Obzvláště teď v zimě, kdy stačí málo a provoz na českých silnicích se zastaví díky nehodě, se řidičům mohou hodit informace z našich silnic a dálnic. Můžete poslouchat rádio, sledovat dopravní weby, nicméně pro příznivce Androidu je k dispozici ještě jedna možnost: nainstalovat si aplikaci tudyNE.

Kudy tedy ne?

Program čerpá data z webu tudyNE.cz, který přebírá informace z dalších zdrojů – například z databáze nehod Policie ČR nebo od uživatelů. Hned na začátek je dobré podotknout, že informační zdroje nepokrývají veškeré dění na našich silnicích, takže se samozřejmě může stát, že údaje o nějaké uzavírce či dopravní situaci chybí. O nehodách byste se ale měli dozvědět vždy a včas.

Veškeré dění je prezentováno na podkladech Map Google formou ikonek (autíčko na střeše označuje nehodu, zákazová značka dopravní omezení, vykřičník jinou dopravní situaci) a nechybí možnost přiblížení, přepnutí mezi satelitními snímky a klasickou mapou, nebo zobrazení konkrétního kraje. Stačí tedy jediný pohled a hned budete mít jasno, zda vás na cestě čekají nějaké komplikace.

Aktuální dopravní situace Detailní informace o nehodě
Aktuální dopravní situace Detailní informace o nehodě

Řidiči sobě

Informace o aktuálním dění mohou také přidávat uživatelé aplikace tudyNE a to poměrně jednoduchou formou. Stačí stisknout tlačítko Menu a z nabídky vybrat Přidat událost, následně vyplníte popis, vyberete jednu ze čtyř kategorií, dobu platnosti a odešlete. Program poté zjistí aktuální polohu a pošle veškeré informace na server, kde jsou okamžitě zařazeny do databáze.

Přidávat události mohou i uživatelé
Přidávat události mohou i uživatelé

Vyhněte se koloně!

Patrně nejzajímavější funkcí je možnost nechat se upozorňovat na nové události. To lze nastavit přes Menu-Upozorňování, kde si následně zvolíte, zda chcete být informováni o veškerých novinkách v okolí (do 5/20/50/100 km od aktuální pozice) nebo v celém vybraném kraji. Pokud se pak v databázi objeví informace, která odpovídá vašemu zadání, upozorní na ní tudyNE ikonou v notifikační liště a zvukovým signálem. Další podrobnosti (město, ulici a stručný popis) se dozvíte po rozbalení lišty, případně si detaily můžete přečíst v mapě. Velkou výhodou je, že v režimu sledování nemusí být tudyNE spuštěno, takže nejste omezeni například v použití navigace.

Nastavení upozornění
Nastavení upozornění

Z praxe mohu potvrdit, že data jsou většinou aktuální, leckdy se informace o nehodě objevují ještě dříve, než na místo dorazí dopravní policie. Poněkud slabší je to ale s dobou, po kterou je událost považována za platnou – tedy pokud zdroj informace uvede příliš krátkou platnost a například vyprošťovací práce trvají déle, může se stát, že upozornění na uzavírku z databáze “zmizí” předčasně. Určení polohy události ale bývá velmi přesné – v některých případech dokonce až na úrovní jednotek metrů.

Ideální společník na cesty

Aplikaci tudyNE hodnotím nanejvýš pozitivně, neboť už několikrát jsem díky ní včas zjistil, že na plánované trase jsou dopravní komplikace a ušetřil tak čas zvolením alternativní cesty. Když se například ocitnete v koloně na dálnici, můžete se podívat, co je její příčinou a jak dlouho v ní pravděpodobně postojíte. Díky mapovým podkladům pak také můžete vyhledat případný sjezd a objízdnou trasu. Pro řidiče jsou informace o dopravě přímo v terénu neocenitelným pomocníkem.

Informace o aplikaci tudyNE

Testovaná verze: 1.3
Licence: freeware
Stránka programu: www.tudyne.cz/dopravni-informace-na-mobil
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.cz-tudyne-app-CjtC.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/dopravn%C3%AD-informace-tudyne/cz.tudyne.app
Počet stažení dle AppBrain: 1,000-5,000
Hodnocení dle AppBrain: 4,30/5
Velikost aplikace v telefonu: 136 kB
QR kód:

QR kód aplikace tudyNE
QR kód aplikace tudyNE
Kategorie: Android

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *