Na Ostravsku není čím solit; Místopředsedkyně DSS stíhána za projev; Co sliboval Nečas před volbami a co dělá teď?; Věci veřejné chtějí zavést novodobé nevolnictví; …


Silničářům na Ostravsku dochází sůl a další nemají. Začnou štěrkovat

Toto je zajímavé: ačkoli letošní podzim trval nezvykle dlouho (první teploty pod 0ºC přišly v Ostravě až 26. listopadu), už ve druhé dekádě ledna začala silničářům docházet sůl. Přitom nemám pocit, že by letošní zima patřila mezi výrazně nadprůměrné z hlediska napadaného sněhu. Ostatně podobný problém se v mnoha regionech řešil i loni. Nechápu především jednu věc: silničáři objednávají (soudě tedy dle zpráv v médiích) posypovou sůl “tak akorát na jednu zimu.” Patrně vycházejí z nějakých dlouhodobých průměrů, takže když přijde zima, která se tomu průměru vymyká, tak nevystačí. Místo toho, aby si posypali hlavu popelem a styděli se za špatné plánování, halekají v médiích, že už zase není čím solit. Když sůl dojde, nejsou silničáři schopni u dodavatelů sehnat další. Proč si prostě neudělají zásoby třeba na dva roky s tím, že když bude potřeba, sáhnou do zásob na příští rok? Vlastně – proč by to dělali? Nasypat na vozovky štěrk, který je dobrý leda tak k tomu, aby rozbíjel okna míjejícím se autům, je přeci mnohem jednodušší!


Místopředsedkyně DSSS je stíhána za propagaci nacismu

Zrovna minulý týden jsem se pozastavoval nad tím, že napadení občana tzv. “cikánskou přesilovkou” policie opět prošetřuje jen jako “přestupek proti občanskému soužití,” nikoli jako rasově motivovaný trestný čin. Zmínil jsem při té příležitosti starší případ, kdy dva cikáni v roce 2007 napadli muže, zmlátili ho, násadou od lopaty mu útočili na obličej a jeden z nich při tom vykřikoval: “Zabiju tě, ty bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu.” Ani takto provedený skutek nebyl soudem označen jako projev rasismu.

V naší demokratické zemi totiž funguje zajímavý způsob posuzování toho, co je a co není rasistické. Zjednodušeně řečeno: cikáni mohou vymlátit celou hospodu, ale rasismus to není, kdežto pokud si bílý občan pomyslí o cikánské menšině něco negativního, tak i kdyby to bylo založené na faktech, rasismus to je. Chcete potvrzení? “Jedenadvacetiletá místopředsedkyně Dělnické strany sociální spravedlnosti je stíhána policií kvůli projevu, který přednesla loni 17. listopadu na akci v Litvínově na Mostecku.” Někomu prostě stačí jen pár plamenných slov a šup s ním před soud, jiný může nadávat do barevných sviní, ale pokud má sám tu správnou barvu pleti, je to v pohodě.

Kromě toho mě překvapuje ještě jedna věc: žijeme-li v demokratickém státě, jak je možné, že postihuje občany za vyjádření jejich názoru? Proč jsou vydávány normy/zákony, určující co se ještě smí říkat a co ne? Nejsou snad občané dostatečně dospělí na to, aby se svobodně rozhodli, zda budou poslouchat projev nějaké mladé holky, nebo ne? Přeci jen dobu, kdy jsme nesměli poslouchat Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu proto, že tam byly prezentovány “závadné a špatné myšlenky,” jsem zažil a myslel jsem si, že to už máme za sebou.


Česko chce jadernou elektrárnu v Blahutovicích už v roce 2025

Mne by zajímala jedna věc: když už máme dvě jaderné elektrárny, které se postavily především kvůli ekologii, kdy se konečně začnou vypínat ty údajně zdraví a přírodě škodlivé tepelné elektrárny? Nebo to v našem státě funguje tak, že postavíme třetí jadernou elektrárnu v severomoravských Blahutovicích jen proto, aby ČEZ mohl vyvážet ekologicky čistou elektřinu našim sousedům?


Proč musí stát podporovat sport?

Se zajímavou otázkou, totiž proč musí stát podporovat sport, přišel člen Svobodných Jindřich Pilc. Je pravda, že podpora všeho možného i nemožného z našich daní má v Česku dlouholetou tradici. Proto se považuje za jaksi samozřejmé, že z našich společných peněz podporujeme sport, městskou hromadnou dopravu, nebo třeba kulturu. Nikdo nad tím moc neuvažuje, protože tak to vždycky bylo, takže je to nejspíš správné. Autor odkazovaného článku ale nabízí jiný, pro mne zajímavější pohled: “Výhodnější je mít nízké daně, ponechat lidem peníze v jejich peněženkách. Oni sami vědí, jak s nimi efektivně naložit, vložit je třeba do sportu. Je výhodnější, když jednotlivec vloží své peníze do státem nedotovaného sportu, než když mu stát peníze sebere na daních a potom jimi podporuje sport.” Problém je jen v tom, že stát si nikdy nenechá uzmout svou roli, protože pokud by občané mohli sami rozhodovat o svých penězích, mohli by také svobodně rozhodovat o svých životech. A kdyby se dostala společnost do této fáze, brzy by se našli tací, kteří by pochopili, že stát vlastně není – přinejmenším jako přerozdělovatel a správce našich peněz – tou nejlepší možnou variantou.


Analýza rozhovoru s premiérem

Předseda Svobodných Petr Mach mi připomněl jeden nesporný fakt: již několik měsíců po volbách voliči ztrácejí přehled o tom, co jim politici slíbili. Politici na to spoléhají, takže krátce po usednutí do poslaneckých a vládních lavic následuje procedura s názvem “vytření si zadku s volebním programem.” Dělali to tak všichni porevoluční volební vítězové – ČSSD i ODS.

Mach se zaměřil na rozhovor premiéra Nečase s redaktorem Hospodářských novin, ve kterém nalezl hned několik rozporů s tím, co ten samý Nečas tvrdil před volbami. Například plánované zvýšení (politicky prezentované jako “sjednocení”) daní na 19% je v přímém rozporu s tvrzením, že pokud ODS vyhraje volby, rozhodně nedopustí zvyšování daní. Na Nečasův argument, že 19%ní DPH na všechno je vlastně splněním slibu “jednotné daně” Mach připomíná: “ODS sice kdysi prosazovala v čisté variantě sjednocení DPH, ale na průměru 15 % – tak, aby se celkové daňové zatížení nezvýšilo.”

V kontextu s výše kritizovanou silnou rolí státu v našich životech skrze přerozdělování našich peněz je i následující vize “modrých ptáků”: “premiér dodává, že když lidem zvýší daně, bude to kompenzovat chudým a důchodcům zvýšením sociálních výdajů.” Opět se dostáváme do nekonečného koloběhu, kdy stát jednou rukou vybere více peněz, abych jich druhou rukou více rozdal. To skutečně není ukázka ekonomického a logického myšlení.

Stejně, jako já, je předseda Svobodných rozčarován informacemi o tom, jak by mohla/měla vypadat důchodová reforma z pera naší “pravice”: “Myslel jsem, že cílem je udělat důchodový systém lepší a svobodnější. To jsem se mýlil.”


Předražené armádní lékárničky prošetří policie

Za socialismu bylo pár dobrých věcí. Jednou z nich byl paragraf, trestající za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Ten se vztahoval na každého, kdo nějakým nekalým způsobem získal vlastní prospěch na úkor státu či společnosti. Dnes můžeme jen vzpomínat a sledovat, jak současní politici bez jakýchkoli skrupulí doslova drancují naší zemi a tunelují státní pokladnu do poslední koruny. Ministr Langer tak mohl bez obav dohodit kšeftík na praní uniforem svému kamarádovi, stejně jako si ministerstvo obrany mohlo dovolit koupit autolékárničky za cenu dvoj- až trojnásobnou proti běžnému prodeji. V prvním případě to neodnese nikdo, pokud Ivánek nebude zlobit zuřivého reportéra Johna, ve druhém pak byl odvolán jeden velitel, s velkou pravděpodobností ten poslední, kdo mohl o nákupu skutečně rozhodnout. Vězení se ale nemusí obávat nikdo, protože paragraf trestající rozkrádání veřejných peněz už neplatí. Tak hlavně se nebát, dostatečně si nakrást a poslední zhasíná!


Ostravsku stále ubývá obyvatel. Do Prahy se přestěhovaly tisíce lidí

Této zprávě se vůbec nedivím. Co by také na Ostravsku kdo dělal: vzduch je tu horší než v Číně, ba dokonce nejhorší v celé Evropské unii, sehnat dobrou a dostatečně placenou práci také není v tomto regionu jednoduché.

Poměrně stručně a přesto výstižně popsal situaci na Ostravsku v diskuzi pod článkem čtenář vystupující pod přezdívkou migrifič: “absolutní 0 a slaboučký hejtman Palas, “ekolog” Madej, loutka Kajnar a o Zaorálkovi ani nemluvě – nejdříve zprivatizuje jeho vláda byty OKD a pak si hraje na lidumila a obhájce nájemníku. Slib vyčištění lagun rok 2010 – odsunuto 2018, koksovna Šverma konec 2010 – jede dodnes, obchvat Poruby v nedohlednu, tlak ohledně emisí na Mittal – žádný, misto toho trapné podání žaloby na vědeckou studii mapující znečištění ovzduší na ostravsku. Prožrané peníze na architektonický skvost – vědecká knihovna. Most od paní architektky Jiřičné – pohřbeno. Divíte se – ve špíně nikdo nezůstane.”


Lidé by měli obcím přispívat na úklid chodníků, napadlo VV

VV plánují měnit chodníkový zákon: Lidé by měli přispívat na úklid sněhu

Představte si následující situaci: máte dům a chcete ho zateplit. K tomu potřebujete lešení. Pokud lešení byť jen kousíčkem zasáhne na chodník, budete platit městu za zábor prostranství. To samé v případě, kdy ve svém domě otevřete nějakou provozovnu a na chodník umístíte malý přenosný poutač. Chodník prostě patří městu a za jeho užití podobným způsobem zaplatíte. Kromě toho budete platit každý rok daň z nemovitosti – jinými slovy zaplatíte za to, že něco vlastníte. Když se zeptáte, nač vlastně ona daň z nemovitosti jde, dozvíte se, že například na úklid onoho chodníku. Budiž, občan se smíří s výpalným, když půjde na dobrou věc.

Donedávna byl v naší zemi ale zvláštní nevolnický systém: občan musel pracovat na panském – tedy uklízet chodníky, které patří městu. To se naštěstí změnilo a tato povinnost přešla na města. Jak to dopadlo? Města se v mnoha případech na úklid vykašlala a uzavřela pojistky. Pokud někdo na neuklizeném chodníku uklouzne, může zkusit skrze soudní mašinerii vymáhat odškodné. Je to sice bizarní situace, ale v Česku nic neobvyklého.

Věci veřejné tento týden přišly s návrhem, za který by se nemusel stydět leckterý zasloužilý soudruh. “Mezi svými stoupenci vyvolali referendum s otázkou, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona. Navrhují, aby majitelé domů pod sankcí pomáhali s úklidem nebo na něj obci přispívali.” Napadá mě celá řada otázek: například proč by měl občan “pomáhat městu s úklidem?” Pomůže pak na oplátku město jemu? Pokud ano, jak? Přijde mi pan primátor pomoc s utíráním prachu a luxováním? Druhá verze je ještě absurdnější: majitelé nemovitostí platí výpalné. Neexistuje způsob, jak se z této povinnosti vyvázat. Proč by měli platit ještě další peníze za to, že město nechá uklidit svůj vlastní chodník v blízkosti jejich nemovitosti? Opravdu jsou Věci veřejné “středovou stranou,” jak se deklarovaly před volbami? Z posledních kroků jejich členů mám totiž stále intenzivnější pocit, jako bych se díval na komerční verzi nějaké komunisticko-socialistické strany s kořeny v minulém století.


Zrušte 10 000 akutních lůžek, žádá VZP

Rád vzpomínám na období těsně po revoluci. Byl jsem mladý, atmosféra doslova voněla čerstvě nabytou svobodou a všichni jsme se těšili, že se za pár let budeme mít lépe. Naši naivní důvěru ve světlé zítřky vydatně živili tehdy začínající politici, kteří nám slibovali, jak všechno bude jinak. Dnešní prezident Václav Klaus se tehdy profiloval jako ekonomický expert a stal se ministrem financí. Zaníceně občanům vysvětloval, čím se liší trh založený na socialistickém plánování od toho “svobodného a volného.” Oblíbenou frází se tehdy stala “neviditelná ruka trhu,” která měla vše řídit podle ekonomických teorií.

Jenže onen neviditelný úd nakonec řádil jako černá ruka – co neprodala, to rozkradla a volný trh v podobě, v jaké se vyučuje v základech ekonomie, vznikl jen v několika mála segmentech. Zdravotnictví sice přešlo na jiný systém, leč o trhu v něm nemůže být řeč. Jasnou ukázkou je požadavek naší největší (skoro až monopolní) zdravotní pojišťovny, která chce po nemocnicích, aby snížily svůj lůžkový fond. Pokud by existoval normálně fungující trh, něco takového by se nemohlo stát, neboť nemocnice by měly právě tolik lůžek, kolik jich trh potřebuje. Můžeme si tedy porovnat tehdejší Klausovy pěkně a spravedlivě znějící teorie s tím, kam jsme dospěli po více než dvaceti letech. Místo toho, aby situace odpovídala poptávce trhu, ji diktuje nějaký papaláš z VZP.


Sčítání lidu — nástroj diktatury

Jak se blíží sčítání lidu, probírá se v nezávislých médiích stále častěji smysl celé akce. Server Devian.cz má v tomto směru jasno (a já s ním ve většině názorů na toto téma souhlasím): “…sčítání lidu (domů a bytů) je relikt z dob diktatur a totalit, kdy státní plánovací komise či absolutní vládci ve větší či menší míře rozhodovali o rovnoměrném přerozdělení odejmutého bohatství, totiž bídy. Sčítání lidu není nástroj svobodného státu, kde žijí svobodní občané, kteří se svobodně rozhodují co, kde a jak nakupují, jak uspokojují své potřeby, jak jednají.”

Někoho to možná překvapuje, ale sčítání lidu není zdaleka jedinou věcí, kterou nám nařídil Brusel a která nápadně připomíná někdejší totalitní způsob rozhodování o životě běžných občanů. Radovali jsme se, jak jsme se vymanili z nadvlády SSSR, dnes se můžeme kochat nadvládou Německa a Francie.

Další článek na téma sčítání lidu sepsal js, tentokrát jako oponenturu k ideologicky korektní obhajobě Michala Zimmermanna. Určitě doporučuji jeho konfrontaci pod titulkem Sčítání ovcí přečíst!


Je to diskreditační kampaň, odmítá Vondra vinu za stamilionovou zakázku

I když člověk vypadá jako debil, nemusí to nutně znamenat, že není tak chytrý, aby si nedokázal nakrást. To je přesně případ nynějšího ministra obrany Alexandra Vondry. Pod jeho vedením získala firma Promopro od státu bez soutěže 766 milionů, původní smlouva přitom neměla překročit 85 milionů. Takže nejen Ivánek v tom umí chodit, ale Saša očividně také. Označení “modré straky” pro ODS začíná získávat reálné obrysy. Jen by mě zajímalo, zda někoho z politiků za podobné rozkrádání našich peněz zavřou.


Jak umořit dluh? Odpusťte ho, žádá Neumannová

Jsou jen tři možnosti, jak specifikovat někdejší sportovkyni Kateřinu Neumannovou: buď je blbá, nebo retardovaná a nebo naopak chytrá a z nás všech si dělá neskutečnou prču. Aktuálně tato dáma přišla před média s představou, jak vyřešit dluh ve výši 112 milionů, který vznikl po mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Sám jsem byl zvědavý, jaký nápad Neumannová přinesla. Nuže, vězte, že dluh by se měl vyřešit celkem jednoduše: ti, kterým Neumannová dluží, by jí – dle jejích slov – měli dluh odpustit. To je opravdu myšlenkový pochod hodný génia.

Nějak nechápu jednu věc: jak je možné, že někdo nezaplatí svým dodavatelům částku v řádech stovek milionů a ještě nesedí ve vězení? Jak to, že si paní Neumannová může nejen běhat na svobodě, ale smí ještě vystupovat v médiích a dělat si srandu ze všech, kterým nezaplatila?

Další otázka, která mě v kontextu s tímto případem napadá: mnozí politici navrhovali, aby dluhy zaplatil stát. Naštěstí to (zatím) neprošlo, ale nechápu jednu věc: jak může politik vůbec něco takového vyslovit? Určitě neplatím daně jen proto, aby s nimi stát platil dluhy ze sportovního podniku, tím spíše, když jde o lyžování, které mě absolutně nezajímá. Uvědomme si, že ty peníze, ze kterých by byl dluh zaplacen, jsou naše peníze, za které má stát zajišťovat nějaké služby pro občany, nikoli platit sportovní akci.


Štětina podal návrh na pozastavení činnosti KSČM kvůli porušení ústavy

Kdybych byl senátorem Štětinou, tak bych sám ze sebe každé ráno zvracel. Tento člověk má takový morální kredit, že si dovoluje hrát na velkého anti-komunistu, ačkoli za předchozího režimu úspěšně vystudoval a pracoval v zahraničí. Ti, kdož si na onu dobu vzpomínají, jistě potvrdí, že pracovat mimo republiku bylo dovoleno jen těm, co měli “správný kádrový profil.” Jaromír Štětina, místo aby byl vděčný za to, jak pěkně se k němu soudruzi tehdy chovali, se dnes staví do útočné pozice proti nim. Patrně se domnívá, že podaří-li se mu zničit komunistickou stranu, zničí tím i svou minulost.

Smutné na tom je, že voliči, kteří ho zvolili do Senátu, mu věří, že je to právě on, kdo v této zemi zamete s komunisty. Patrně už jim ale uniká, že Štětina za komunistů velmi dobře prosperoval a dokud byli u moci, ani náznakem se nestavěl do pozice jejich odpůrce.

Kategorie: Týdnoviny

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *