt a druhý pro Čas. Jednotlivé profily se pak aplikují podle pořadí, v jakém jsou seřazeny na úvodní stránce Locale, přičemž vyšší prioritu má tedy ten, který je výše na seznamu. K přesunu pořadí slouží tlačítko se šipkami v pravém horním rohu. Po jeho stisknutí se Locale přepne do režimu, ve kterém můžete přesouvat položky jejich prostým přetažením prstem.
Pořadí profilů je možné měnit |
Asi si teď budete umět odpovědět na otázku, jak to udělat, když chcete mít v práci maximální úroveň vyzvánění, ale současně byste chtěli, aby se telefon automaticky ztišil na pravidelnou poradu. Postup je jednoduchý: nastavíte jeden profil na pracovní dobu ve všední dny s maximální hlasitostí zvonění a druhý pouze na den a čas porady, ve kterém určíte stažení zvuků na minimum. V seznamu pak nastavíte profil na poradu výše, než profil pro pracovní dobu. V okamžiku, kdy nastane čas porady, začne se aplikovat profil umístěný výše. Jestliže máte v pracovním profilu například nastavené vypnutí bluetooth, kdežto v profilu na poradu jste tuto položku neurčili, zůstane bluetooth vypnutý. Zjednodušeně řečeno se jednotlivá pravidla dědí, přičemž se přepisují směrem zdola nahoru.
O tom, jaký profil je právě aktivní, se můžete přesvědčit v notifikační liště, kam Locale umísťuje malou ikonku a po rozbalení zobrazí název aktivního profilu.
Informace o aktivním profilu v notifikační liště |
Příklad z praxe
Sám používám následující nastavení profilů:
- Manželka – nejvyšší priorita – vždy 100% hlasitost vyzvánění.
- Porada – každé úterý od 11:25 do 12:10 vypnout veškeré zvuky (manželka se ale dovolá, neboť je na seznamu výše).
- Pracovní den ráno – od pondělí do pátku mezi 4:30 a 6:00 – povolí APNDroidu používat mobilní data a zapne Wi-Fi. NewsRob stáhne aktuální články z RSS, abych si mohl po ránu přečíst, co je nového. Bluetooth se zapne, aby se telefon mohl připojit k handsfree na cestě do práce.
- Pracovní den dopoledne – od pondělí do pátku mezi 6:00 a 14:00 – vypíná se Wi-Fi, kterou v zaměstnání nemám, mobilní data ale zůstávají aktivní. Vypíná se bluetooth, který by jen zbytečně spotřebovával energii. Zvyšuje se podsvětlení displeje, aby byl čitelný na denním světle a zvuky jsou nastaveny na maximální hlasitost.
- Pracovní den cesta domů – od pondělí do pátku mezi 14:00 a 15:00 – telefon se opět připraví na cestu autem, takže zapne bluetooth, aby se mohl připojit k handsfree.
- Pracovní den odpoledne – od pondělí do pátku mezi 15:00 a 23:00 – snižuje se hlasitost veškerých zvuků, vypíná se bluetooth a zapíná se Wi-Fi. O něco se také snižuje úroveň podsvětlení displeje.
- Pracovní den noc – od pondělí do pátku mezi 23:00 a 4:30 – v noci spím, takže nepotřebuji ani Wi-Fi, ani mobilní data. Locale tedy obojí vypíná. Jas se nastavuje na nejnižší úroveň a zvuky se zcela vypínají, aby mě nikdo neprobudil.
Podobně mám nastavené profily na víkend, kdy se neaktivuje režim pro cestu autem, případně mám v záloze další speciální profily pro dovolenou.
Resumé
Locale je vynikající aplikace, která už v základním nastavení bez rozšiřujících modulů poskytne dostatek možností pro nastavení chování telefonu s ohledem na podmínky, jako je stav baterie, čas, nebo poloha. Konfigurace podmínek je jednoduchá a intuitivní, k čemuž přispívá i kompletně počeštěné rozhraní. Během doby, co Locale používám, jsem nezaznamenal ani jeden problém. Dá se říci, že Locale nastavíte a už se o něj nemusíte dále starat. Těch deseti dolarů, které tento program stojí, rozhodně nelituji. Hlavně: už se nikdy nestane, že by mě v noci vzbudila SMSka nebo e-mail jen proto, že jsem si zapomněl před spaním vypnout zvuky.
Přesvědčit se můžete i v následujícím videu, v němž jsou představeny všechny podstatné funkce tohoto programu.
Informace o aplikaci Locale
Testovaná verze: 1.5.1 ze 4. února 2011
Licence: placená aplikace; cena 9,99 USD
Stránka programu: www.twofortyfouram.com
Stránka Android Market: https://market.android.com/details?id=com.twofortyfouram.locale
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/locale/com.twofortyfouram.locale
Počet stažení dle AppBrain: 10 000 až 50 000
Hodnocení dle AppBrain: 3,85/5
Velikost aplikace v telefonu: 1,79 MB
Podporuje přesun na SD kartu: ne
České rozhraní: ano
QR kód:
QR kód aplikace Locale |
0 komentářů