Začínající uživatelé se často ptají, jak dostat nějaké soubory (vyzvánění, obrázky, fotografie, …) z nebo do telefonu. Pokud nechcete hledat datový kabel, vyndavat paměťovou kartu, ani experimentovat s bluetoothem, můžete zkusit přenos souborů přes WiFi.

Telefon jako webový server

Když nainstalujete a spustíte aplikaci Wireless File Transfer, čeká vás jedno jediné tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí webového serveru. Ano, čtete dobře, aplikace spouští v telefonu server, ke kterému můžete přistupovat standardním webovým prohlížečem. To je její nejsilnější devizou – k práci se soubory nebudete potřebovat žádný speciální program.

Tlačítkem spustíte server v telefonu a na displeji přečtete jeho adresu
Tlačítkem spustíte server v telefonu a na displeji přečtete jeho adresu

Základní podmínkou pro to, abyste mohli spravovat obsah svého telefonu, je připojení přes WiFi. Počítač, ze kterého budete chtít k datům přistupovat, musí být přihlášen ke stejné síti jako telefon. Teoreticky by samozřejmě bylo možné pracovat i přes Internet, nicméně tato možnost je z hlediska bezpečnosti poměrně na hraně, proto ji Wireless File Transfer vůbec nenabízí.

Pracujeme s daty v telefonu

Máme tedy telefon připojený k bezdrátové síti a spustili jsme server Wireless File Transfer. Program nám pak sdělí adresu, přes kterou se můžeme k telefonu připojit (adresa bude ve tvaru např. http://192.168.1.2:8888). Tuto adresu následně zapíšete do adresního řádku prohlížeče na počítači a voilá – můžete pracovat s daty uloženými v telefonu!

Složkami procházíte podobně, jako v Průzkumníku Windows; jednotlivé soubory můžete mazat skrze křížek po jejich pravé straně, nebo přejmenovávat kliknutím na tužku tamtéž. Podobným způsobem je možné pracovat i se složkami, nicméně zde platí jedna výjimka: mazat lze pouze složky, ve kterých nejsou žádné soubory. Stáhnout soubor z telefonu do počítače je stejně snadné, jako stáhnout soubor z jakékoli webové stránky; je tedy na vás, zda použijete kliknutí levým tlačítkem, nebo kontextové menu Uložit.

Pro práci se soubory vystačíte s webovým prohlížečem
Pro práci se soubory vystačíte s webovým prohlížečem

V horní části okna pak kromě cesty aktuálního adresáře najdete tři tlačítka. Přes Upload můžete nahrát soubor z počítače do telefonu (bude uložen do složky, ve které se nacházíte). Install vám pomůže s instalací aplikací – jednoduše vyberete soubor .apk a telefon vám po jeho načtení nabídne instalaci příslušného programu. Zde ale doporučíme primárně instalovat aplikace z Android Marketu, abyste si zajistili jejich automatickou aktualizaci. Konečně přes poslední tlačítko New Folder můžete vytvářet nové složky; ty budou založeny jako podřízené aktuální složce.

Víc Wireless File Transfer neumí, nicméně ve srovnání s klasickými aplikacemi pro správu souborů v telefonech, využívajícími komunikaci přes kabel nebo bluetooth, asi ani nic jiného potřebovat nebudete. Mně osobně chybí jen možnost přímého přesunu souborů či složek v rámci telefonu, které je nutné provádět zbytečně komplikovaně přes počítač.

Resumé

Wireless File Transfer nabízí jednoduchý způsob, jak dostat soubory z telefonu do počítače nebo naopak. Jeho zásadní výhodou je, že nebudete potřebovat nic jiného, než počítač s webovým prohlížečem.

Informace o aplikaci Wireless File Transfer

Testovaná verze: 0.4.1a
Licence: freeware
Stránka autora programu: www.lextel-technology.com
Stránka AndroLib: http://cz.androlib.com/android.application.com-lextel-transmit-qCzAq.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/wireless-file-transfer/com.lextel.transmit
Počet stažení dle AppBrain: 10 000-50 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,33/5
Velikost aplikace v telefonu: 412 kB
QR kód:

QR kód aplikace Wireless File Transfer
QR kód aplikace Wireless File Transfer
Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *