Připravili jsme pro vás podrobný obrázkový návod, jak nainstalovat, spustit a provozovat Android na běžném počítači s Windows.

Uvedený postup lze s drobnými modifikacemi použít také na Linuxu, Mac OS a Solarisu. K rozběhání Androida využijeme virtualizaci – konkrétně aplikaci VirtualBox. Výhodou tohoto řešení je, že s Androidem budete moci pracovat, aniž byste museli restartovat počítač.

1. krok: Instalace programu VirtualBox

Na webových stránkách VirtualBoxu v sekci se soubory ke stažení vyberte instalační balíček pro váš operační systém. Na výběr jsou instalátory pro Windows, Linux, MacOS a Solaris (balíček pro Windows můžete stahovat přes přímý odkaz zde – má 76,3 MB). Během instalace vás nečekají žádné záludnosti – v podstatě vystačíte s klikáním na tlačítka Next/Yes/Install/Pokračovat. Přesto je dobré upozornit, že v průběhu instalace dojde ke krátkému výpadku síťového připojení. Pokud tedy něco stahujete, počkejte s instalací na dokončení.

Poté, co VirtualBox nainstalujete, ho můžete spustit (ikonu najdete v menu Start, případně jste si ji během instalace mohli nechat vytvořit na ploše a v panelu Snadné spuštění). Mělo by se zobrazit následující okno.

Úvodní okno VirtualBoxu
Úvodní okno VirtualBoxu

2. krok: Stažení obrazu OS Android pro PC

Dalším krokem je stažení ISO obrazu s operačním systémem Android. Vyzkoušet můžete například 32bitovou verzi Androidu 2.2 Froyo (82,4 MB), případně na stránkách projektu Android-x86 najdete v sekci Download i další obrazy.

3. krok: Vytvoření virtuálního stroje

Jak jsme si již řekli, poběží náš Android na virtuálním stroji – tedy hodně zjednodušeně řečeno na počítači, který ve skutečnosti neexistuje, ale je pouze emulován softwarem, v našem případě VirtualBoxem. Klikněte tedy ve VirtualBoxu na tlačítko Nový.

klikněte na tlačítko Nový
klikněte na tlačítko Nový

Z úvodní obrazovky průvodce pokračujte tlačítkem Další.

pokračujte tlačítkem Další
pokračujte tlačítkem Další

Nyní si virtuální počítač nějak pojmenujte – v podstatě je jedno jak, my jsme použili jméno Android. V prvním roletkovém menu Operační systém zvolíte Linux, ve druhém Verze vyberte poslední položku v seznamu – Other Linux. Pak pokračujte tlačítkem Další.

Zadání názvu počítače a výběr operačního systému
Zadání názvu počítače a výběr operačního systému

V dalším kroku nastavíme velikost operační paměti, která bude našemu virtuálnímu Androidu k dispozici. Solidním základem je 256 MB, ale samozřejmě můžete nastavit více, pokud máte dostatek volné RAM. Za minimum lze považovat 128 MB, teoreticky Android nastartuje i na 96 MB RAM, ale prakticky není použitelný.

Nastavení velikosti RAM
Nastavení velikosti RAM

Poté vytvoříme pevný disk virtuálního počítače. Zkontrolujte tedy, zda je aktivováno zatržítko Bootovací pevný disk a volba Vytvořit nový pevný disk. Poté pokračujte dál.

Vytvoření pevného disku
Vytvoření pevného disku

Protože jsme zvolili vytvoření nového disku, zeptá se nás nyní VirtualBox na jeho parametry. První krok průvodce samozřejmě odbavíme tlačítkem Další.

Pokračujte tlačítkem Další
Pokračujte tlačítkem Další

V následujícím kroku máte na výběr mezi dynamicky se zvětšujícím obrazem a obrazem o pevně dané velikosti. Rozdíl je následující: zvolíte-li dynamicky se zvětšující disk, bude na skutečném disku zabírat jen tolik místa, kolik zabírají soubory ve virtuálním počítači. To je sice výhodné, nicméně v okamžiku, kdy obsadíte větší prostor (např. nainstalujete nějaké aplikace), zvětšuje se i soubor virtuálního disku, což vede k dočasnému zpomalení hostitelského i hostovaného systému. Ve druhém případě je rovnou vytvořen soubor dané velikosti. Ten sice zabírá více místa než disk dynamický, ale v případě, že hostovaný systém potřebuje obsadit další prostor, nedochází k jeho rozšiřování a tím i zpomalování systému. Jestliže tedy máte na pevném disku dostatek prostoru, doporučujeme zvolit s ohledem na odezvu druhou variantu.

Vyberte, jaký disk chcete vytvořit
Vyberte, jaký disk chcete vytvořit

Nyní budeme nastavovat, jak velký virtuální disk chceme použít. Výchozí hodnota je nastavena na 8 GB, záleží ale na vás a vašich potřebách, zda ji změníte směrem nahoru či dolů. Nastavte tedy požadovanou velikost a poté stiskněte Další a pak Dokončit. Tím jste vytvořili pevný disk, na který budete Android instalovat.

Nastavení velikosti pevného disku
Nastavení velikosti pevného disku

Vrátíme se nyní k obrazovce, kterou jsme začali v prvním kroku. Nově zde můžete vidět váš virtuální počítač. V tuto chvíli je vypnutý a čeká na to, až ho zapneme. Jistě víte z klasického PC, že pro instalaci systému je nutné vložit instalační médium (CD, DVD, …). Nuže, pojďme na to.

Virtuální počítač je připraven
Virtuální počítač je připraven

4. krok:Virtuální instalační disk

Ve druhém kroku tohoto návodu jste si stáhli soubor s příponou ISO. Jedná se o obraz instalačního CD, který nyní vložíte do mechaniky vašeho virtuálního počítače.

Klikněte na virtuální počítač pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte Nastavení.

Klikněte na počítač pravým tlačítkem myši a zvolte Nastavení
Klikněte na počítač pravým tlačítkem myši a zvolte Nastavení

Zde v levé části okna zvolte Úložiště a ve Stromu úložiště jednou klepněte na Žádný s ikonkou CD. V pravé části okna potom v sekci Atributy klikněte na malé tlačítko s obrázkem CD a poté zvolte možnost Choose a virtual CD/DVD disk file. Tato možnost našemu virtuálnímu počítači říká: “vezmi obraz disku (který ti za chvíli ukážeme) a zacházej s ním tak, jako by to bylo CD vložené do mechaniky.”

Připojení souboru ISO jako disku v optické mechanice
Připojení souboru ISO jako disku v optické mechanice

Vyhledejte tedy soubor s obrazem instalačního disku systému Android (pokud jste stahovali výše odkazovanou verzi, pak se tento soubor jmenuje android-x86-2.2-generic.iso) a otevřete ho.

Otevřeme ISO soubor se systémem Android
Otevřeme ISO soubor se systémem Android

Ukončete nastavení virtuálního stroje tlačítkem OK. Máte tedy připravený stroj, instalační médium je v mechanice, takže můžete počítač spustit.

5. krok: Start!

Virtuální stroj spustíte buď dvojklikem na jeho zástupce, nebo označením a stisknutím tlačítka Spustit.

Spuštění virtuálního stroje
Spuštění virtuálního stroje

Po krátkém startu počítač zavede systém z virtuální CD mechaniky a nabídne úvodní menu. Pokud si chcete systém pouze vyzkoušet, můžete zvolit první položku. Protože práce s optickou mechanikou – byť v našem případě jen virtuální – poměrně značně zdržuje, my provedeme instalaci Androidu na pevný disk. K tomu slouží poslední položka nabídky Install Android-x86 to harddisk.

Zvolte instalaci na pevný disk
Zvolte instalaci na pevný disk

Poznámka – pokud kliknete do okna virtuálního počítače, převezme hostovaný počítač kurzor. Abyste se dostali zpět do hostitelského systému, musíte stisknut klávesu pravý Ctrl.

6. krok: Instalace systému Android na virtuální počítač

Pokračovat budete v textovém menu, kde zvolíte položku Create/Modify partitions.

Vytvoření diskového oddílu
Vytvoření diskového oddílu

V dalším kroku vytvoříte souborový systém pomocí linuxové aplikace cfdisk. Měli byste vidět disk, který jste si vytvořili ve třetím kroku tohoto návodu – v našem případě má velikost 8587 MB a jedná se o primární logický oddíl.

Přehled oddílů v programu cfdisk
Přehled oddílů v programu cfdisk

V nabídce se budete pohybovat pomocí šipek. Zvolte New a pak Primary.

Vytvoření nového primárního oddílu
Vytvoření nového primárního oddílu

Při dotazu na velikost vytvářeného oddílu nastavte celou velikost virtuálního disku – tedy ponechte výchozí nabízenou hodnotu.

Nastavení velikosti vytvářeného oddílu
Nastavení velikosti vytvářeného oddílu

Následně nastavte oddíl jako zaváděcí – označte tedy Bootable a potvrďte Enter. V seznamu oddílů by se nyní ve sloupci Flags měla objevit hodnota Boot.

Nastavení příznaku zaváděcího oddílu
Nastavení příznaku zaváděcího oddílu

Zapište požadované změny na disk – tedy vyberte položku Write a potvrďte ji Enter.

Zapište provedené změny na disk
Zapište provedené změny na disk

Poznámka: varování, že zápis tabulky oddílů může zničit data, se neobávejte – právě z tohoto důvodu pracujete jen ve virtuálním počítači s virtuálním diskem. Na dotaz Are you sure you want to write the partition table to disk tedy s ledovým klidem odpovězte yes.

Disk máme připravený, můžeme tedy ukončit program cfdisk přes volbu Quit.

Pokračujte v průvodci instalací, který teď bude chtít vědět, kam má nainstalovat operační systém. Nyní již v nabídce uvidíte na prvním místě vámi vytvořený disk sda1. Zvolte tedy tento disk a pokračujte OK.

Android nainstalujte na oddíl sda1
Android nainstalujte na oddíl sda1

Dále budete dotázání na souborový systém, kterým bude disk naformátován. Vyberte ext3. Následující dialog, varující před možnou ztrátou dat, opět odsouhlaste Yes.

Zformátujte disk na souborový systém ext3
Zformátujte disk na souborový systém ext3

Po zformátování disku budete dotázáni, zde si přejete nainstalovat systémový zavaděč GRUB. Rozhodně zvolte Yes, protože jinak Android určitě nespustíte :).

Nechte nainstalovat zavaděč GRUB
Nechte nainstalovat zavaděč GRUB

Na další otázku odpovězte No.

Děkujeme, nechceme :)
Děkujeme, nechceme 🙂

Po krátkém čekání se konečně zobrazí informace, že jste úspěšně nainstalovali Android-x86. Spustit ho můžete volbou Run Android-x86.

Vyberte spuštění Androidu
Vyberte spuštění Androidu

Pokud se vám zobrazí úvodní logo, můžete začít plesat….

Logo Androidu je dobré znamení :)
Logo Androidu je dobré znamení 🙂

Poznámka: pokud byste měli problém s odemčením obrazovky, zvolte ve VirtualBoxu v menu Počítač položku Zakázat integraci myši.

Odemčení obrazovky
Android je připraven k práci
Seznam aplikací

Inspirováno článkem HOWTO: Install Android-x86 2.2 in VirtualBox (AndroidSPIN)

Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *